Şeffaf Plak Tedavisi (Invisaling)

 1. Anasayfa
 2. Şeffaf Plak Tedavisi (Invisaling)

Şeffaf Plak dişlerinde farklı nedenlerle çarpıklık, ayrıklık gibi dizilim bozuklukları bulunan kişilerin hayal ettikleri estetik ve sağlıklı ağız - diş yapısına sahip olmaları için uygulanan Ortodontik Tedavi yöntemidir.

İnsanların dişlerinde var olan Ortodontik problemlerin iyileştirilmesi için birçok farklı Ortodonti Tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında estetik açıdan kişilerin arzu ettiği tedavi sürecine en yakın imkanları sunan uygulama Invasilign yani Şeffaf Plak tedavisidir.

Telsiz Ortodonti olarak da bilinen bu uygulama dişlerinde ciddi derecede yamukluk, ayrıklık, çarpıklık olmayan kişilerde tedavi sürecinde ağız içerisinde herhangi bir tel görünümüne gerek kalmadan istenilen sonuçları sunmaktadır.

Dişlerinde var olan dizilim bozukluklarından rahatsızlık duyan lakin Diş Teli taktırmak istemeyen kişiler için en doğru çözüm Invisaling yani Şeffaf Plak olmaktadır. Uzman Ortodontistler tarafından dijital imkanlar kullanılarak yapılan muayene sonucunda kişinin ihtiyaçlarına ve ağız yapısına özel Şeffaf Plaklar üretilerek tedaviye başlanmaktadır.

Ortodonti Uzmanı tarafından yönetilen bu süreçte kişinin arzu ettiği ağız - diş yapısına sahip olması için gerekli sayıda Şeffaf Plak üretilir. Belirli periyotlarda sırayla kullanılan bu plaklar istenilen kusursuz görünümün ortaya çıkmasını sağlar.

ESTPOINT bünyesinde yurt içi ve yurt dışında birçok farklı lokasyonda hizmet veren diş kliniklerindeki Uzman Ortodontistler tarafından kişilere en uygun Şeffaf Plak Tedavisi uygulanması sonucunda kişinin hayal ettiği estetik ağız - diş yapısına ve kusursuz gülümsemeye kavuşması sağlanmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene sağlığı hizmetleri sunan Estpoint kliniklerinde uzman diş hekimleri eliyle yapılan Invisalign uygulamaları sonucunda kişilerin dişlerinde maruz kaldıkları dizilim bozuklukları hızla ortadan kaldırılarak hayal edilen estetik görünümün oluşması hedeflenir.

Sizlerde dişlerinizde var olan çarpıklıkların, ayrıklıkların ve düzensizliklerin estetik açıdan sizi rahatsız etmeyecek bir tedavi süreciyle  giderilmesi için Hemen Bize Ulaşıp randevu alabilir, ESTPOINT bünyesinde tedavi hizmetleri sunan Uzman Ortodontistler tarafından muayene edilerek size en uygun tedavi Şeffaf Plak tedavisi planını oluşturabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir 

Şeffaf Plak yani Invisalign Ortodonti olarak da bilinen Telsiz Ortodonti tedavisi metal ya da porselen tel kullanılmadan hastanın dişlerinin tedavi edilmesidir. Bu tedavi sırasında kişiye özel olarak tasarlanan bir plak hazırlanılarak tedavi süresince bu plaklar kullanılır.

Şeffaf Plak tedavisinde dişlere uygulanan şeffaf yapıda ve görünümde olan plaklar hasta tarafından takıp çıkartılabilen ve dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen bir Ortodontik Tedavi türüdür.

Invisalign uygulamaları genellikle estetik kaygılar yaşayan, Diş Teli kullandığının belli olmasını istemeyen kişilerin dışarıdan bakıldığında dişlerinin konumlarında ya da yapısal olarak diş bozukluklarının fark edilmesinin istenmediği durumlarda hastalar tarafından tercih edilen uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şeffaf Plak tedavisi bir ortodonti tedavisidir. Yani dişlerin yapısal ya da konum olarak bozukluklarının tedavi edildiği bir işlemdir. Hastaya uygulanan bu tedavi işleminde hasta dişlerine özel olarak hazırlanmış olan şeffaf plakları istediği zaman çıkarabilmektedir. Yani şeffaf plakların kullanım alanlarını hastanın kendi belirlemektedir.

Invisaling Nedir 

Invisaling Şeffaf Ortodonti tedavi anlamına gelen yapısal ve konum bozuklukları olan dişlere uygulanan tedavi uygulamalarından biridir. Invisaling Dijital Ortodontik Tedavi teknolojisi olup hastanın diş boyutuna ve hastanın diş yapısına özel olarak üretilmektedir.

Hastalara kullanım kolaylığı sunan ve aynı zamanda yapısal diş bozukluklarını tedavi eden bu tedavi yöntemi ile tedavi olunduğu dışarıdan bakıldığında fark edilmemekte olup hastaların estetik kaygılarının da önüne geçmektedir.

Hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen Şeffaf Plak tedavisinin en önemli tercih edilme nedeni olarak estetik görünümü bozmama özelliği gelmektedir.

Metal diş teli tedavileri sırasında hastanın dişlerine uygulanan işlemler fark edilmekte yani dışarıdan bakıldığında anlaşılmaktadır. Bu durum sosyal anksiyetesi ya da estetik kaygısı olan kişileri rahatsız eder. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak ama Estetik Gülüş Tasarımı veya diş sağlığını korumak isteyen bireylerin sıklıkla tercih ettiği bir işlemdir.

Şeffaf Plak Ortodonti hastanın tercihine göre kullanım alanlarının belirlendiği bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra tedavinin başarılı sonuç elde edebilmesi ve diş yapısının düzeltilebilmesi için Şeffaf Diş Plaklarının gün içerisinde en az 22 saat boyunca kullanılması gerekmektedir.

Hasta her ne kadar Şeffaf Plakların kullanım alanlarını belirliyor olsa dahi günde en az 22 saat boyunca diş yapısal bozukluğun giderilebilmesi için kullanması gerekir. Ayrıca her bir Şeffaf Plağın 10 gün kullanım ömrü bulunmaktadır. Yani bir Şeffaf Plak 10 gün boyunca takılıyor ve 10.  günün sonunda değiştirilmesi gerekir. 

Şeffaf Plak Hangi Durumlarda Kullanılır 

Şeffaf Plak uygulaması insanların dişlerinde farklı nedenlerle çocukluktan olan veya sonradan oluşan çarpıklıkların, ayrıklıkların ve düzensizliklerin giderilmesi amacıyla üretilen metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilmiş apareylerdir. Estetik kaygısı bulunan hastaların genellikle tercih ettiği Şeffaf Plak tedavisinin uygulandığı pek çok farklı durum bulunmaktadır.

Şeffaf Plak yani Invisalign tedavisinin uygulandığı durumlar arasında;

 • Hastanın diş ve çene yapısında oluşan ortodontik bozuklukların giderilmesinde,
 • Kişinin dişlerinin bulunması gereken konumun dışında bir konumda bulunması durumunda,
 • Dişler arasında bulunan geniş boşlukların kapatılmasında,
 • Diş çapraşıklığının düzeltilmesinde,
 • Kişinin estetik kaygısının bulunmasından dolayı tercih etmediği bazı diş tedavi uygulamalarına alternatif arandığında,
 • Diş ve çene sorunlarından kaynaklı olabilen yanlış kapanışın tedavisinde,
 • Çene genişletilmesinde ve pek çok farklı ortodontik bozuklukların iyileştirilmesinde,

gösterilebilir.

Şeffaf Plak Hangi Dişlere Uygulanır 

Şeffaf Plak Tedavi yöntemleri diş çapraşıklığı olan hastalara uygulanan bir Ortodonti Tedavi uygulamasıdır. Belli düzeyde olan çapraşık dişlerin tedavi edilmesini sağlayan Şeffaf Plak yani Telsiz Ortodonti tedavisi genellikle estetik kaygı yaşayan bireylerin tercih ettiği bir tedavi uygulamasıdır.

Yerleşim bozukluğu olan dişlerin olması gereken yerlerine giderilmesini sağlayan bu tedavi uygulamasında dişlere özel olarak hazırlanan Şeffaf Plaklar diş yüzeyine yerleştirilerek dişlerin öne, arkaya, sağa, sola, ileri, geri, yukarı ya da aşağı yönde hareket etmesine engel olarak dişlerin yapısını düzeltmektedir.  

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır 

Şeffaf Plak yani Invisalign tedavisi Ortodontik problemleri olan kişilere klinik ortamında Ortodonti Uzmanları tarafından uygulanan bir diş hekimliği tedavisi yöntemidir.

Şeffaf Plak tedavisinin bir diğer ifade şekliyle Invisalign uygulamasının yapılış sürecini;

 • Bu tedaviye başlamadan önce ilk olarak alanında uzman bir diş hekimi tarafından hastanın dişleri muayene yani kontrol edilir.
 • Hastanın diş yerleşimi ya da ortodontik bozukluk durumu şeffaf plak tedavisi için uygunsa ağız içinde dişlerin ölçüsü alınır. Alınan ölçümler dijital ortama aktarılır.
 • Dijital ortama aktarılan hastanın diş ölçümleri ile dijitalde oluşturulan dişler ile tedavi sonrasında hastanın dişlerinin nasıl görüneceği belirlenir. Bu işlem 1- 2 hafta sürmektedir.
 • Özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar günde en az 20 saat boyunca kullanılması gerekir.
 • Şeffaf plaklar, sert plastikten üretilmektedir. Bu nedenle 10 gün ya da 2 haftada bir değiştirilmesi gerekir. Şeffaf plak kullanım süresi boyunca her plak değişiminde dişlerin yerleşiminin değiştiği gözle görülebilmektedir.
 • Son şeffaf plak kullanımına gelindiğinde eğer hastanın dişlerinin yapısal ya da yerleşim olarak bozuk olan dişleri düzeldiyse dişlerin arkasına retainer adı verilen ve görünmeyen bir tel takılarak tedavi süreci sonlanır.
 • Tedavi süresince hastanın dişlerindeki yapısal bozukluk günden düne düzelirken aynı zamanda hasta herhangi bir estetik kaygı yaşamamaktadır.

şeklinde özetleyebiliriz.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer 

Şeffaf Plak Tedavisi sonucunda hayal edilen ağız ve diş görünümüne ulaşma süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Invasilign tedavi sürelerini etkileyen faktörler arasında;

 • Hastanın dişlerindeki yapısal ya da yerleşim olarak bulunan bozukluğun derecesi,
 • Tedavi süresi boyunca hastanın ağız ve Şeffaf Plak bakımına verdiği önem, 
 • Kişinin Şeffaf Plakları gün içerisinde kullanması gereken süre boyunca kullanıp kullanmama durumu,

gösterilebilir.

Şeffaf Plak Tedavisi ortalama 3 ila 5 ay arasında değişen bir süre zarfı içinde uygulanan tedavi uygulamasıdır. Tedavinin başarılı bir sonuç vermesi ya da tedavinin başarısız olması doktorun ve kliniğin uzmanlığı kadar hastaya da bağlıdır.

Şeffaf Plakların hastaya sağlamış olduğu çıkarılabilme ve kullanım alanlarını belirleyebilme durumu büyük bir konfor sağlarken aynı zamanda gerekliliklerin yapılmadığı durumlarda tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. 

Şeffaf Plak Nasıl Temizlenir 

Şeffaf Plak temizliği oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Günlük ağız ve diş bakımına ek olarak Şeffaf Plak bakımının da yapılması gerekmektedir. Şeffaf Plakların diş fırçası ve su ile fırçalanarak temizlenmesi, hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Şeffaf Plaklarınızın diş macunu ile fırçalanması diş hekimleri tarafından önerilmemektedir. Çünkü diş macunları şeffaf diş plakların şeffaflığına zarar vererek plağın genel yapısını ve şeffaflığını giderebilmektedir.

Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir 

İnsanların dişlerinde farklı nedenlerle oluşmuş yapısal sorunları veya yerleşim problemlerini düzeltmek için Ortodontik Tedavi Yöntemi olarak tercih edilen Şeffaf Plak tedavisinde bakım ve hijyen oldukça önemlidir.

İnsan vücudunda en fazla bakteri bulunan yerlerden birisi ağız içi ve dişlerdir. Diş bakımı ve ağız hijyeni bu nedenle oldukça önemlidir. Her bireyin düzenli bir şekilde ağız - diş bakımı yapması gerekmektedir.

Yeterli ve düzenli bakımı yapılmayan ağız ve dişlerde kullanılan Şeffaf Plaklar ağız bakterileri gibi pek çok zararlı yapının oluşumuna yol açmakta ve ağızda çeşitli kokuların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu kokuyu giderebilmek ve Şeffaf Plak ömrünü uzatabilmek için düzenli olarak ağız bakımınızı ve Şeffaf Plak temizliğinizi su ile yapmanız gerekir. Ayrıca koku olan Şeffaf Plaklarınızı içine birkaç damla sirke ya da bir çay kaşığı karbonat atarak hazırlayacağınız bir solüsyonun içerisinde de bekletebilirsiniz.

Bununla birlikte Şeffaf Plak yapısına veya şeffaflığına zarar vermemek için su ile temizlenmesi ve diş fırçası ile nazikçe fırçalanması önerilmektedir.

Şeffaf Plak Ortodonti

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte diğer Ortodontik Tedavi uygulama yöntemlerine alternatif olarak geliştirilmiş olan Şeffaf Plak Ortodonti tedavi uygulamaları dişlerde meydana gelen çeşitli Ortodontik sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan bir tedavi uygulamasıdır.

Genellikle estetik kaygısı bulunan kişilerin tercih ettiği Şeffaf Plak Ortodonti uygulamaları dişlerin yerleşme bozuklukları, çarpıklıkları, diş arası ayrıklıkları gibi çeşitli diş problemlerini tedavi eden bir yöntemdir. Hastanın kullanım alanını belirlediği ve hastaya sağlamış olduğu konfor sayesinde sıkça tercihe edilen bir tedavi uygulamasıdır.

Şeffaf Plak Sonrası 

Invasilign veya halk arasında bilinen adıyla Şeffaf Plak tedavisi bu alanda yetkin bir diş hekimi tarafından klinik ortamında doğru yöntemle yapılması halinde istenilen sonuçların büyük bir konfor içerisinde hızla elde edildiği bir Ortodontik Tedavi yöntemidir.

Telsiz Ortodonti olarak da ifade edilen Şeffaf Plak Sonrası diş yapısının ya da yerleşiminin yeniden bozulmaması için hastaların hekimlerin tavsiye ettiği süre boyunca koruyucu plakları kullanmaları en doğru davranış olacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları 

Şeffaf Plak tedavisi dişlerinde estetiksel ve fonksiyonel problemler yaşayan kişilere pek çok farklı avantaj sunmaktadır. Ortodontik bozukluklara alternatif tedavi yöntemi olan bu uygulama diğer Ortodontik Tedavi Yöntemlerinin işlevlerini yerine getirirken aynı zamanda hastanın estetik kaygı yaşamamasını da sağlamaktadır.

Telsiz Ortodonti ya da halk arasında bilinen adıyla Şeffaf Plak tedavisinin avantajları arasında;

 • Şeffaf Plak Tedavisi estetik tedavi alternatiflerinden birini oluşturmakta olup aynı zamanda tel görünümü olmadan ve hastanın tedavi gördüğü fark edilmeden iyileşme imkanı sunar.
 • Çıkartılabilir olma özellikleri sayesinde hastanın kullanım alanlarını belirlemesine imkan tanırlar. Kişi istemediği süre zarfı içinde Şeffaf Plakları kullanmayabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta tedavinin uygulanabilmesi ve diş bozukluğunun giderilebilmesi için gün içerisinde en az 20 saat boyuna Şeffaf Plakların takılmasıdır. Aksi taktirde tedavi süreci olumsuz etkilenir ve istenilen sonuç alınamaz.
 • Metal Tel Tedavisi ya da Porselen Tel Tedavi yöntemlerinden farklı olarak ağrı ya da konforsuzluk hissi oluşturmaz. Tel tedavilerinde dişlere teller yardımı ile kuvvet verilerek bir ay beklenir. Bu durum hastalarda konfor eksikliğine neden olabilmektedir. Şeffaf Plak tedavi uygulamalarında hastanın konforuna dikkat edilmektedir.
 • Takıp çıkarılabildiği için hastanın gündelik yaşam sırasında rutin olarak uyguladığı ağız ve diş bakımı kolayca yapılabilir.
 • Invisalign tedavisinde Metal Tel Tedavi uygulamalarından farklı olarak ağız içi yanaklara baskı uygulanmadığı için ağız içinde, yanaklarda ya da dudaklarda zedelenme durumu olmaz.
 • Şeffaflığı sayesinde dışarıdan bakıldığında fark edilmemektedir. Bu durum estetik kaygı yaşayan kişilerin estetik kaygılarının önüne geçmektedir.

belirtilebilir.

Şeffaf Plak Fiyatları 

İnsanların dişlerinde farklı nedenlerle oluşan çarpıklık, yamukluk, ayrıklık gibi dizilim bozukluklarının tedavinde en sık tercih edilen yöntemlerinden birisi de Telsiz Ortodonti uygulamasıdır.

Dişlerinde var olan estetiksel ve fonksiyonel problemlerden muzdarip olan, yaşadığı bu sorunların giderilmesi için kliniğimize ulaşan kişilerden en sık duyduğumuz soru Şeffaf Plak Fiyatları 2023 yılında ne kadar olmaktadır.

Sağlık alanında yapılan uygulamalarda kişi muayene edilmeden bir fiyat belirtmenin doğru olmayacağını söyleyerek kişiyi kliniğimize davet etmekteyiz. Uzman Diş Hekimi tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi süreci ve ücreti net olarak hastaya belirtilebilir.

Invisaling Fiyatları 2023 yılında farklılıklara sebep olan etmenler arasında;

 • Kişinin ağız ve çene yapısı,
 • Hastanın dişlerinde yaşanan problemlerin boyutu,
 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Hastanın yaşadığı diğer hastalıklar ve kullandığı ilaçlar,
 • Kişiye uygulanacak Invisalign tedavisinde gereken Şeffaf Plak sayısı,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek diş hekimi ve kliniğin tecrübesi,

belirtilebilir.

Sizde farklı nedenlerle dişlerinizde yaşadığınız dizilim bozuklukları nedeniyle Ağız, Diş ve Çene bölgenizde oluşan estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve hayal ettiğiniz ağız ve diş görünümüne kavuşabilmek için Hemen Bize Ulaşın...


?nsanlar?n di?lerinde farkl? nedenlerle olu?an çarp?kl?k, ayr?kl?k, yamukluk gibi Ortodontik problemlerin ki?inin estetik aç?dan kayg? duymayaca?? bir tedavi süreciyle ve di? teli kullan?lmadan giderilebildi?i Ortodontik Tedavi yöntemine ?effaf Plak ad? verilir.

Invisalign yani ?effaf Plak uygulamas? insanlar?n di?lerinde var olan dizilim bozukluklar?n?n giderilmesi ve ki?inin hayal etti?i estetik a??z - di? yap?s?na sahip olmas? için kullan?lan bir tedavi tekni?idir.

?effaf Plak tedavisini di?er Ortodonti Tedavisi yöntemlerinden ay?ran en belirgin durum hayal edilen görünümün elde edilmesi için di? teline ihtiyaç duyulmamas?d?r. Klinik ?artlar?nda en modern teknolojinin kullan?ld??? bu uygulama

?effaf Plak tedavisinin Kaç TL tutaca?? hasta muayene edilmeden belirlenemez. Öncelikle ki?inin ya?ad??? Ortodontik problemler tespit edilmeli ve bu sorunlar?n giderilmesi içi gerekecek ?effaf Plak say?s? belirlenmelidir. Bu süreç sonucunda hastaya istenilen sonuç için gerekecek tedavi ücreti net olarak iletilebilir.

?effaf Plak bu alanda yetkin sa?l?k kurulu?lar? taraf?ndan üretilmektedir. Öncelikle di? klini?inde Ortodonti Uzman? hastan?n muayenesini ve gerekli tetkikleri yaparak sonuçlar? dijital ortama yükler. Özel bir yaz?l?m hastan?n iyile?me sürecini haftal?k olarak planlayarak her periyot için ?effaf Plak tasar?mlar?n? olu?turur.

Elde edilen bu tasar?mlar özel bir cihaza yüklenerek ki?iye özel ?effaf Plaklar?n üretimi gerç

?effaf Plaklar tak?lmas? ve ç?kar?lmas? çok kolay olan aparatlard?r. Ki?iye özel olarak üretilen bu plaklar hastan?n a??z yap?s?na birebir uyumlu oldu?u için çok kolay ?ekilde tak?l?p ç?kar?lmaktad?r.

?effaf Plaklar?n günde en az 20 saat hatta mümkünse 22 saat civar?nda kullan?lmas? gerekmektedir. Mecbur kal?nmad?kça hastan?n ?effaf Plaklar? ç?karmamas? tedavi sürecinin ba?ar?yla tamamlanmas? için çok önemlidir.

?effaf Plak uygulamalar? hastalarda hafif derecede var olan çene yap?s? bozukluklar?n?n giderilmesini sa?lamaktad?r. Lakin genellikle hafif ve orta derecede Ortodontik bozukluklarda ba?ar?l? sonuçlar veren Invasilign uygulamas? ileri derecede a??z, di? ve çene yap?s? bozukluklar?n? tedavi etmekte yetersiz kalabilir.

?effaf Plak uygulamas? hastan?n konu?mas?na herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Oldukça konforlu ve estetik bir tedavi yöntemi olan bu uygulama s?ras?nda ki?i sorunsuz bir tedavi süreci geçirir.

?effaf Plak ile sigara içilmesi do?ru bir davran?? de?ildir. Bununla birlikte ki?inin ?effaf Plak tedavisi d???nda da sigara içmesi a??z ve di? sa?l??? için do?ru bir durum de?ildir. ?effaf Plak ile sigara içilmesi bu plaklar?n kirlenmesine ve yeterli bak?m?n yap?lamamas? halinde a??z - di? enfeksiyonlar?n?n olu?mas?na yol açmaktad?r.

?effaf Plak tedavisi olan ki?iler kendileri belirtmedi?i müddetçe çevrelerinde bu uygulamay? fark eden ki?ilerin ç?kmas? çok nadir görülen bir durumdur. ?effaf ve ki?inin a??z yap?s? ile %100 uyumlu bu plaklar hastan?n a??z yap?s? ile uyum sa?lamakta ve d??ar?dan birisinin fark edemeyece?i yap?ya bürünmektedir.