Saç Ekiminin Hayatınızda Yapacağı 5 Olumlu Etki

  1. Anasayfa
  2. Saç Ekiminin Hayatınızda Yapacağı 5 Olumlu Etki

Saç ekiminin hayatınızda yapacağı 5 olumlu etki, saç ekimi verebileceğiniz en büyük ve pozitif kararlardan biridir. pozitif etkilerin önemi kadar, işlemden kendimizi haberdar etmek ve sonuçlarına realistik bir bakış açısı oluşturmak da çok önemlidir.

Saç dökülmesi, son zamanlarda birçok insanın şikâyet ettiği en büyük sorundur. Dökülmeden yakınan kişiler en etkili çözüm olarak floklamayı tercih etmektedir.

Saç Ekimi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi; Genetik olarak geri döndürülemez saç köklerinin iki kulak arasına ve ense üstüne ekilmesi işlemidir. Bu bölgedeki saç kökleri yoğun, sağlıklı, saçsız saçlardan oluşur. Saç ekiminin ortalama 4-6 saat sürdüğü ameliyatta eğitimli sağlık uzmanları doğaya en yakın sonuçları almak için çalışır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

2 tür saç ekimi yöntemi bulunur;

FUT Saç Ekim Yöntemi (Saç Kökü Ünitesi Ekimi)

Ense bölgesinin saçlı bölgesinden saçlı deri greftlerinin alınması ve saçın yoğunluğuna, bölgenin elastikiyetine ve ekilecek bölgenin açıklığına göre formüle edilmesi ve hesaplanması işlemidir. Donör ve alıcı bölgelere lokal anestezi uygulanır.

Saçlı deri greftinin toplandığı bölge görülmesi zor olacak şekilde estetik dikişlerle kapatılır. (Kullanılan özel dikişler vücut tarafından emilir ve alınmasına gerek yoktur). Saçlı deriden saçsız doku çıkarılır ve 2, 3 ve bazen 4, 5 grup (greftler) halinde saç ekimi işlemine hazırlanır.

İmplant, lateral yarık adı verilen son teknoloji bir teknikle açılır ve mikro kuvvetlerle çizik gibi görünen bir kanala yerleştirilir. Açık, ince tüp, doku hasarını en aza indirmek için idealdir, böylece çevredeki saçlar zarar görmez ve alan yoğunlaştırılabilir. Bu yöntem, daha sık nakiller, hızlı büyüme ve doğala en yakın kozmetik saç ekimi sonuçları yaratır.

FUE ile Saç Ekimi Yöntemi (Saç Kökü Ünitesi Ekstraksiyonu)

Profesyonel bir doktor tarafından özel bir mikrocerrahi aletiyle saç köklerinin saç derisinden tek tek kesi izi veya dikişsiz olarak alınması işlemidir.

Bu motor yardımıyla daha kısa sürede kullanıp çok fazla kök alınabiliyor. Saç kökü ünitesi (greft) saçlı derinin arka ve yanlarından alınarak istenilen bölgeye yerleştirilir. Donör ve alıcı bölgelere lokal anestezi uygulanır. Hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez. FUE Saç ekimi fiyatları diğer yöntemlere göre daha pahalı, ancak daha güvenli ve etkilidir.

Donör bölge yeterince sık değilse; ekim için göğüs, sırt ve karın kılları da saç ekimi için kullanılabilir. Çıkarılan bu saçlar zamanla ekim yapılan bölgedeki saçların özelliklerine uyum sağlar ve aynı yapı ile yaşamlarına devam eder. FUE teknolojisi ile tek seansta yaklaşık 2000 ila 30.000 saç kökü ünitesi ekilebilir. Daha yoğun taşıma gerektiğinde oturumlar artar. Fue saç ekimi nasıl yapılır sorunuza aşağıdaki gibi cevap verebiliriz;

Fue Saç Ekimi Tekniklerini Kullanmanız Gereken Durumlar

Yeterli verici alan olmadığında

  • İleride çok kısa saçlara sahip olmak isteyenler (iz bırakmak istemeyenler)
  • Az miktarda sürü yapılması gerektiğinde (yara izi, yara izi gibi yerel alanlar)
  • Deri esnekliği az olan bir kafa derisi. FUT tekniği şeridi kaldıramaz.

Fue Tekniği Faydaları

Ancak bu durumların dışında artık Fue bizim için ilk tercih.

* İyileşme süresi çok kısadır

* İz bırakmadan tamamlanır.

* Son yıllarda daha fazla saç kökü nakli yapılmasına izin verilerek Saç Kök Ünitesi Ekstraksiyonu (FUE) yöntemi ön plana uygulanmıştır. Ayrıca bu yöntem istenirse göğüs ve kol bölgelerinden saçlı deriye nakil yapılmasına olanak sağlar.

Kim Saç Ekimi Yaptırabilir?

Androgenetik alopesi, genetik olarak yatkın kişilerde androjenlerin etkilerinden kaynaklanır. Bu bireylerde saç ömrü genetik olarak kısalmaktadır.

Saç dökülmesi yerine uzayan saçlar kısa sürede tamamlanır ve tekrar çıkarılır, böylece bir gün kök hücreler yeni saç üretemez ve işlevini kaybederek kalıcı kelliğe neden olur. Ayrılmaya karşı duyarsızdırlar. Kalıcı dökülme sorunu olmayan saç kökleri, saçlı bir görünüm için dökülen bölgeye saç ekimi yapılır.

Saç Ekimi için Belirli Bir Yaş Sınırı Var mı?

Prosedürde belirleyici faktör yaş değil dökülme şeklidir. Çıplak gözle görebiliyorsanız o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun %50'sinden az demektir.

Bu durumda hastaya uygulanan en etkili tedavi Saç ekimi olabilir. Ekim işlemi sırasında yaşın belirlenmesinde en önemli faktör saç dökülmesinin tamamlanmış olup olmadığıdır.

Androgenetik alopesi ömür boyu süren bir olay olabilir ancak 39-40 yaşından sonra yavaşlar veya durur. Bu nedenle bu yaşların altındaki hastalara yapılan ekimin saç dökülmesinin devam etmesine neden olabileceği ve hastanın ikinci veya üçüncü bir seansa ihtiyaç duyabileceği dikkate alınmalıdır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi 3-5 saat sürer. Ekim sonrası işinizde veya sosyal çevrenizde bu süreci bilmek istemiyorsanız yaklaşık 15 gün sürecektir. Endişelenmenize gerek yoksa iki gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Hasta Yeni Saçlarına Ne Kadar Çabuk Kavuşur?

Saç ekiminin hayatınızda yapacağı 5 olumlu etki, ameliyattan sonra ekim bölgesinde kabuklanma görülebilir. Hastalar ekimden sonra 3 ve 10 gün boyunca kafalarını günde bir kez yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 7-10 gün içinde kabuk tamamen giderilir ve ekim alanı iyileşir.

Bu kabuklar ekilen saçları da döker. Bu nedenle 15 gün ile 1 ay arasında hasta saç ekimi öncesi görünüme dönecektir. Bundan sonra 3 ay boyunca görünüşte herhangi bir değişiklik olmaz.

Hasta değişiklikleri en çok 5 ve 6 ayda görülür. Önümüzdeki dönemde her ay% 10 artış olacak ve ekilen saçların% 90'ı ekimden 9 ay sonra oluşacaktır. Kalan% 10, bir yıla kadar artmaya devam edecektir. Tüm ekimin sonucu bir yılda alınabilir. Saç ekimi öncesi sonrası doktor kontrolleri bu sürece kadar ihmal edilmemelidir.

Saç Ekiminin Hasta Herhangi Bir Dezavantajı Var mı?

Bu işlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilen oldukça risksiz bir işlemdir. Tedavi sonrası dönemde, sağlığı etkileyen hiçbir yan etki görülmemiştir.

Ayrıca saç ekimi lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur ve özel bir saç ekim odasında aseptik olarak yapılmalıdır. Doktor ve hemşirelerden oluşan sağlık personeli ile aseptik uygulamalar yapıyoruz.