İmplant Uygulamaları

  1. Anasayfa
  2. İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulaması son zamanlarda oldukça tercih edilen ortodonti tedavileri arasında yer almaktadır. Farklı sebeplerden dolayı kaybedilen dişlerin yerine oldukça sağlıklı ve başarı şansı yüksek olan bir uygulamayla protez dişlerin kullanımına olanak sağlayan bir uygulama olmaktadır. Kişiler implant uygulamaları ile sahip oldukları protez dişlerine kendi dişleri gibi bakım yapabilmekte ve rahatça kullanabilmektedir. Bu nedenle diş kaybı yaşayan insanların implant tedavisini tercih etmesi, başarı şansı yüksek olan bir tedavi olduğu için oldukça yaygın olmaktadır. Ancak başarı şansının yüksek olması bu uygulamayı uzman bir ortodontistin gerçekleştirmesi ve kişinin doktorunun yapacağı önerileri ve uyarıları dikkate almasıyla mümkün olmaktadır.

İmplant uygulaması aşamaları özenli bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde istenen sonuç elde edilebilmektedir.

İmplant Uygulaması Nedir?

İmplant uygulaması protez dişlere destek olması için çene kemiğine yapay diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir. Belirli sebeplerden diş kaybı yaşandığında eksik dişlerin yerine yerleştirilen bir çeşit vida uygulaması olmaktadır. Oldukça uzun ömürlü çözümler sunan ve protez dişlerin dayanıklı olmasını sağlayan bu uygulama diş hekimleri tarafından steril koşullarda yapılmaktadır. Uzman kişilerce yapılan bu uygulamalar için genellikle titanyum gibi dayanıklı bir metal kullanılmaktadır. Bu da implant tedavisinin kalıcı olmasına yardımcı olan unsurlardan olmaktadır. Pek çok kişi kalıcı çözümler sunması gibi nedenlerle bu uygulamayı tercih etmekte ve bu nedenle de İmplant Tedavisi Fiyatları merak edilen konular arasında yer almaktadır.

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde alanında uzman pek çok diş hekimi tarafından ve pek çok diş sağlığı merkezinde yapılabilen implant uygulaması kalıcı çözümler sunması gibi sebeplerle oldukça popüler olan uygulamalardan biri halini almıştır. Bu nedenle belirli sebeplerden dolayı diş kaybı yaşayan insanlar implant uygulaması nasıl yapılır gibi sorularla uygulamanın ayrıntılarını merak etmektedir.

İmplant tedavisi, yapay diş köklerinin küçük bir cerrahi operasyonla diş köklerine yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Alanında uzman kişilerce yapıldığı takdirde kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilen bu işlem için implant tedavisi zor mu diye sorulduğunda kolay bir tedavi olduğu söylenebilmektedir. İlave kemik cerrahi işlemleri gerekmeyen durumlarda işlem kısa süren ve basit bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlem olmaktadır.

İmplant Uygulaması Aşamaları Nelerdir?

Protez diş yaptırmadan önce kalıcı bir çözüm için implant uygulaması yaptırmaya karar veren kişiler bu uygulamanın hangi aşamalarla gerçekleştiğini merak etmektedir. İmplant uygulaması yapılabilmesi için diş etlerinde ya da diş köklerinde problemler varsa öncelikle bunların giderilmesi gerekmektedir. Sonrasında implant uygulama aşamaları uygulanabilir. İmplant uygulaması yapılırken genellikle titanyumdan yapılan küçük vidalar çene köklerine yerleştirilmektedir. Çene köklerine tutunan ve iyice yerleşen vidalar yaklaşık iki- üç ay içerisinde çene kemiğine tamamen tutunmuş olmaktadır. Bu aşamadan sonra protez diş yapım aşamasına geçilebilmektedir. Tüm bu işlemler uzman diş hekimi tarafından titizlikle gerçekleştirilmekte ve bu nedenle başarı şansı oldukça yüksek olmaktadır.

İmplant Uygulaması Ağrılı Mıdır?

İmplant tedavisi ağrılı mı sorusu uygulamayı yaptırmaya karar verme aşamasında kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan olmaktadır. Diş ağrısı kişilerin yaşamını büyük ölçüde kötü etkileyen ve dayanılması zor bir ağrı olduğundan kişiler ortodontik tedavilerde zaman zaman ağrı duyma kaygısı yaşamaktadır. İmplant Tedavisi sırasında anestezi uygulandığı için acı veya ağrı hissedilmemektedir. Kimi zamanlarda genel anestezi de uygulanabilmektedir. Uygulama sonrasında da hafif şiddetli ağrı yaşanmakta olup ağrı kesicilerle rahatlıkla dindirilebilmektedir. Normal bir diş tedavisi uygulamasından daha fazla bir ağrı duyulmamaktadır.  Bu nedenle kişiler gönül rahatlığı ile implant tedavisi yaptırabilmektedir.

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Kişiler kayıp dişlerinin yarattığı zorlukları gidermek için implant tedavisi yaptırmakta ve protez dişlerin dayanıklılığını bu şekilde arttırmaktadır.

İmplant uygulaması ne kadar sürer sorusunun cevabı kişiden kişiye biraz farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortalama bir iki saat içerisinde cerrahi tedavi tamamlanmaktadır. Ancak implantların yani diş köklerine yerleştirilen küçük vidaların kemiğe tamamen tutunması birkaç ay süre almaktadır. İşlemin tamamen bitmesi birkaç aylık bir süreyi kapsıyor olsa da oldukça kolay ve ağrısız bir işlem olduğu için kişilere herhangi bir zorluk yaşatmamaktadır. Uygulamayı yaptıran kişiler implant tedavisi sonrası gerekli temizlik ve bakımı yaptıkları takdirde kalıcı çözümlerden memnun kalmaktadır. Ağrı kesicilerle dindirilebilen küçük ağrılar dışında kişiler için herhangi bir problem yaratmayan bu uygulama günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır.

İmplant Uygulaması Çeşitleri

İmplant tedavisi hastanın ağız ve çene yapısına ve ihtiyaçlarına göre uygulanabilen farklı çeşitleri içerisinde bulundurmaktadır. En çok tercih edilen implant uygulama çeşitleri arasında endostal implant yer almaktadır. Çene kemiği içerisine yapılan yani kemik içi implant çeşitlerinden olup bir ya da birden fazla eksik dişin tedavisinde uygulanabilmektedir. Bir diğer implant tedavisi subperiostal implantlar olmaktadır. Bu uygulama çeşidinde kemiğin tamamının ölçüsü alınarak implant hazırlanmakta ve kemiğin üstüne uygulanmaktadır. İntramukozal implant, endodontik implant gibi pek çok implant çeşidi bulunsa da bunlar ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen uygulamalar olmaktadır. Çünkü oldukça uğraştırıcı ve zor bir uygulanış biçimleri bulunmaktadır. Hangi implant çeşidinin uygulanacağına uygulamayı yapacak hekim karar vermektedir.

İmplant Uygulaması Fiyatları

İmplant uygulaması günümüzde pek çok merkezde ve pek çok hekim tarafından sıklıkla gerçekleştirilen bir uygulama olmaktadır. Bu uygulamayı yaptıracak kişilerin ağız ve çene yapısı, kaç eksik dişinin bulunduğu, hangi implant türünün uygulanacak olduğu ya da ekstra bir cerrahi tedaviye ihtiyaç olup olmadığı gibi pek çok faktör implant tedavisi fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle implant tedavisi için net bir fiyat aralığı vermek mümkün olmamaktadır. Uygulamayı yaptırmak isteyen kişiler ağız ve diş sağlığı merkezinden ve bu işlemi yapan uzman bir hekimden fiyat bilgisi alabilmektedir.