Rinoplasti Nedir

  1. Anasayfa
  2. Rinoplasti Nedir

Rinoplasti nedir, burun bölgesinde doğuştan gelen ya da daha sonradan oluşmuş şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla ya da sadece görüntüsünü değiştirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara burun estetiği denir. Eğer doğuştan gelen nefes alma sorunları yaşanıyorsa ya da gerçekleşen bir kaza sonrası burun bölgesinde hasar meydana geldiyse rinoplasti ameliyatı sayesinde hem sağlığınıza kavuşabilir hem de görüntünüzü dilediğiniz şekilde güzelleştirebilirsiniz.

  Rinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplasti burun estetiği çeşitli operasyonlarla gerçekleştirilir.. Burun estetiği ameliyatları cerrahi operasyon olduğu için genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Rinoplasti burun ameliyatı aneztezi ile yapılır fakat bu durum hastanın burun bölgesindeki sorununa göre de değişebilir. Eğer çok burun bölgesine çok ufak bir müdahale gerekiyorsa lokal anestezi uygulanarak da burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce cilt tipimiz, sorununuzun ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene yapılır ve uzman doktor izleyeceği yolu belirler. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürer fakat ameliyat öncesi hazırlıklar, ameliyat sonrası hastanede bir günlük yatış olduğu için ameliyat süresi bir gününüzü alır.

  Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktor ameliyat kesiklerini burnun iç kısmından açtığı ameliyatlardır. Uzman doktorun ameliyat boyunca görüş imkanı daha kısıtlı olacaktır fakat eğer hastanın burun bölgesindeki sorun ufak dokunuşlarla çözülebilecek tarzda problemlerse kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilir. Rinoplasti ameliyatı olanlar çok dikkat edilmesi gereken, uzmanlık gerektiren operasyonlardır çünkü burun bölgemiz insanlarla ilişkilerimizde odak noktalarımızdan birisidir. Kapalı Rinoplasti ameliyatı yapılırken kesikler burnun iç tarafından atıldığı için ameliyat sonra ameliyat izleri dışarıdan gözükmez ve dikiş uygulaması olmaz. Kapalı rinoplasti ameliyatı sırasında kesikler iç kısımdan atıldığı için ve dikiş olmadığı için de iyileşme süresi açık rinoplasti ameliyatına göre daha kısadır.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık rinoplasti ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktorun görüş açısı daha iyi olacağından sorunu direkt çözüm odaklı ameliyatlardır. Rinoplasti ameliyatı yapılırken uzman doktor burun deliklerinin ortasındaki kısmın alt tarafından bir kesik açar. Böylece burun yayılmış olduğu için kemikleri ve kıkırdakları daha rahat görür. Burunda oluşan ciddi şekil bozuklukları var ise ve hasta öncesinde başka bir operasyon geçirmiş ise açık rinoplasti ameliyatı tercih edilir. Sorunlu bölge düzeltildikten sonra açılan kesik dikiş ile kapatılır. Açık rinoplasti ameliyatında cerrahi kesik uygulandığı için ameliyattan sonra şişme ve morarma görülür ve iyileşme süresi zaman alır.

  Piezo Rinoplasti Nedir?

Piezo rinoplasti ameliyatı, cerrahi operasyona gerek kalmadan, hastanın burnu kırılmaksızın ve burundaki hassas sinirlere dokunmaksızın ses dalgaları aracılığıyla gerçekleştirilen burun estetiği operasyonudur. Diğer operasyonlar gibi piezo rinoplastiameliyatı da uzmanlık gerektiren bir operasyondur. Dileyen herkes bu piezo rinoplasti ameliyatını yaptırabilir, ön koşul yoktur. Burunda doğuştan oluşmuş şekil bozuklukları da bu operasyonlar giderilebilir. Rinoplasti burun estetikleri çeşitlerinden olan piezo rinoplasti ameliyatı son derece güvenilirdir.

  Diamond Rinoplasti Nedir?

  Diamond rinoplasti, cerrahi bir operasyona gerek kalmadan burundaki şekil bozukluklarını ya da istenmeyen duruşu değiştirmek için cihazın ucunda diamond olan bir yöntem ile, ses dalgalarıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Ameliyat kesiği olmayacağı için ameliyat sonrası burunda herhangi bir iz kalmaz.

  Etnik Rinoplasti Nedir?

Kişilerin doğuştan itibaren sahip olduğu farklı etnik yapı özellikleri bulunur. Çeşitlilik gösteren bu yapılar kişilerin vücut yapılarında da farklılığa sebep olur. Mesela burun yapıları etnik yapılara göre farklılık gösterebilir. Etnik rinoplasti bireye özel bir şekilde yani bireyin etnik yapısına göre gerçekleştirilen burun estetiği operasyonlarıdır.

  Fonksiyonel Rinoplasti Nedir?

  Fonksiyonel rinoplasti, estetik kaygı taşımayan cerrahi operasyonlardır. Bireylerin doğuştan gelen ve sağlıklı şekilde solunum yapmasına engel olabilen şekil bozukluklarını, örneğin kemik eğrilmesini vb. düzeltilerek sağlığına kavuşturulmasıdır. Fonksiyonel rinoplasti ameliyatında burnun şekli herhangi bir değişikliğe uğramaz. Hasta hayatında büyük problemlere sebep olan rahatsızlığından kurtulmuş olur.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

  Rinoplasti burun ameliyatından çıkan hasta bir müddet su içemez ve yemek yiyemez. Açık Rinoplasti ameliyatı yapıldıysa eğer burun bölgesinde sargı kullanılacağından bir süre bu sargılar ile günlük hayatına devam eder. Sargılar dolayısıyla burnunuzun tıkanmışlık hissi, hapşırma, bölgede ödem oluşumu ve morarma, hafif kan gelmesi ve ameliyatın yan etkisi olarak bir süre baş ağrıları çekebilirsiniz.

 Burun estetiği sonrası, ameliyat yapılırken kanama olduğundan ve bu kanamalar hasta tarafından yutulmak zorunda kalınacağından tuvaletiniz koyu renkli gelebilir ya da ameliyat sonrası koyu renkli istifra edebilirsiniz. Bu etkiler olağan sonuçlar olduğu için korkmanıza sebep olacak bir durum değildir.  Çok aşırı miktarda kusma oluyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Burun bölgeniz birkaç hafta sargılı kalacağı için ve dikiş olduğu için kahkaha atmak, aşırı mimik yapmaktan kaçınmalısınız. Diş fırçalaması sırasında yavaş davranarak dikkatli olmalısınız.   

  Rinoplasti ameliyatı sonrası kalın kazak gibi giyip çıkartırken burnunuzun darbe alabileceği kıyafetlerden kaçınmalısınız. Dışarı çıkmak zorundaysanız eğer burnunuzun üzerine güneş gözlüğü bırakmamalısınız. Burun bölgesindeki sargılar alındıktan sonraki süreç üç ila dört hafta sonradır. Burun sargılarınız alınınca bir süre burun tıkanıklığı hissi devam edecektir. Dikişler alındıktan sonra kesik atılan yerde, burnunuzun iç kısmında kabuk bağlaması olabilir. Kuru kalıp kanamaması için bu bölgeye nemlendirici uygulayabilirsiniz. Operasyondan sonra burnunuzdan sümkürmeniz için doktorunuz yapabilirsiniz dediği zamana kadar beklemelisiniz. Burnunuzdaki sargılar çıkarıldıktan sonra yine doktorunuzun istediği zamana kadar düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

  Rinoplasti Ameliyatı Acıtır Mı?

  Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle açık rinoplasti ameliyatlarında operasyon sırasında anestezi uygulanacağından acı duyulmaz.