Lazerle Vajina Daraltma

  1. Anasayfa
  2. Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle vajina daraltma, ameliyatsız bir operasyonla vajina kanalını sıkılaştırmak ve gençleştirmek için yapılır. Bu uygulama lazer ışığının termal ve ablatif etkileri ile sağlanmaktadır. İşlem sırasında herhangi bir kesi, anestezi veya ağrı olmaz. Sadece vajinayı gençleştirmek için değil, stres üriner inkontinans tedavisi, cinsel güçlendirme, menopozal vulvo-vajinal atropi semptomları ve liken skleroz tedavisi için de kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma ameliyatı oldukça kolay uygulanan bir yöntemdir.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Etki Eder?

Lazer vajina daraltma uygulamasının iki etkisi vardır: Termal (Isıtma) ve Ablatif (Yıkıcı). Bu etkiler vajinal kanalda hafif ve geçici hasara neden olur. Bu geçici hasar nedeniyle dokuda 'enflamatuar' yanıt oluşur. Hasarlı dokuya saldıran 'fibroblast' adı verilen restoratif hücreler bu dokuyu gençleştirmeye çalışır. Bu süreçte fibroblastlar ciltteki 'kolajen' ve 'elastik' bağ dokusu üretimini arttırır. Daha sonra doku gençleştirme ve sıkılaştırma sağlanır. Lazerle vajina daraltma yaptıranlar gençliklerine geri döndüklerini bildirmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma Neden Tercih Edilir?

Lazerle vajina daraltma uygulamasının birçok avantajı vardır. Bunlar; ağrısız bir işlemdir, anestezi gerektirmez, cerrahi bir operasyon olmadığı için ameliyat riski yoktur, kısa sürede etkisini gösterir, ayrıca farklı hastalıklara ve jinekolojik sorunlara çözüm olur. Lazerle vajina daraltma yorumları oldukça pozitiftir.

Lazerle Vajina Daraltma Kimlere Uygulanabilir?

Bakire olmayan ve cinsel yaşamlarında aktif olan tüm kadınlar lazerle vajinal gençleştirme işlemi yaptırabilir. Lazerle vajina daraltma, genişleme şikayeti olan çiftler için çözüm olabilir. Bu kadınların genellikle 'Partnerimle hiçbir şey hissetmiyorum' gibi şikayetleri vardır. Lazerle vajina daraltma uygulamasından yaklaşık 3 hafta sonra, hem erkek hem de kadın partnerler cinsel ilişki sırasında sıkılaşma ve 'duyu artışı' hissederler. Cinsel zevkin artırılması: Lazerle vajina gençleştirme, cinsel ilişkide hem erkek hem de kadın partnerde zevki artırır. Kadınlarda orgazm sorunları da düzeltilebilir.

Genital PRP uygulamaları da aynı seansta yapılabilir. Vajinal kuruluk tedavisi: Kan dolaşımının artmasına bağlı olarak kadınlarda vajinal kuruluğa da çözüm olabilir. İdrar kaçırma  tedavisi: Hafif idrar torbası (prolapsus) ve rektum sarkmaları olan ancak idrar tutamama sorunu olan kadınlarda da tedavi amaçlı uygulanabilir. Özellikle yemek yerken, hapşırırken ve spor yaparken idrar kaçırma sorunu yaşayanlar için çözüm oluşturabilir. Sık vajinit (vajinal enfeksiyon) tedavisi: Bu sorunlar lokal bağışıklığı artırdığı için sık vajinal enfeksiyon geçiren ve tekrarlayan mantar enfeksiyonu olan kadınlarda tedavi amaçlı uygulanabilir. Menopozda cilt incelmesi tedavisi: Vajina lazerleri özellikle menopoz döneminde vulvovajinal atrofiye (genital bölgenin küçülmesi, cildin incelmesi) bağlı vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarında etkilidir.

Lazerli vajina daraltma ile bu sorun giderilebilir. Kollajenin artması ile etki mekanizması yine olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrı tedavisinde (disparoni), cinsel ilişki ağrısı 'Vulvar Vestibulit' (Vulvar Vestibulitis Sendromu) ile ilişkili olabilir. Bu durumda cinsel ilişki ağrıları lazer uygulamaları ile tedavi edilebilir. Liken Sklerozus tedavisi: Cilt dokusunun incelmesi ve yanma, kaşıntı, batma gibi sonuç şikayetleri 'liken skleroz' adı verilen otoimmün bir cilt hastalığı ile ilişkilendirilebilir. Bu durumda PRP (Platelet Rich Plasma) enjeksiyon tedavileri lazer uygulamaları ile birlikte oldukça faydalıdır. Genital radyofrekans teknolojileri de aynı endikasyonla kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma olanlar tedavinin ardından kısa sürede normal hayatlarına dönebilirler.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma yorumlar genellikle pozitif olan bir alandır. Fraksiyonel karbondioksit (CO2) veya Erbium Fat (Er: FAT) lazerleri genellikle lazerle vajina gençleştirmede kullanılır. Lazerle vajinal gençleştirme yaklaşık 20 dakika sürer; ağrısız ve rahat bir işlemdir. İstanbul kliniğimizde kullandığımız CO2 robotik kol sayesinde işlem süresi 3 dakikaya düşürülmüştür. Anesteziye gerek yoktur. İşlemden hemen sonra hastalar sosyal hayatlarına dönebilirler. Ama 7 günlük seks yasağı var. Vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri için genellikle 1-2 ay ara ile 2 veya 3 uygulama önerilir.

Lazerle vajina daraltma son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmuştur. Uygun hasta gruplarında oldukça tatmin edicidir. Hastayı ameliyatsız tedavi etmek çok önemli bir avantajdır. Lazer uygulamaları dışında artık hiçbir işlem yapılmadan vajinal radyofrekans cihazları ile vajina daraltma sağlanabilmektedir. Vajina duvarı kolajen lifleri içerdiğinden, zamanla bunlar gerilebilir ve vajina duvarının elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir. Bu, cinsel ilişkiden zevk almanın azalmasına neden olabilir. Yaşlanmanın normal bir parçası olduğu gibi, elastikiyetteki bu azalma çocuk doğumundan sonra da artabilir.

Vajina daraltma lazerle uygulanması ile cerrahi işlem olmaksızın hedeflenen yapıya ulaşmak mümkündür. Kadınlar ayrıca idrar kaçırmanın meydana geldiğini fark edebilir. Vajinadaki elastikiyet kaybının bir başka sonucu da, güçten düşüren ve üzücü olan tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardır. Kolajen büyümesini uyarmak için lazeri kullanarak vajinal duvarı sıkılaştırır ve böylece daha genç bir his kazandırır. Aynı zamanda idrar kaçırmanın azalmasına da yardımcı olur. Ek olarak, geri bildirimler, FemiLift kullanılarak yapılan Lazerle vajina daraltma operasyonunun kuruluk ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardan muzdarip olanlara da yardımcı olduğunu göstermiştir. Acı verici değildir - prosedürü geçiren kadınlar sadece hafif bir sıcaklık hissi bildirir, ancak ağrı hissetmez. Kesinti süresi yok. Dakikalar içinde biten çok hızlı bir prosedür. Kanıtlanmış teknolojidir.

Kadınlar, kısa bir süre sonra, genellikle birkaç gün sonra sonuçları hemen ve sonra daha çok fark ederler. Uzun süreli sonuçlar için ihtiyaç duyacağınız lazer tedavisi sayısı size tavsiye edilecektir. Bu, herhangi bir lazer tedavisi uygulanmadan önce sizinle konsültasyonda tartışılacaktır. Vajina daraltma lazer ile tedavi oldukça kolaydır.

Lazer Vajina Daraltma Tedavisini Kim Gerçekleştirir?

Uzman klinik ekibi, size öncelikli olarak en iyi bakımı ve güvenliği sağlamak için eğitilmiş olmalıdır. Lazerle vajina daraltma operasyonu süresince de ekip yan etkilere karşı her zaman ilgi ile takip etmelidir.

Tedavi Sırasında Ne Olur?

Lazerle vajina daraltma uygulamasına uygun olduğunuzdan emin olmak için bir konsültasyondan sonra prosedür hızlı ve ağrısızdır. Bir spekulum kullanılarak, lazeri içeren küçük bir çubuk vajinaya nazikçe yerleştirilir. Daha sonra lazerin vajina duvarının tamamını kaplaması için dikkatlice geri çekilir. Acıtmaz ve çok çabuk biter.

Vajina Daralmanın Arkasındaki Fikir Nedir?

İlk olarak vajinanız elastik bir kastır. Bunu biliyorsunuz çünkü bebeğiniz olmasa bile, limon büyüklüğündeki bir delikten karpuz büyüklüğünde bir şey çıkarmak için gerekli olan temel anatomik büyüyü anlıyorsunuz. Lazer ile vajina daraltma ameliyatı sayesinde elastiklik geri kazanılabilir. Çoğu elastik şey gibi vajinanız da bir miktar esnekliğini kaybedebilir. FWIW, vajinanızın ne kadar sıkı olduğunu değiştirebilecek olan seks sıklığı (veya yokluğu) değildir. Vajinanızın boyutunu değiştiren gerçekten sadece iki şey vardır: yaş ve doğum. Lazerle vajina daraltma bu kasların elastikliklerinin kaybolması ve genişlemeye neden olması sebebiyle yapılır.