Kanal Tedavisi Fiyatları

  1. Anasayfa
  2. Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatları kişilerin internetten bakarak edinecekleri bilgiler doğrultusunda gidecekleri kliniği belirlemelerinde faktör olmamalıdır.

Kanal Tedavisi diş için oldukça önem teşkil eden, iyi bir diş hekimi tarafından yapılması gereken, yapılacak yerin seçiminde kapsamlı bir araştırma gerektiren bir işlemdir.

Dolayısıyla işlemi araştırırken fiyat unsuru ikinci planda kalmalıdır.

Çünkü fiyattan daha önemli olan unsur, iyi bir diş hekimi, güvenilir bir klinik, hijyenik bir ortam sağlanmasıdır.

Çok ucuza yaptıracağınız işlemin sonuçları sağlığınız açısından tehlikeli olabilir ya da çok pahalıya yapılan bir işlemin çok iyi bir sonuç doğuracağı garanti teşkil etmez.

Bu yüzden yapılacak işlem için kapsamlı bir araştırma yapılırken fiyata değil kliniğin ve doktorun bu konudaki tutumuna bakılmalıdır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi aşamaları şu şekildedir. Dişin dıştan içe doğru olan yapısı; mine, dentin ve pulpa olmak üzere 3 tabakadan oluşur. Dişin ana merkezindeki boşluğa da kök kanalı denmektedir. Pulpa bu kanalın içindeki yumuşak dokudur. Bu doku, dişi besleyici kan damarlarının zengince bulunduğu bölgede yer alır.

Teknoloji ve imkanlar bu kadar gelişmemişken, enfeksiyon pulpa tabakasına doğru ilerlediğinde diş artık kurtarılamaz hale gelip çekilmekteydi. Fakat son gelişmeler ile Pulpa tabakasının temizlenerek tekrardan  doldurulmasının önü açılmıştır. Pulpa ve  içerisindeki sinirler alınsa dahi diş temel vazifesini yerine getirmeye devam edecektir.

Bu işlemin yapılma sebebini, dişlerin diş etinden sökülüp çıkarılmasından sonra diş sinirlerinin artık temel vazifesini yerine getirmediği hatta hayati bir önem taşımaması oluşturur.

Yetişkinlerde diş sinirlerinin asli görevi sıcak ve soğuk ayrımını yapmak ve bu iki zıt kutbun uyumunu sağlamaktır.

Pulpa ile birlikte bir dişin sinir dokusu hasar görürse, parçalanan doku içerisinde sayısız bakteri üremesiyle karşılaşılır. Bu bakteriler ise genellikle kötü huylu bakteriler olup arkalarında enfeksiyon veya apse bırakabilmektedirler.

Apse, diş köklerinin en uçta noktasında oluşan ve içi irin adı verilen sıvıyla dolu olan minik şişliklerdir. Diş çürükleri tedavi edilmezse, sonu gelmez ağrılara ve dişin gömülü olduğu yer olan çene kemiğinde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Kanal tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi vermek internet sitelerinin yapması gereken iş değildir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi diş hekimleri, tercih edeceğiniz klinikler verecektir. Değişen ve gelişen imkânlar sayesinde doktorun kullandığı aletler farklılık göstereceği için fiyat unsuru da doğal olarak değişecektir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasıl yapılır sorusunu hastalar merak edip internete ya da tercih edecekleri doktora çok sık sormaktadırlar.

Kanal tedavisi şu şekilde gerçekleşir:

Dişte bulunan enfeksiyonun çok yaygın olması durumunda kanal tedavisi üç aşamada bitirilir.

İlk adımda diş kökünde bulunan kanalların tespitini yapmak amacıyla röntgen çekmek ve komşu kemiklerde enfeksiyon riski olup olmadığını tespit etmektir.

İkinci adım ise, enfeksiyon olan bölgeye ulaşmak için dışa açılan deliktir. Bulunan bakterilerle birlikte Pulpa, çürümüş sinir dokusu ve bölge içindeki enfeksiyon döküntüsü dişten uzaklaştırılır.

Bu temizleme işini daha rahat yapabilmek için kanalın genişletilmesi gerekebilir. Kanalı genişletmek için tırnak törpüsüne benzeyen bir alet kullanılır. Bu işlem sırasında sinirler alındığı için hasta ağrı hissetmez.

Diş temizlendikten sonraki aşamada bu boşluğun doldurulması işlemi hem yeni enfeksiyon riskini önlemek hem de dişe sağlamlık kazandırmak açısından önemlidir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır sorusundan sonra çok sık sorulan sorulardan biri de kanal tedavisi fiyatları ile ilgilidir. Fakat bu konudaki kapsamlı bilgiye tercih edeceğiniz klinik ya da hastanedeki doktorla konuşarak ulaşabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Ağrı Yapar Mı?

Kanal tedavisi, kesilmeyen sızıyı önlemek ve tabiri caizse dişi yaşatmak için yapılan bir işlemdir.

Özellikle bu işlemden önce ağrı ya da enfeksiyon bulunduğu takdirde, birkaç gün süresince o dişte bir hassasiyet hissedilmesi normaldir.

Bu hassaslığı veya rahatsızlığı genellikle doktorun reçete edeceği ilaçlarla giderilebilmektedir. Çoğu hasta hemen ertesi gün normal aktivitelerine döner.

Kanal tedavisi acıtır mı sorusu hastaların bu işlemden oldukça korktuğu ya da çekindiği noktasına dikkat çekmektedir. Genelde kanal tedavisinin ağrılı bir işlem olduğu zannedilirken aslında basit şekilde uygulanan bir dolgu işlemiyle aynı etkiyi yaratmakta ve hatta hastalara minimum acıyı vadetmektedir.

Bununla beraber, her insanın ağrı eşiği daha farklı olduğu için hiçbir ağrı hissedilmediği iddia edilemez.

Hasta işlem uygulanırken bazı durumlarda hassasiyet ya da ağrı hissedebilir. Hissedilen rahatsızlık uygulanan işlemden değil orada yer alan iltihap durumundan kaynaklanmaktadır.

Kanal tedavisi fiyatları hastaların çok ilgilendiği bir başka husustur. Kanal tedavisi fiyatları doktorların kullandığı malzemelere göre her geçen yıl değişmektedir. İnternetten edinilen fiyat bilgileri gerçeği yansıtmamakla birlikte insanları yanlış yönlendirmektedir. Tercih edeceğiniz klinikteki diş hekimi size bu konuda en kapsamlı bilgiyi verecektir.

Kanal Tedavisi Başarı Oranları ve Komplikasyonlar

Başarı oranı %95 ve üzerinden fazla seyreden başarılı bir yöntemdir. Kanal tedavisi görmüş olan birçok kişi ömür boyu dişlerini sağlıklı kullanabilir.

Bununla beraber diş hekiminiz, diş temizleme veya  dolgu konusunda en iyi çabalarını gösterse dahi, bir kök kanalında enfeksiyonun ortaya çıkması muhtemeldir. Bunun olası nedenleri, bir dişte  öngörülenden daha fazla kök bulunması, diş kökünde saptanamamış bir çatlak, sızdırmanın engellenmesi için kullanılan malzemenin zaman içinde parçalanıp, bakterinin dişin iç kısmına kadar yerleşmesi olarak sıralanabilir.

Kanal tedavisi fiyatları bu durumlarda değişebilecektir. Doktorunuzun size söylediği fiyat sadece kanal tedavisi işlemini kapsarken, bir çok kanalda yine enfeksiyon ortaya çıkması durumunda doktorun uygulayacağı işlem sayısı artacağı için fiyat konusunda değişikliğe yansıyabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyat 2020 yılında önceki yıllara göre kullanılan malzeme ya da yöntem değişeceği için değişmiş olabilir. Her geçen gün değişen yöntemler ve işlemler doktorların da uyguladıkları müdahale şeklini değiştirebilirler.

Kanal tedavisi fiyatları kişilerin işlemi uygulamadan önce araştırıp işlemden vazgeçtiği bir unsur haline gelmemelidir.

Bu şekilde uygulanacak işlemlerde önemli olan doktorun size sağladığı konfor, işlemin sağlıklı bir şekilde sona ermesidir fiyat unsurunun ikinci planda kalması gerekmektedir.