Plastik Cerrahi Nedir

  1. Anasayfa
  2. Plastik Cerrahi Nedir

Plastik cerrahi nedir, ne yapar; Plastik cerrahi kişinin doğuştan ya da yaş almasıyla beraber vücudunun farklı kesimlerinde oluşan deformasyonların ve problemlerin cerrahi operasyon ile giderilmesidir. Plastik cerrahi doğuştan oluşmuş problemler ile ilgilenir. Örneğin, yapışık parmaklar, yarık dudak gibi. Kazayla oluşmuş vücut deformasyonlarıyla ilgilenir. Örneğin yanıklar, kazalara bağlı yüz yaralanmaları gibi. Özellikle yüz çevresindeki kemik bozuklukları, kopmalar, tümör oluşumu ve şekil bozuklukları da plastik cerrahinin ilgi alanlarındandır. Plastik cerrahi onarım işlemidir. Özellikle yüz kısmında hangi kısım zarar görmüşse ya da sorunluysa, sorunlu alanın onarılmasını sağlar.

   Plastik cerrahi nedir, ne işe yarar; Yüzde oluşan deformasyonlar, yüzde olan ve doğuştan gelen şekil bozuklukları plastik cerrahi nedir sorusunun ilgi alanlarındandır. Ayrıca yüzde meydana gelen doğuştan ya da sonradan oluşan tümörler, yüzdeki kemik kayıpları ve travmaları, trafik kazaları sebebiyle yüzde oluşan kemik kırıkları, meme asimetrisi, meme dokusundaki fazlalıkların alımı, kanser hastalığı sonrası oluşabilecek deformasyonlar, erkekler için büyük meme problemi, genital bölge problemleri, el ve ayaklarda oluşan şekil bozuklukları, doku tümörleri, yanma sonrası oluşmuş şekil bozuklukları, deformasyonlar, deride ya da deri altında oluşan yaralar, enfeksiyonlar ve kronik yaraların tedavisi plastik cerrahi ameliyatı konusudur.

  Plastik Cerrahi Uygulama Yöntemleri

  Plastik cerrahi hastalıkları ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır ve birkaç farklı bölümden oluşur. Bunlardan ilki ağız, yüz ve çene cerrahisidir. Doğuştan gelen dudak yarıkları, doğuştan ya da daha sonra oluşan tümörler ve yüzde oluşan her türlü kemik kırıklıklarıyla ilgilenir. Bir diğeri baş ve boyun çevresi cerrahisidir. Sorunlu bölgede oluşan tümörlerle, ağız içi ve dudak kanseriyle ve bölgedeki türlü deformasyonlarla ilgilenir. Tercih edilen yöntemlerden biri de estetik cerrahidir. Estetik cerrahide vücudun yenilenmesi ve daha da güzelleşmesi hedeflenir. Yüz kısmında oluşan her türlü deformasyon, gençleştirme, endoskopik germe yöntemleri, göz kapağı ameliyatı, çene ameliyatı, vücutta oluşan yara izlerinin giderilmesi, lazer yöntemleri, meme operasyonları, karın germe ameliyatı, cilt bakımı gibi alanlar estetik cerrahinin konusudur. Bu yöntemler ihtiyaca göre tek başlarına ya da birkaç tanesi beraber uygulanabilir.

Plastik Estetik Cerrahi ameliyatları, uzmanlık gerektiren zorlu ameliyatlardır. Bu sebeple ameliyat olmaya karar verdiğinizde referans ile ulaştığınız uzman doktorunuza görünüp çeşitli testler yaptırarak izlenmesi gereken yol haritasını belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

  Fasiyal Plastik Cerrahi Nedir?

  Fasiyal plastik cerrahi, yüz, baş ve boyun bölgesindeki her türlü deformasyonu ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi operasyondur. Estetik operasyonlarda en çok tercih edilen ve istenilen ameliyatlardır. Fasiyal Plastik Cerrahi kapsadığı alanlar, göz kapağı ameliyatları, alın gerdirme ameliyatları, boyun gerdirme ameliyatları, yüz germe, çene estetiği, yanak implantları, kaş kaldırma ameliyatı, cilt soyma, kimyasal peeling, saç ekimi gibi operasyonlardır. Cerrahi uygulamalar haricinde lazer tedavileri, endoskopik ameliyatlar da vardır.

  Plastik cerrahi nedir ve hayatımızı nasıl etkiler, yan etkileri var mıdır ve ne gibi terslikler oluşabilir soruları ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerde birtakım korkulara sebep olabilir. Klasik plastik cerrahi ameliyatları, operasyondan sonra sizi bir müddet normal yaşantınızdan alıkoyacak olsa da sorunlu bölgenize dair en ufak köşesine kadar onarımı sağlayacak ve istediğiniz genç görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

  Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

  Plastik rekonstrüktif cerrahi, vücudumuzda doğuştan gelen deformasyonların ya da sonradan oluşmuş bozuklukların cerrahi operasyon ile giderilmesidir. Plastik rekonstrüktif cerrahi onarım işlemidir. İlgi alanları: Çene kemikleri, yüz kemiklerinin onarımı, yüz yarıkları, yüzümüzdeki asimetrik duruşlar, doğuştan ya da sonradan oluşmuş tümörler, plastik cerrahi nedir sorusunun ilgi alanlarından bir kaçıdır. Devam edersek; doğuştan ya da sonradan oluşan benler, asimetrik meme, genital organların onarım ve estetiği, el ve ayak bölgesindeki deformasyon ve eksiklikler, kol ve bacak bölgesindeki deformasyonlar, kopan organların dikilmesi, deride ve deri altında oluşan yaralar, çeşitli enfeksiyonlar, ayak bölgesinde oluşan deformasyon ve yaralar plastik rekonstrüktif cerrahinin ilgi alanlarına girer.

  Plastik cerrahi ameliyatları sırasında en önemli şey kullanılacak yöntemin belirlenmesidir. En kısa sürede en kesin sonuca nasıl ulaşılabilirin yol haritası çıkarılır ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Plastik cerrahi ameliyatları çok zorlu ameliyatlardır bu sebeple referans ile ulaştığınız uzman doktorunuzdan görüş almanız faydalı olur.

  Plastik Cerrahi Fiyatları Nasıldır?

  Plastik cerrahi için fiyat araştırması yapacak olursak eğer, fiyat alabileceğimiz tek yer uzman doktorlarımız, ameliyat yapılan hastaneler ve işlemin yapıldığı polikliniklerdir. Plastik cerrahi ameliyatı ameliyat fiyatları, cilt tipleri ve vücudumuzdaki problemler kişiden kişiye değiştiği için değişkenlik gösterir ve kişiye özel operasyonlardır. Uzman doktorlar haricinde plastik cerrahi operasyonları için üçüncü kişiler fiyat veremez ve internet sayfalarında fiyat bilgisi yayınlayamazlar. Plastik cerrahi ameliyatları için doktor harici fiyat belirtmek bakanlık tarafından da yasaklanmıştır.

  Plastik Cerrahi Ameliyatları Ne İşe Yarar?

  Plastik ve rekonstrüktif cerrahi sayesinde; Yüzümüz insan ilişkilerimizde odak noktasıdır. Kendi görünüşümüzden memnun olmadığımızda insanlarla olan ilişkilerimiz de olumsuz etkilenecektir. Yaş almayla beraber yaşadığımız stresli günler, yorucu işler ve olumsuz duygular da cildimiz üzerinde deformasyonlara sebep olur. Vücudumuzdaki deformasyonlar sebebiyle oluşan daha mutsuz ve daha yorgun ifadeden kurtulmuş oluruz.

  Aynaya baktığınızda kendinizin 5 ila 10 yıl önceki halinizi görmüş olursunuz ve gençlik ışıltısını yeniden kazanırsınız. Bu tarz ameliyatlar yaşlılığı engelleyememiş olsa da vücudunuzdaki problemlerden kurtulmanızı sağlayarak yıllar boyunca yaşlılık izlerinden kurtulmanızı sağlayabilir. İnsan ilişkilerinde nasıl göründüğümüz hem iletişim becerilerimizi hem de duygusal dünyamızı etkiler. Plastik cerrahinin sunduğu olanaklar sayesinde görüntümüzü tamamen değiştirmek yerine doğal görünümümüze kavuşmuş oluruz ve daha güçlü ve kendine güvenen bir duruş kazanırız.