Medikal Cilt Bakımı Nedir

  1. Anasayfa
  2. Medikal Cilt Bakımı Nedir

Medikal cilt bakımı nedir sorusunun cevabı; ciltte biriken yağ, makyaj malzemelerinin bıraktığı kalıntılar ve siyah noktaların arındırılması, cildin üst katmanında daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde etmeye yönelik çalışmalar yapılmasıdır. Herkesin medikal cilt bakımı ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Bu nedenle kişiye uygun en iyi medikal cilt bakımı yolunun tespit edilebilmesi için kapsamlı bir cilt analizi yapılması gerekmektedir. Bu sayede kişinin ihtiyaç duyduğu bakım kendisine sunulabilmektedir.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Medikal cilt bakım yöntemleri kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre çeşitlilik kazanmaktadır. Medikal yolla cilt bakımı çeşitleri piyasada bulunan geniş ürün ve hizmet veren kurum yelpazesi sayesinde oldukça kapsamlıdır. Ancak bu çeşitliliğin içerisinde sağlığı olumsuz etkileyecek madde bulunan ürünlerin ve sağlıksız şartlarda uygulama yapan kurumların de bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kullanıcıların medikal cilt bakımı markaları araştırması ve seçimi yaparken dikkatli olması gerekmektedir.

Medikal cilt bakım ürünleri satın alınırken merdiven altı ismiyle anılan, sağlıksız ortamlarda üretilmiş ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca taklit, son kullanım tarihi geçmiş ve bozuk ürünler de insan sağlığında ciddi hasarlar meydana gelmesine neden olabilmaktedir.

Medikal Cilt Bakımı Fiyat

Kalitesiz ürünlerin sağlıksız olması bir ürünün pahalı olmasının o ürünün faydalı olduğu anlamına gelmemektedir. Medikal cilt bakımı fiyat skalası oldukça çeşitli olduğundan farklı kişilere uygun bakım yöntemlerinin fiyatları da farklılık göstermektedir. Örneğin pahalı ve başka kullanıcıların fayda gördüğünü ifade ettiği yöntemler sizin  cildiniz için faydalı olmayabilmektedir. Medikal cilt bakımı nedir sorusunun cevabının aslında kişiden kişiye değiştiği bu noktada anlaşılmaktadır. Medikal cilt bakımı kişiseldir ve farklı cilt tipleri farklı ürünlere ihtiyaç duymaktadır.

Bakımın yanı sıra medikal cilt bakım sıklığı da kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin cilt tipi, talep ve ihtiyaçları, kullanılan ürünlerin kalitesi gibi etmenler medikal cilt bakımı fiyat skalasının geniş olmasına sebebiyet vermektedir. Özetle genel geçer, herkese uyum sağlayan bir çeşidi bulunmayan medikal cilt bakımı söz konusu olduğunda öncelikle kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve işinin ehli bir kurumda bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Medikal Cilt Bakımı Yöntemleri

Medikal cilt bakımı nedir sorusuna cevap verirken Medikal cilt bakımı da incelenmelidir. Medikal cilt bakımı, profesyoneller tarafından uygulanması gereken bir dizi özel aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların titizlikle yerine getirilmemesi, bakımı yaptıran kişinin ciddi yan etkilerle karşılaşmasına neden olabilmektedir. Bu medikal cilt bakımı yan etkileri arasında deride döküntü, yanma, egzama, alerjik reaksiyonlar, sivilcelenme ve ödem toplama sayılabilmektedir.

Medikal cilt bakımına başlanmadan önce detaylı bir cilt analizi yapılmalıdır. Kişinin cildinin kuru, yağlı ya da karma türlerinden hangisi olduğu, kişinin cilt yaşı ve cilt problemlerinin belirlenmesi medikal cilt bakımının ilk basamağıdır. Bu tespitler yapıldıktan sonra kişiye uygulanacak bakım türüne karar verilmekte ve bakım için gereken madde, vitaminler ve ilaçlar belirlenmektedir. Bu ilk temel sürece cilt analizi denmektedir.

Medikal Cilt Bakımı Aşamaları

Medikal cilt bakımı nedir sorusunu cevaplamaya devam ederken medikal bakım aşamaları incelenebilmektedir. Cilt analizi yapıldıktan sonraki aşamada cilt özenle temizlenmektedir. Öncelikle tonik kullanılır ve ardından peeling kullanılarak ciltteki ölü hücrelerden kurtulunmaktadır.

Daha sonra ölü deriden arındırılan cilt, buhar banyosu ile yumuşatılmaktadır. Yumuşayan ciltteki siyah noktalar ve cilt altında bulunan yağ bezeleri temizlenmektedir. Daha sonraki etapta cilt yüzeyine jel sürülerek cilt yumuşatılmaktadır. Bir sonraki adımda cilde tonik ve radyo frekans uygulanmakta ve bu sayede gevşeyen cildin yeniden sıkılaşması sağlanmaktadır. Bütün bu işlemlerin kalıcı olması için cilde maske uygulanmaktadır.

Maske, cilt üzerinde bir süre bekletilmekte ve ardından temizlenmektedir. Bu aşamanın ardından cildin daha önceden belirlenmiş ihtiyaçlarına uygun şekilde destekleyici serum ve vitaminler ile sıkılaştırıcı masaj yapılmaktadır. Son olarak cilde güneş kremi sürülmesi ile medikal cilt bakımı noktalanmaktadır.

Medikal Cilt Bakımı İşlemi Tekrarlama Süreci

Medikal cilt bakımı nedir sorusunun cevabında işlemden sonraki aşamalara da değinmek gerekmektedir. Medikal cilt bakım işlemleri noktalandıktan sonra cilt parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmaktadır ancak bu sağlıklı görünümü korumak için cilt bakımını iki-üç ayda bir olacak şekilde tekrar etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra medikal cilt bakımının etkisini korumak için özellikle her banyodan sonra cildi nemlendirmek gerekmektedir.

Gün içinde güneş altında kalınacaksa güneş kremi kullanmak da medikal cilt bakımının sağladığı ışıltılı görüntüyü korunmasına yardımcı olacaktır. Ancak medikal cilt bakımı nedir sorusunu cevaplarken üzerinden atlamamamız gereken en önemli hususlardan biri de kişinin cilt tipidir. Bakımdan sonra yapılacaklar da cilt tipine göre farklılık göstermektedir.

Medikal Cilt Bakımı Fiyat

Medikal cilt bakımı kadın müşteriler tarafından yoğunlukla tercih edilmektedir. Bunun sebebi kadınların hemen her gün makyaj yapması sebebiyle ciltlerinin daha hızlı kirlenmesidir. Medikal cilt bakımı erkek müşteriler tarafından da kadınlar kadar olmasa da tercih edilmektedir. Dolayısıyla medikal cilt bakımı nedir sorusunun cevabı her yaştan ve cinsiyetten insan tarafından merak edilmektedir.

Medikal cilt bakımı ile hydrafacial arasındaki fark cilt temizleme işleminde kullanılan ekipmandan kaynaklanmaktadır. Hydrafacial esnasında cildin temizlenmesinin yanı sıra ciltte minör irritasyonlar da yaratılmaktadır. Bu küçük hasarlar cildi kendini yenilemeye teşvik etmesi amacıyla yapılmaktadır.

Medikal cilt bakımı ürünleri ve medikal cilt bakım merkezleri sayısı bir hayli fazladır. Bu sebepten medikal cilt bakımı nedir ve nerede yaptırılmalıdır araştırması yaparken kişiler tercih yapmakta güçlük çekmektedir. Böylelikle uygulamanın fiyatı da tercih için önemli bir etmen haline gelmektedir.

Ancak daha cilt bakım ürünleri ve medikal cilt bakım yaptırılacak merkezler seçilirken uygulama sonrası olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için oldukça özenli davranmak gerekmektedir. Her ne kadar fiyatı cazip gelse de aşırı uygun fiyatlı işletmeler derinlikle araştırılmalı; nihayetinde hangi ücret aralığında olursa olsun eğitimli ve alanında uzman kişilerin hizmet verdiği merkezler tercih edilmelidir.