Saç Sıkılaştıma Yöntemleri

  1. Anasayfa
  2. Saç Sıkılaştıma Yöntemleri

Saç Sıklaştırma yöntemleri, dökülen, seyrek veya doğuştan seyrek olan saçların, genetik, hormonal, stres, çevresel veya hastalıktan sonra tıbbi, kozmetik veya cerrahi yöntemlerle kalınlaştırılmasıdır.

Uluslararası Saç Ekimi Derneği eski başkanı Epstein, farklı saç dökülme türleri olduğuna işaret ederek, tedavi öncesinde saç köklerinin durumunun kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor. Saç dökülmesinin farklı nedenleri olduğu gibi, saç dökülmesi ve incelmesi için de farklı çözümler olduğunu unutmayın.

Saç sıkma yöntemi seçmeden önce mutlaka bir doktora görünmeli, saç dökülmesinin nedenini belirlemeli ve ardından bir tedavi yöntemine karar vermelisiniz.

Bitkisel Çözümler

Saç bakım ürünleri, vitamin bazlı diyetler veya bitkilerin kafa derisine topikal olarak uygulanması saç dökülmesini kısmen önleyebilir.

Boyalardan, mevsimsel şartlardan veya saç şekillendirmeden zarar gören saçlara bitkisel ürünler, kısa çevre koşullarında hafif saç dökülmesinde etkilidir ancak ne yazık ki stres, hormon ve genetik kaynaklı yoğun saç dökülmesi ve saç dökülmesi için yeterince iyi değillerdir.

Ayrıca "Bitkiler ve Saç Dökülmesi" konulu bir makale, bitkisel yöntemin cilt hastalıklarına bağlı saç dökülmesinde en etkili yöntem olduğunu ortaya koydu. Androgenetik alopesi olarak bilinen kalıtsal saç dökülmesi üzerindeki etkilerini gösteren çalışmalar kesinlik göstermemiştir.

Söz konusu makale birçok bitki ve yağ ile ilgilidir, ancak yazımızda sadece sarımsak, soğan, kapsaisin, doğu mazı ve papatya gibi bitkilerin doğru verilere sahip olduğunu açıkladık. Saç Sıklaştırma yöntemleri için kullanılan bitkilerle ilgili bu çalışma şu şekilde özetlenebilir:

Sarımsak

İran'da 2007 yılında yapılan bir çalışmada, alopesi areata (saçkıran) olan 40 hastanın yarısı kortizon ve sarımsak içeren ilaçlar, diğer yarısı ise kortizon ve plasebo etkili (ilaç plasebo) ilaç aldı.

Tedavi sonucunda, sarımsak kullanan grupta komplikasyon olmaksızın iyileşme görüldü. Saç sıklaştırmak, sarımsak kullanımı için bir dizi bitki seçeneği sunar, ancak saçkıranın tedavisinde tercih edilen yöntem olarak ortaya çıkmıştır.

Soğan Etkisi

2002 yılında saçkıran olan 38 kişiye 2 ay boyunca günde iki kez soğan suyu verildi. Saçkıran bulunan bölgelerde, 4 hafta sonra hastaların %73,9'unda ve 8 hafta sonra hastaların %86,9'unda yeni saç büyümesi gözlendi.

Ancak araştırmada; aynı zamanda, soğan suyunun saçkıran tedavisinde etkinliğinin kesin nedenini belirlemek mümkün olmamıştır. Saç sıklaştırma yöntemleri içinde olmasının sebebinin soğandaki kükürt ve fenolik bileşiklerden kaynaklardan olduğu düşünülmektedir.

Kapsaisin

Türkiye'de yapılan bir çalışmada kapsaisin (kırmızı biberde bulunan bir madde) topikal olarak kafa derisine 3 hafta süreyle uygulandı ve 3 ayın sonunda saç dökülmesinde etkili olduğu görüldü.

Saç sıklaştırma yöntemleri olmasının nedeni; bu cilt ile temas sırasında ortaya çıkan tahriş nedeniyledir. Stimülasyonun kafa derisindeki kan akışını artırarak saç dökülmesini etkilediği düşünülmektedir.

Papatya

Papatyanın saç üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, saçın %2 minoksidil solüsyonu kullanan gruptan daha hızlı uzadığını göstermiştir. Bu çalışmada saçı yenileyen bitkilerin kralı olarak tanımlanan papatya, saça siyah bir renk vermek ve saç büyümesini desteklemek için saç losyonlarına da dahil edilmiştir.

Gördüğünüz gibi bitkisel saç sıklaştırma yöntemleri yapılmaktadır ancak maalesef bitkisel yöntem bazı saç dökülmelerine çözüm olmamaktadır.

Bitkinin doğuştan seyrek saçlı kişilerde veya saç büyüme hastalığı olarak bilinen kazalar, yanıklar veya trikotilomani gibi durumlarda işlev gördüğüne dair net bir işaret yoktur. Bununla birlikte, yiyecekler çeşitli mineraller, vitaminler ve yağ asitleri içerdiğinden, saç köklerini beslemeye yardımcı olabilir.

Tıbbi Yöntem

Saç dökülmesi veya seyrelmesi yaşamış kişilerin yoğunlaştırma tedavisi için kullandıkları yöntemlerden biri de ilaçtır. Saç dökülmesi ve seyrelmesi çeşitli nedenlerden dolayı olduğu için, ilaçlar saçın yoğunlaşması ve güçlenmesinde farklılık gösterebilir.

Beslenmeden enfeksiyonlara, çevreye, bağışıklık sistemine ve doğuştan faktörlere kadar çeşitli faktörler saç şeklinin ve şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle doğru ilacın önceliği, doğru teşhisi koymaktır.

Saç sıklaştırma yöntemleri için uygun ilaçlar, fizik muayene, laboratuvar testleri, klinik testler ve kafa derisi biyopsisi gibi çeşitli teşhis yöntemleri kullanılarak başlatılır. Dökülmenin nedenine göre tedavi edilerek saçlar problem çözüldükten sonra orijinal şekline dönecektir.

Saç dökülmesinin nedeni genetik faktörlere dayanıyorsa ve kalıcı saç dökülmesine neden oluyorsa ilaç tedavisi ayrı bir süreçten geçer. İlaç tedavisi, saçı sıkılaştırmak için kullanılan koşullar yanıklardan, kazalardan, saç dökülmesinden veya doğum kusurlarından kaynaklandığında kısmen yararlıdır.

Kaza veya yanık durumunda doku sağlam ise tıbbi yolla saç çıkarabilir. Doğuştan ince saçlara, saç sıklaştırma ve kalınlaştırma için tıbbi yöntemler yeterli değildir. Ancak saçın yapısını güçlendirebilir, ince ve yıpranmış saçları güçlendirebilir.

Piyasada saç dökülmesinde kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak özellikle genetik saç dökülmesinde saç köklerini güçlendirdiği ve güçlendirdiği gösterilen iki madde saç sıklaştırma yöntemleri arasındadır.

Minoksidil

Minoksidil içeren ilaçlar, içerdiği vazodilatörler sayesinde seyrelmiş ve incelmiş saçları güçlendirmek, saçı besleyen kılcal damarları genişletmek ve saç köklerini beslemek için kullanılır.

Minoxidil, antihipertansif ilaçlarda yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Saç çıktığı keşfedildiğinden, saç dökülmesi ve saç seyrelmesi tedavisinde saç dökülmesi için kullanılmıştır. Saç derisine topikal olarak uygulanan bu ilaç, DHT (dihidrotestosteron) hormonu tarafından zayıflatılan saç köklerinin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

Minoksidil, yalnızca androjen hormonlarının etkisiyle zayıflamış veya incelmiş Saç Sıklaştırma olarak etkilidir. Ayrıca topikal olarak uygulandığında saçlı deride kaşıntı oluşacaktır.

Finasterid Nedir

Bir diğer ilaçta finaserid içerir. Benign prostat hiperplazisini tedavi etmek için kullanılan bu maddenin DHT hormonunu düzenlediği belirlendiğinde androgenetik alopesi tedavisinde de kullanılmıştır.

Sadece Saç sıklaştırma erkek tarafından kullanım için onaylanmıştır. Ek olarak; sperm kaybına, orta kulak iltihabına, libido kaybına, cilt kuruluğuna ve göğüs büyümesine neden olabilir.

Her iki ilaç da saç ekimi öncesi ve sonrasında kökleri güçlendirmek için kullanılır.

Bu ilaçlar yalnızca kullanımları sırasında etkilidir. Tedaviyi bıraktığınızda saçlarınız incelir ve tekrar dökülmeye başlar. Saç dökülmesine sonsuza kadar etkisi yoktur. Saç sıklaştırma ekimi ve diğer maddeler bu konuda sadece kesin çözüm sunabilir.