Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir

  1. Anasayfa
  2. Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir

Saç dökülmesi her yaş ve cinsiyette çok sık bir şekilde denk gelinen bir problemdir. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Erkeklerin yüzde 80’i bu rahatsızlığı hayatının bi döneminde yaşar. Saç dökülmesi herkeste farklı hızlarda seyreder. Ufak ufak dökülmelerle başlayıp tüm tepenin açılmasıyla biten bir süreçtir.

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir

Çevresel faktörler, fiziksel problemler, psikolojik problemler, kötü beslenme, yetersiz beslenme, hava kirliliği, hormonal sebeplerden dolayı dökülmeler, genetik olarak dökülmeye yatkınlık en sık görülen Saç dökülmesi sebeplerinin başında gelmektedir.

Antidepresan ve antihipertansif ilaçlar bunun yanı sıra, doğum kontrol ilaçları yüksek doz A vitamini içeren ilaçlar saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Testosteron (erkeklik hormonu) fazlalığı ve yaşlanma en sık görülen sebeplerdendir.  Saç tedavinizi başlatmadan önce, saç dökülmenizin teşhis ve tedavisi için bir Dermatoloji uzmanına başvurmanız tavsiye edilir. Ayrıca kullanılan şampuan ve bakım ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar ve etken maddeler de Saç dökülme başlangıcına veya hızının artmasına sebep olmaktadır.

AIDS, folikülit gibi bazı rahatsızlıklar da tedavi süresinde dökülmelere sebebiyet vermektedir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa dökülmeden dolayı moralinizi bozmamalısınız ve yüksek tutmalısınız.

Kadınlarda gebelik ve doğumlardan sonra dökülmeler çok sık görülmektedir. Bu dönemde değişen hormonların normale dönmesiyle birlikte bu dökülmeler düzelecektir. Bu dökülmenin normal olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler

  • Saçınıza ve saç derinize zarar veren şampuanlardan veya saç bakım ürünlerinizden kaçınmanız gerekir. Hangi ürünün sorun çıkardığını bilmiyorsanız şampuanınızı veya saç bakım ürününüzü değiştirmeniz önerilmektedir.
  • Saç dökülmesi sorununa ilişkin protein tüketiminize önem verip et ve tavuk gibi protein zengini besinlere yönelmeniz önerilmektedir.
  • Vitamin tüketiminizin az olduğunu düşünüyorsanız vitamin takviyeli besinler veya vitamin takviyeleri almanız tavsiye edilmektedir.
  • Saçnızda mineral eksikliği varsa mineral yönünden zengin besinler tüketilmelidir.
  • Demir ve çinko içeren ürünlere yönelmelisiniz
  • Saç dökülmenizin sebebinin bir hastalık olduğunu düşünüyorsanız bir dermotoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir
  • Stresten uzak durmanız gerekmektedir. Uzun süren stres veya ölüm, ayrılık gibi büyük bir sorun yaşayan kişilerde dönemlik olarak saç kıran yaşanması çok sık görülür. Vücut direncinizi yükseltecek hareketler ve yiyecekler bu durumun en kısa sürede düzelmesini sağlayacaktır.