Saçsızlık Artık Kabus Değil

  1. Anasayfa
  2. Saçsızlık Artık Kabus Değil

Saçsızlık artık kabus değil! Sağlıklı, yoğun ve dikkat çekici saçlar herkesin hayalidir. Saç dökülmesi ve kellik, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes için bir kâbus.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde dış görünüşümüzde bizi tatmin etmeyen birçok faktörü değiştirme imkanına sahibiz. Bu değişiklikleri yaparken uzman ve tecrübeli kişilerin yardımıyla doğal ve harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kellik için Kesin Çözüm

Genetik faktörler, stres, hormonal faktörler ve saçkıran gibi nedenler kelliğe yatkındır. Saç dökülmesi sorunu kendine olan güveni sarsarken çeşitli psikolojik sorunlara neden olur. İçedönüklük ve utangaçlık belirtileriyle başlayan güven sorunları, başka iletişim sorunlarına neden olur ve hayatımızın her alanını etkiler. Hayatı kontrol etmek ve bu tür sorunları çözmek tamamen bizim elimizdedir, hiçbir kadın ya da erkek için saçsızlık artık kabus değil.

Saç ekimi, son yıllarda en çok kullanılan estetik tedavilerden biridir. Erkeklerin olduğu kadar kadınların da yaşadığı saçsızlık sorununa en etkili çözüm saç ekimi işlemidir. Erkekler ağırlıklı olarak çeşitli uygulamalı saç ekimi prosedürlerinden FUE tekniğini seçerken, kadınlar mevcut saçların kısaltılmasını gerektirmeyen DHI tekniğini tercih etmektedir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE teknolojisinin kullanıldığı saç ekiminde işlem saçın kesilmesi ile başlar. İşlem lokal anestezi kullanılarak yapılır. Kafanızda ekim yapılacak yeterince saç olmasa bile saçsızlık artık kabus değil. Bu teknik aynı zamanda saç köklerini boyundan arkadan, bacaklardan veya göğüs bölgesinden çıkarmak için de kullanılabilir.

Kesi yapılmayan FUE teknolojisi ile saç köklerini toplamak için 0,8 mm'lik bir punch kullanılır. Açık bir kanala alınan kökler, yanal yarıklar yardımı ile ekim alanına yerleştirilerek işlem tamamlanır.

Tıraşsız Saç Ekimi Tekniği Nedir?

Saçsızlık artık kabus değil konusunda hastalar için en rahat teknik olan tıraşsız saç ekimi saç ekimi alanında kullanılmaktadır. Saçını kazıtmana gerek yoktur. İşlem lokal anestezi kullanılarak yapılır. Tıraşsız saç ekimlerinde uygulanabilir. Kısmi tıraş ve tıraşsız olmak üzere iki teknik vardır.

Kısmi tıraş; Ekim işleminde 1000-1500 greft (saç kökü) uygulanabilir. Bu tekniğin uygulandığı ekimde kulak arası saçların uzun olması gerekir. Bu nedenle; Donör bölgenin traş edilen bölgesinin küçük bir kısmı kamufle edilir.

Tıraşsız saç ekimi için; tıraşsız saç köklerini ekim alanındaki donör alana yerleştiriniz.

Greft Çıkarma İşlemi

Saçsızlık artık kabus değil sonucuna varmadan önce greft çıkarmanın tüm aşamalarına hakim olmak önemlidir. Saç köklerinin çevresinde mikro kesimler yapmak için Pisamen aracını kullanma ve gevşek saç köklerini toplamak için Mikro Kalem Seti aracını kullanma prensibine dayanmaktadır.

Saç kökleri ikili, üçlü veya dörtlü gruplar halinde toplanır. Çünkü her greftin üzerindeki saç kökü sayısını bilinmez. Bazı implantlar dört saç kökü içerebilirken, bazı implantlar yalnızca bir saç kökü içerebilir. Bu durum da kişiden kişiye değişir.

Kökleri alabilen zımba uçları, saçın inceliğine veya kalınlığına göre belirlenir. İnce mm uçlar ince saçlar için, büyük mm uçlar kalın saçlar için kullanılır.

Yaklaşık 2-4 saat süren bir greft çıkarma işleminden sonra çıkarılan bu greftler önce bir çözeltide yıkanır.

Ekim sonrası donör bölgenin hasarlı görünümünü önlemek için greft toplama işlemi eşit bir sırayla yapılmalıdır.

Kanalı Açma

Kanal açıklıkları ekilecek saçsız alanda mikro gözenekler ve alınan saç kökündeki saç kökünün büyüklüğüne bağlı olarak açılan açıklıklardır.

Saç köklerinin yönü, açısı ve boyutu ince delikler açılırken kanal açmada en önemli faktörlerden biridir.

Greftin yerleştirildiği kanalı açarken sagital, lateral ve transdermal gibi çeşitli teknik ve araçları kullanabilirsiniz. Amaç kanal ve greftin uzunluğunu ve kalınlığını eşitlemektir

Alınan greft sayısına bağlı olarak ortalama 2-4 saat sürebilir ancak açık kanal nedeniyle süre değişebilir. Örneğin, 2.000 gret toplanmış olsaydı, 2.000 mikro deliğin delinmesi gerekecektir.

Derinlik, kanal açıkken dolaşım bozukluğuna neden olmayacak bir derinlikte oluşturulmalıdır

Yaptığınız işlemlerin başarısını etkileyen birçok faktör arasında kanal açmak oldukça önemlidir. Kanalların açılması, sürecin doğallığını etkileyen en önemli adımı oluşturmaktadır. Saçsızlık artık kabus değil, ancak kötü yapılmış bir saç ekimi başlı başına başka bir kabustur.

Köklerin Yerleştirilmesi

Uygulamanın son aşamasıdır. Saç kökleri mikropen setli bir aletle alınır ve önceden açılan kanallara yerleştirilir. Böylece saç kökleri açılan mikro deliklere yerleştirilerek operasyon tamamlanmış olur.

Saç kökleri hassas olduğu için herhangi bir olumsuz durumdan kaçınmak için uçlarından tutularak pens ile alınırken yerleştirilmelidir. Ekilecek greft sayısına bağlı olarak ekim 3 ila 8 saatte tamamlanır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra ekim bölgesine bandaj yapılmaz. Üzerine gelebilecek herhangi bir baskı, kökün tutunma olasılığını etkileyecektir, bu nedenle açıkta bırakılır.

Saç Ekimi Ameliyatını Kimler Yapamaz?

Kandaki aşırı sulanma ve pıhtı saç kaybı ameliyatı sırasında zorluklara neden olabilir ve durumu dengelemek için önce den ilaç test edilebilir.

Diyabet, tansiyon ve kalp has talığı olan kişiler, olası komplikasyonları, dikkatli olmalıdır.

Preoperatif Öneriler

Saçsızlık artık kabus değil, ancak kabusunuz biterken sizinde dikkatli olmanız gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Ameliyattan yaklaşık bir hafta önce alkol veya sigara kullanmayın. Olumsuz bir etkisi vardır.

Ameliyattan bir gün önce ağır öğünler yenmemelidir.

İlacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Özellikle aspirin gibi antikoagülan ilaçlar almayınız.

Kahve veya çay gibi kafeinli içecekler içmeyin.

Saç Ekimi günü hafif bir kahvaltı önerilir.

Ameliyat gününden sonra saçlar tıraş olacağından hasta önceden saçları kısaltmamalıdır.

Nakilden sonra kafa deriniz hassaslaşacaktır, bu yüzden lütfen ameliyat günü bol giysiler giyin.

Ekim Planı ve Ön Saç Çizgisi

Saç ekimi planları, özellikle saç çizgisi kararları, tedavi sonrası saçın doğallığı için ön koşuldur. Planlama yapılırken kişinin yüzünün özellikleri, kel alanın büyüklüğü, donör alanın yeterliliği ve kişinin istekleri kriterler olarak değerlendirilir. Hasta ile koordineli olarak keçeli kalem yardımı ile baş bölgesi işaretlenir.

Yapılan tüm testler sonucunda donör bölgeden toplanan ve greftlerin nereye ekileceği maksimum greft sayısına bu plan dahilinde ulaşılacaktır. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer.

Bu greftlerin doğru dağıtılması, başarılı sonuçların alınmasında çok önemlidir. Floklama planlama sürecinde yüz hatlarına göre patlamaların belirlenmesi bu planlama adımının en büyük bölümünü oluşturmaktadır. Doğallığı ciddi şekilde etkilediği için saç çizgisi ekimi yapılırken saç açısı ve düzeni çok önemlidir.

Saçsızlık artık kabus değil!