Dijital Diş Hekimliği

 1. Anasayfa
 2. Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği insanların farklı nedenlerle ihtiyaç duyduğu diş hekimliği uygulamalarının tanı, planlama ve tedavi süreci esnasında kısmen ya da tamamen modern teknoloji cihazların ve bilgisayar destekli yöntemlerin kullanıldığı uygulamalar bütünüdür.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları ile hedeflenen durumlar arasında üretim hassasiyetinin artırılması, tedavi sürecinin kısaltılması ve insan kaynaklı yaşanabilecek hataların minimuma indirilmesi gösterilebilir.

Kişilerin daha estetik bir gülümsemeye sahip olması için uygulanan yöntemlerden komplike implant tedavilerine, kolayca gerçekleştirilen dolgu uygulamalarından ortodontik tedavilere veya diş kaplamalarına kadar birçok tedavi yöntemi Dijital Diş Hekimliği kapsamında modern teknoloji ve cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen uygulama arasında gösterilebilir.

Dijital Diş Hekimliği kapsamında uygulanan tedaviler esnasında kullanılan programlar ve cihazlar arasında;

 • Optik Tarayıcılar,
 • 3 Boyutlu Yazıcılar,
 • CAD - CAM Tasarım ve Üretim Cihazları,
 • Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri,

gösterilebilir.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları tedaviler için gerekli aparatların üretim hızı ve hassasiyeti açısından çok ciddi avantajlar sunmaktadır. Ayrıca kişiye özel üretilen diş teli, dolgu, kaplama, gece plağı, köprü gibi pek çok tedavi aracının detayları bilgisayar ortamında saklandığı için farklı bir nedenle tekrar üretilmesi gerektiğinde hastadan ölçü alınmasına gerek duyulmaz.

Bununla birlikte Dijital Diş Hekimliği yöntemleri sayesinde farklı bir şehir ya da ülkede yaşıyan hastaların kliniğe gitmeden online ortamda ileteceği veriler ışığında ağız ve diş tedavisi kapsamında ihtiyaç duydukları aparatların üretilebilmesidir.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaların farklı bir avantajı da hastanın belirli aralıklarla ağız ve diş taraması yapılarak elde edilen sonuçların biriyle karşılaştırmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucu kişinin dişlerinde oluşan yer değiştirmeler, problemler ya da deformasyonlar çok doğru bir zamanda ve netlikte tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.

Estpoint Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak uzman diş hekimlerimiz ve modern teknolojinin tüm imkanları kullanılarak hazırlanmış klinik şartlarımız ile hastalarımıza Dijital Diş Hekimliği uygulamalarından faydalanarak sunduğumuz tüm tedavi olanakları ile Ağız, Diş, Diş Eti ve Çene sağlığı ile ilgili ihtiyaç duydukları tüm konularda yardımcı olan başarılı tedavi süreçleri gerçekleştirmekteyiz.

Sizlerde Hemen Bize Ulaşıp randevu alarak uzman diş hekimlerimiz kontrolünde, ESTPOINT garantisi ve kalitesiyle Dijital Diş Hekimliği destekli uygulamalar yaptırabilir; ağız, diş, diş etleri ve çene bölgenizde var olan problemlerden hızla kurtularak hayal ettiğiniz estetik gülüşe ve inci gibi dizilmiş dişlere güvenli, konforlu, etkili bir tedavi süreciyle hızla sahip olabilirsiniz.

Dijital Diş Hekimliği Nedir 

Dijital Diş Hekimliği en basit tabirle açıklamak gerekirse uzman diş hekimlerinin hastaların ağız - diş durumunu incelemek, kusursuz bir tanı ve tedavi süreci yürütmek için yardım aldıkları bilgisayar tabanlı cihazlar ve modern teknoloji programlardır.

CAD / CAM olarak da ifade edilen Dijital Diş Hekimliği insanların farklı nedenlerle ihtiyaç duydukları diş tedavilerinin modern teknoloji cihazlar ve programlar kullanılarak güvenli, konforlu ve ağrısız bir şekilde yüksek başarı oranı ile tamamlanmasını sağlayan uygulamalar bütünüdür.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları günümüz şartlarında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinin çok daha hızlı bir şekilde ve minimum risk prensibiyle tamamlanmasını sağlar.

Dijital Diş Hekimliği Kimlere Uygulanır 

Dijital Diş Hekimliği insanların farklı nedenlerle ihtiyaç duydukları ağız ve diş tedavisi uygulamalarının daha hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu uygulamalar sayesinde tanı ve tedavi süreci çok daha hızlı ve kusursuz olarak tamamlanır.

Bununla birlikte Dijital Diş Hekimliği uygulamaları sayesinde birden fazla diş hekiminin koordine olarak çalışması gereken zorlu tedavi süreçlerinin başarılı bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları ortodonti uygulamaları, implant tedavisi, gülüş tasarımı, diş kaplaması, dolgu uygulamaları, diş protezi tedavisi gibi insanların farklı nedenlerle ihtiyaç duyabileceği pek çok diş tedavisi yöntemine entegre edilerek sürecin başarı oranını ve hızını artıran teknikler olarak belirtilebilir.

Dijital Diş Hekimliği ile Hangi Tedaviler Yapılır 

Günümüzde insanların farklı nedenlerle dişleri, diş etleri, ağız çevresi ve çene bölgelerinde maruz kaldıkları kozmetik veya işlevsel birçok rahatsızlık Dijital Diş Hekimliği uygulamaları kullanılarak güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreci ile iyileştirir.

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarının kullanıldığı tedavi yöntemleri arasında;

 • Dijital Gülüş Tasarımı
 • Konservatif Tedaviler
 • Protez Uygulamaları
 • Zirkonyum & Lamine Kaplama
 • Kron & Köprü Uygulamaları
 • Inley & Onley Dolgular
 • Sabit & Hareketli Protezler
 • İmplant Tedavisi
 • Ortodonti Uygulamaları

gösterilebilir.

Dijital Diş Hekimliğinde Hangi Teknolojiler Kullanılır

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları geleneksel diş hekimliği tedavi yöntemlerinin aksine elektriksel veya mekanik prosedürleri kullanmak yerine bilgisayar tabanlı bileşenler ve modern diş teknolojisinin tüm imkanlarından faydalanır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları sayesinde standart diş hekimliği prosedüründe gereği olan ve tekrarı istenilebilen manuel birçok süreç ortadan kaldırılır. Bu durum diş hekimlerinin çok daha hızlı ve hatasız tedavi süreçleri yürütmesine imkan tanır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarında en sık kullanılan modern teknoloji programlar ve cihazlar arasında;

 • Bilgisayar Kontrollü Bileşenler İçeren CAD – CAM Teknolojisi,
 • 3D Yazıcılar,
 • Optik Tarayıcılar,
 • Artırılmış Gerçeklik Yazılımları,

gösterilebilir.

CAD - CAM Teknolojisi Nedir 

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim yani CAD – CAM Teknolojileri uzman diş hekimlerinin hastalarına uygulamaları gereken karmaşık tedavi prosedürlerinin hatasız olması ve hızla sonuçlanması için yardım aldıkları modern teknoloji programlardır.

1980’li yılların başında kullanılmaya başlanan CAD – CAM uygulamaları günümüzde modern teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılarak hazırlanan klinik ortamlarında uzman diş hekimleri pek çok tedavi sürecini gerçekleştirirken yardımcı olur hale gelmiştir.

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim (CAD – CAM Teknolojisi) sayesinde diş kaplamaları, konservatif uygulamalar, implant tedavisi, kronlar, köprüler, protez uygulamaları başta olmak üzere pek çok prosedür kusursuz ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği Nasıl Uygulanır 

Dijital Diş Hekimliği uzman diş hekimleri tarafından klinik ortamında gerçekleştirilen pek çok farklı ağız ve diş tedavisine güvenilirlik, konfor ve hız katan tekniklerdir. Dijital destekli diş hekimliği tedavileri olarak da adlandırılan bu süreç 4 temel aşama izlenerek gerçekleştirilir;

 1. Dijital Tarama Süreci (Dijital Ölçü Alma) : Hastaların 3D tarayıcılar kullanılarak alınan ölçüleri bilgisayar ortamına yüklenir. Kişinin ağız ve diş yapısının sanal bir modeli oluşturularak yapılması gereken tedaviler bu veriler ışığında planlanır.
 2. Dijital Tasarım Süreci : 3D sanal görüntüden faydalanılarak ağız içerisinde eksik dişler veya müdahale edilmesi gereken dişler için tasarım yapılır. Bu tasarımda dişin yapısı, şekli, boyutu, konturları, diş eti ile diş arasındaki uyum gibi birçok etmen bilgisayar ortamında modellenerek yapıldığı için ağız - diş yapısıyla %100 uygun aparatlar üretilir.
 3. Dijital Diş Üretimi : Dijital tasarım sürecinin tamamlanması ile birlikte diş üretimi safhasına geçilir. 3D yazıcılar kullanılarak hastanın ağız ve diş yapısına en uygun yapıda diş üretimi gerçekleştirilir.
 4. Tedavinin Tamamlanması : Tasarımı ve üretimi tamamlanan dişler hastaya uygulanarak son kontrollerin yapılması ile Dijital Diş Hekimliği tedavisi tamamlanır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları zirkonyum kaplama, lamine kaplama, tam seramik, yaprak porselen, e-max ve empress kaplamalar gibi estetik diş hekimliği uygulamaları arasında gösterilebilecek birçok tedavide sürecin hızlandırılması ve hata payının minimuma indirilmesi için kullanılır.

Bununla birlikte Dijital Diş Hekimliği uygulamaları Dijital Gülüş Tasarımı sürecinin temelini oluşturmaktadır. Dijital Diş Hekimliğinde kullanılan sistemler ağız içerisini tarayabilecek, verileri işleyebilecek ve gerekli aparatları üretebilecek yeteneğe sahiptir. Bu programlara ve cihazlara sahip kliniklerden tedavi almanız durumunda iyileşme süreciniz çok hızlı ve elde edilen sonuçlar çok başarılı olacaktır.

Dijital Diş Ölçüsü Nasıl Alınır 

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarının en önemli süreçlerinden birisi Dijital Ölçü alınmasıdır. Bu süreçte hastanın ağız içerisine yerleştirilen bir optik kamera dişleri ve diş yüzeylerini ölçer. Özel bir hasta başı monitörde takip edilen bu süreçte ölçüm kalitesi çok yüksektir.

Dijital Diş Ölçüsü tedavi esnasında kullanılacak verileri elde etmek için görüntülerin bir araya getirilmesi işlemini işaretle ve tıkla yakalama ile sağlar. Bununla birlikte bazı sistemlerde 3 boyutlu gerçek zamanlı video yakalama özelliği kullanılarak canlı görüntülerin dokunmatik ekrana sahip bir monitörde işlenmesi sağlanır.

Uygulama verilerin bir araya getirilmesine ihtiyaç duyulmadan tedavi esnasında kullanılacak dijital izlenimlerin oluşturulması sağlar. Görüntü yakalama süreci ortalama 90 saniye sürer. Yine karşı kemerdeki dişlerin analizi de yaklaşık 90 saniyede tamamlanır.

Dijital Diş Ölçüsü uygulamalarıyla elde edilen verilerin kusursuz olması için uzman diş hekimi her ayrıntıyı monitörde büyüterek görebilir ve gerekli değişiklikleri sağlayabilir. Ölçüm süreci gerçekleştirmek için en sık kullanılan sistemler CAD – CAM teknolojileridir.

Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları Ne Kadar Sürer 

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarında öncelikle hastanın ağız içi ve diş yapısı kameralar ile incelenerek alınan ölçüler bilgisayara aktarılır. Maksimum hassasiyet ile yapılan bu ölçüm ortalama 10 ila 15 dakika içerisinde tamamlanır.

Dijital ölçüm süreci içerisinde elde edilen veriler ışığında bilgisayar destekli tasarım 3 boyutlu yazıcıları kullanarak seçilen porselen cinsine göre değişebilmekle birlikte 5 ila 10 dakika içerisinde dişlerin üretimini tamamlar.

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarının tamamlanma süresi kişinin maruz kaldığı problemlerin boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 2 saat olarak belirtilebilir. Bununla birlikte elde edilen tüm veriler dijital ortamda depolanarak hastanın tedavi geçmişi ve ihtiyaçları düzenli olarak takip edilir.

Dijital Gülüş Tasarımı (Dijital Diş Hekimliği ile Gülüş Tasarımı) 

İnsanların dişleri, diş etleri, ağız çevresi ve çene bölgesinde farklı nedenlerle oluşan kozmetik ya da işlevsel problemlerin giderilerek kişinin hayal ettiği estetik gülümsemenin elde edildiği uygulamalar Gülüş Tasarımı olarak adlandırılır.

Dijital Diş Hekimliği kapsamında gerçekleştirilen Gülüş Tasarımı uygulamaları yani Dijital Gülüş Tasarımı modern teknoloji sistemler kullanılarak kişinin ağız içi görüntüleri alınıp estetik gülüş için gerekli tüm işlemlerin bilgisayar ortamında planlı olarak yapıldığı tedavi yöntemleridir.

Dijital Gülüş Tasarımı kapsamında bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler üzerinde istenilen şekilde ölçüm, tasarım ve değişiklik yapılmasına imkan tanır. Tasarlanan dişlerde aşındırma, ekleme, kontak nokta kontrolleri, kontur değişiklikleri yapılarak dişlerin olası bitmiş hali kişiye önceden gösterilebilir. Bununla birlikte tasarlanan dişlerin kişinin ağız içerisindeki görüntüleri ile profil görüntüleri birleştirerek uygulama sonunda nasıl bir gülüş elde edebileceği önceden gösterilebilir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları

Günümüzde modern teknoloji hayatın her alanına konfor getirdiği gibi sağlık uygulamalarına da güven ve hız katmıştır. Diş Hekimliği uygulamalarında yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan yöntemler Dijital Diş Hekimliği olarak adlandırılmıştır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamaları tedavi ve iyileşme sürelerini kısaltırken hastaların büyük bir güven ve konfor içerisinde tedavi sürecini geçirmelerine imkan tanımaktadır. CAD – CAM uygulamaları olarak da adlandırılan bu yöntemlerin kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamalarının birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları;

 • Tedavinin seans sayısı ve süresi azalır.
 • Uygulamalar prova gerektirmeden tek seansta tamamlanır.
 • Müdahale için ideal yapı oluşturulur.
 • Tedavi yöntemlerinde hata payı minimuma indirilir.
 • Bilgisayar destekli tasarım sayesinde üretim hatasız yapılır.
 • Ölçü alınma süreçleri konforlu şekilde tamamlanır.
 • Ağız ve diş ölçüleri kayıt altına alınan hastalardan tekrar ölçü talep edilmez.
 • Kişi kataloğu inceleyerek kendisi için en uygun olacak diş yapısını belirleyebilir.
 • Uygulama tamamlandıktan hemen sonra geçici dişler üretilerek hastanın dişleri olmadan geçireceği süre minimuma indirilir.

şeklinde belirtebiliriz.

Dijital Diş Hekimliği Fiyatları 

Yaptıkları araştırmalar ve duyumlar sonrası ağız, diş, diş eti ve çene bölgelerinde maruz kaldıkları rahatsızlıkları Dijital Diş Hekimliği uygulamalarından faydalanarak gidermek isteyen bireylerden en sık duyduğumuz soru Dijital Diş Hekimliği Fiyatları 2024 yılında ne kadar olmaktadır.

Öncelikle sağlık alanında gerçekleştirilen uygulamalarda kişi muayene edilmeden bir fiyat belirlemenin doğru olmayacağını kişiye ileterek, kliniğimizde Uzman Diş Hekimi tarafından yapılacak muayene sonucunda tedavi süreci ve ücretini net olarak ifade edebileceğimizi belirtmekteyiz.

Dijital Diş Hekimliği Fiyatları ile ilgili değişiklik olmasına yol açan birçok faktör vardır. Fiyat farklılıklarına sebep olan durumlar arasında;

 • Hastanın ağız, diş, diş eti ve çene yapısı,
 • Kişinin maruz kaldığı ağız ve diş problemleri,
 • Dijital Diş Hekimliği uygulamaları ile birlikte gerçekleştirilecek tedavi yöntemleri,
 • Hastanın genetik özellikleri ve yaşı,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek klinik ve diş hekiminin tecrübesi,

gösterilebilir.

Sizlerde farklı sebeplerle ağız, diş ve diş etlerinizde yaşadığınız estetiksel rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan gülüş bozulmalarından Dijital Diş Hekimliği uygulamaları ile kurtulmak, hayal ettiğiniz doğal, güzel ve estetik gülüşe sahip olmak için Hemen Bizi Arayın...

ESTPOİNT KLİNİK

TEDAVİ BİLGİLENDİRME

Operasyon Sayısı

Operasyon Sayısı

Tek Seans

Operasyon Süresi

Operasyon Süresi

1 ila 2 Saat

Anestezi

Anestezi

Lokal

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

3 ila 7 Gün

İşe Dönme Süresi

İşe Dönme Süresi

Hemen

Tam İyileşme

Tam İyileşme

1 ila 2 Hafta

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

Ömür Boyu

Hastanede Kalma Süresi

Hastanede Kalma Süresi

Aynı Gün Çıkış

İnsanların ağız ve dişlerinin geleneksel tekniklerden farklı olarak optik kamera ile tarandığı, elde edilen verilerin 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarıldığı süreç Dijital Diş Tarama olarak ifade edilir.

Uzman diş hekimleri kontrolünde ağız içi tarayıcılar kullanılarak Dijital Diş Ölçüsü alınma süreci yaklaşık 3 ila 5 dakika sürmektedir.

Dijital Diş Hekimliği kapsamında gerçekleştirilen tüm tedaviler öncesi hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede tedavi sürecinin ağrısız geçirilmesi sağlanmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği uygulamalar insanların ağız ve dişlerinde farklı sebeplerle maruz kaldıkları estetiksel veya fonksiyonel pek çok rahatsızlığın tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Bu süreçte diş hekimliği kapsamında kullanılan tüm malzemelerden (zirkonyum, kompozit porselen karışımı, porselen, lamine ve empress kompozit) faydalanılabilir.

Cerec (Ceramic Reconstruction) Diş CAD – CAM teknolojisi kullanılarak ağız içinden ölçü alınıp hızlı bir şekilde oluşturulan tam dolgu dişlerdir. Preslenmiş metal veya seramik yerine tek bir katı seramik malzeme bloğu kullanılarak gerçekleştirilen bu tedavide elde edilen sonuçlar geleneksel yöntemle kıyaslandığında daha dayanıklı ve estetiktir.