Erkek Çene Dolgusu

  1. Anasayfa
  2. Erkek Çene Dolgusu

Erkek çene dolgusu yapıldığında kişiye sert ve keskin bir görünüm sağlayan ve gevşek çene hattının belirginleşmesi amacıyla uygulanan yöntemdir.

Bu yöntemi genellikle imajlarından rahatsız olan genç erkekler merak etmekte ve internet yolu ile araştırmaktadır. Günümüzde adından sıkça söz ettiren bu işlem tamamen ameliyatsız gerçekleşmesi ile de tercih oranının diğer yöntemlere nazaran daha yüksek olduğu estetik tedavidir.

çene dolgusu, doğum yolu ile kazanılan genetik özelliklerin istenmeyen sonucu olarak çenede kayma, çene çizgisinin simetriden uzak olması, çene altında oluşan sarkıklıklar vb. gibi kalıtsal kusurların giderilmesini önemli ölçüde sağlamaktadır.

Çene Dolgusu Nedir?

Erkek çene dolgusu şüphesiz ki çene estetiğinin en önemli parçalarından biridir. Jawline olarak literatüre girmiş olan bu yöntem, halk arasında çene ucu dolgusu ya da çene doldurma gibi isimlerle anılmaktadır.

Çenedeki şekilsel bozuklar dünya genelinde ve ülkemizde büyük çoğunluğun rahatsız olduğu bir husustur. Çene yüzün tamamlayıcı parçası olmakla birlikte insanların aynada kendilerine baktıklarında dikkatleri en fazla çeken kısım olma özelliğini de sürdürmektedir. Genellikle oval surat tipine sahip olmak isteyen, etrafındakilere başarılı bir profil sunmak isteyen kişilerde memnun edici sonuçlar doğurur.

Bu işlemde bünyesinde hyarulonik asit barındıran dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Pratikte örneğine pek rastlanmasa da kişinin kendi yağından elde edilen yağ formuyla ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yolu ile de dolgu yapmak mümkün hale gelmiştir.

Gelişen ihtiyaçlar, gün geçmekle artmaya devam sosyal medya kullanımı, TV reklamları ve billboard gibi farklı reklam tekniklerinin hayatımıza olumlu etkisi ile, kadınlar kadar erkekler de bu işleme ilgi göstermektedir.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılmaktır?

Erkek çene dolgusu işlemini uygulamak için öncelikle işleme konu olan bölge işaretlenir.

Hastaya anestezik bir krem sürülerek batırılacak iğnenin acısı en aza indirgenir. 20 dakika gibi kısa bir sürenin ardından hasta, hyarulonik asit ile çene dolgusu işlemine hazır olacaktır. Yağ dolgusu usulüne gidilecek olursa da işlem öncesinde gerekli yağ miktarının sağlanması için küçük bir liposuction operasyonu uygulanabilir. İşlemi gerçekleştirecek doktor seçimi büyük derecede önem arz eder. Çünkü bu işlemler çelikten sert bir irade ve başarılı bir el becerisi ister.

Erkek çene ucu dolgusu herhangi bir yan etkisi bulunmayan, ağrısız, acısız ve basit bir yöntemdir. Toplamda 15 dakika sürecek bu işlemde, dolgu malzemesi ince ve küçük iğneler yardımıyla çene altına enjekte edilir. Operasyon öncesinde yapılmış olan doğru planlama ile başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Çene Dolgusu ile Hangi Avantajlar Kazanılır?

Erkeklerde çene karizmatik bir görünüme olanak tanıyan en doğal unsur ve yüzün tamamlayıcı parçasıdır. Kimilerine göre güzellik algısı dikkat çekici bir çeneden geçer, bazı kadınlara göre de doğru çenenin erkeklere; sevimli, cezbedici, seksi ya da hırçın bir hava kattığı öne sürülmektedir.

Erkeklerde çene dolgusu doğuştan süregelmekte olan kusurların yok edilmesi, sert bir görünüm kazanılmasına yardımcı olması ve belirgin yüz hatlarına olan katkısının yanında; hiçbir cerrahi müdahaleyi bünyesinde barındırmamasıyla, tek seansta bütün işlemin kısa sürede bitebilmesiyle, herhangi bir yan etki göstermemesi ile de kişilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca işlemde kullanılan dolgu malzemesinin kolayca işlem bölgesine aktarılmasıyla, tamamen doğal maddeleri içermesiyle ve işlem sonucunda daha genç bir görünüm sağlaması nedenleriyle popülerliğini giderek arttıracak gibi görünmektedir.

Çene Dolgusu Riskli Midir?

Erkek çene dolgusu risk teşkil etmez. Çünkü bu işlem esnasında herhangi bir cerrahi girişim bulunmamakta ve işlem yerinden herhangi bir parça kesilip çıkartılmamaktadır. Normal ameliyatlarda kullanılan cihazlar ve aletler bu işlemin hiçbir yerinde kullanılmamaktadır. İşlemin başarılı ile tamamlanabilmesi için; alanında uzman bir doktor, küçük birkaç iğne, işaretleyici bir kalem ve dolgu maddesinin içinde bulunduğu taşıma tüpleri yeterli olacaktır.

Çene dolgusu öncesi sonrası karşılaştırılması yapıldığında büyük ölçüde bir fark yaratılmış olacaktır. Kişinin ifadesi, duruşu, karşıdan bakıldığında gözle görülebilir bir değişim sağlar.

Bu işlem çenedeki hacim kayıplarını yok ederek istenen forma kavuşulmuş olacaktır.

Çenede  Görülen En Yaygın Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Erkek çene dolgusu için görülen en yaygın şekil bozukluğuna doğuştan kaynaklanan bozukluklar örnek verilebilir. Örneğin, çenenin yüze oranla daha küçük ya da asimetrik kalması bir sorun teşkil etmektedir.

Kazalara ya da travmalara bağlı yaşanan doku bozukluğu, şekil bozukluğu da erkeklerin çene dolgusu yaptırmasında bir etkendir.

Yaşlandıkça çene dokusunun zayıflaması, çenenin istenilenden fazla kıvrılan bir hale gelmesi çok sık rastlanılan bozukluklardandır.

Dolgu, çenedeki hacim kayıplarını gidererek, form bozukluklarının düzeltilmesini sağlamaktadır.

Çene Dolgusu hyaluronik asit ile uygulanıyor ise işlemi bir cerrah ya da dermatolog veya medikal estetik uzman uygular.

Çene dolgusu yağ enjeksiyonu ya da  kök hücre destekli yapılıyorsa sadece plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmektedir.

İşlemini etki süresi, kullanılacak yönteme göre ve etkin dolgu maddesinin başarı oranına göre değişiklik göstermektedir. Öyle ki, hyaluronik  asit ile  yapılırsa 6 ila 12 ay arasında, kişinin kendi yağından elde edilen dolgu maddesi ile yapıldığı takdirde ise  2-3 sene boyunca kalıcılık vadetmektedir.

Çene Dolgusu Fiyat

Erkek çene dolgusu fiyat işlemde kullanılan yönteme, cerrahın ya da dermatoloğun tecrübelerine, işlemi tercih edeceğiniz kliniğe ve kliniğin bulunduğu ile göre değişiklik göstermektedir.

Artan teknolojik imkânlar doktorların kullanacağı yöntemlerin de değişmesine neden olmaktadır ve buna bağlı olarak da fiyat unsuru değişebilmektedir.

Erkek çene dolgusu herhangi bir risk barındırmayan, hastaneden aynı gün taburcu edilmenizi sağlayan, sonrasında ağrı yaşamayacağınız basit bir işlemdir.

Fakat ne kadar basit olsa da, işlemde cerrahın el becerisi önem taşımaktadır çünkü kötü bir çene dolgusu uygulandığında ya da asimetrik bir görünüm ortaya çıkması halinde kişinin bu işlemi uygulatmasının bir anlamı kalmamaktadır. Bu sebeple tercih edilen klinik ve cerrahın önemi büyüktür.