Rinoplasti Burun Estetiği

  1. Anasayfa
  2. Rinoplasti Burun Estetiği

Rinoplasti burun estetiği veya burun şekillendirme olarak da anılan burun estetiği, görünümünü iyileştirmek için burnun şeklini değiştiren bir ameliyattır. Rinoplasti burun estetiği nedir sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz. Estetik rinoplasti, deviye septum için septoplasti gibi burundan nefes almayı iyileştirmek için rekonstrüktif prosedürlerle de birleştirilebilir.

Rinoplasti Acıyor Mu? 

Yeni bir buruna sahip olma ihtimali heyecan verici olabilir. Aslında, yeni bir burun size tamamen yeni bir güven duygusu verebilir, yüz hatlarınızı birbiriyle daha uyumlu hale getirebilir ve görünüşünüzü ince ama önemli ölçüde değiştirebilir. Peki rinoplasti burun estetiği ameliyatları ağrıyor mu? Bununla birlikte, rinoplasti burun estetiği prosedürü için hazırlananlar için bazı endişelerin olması da çok normaldir. Sonuçta, daha önce hiç rinoplasti burun estetiği yaptırmadıysanız, ne bekleyeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir.

Rinoplasti Nedir

Rinoplasti burun estetiği ağrıyor mu sorusuna gelmeden önce, biraz zemin hazırlamak önemlidir. Yapılabilecek farklı burun estetiği prosedürleri vardır, ancak en yaygın olanı açık rinoplasti denen şeydir. Bu, cerrahın alt yapılardan cildi çıkarmasına ve alttaki kıkırdakları ayarlamasına izin veren burun delikleri arasında küçük bir kesi içerir, bu noktadan sonra cilt tekrar yerine yerleştirilebilir. Açık Rinoplasti burun estetiği bizim için oldukça rutin bir işlemdir ve aslında ayakta tedavi bazında yapılır; Sabah burun estetiği yaptırabilir ve öğleden sonra eve dönebilir, dinlenebilir ve iyileşebilirsiniz.

 Rinoplasti burun ameliyatı nedir cevabını vermemiz gerekirse kısaca tıbbi amaçla veya estetik amacıyla buruna yapılan cerrahi müdahale tanımlaması yapabiliriz. Ameliyat sırasında anestezi uygulanmaktadır. Bu amaçla rinoplasti burun estetiği sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Peki ya sonradan? Burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci ve ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar hakkında net beklentilere sahip olmak önemlidir. Rinoplasti burun ameliyatı fiyatları uygulamanın yapılacağı merkezlere göre değişmektedir.

İyileşme Süreci

Bir burun ameliyatından sonra iyileşme sırasında, burundan şişme, morarma ve hatta muhtemelen küçük bir kanama yaşanması çok normaldir. Hastaların çoğu ağrının oldukça hafif olduğunu söylüyor. Rinoplastinin iyileşmesini rahatsızlık, özellikle de tıkanıklığın neden olduğu rahatsızlık açısından tartışmak daha doğrudur. Rinoplasti sonrası burun bakımı enfeksiyon riskini önlemede ve operasyonun başarıyla sona ermesinde ön koşuldur. Hastaların anesteziden uyandıklarında beklemesi gereken şey budur: Burnunuzu tamamen “tıkanmış” hissedecek ve sizi ağzınızdan nefes almaya zorlayacaktır. Bu birkaç gün sürecek. 

Ayrıca koku alma konusunda da sorun yaşarsınız ve muhtemelen kulaklarınızda veya şakaklarınızda bir baskı hissedersiniz. Yine, bunu çok ciddi bir burun tıkanıklığı vakası olarak düşünebilirsiniz. Aynı çizgide, rinoplasti burun estetiği hastalarının uyandıklarında burunlarında bir miktar tampon, özellikle biraz yumuşak vazelin ve gazlı bez olacağını belirtmek gerekir. Bu, "tıkanıklık" hissine daha da fazla katkıda bulunabilir, ancak ambalaj ertesi gün kolayca kayar. Bu ambalaj çıkar çıkmaz, genellikle ameliyattan sonraki 24 saat içinde, kendinizi çok daha rahat ve çok daha az tıkalı hissetmeye başlayacaksınız. Rinoplasti burun ameliyatı en çok başvurulan yöntemlerdendir.

Rinoplasti Burun Estetiği Nasıl Hafif Atlatılır

Genellikle çok ağrılı değildir, ancak bazı müşteriler bu tıkanıklık ve sinüs basıncı nedeniyle bir miktar hassasiyet veya bazı ağrılar bildirebilir. Cerrahınız, bazı ağrı yönetimi seçenekleri hakkında sizinle önceden konuşabilecek ve size ağrı kesici için doldurabileceğiniz bir reçete sunabilecektir. İlk konsültasyon sırasında bunu kesinlikle cerrahınıza sorun ve tüm sorularınızın sizi tatmin edecek şekilde yanıtlandığından emin olun. 

Bununla birlikte, birçok hasta reçete edilen ağrı kesici ilaçları asla kullanmaz ve reçetesiz satılan onaylanmış ilaçlar bazen işi yapabilir. Rinoplasti burun ameliyatı olanlar Burun tıkanıklığının neden olduğu rahatsızlık daha büyük bir sorun olabilir. Ameliyatı izleyen ilk birkaç gün başınızı yüksekte tutarak uyumak önemli önerilerdendir. Rinoplasti burun ucu şişliği bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Bu, normal nefes almaya biraz daha hızlı dönmenize yardımcı olabilir. Önerdiğimiz başka bir şey de, dinlenirken ve iyileşirken yatağınızın yanında çalıştırabileceğiniz küçük bir nemlendirici satın almaktır. 

Bu sadece burun kanallarınızı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda boğazınızı da rahatlatabilir, bu da ilk birkaç gün ağzınızdan nefes alırken biraz kuruyabilir. Bununla birlikte, birçok hasta aslında bize kuru boğaz ve kuru dudakların en ciddi yan etkiler arasında olduğunu söylüyor. Rinoplasti burun tıkanıklığı bir süre tedavi için gereklidir. İyileşme sırasında susuz kalmamak da yardımcı olabilir. Ve tabii ki, dinlenme her şey kadar önemlidir. Bu ilk birkaç gün boyunca büyük olasılıkla biraz rahatsızlık ve muhtemelen biraz ağrı hissedeceksiniz, ancak bunu ne kadar kolaylaştırırsanız, o kadar çabuk geri dönecek ve tekrar kendiniz gibi hissetmeye başlayacaksınız.

Burun İşleri Acıyor mu? Cerrahınız Size Daha Fazlasını Anlatabilir

Deneyimli bir rinoplasti burun estetiği plastik cerrahıyla önceden konuşmanın önemini yeterince vurgulayamayız. Cerrahınız, rinoplasti burun estetiği iyileşmenizin nasıl olacağına dair beklentileri belirleyebilecek ve bu iyileşmeyi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için bazı özel çözümler önerebilecek. Hala burun estetiğinin ağrıyor mu diye merak ediyorsanız, cerrahınız rahat ve bire bir ziyarette endişelerinizi gidermekten mutlu olacaktır. Rinoplasti burun ameliyatı nasıl yapılır sorusuna yanıtı kısaca anestezi altında cerrahi yöntemlerle şeklinde verebiliriz.

Rinoplasti Sonrası İyileşme Nasıldır?

Son yıllarda anestezideki gelişmeler, hastalar için daha fazla rahatlık anlamına geliyordu - minimal ameliyat sonrası sedasyon ve mide bulantısı ile daha az ağrı ve "normal hissetme" için hızlı bir iyileşme sayesinde. Doğal olarak, anestezik etkisi geçtikçe "sersemlik" hissedebilirsiniz. Biraz ağrı, şişme veya rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak bu oldukça doğaldır. Rinoplasti burun ucu şişliği ne zaman iner yanıtını birkaç hafta olarak verebileceğimiz bir sorudur. Ameliyattan sonra da kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, ancak bu ve ağrı normaldir ve çok kısa sürer. İyileşme sürecine yardımcı olmak için kullanılan burun üzerine atel yerleştirilir ve ameliyattan yaklaşık 7 gün sonra çıkarılır. Bir hafta daha burun üzerine kağıt bant yerleştirilecektir. Rinoplasti burun düşmesi oldukça zor bir ihtimaldir.