Burun Şekil Bozukluğu

  1. Anasayfa
  2. Burun Şekil Bozukluğu

Burun şekil bozukluğu farklı yaşlarda olan kişilerde yine birçok farklı sebep ve etmene göre görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu şekil bozuklukları hem fiziksel sağlığı etkileyen hem de görünüşü etkileyen ve özellikle nefes alışverişini etkileyen çeşitlerde tedavinin şart olduğu rahatsızlıklardır. Şekil bozuklukları tanımından da rahatça anlaşılabileceği gibi hem sağlığı son derece olumsuz yönde etkilerken hem de kişinin görünümü bozup, psikolojik olarak da kötü etkilenmesine neden olabilir. Bilhassa ergenlik öncesi dönemde ve hemen sonrasında bu estetik görünüm bozuklukları gençler tarafından çok daha fazla önemsenmektedir.

Burun Şekil Bozukluğu İnsanı Nasıl Etkiler

Bir insan vücudunda yer alan en önemli organlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz ki burundur. Burun aynı anda farklı birçok görevi yerine getiren bir yapıya sahip oldukça karışık bir yapısı olan bir sistemdir. Burun ayrıca insanın görselliği açısından da son derece önemli ve tanımlayıcı bir rolü üstlenmiştir. Bu durumda burun şekil bozukluğu farklı birçok açıdan insanı etkileyen bir problem olarak görülmektedir. Başta doğru nefes alıp verilmesini önleyebilir, bu yaşam kalitesini ve sağlıklı olmayı bozar. Koku alma duyusu zayıflayabilir bu da sağlık açısından son derece zararlı bir etkiye sebep olur. Estetik bir görünüşün olmasını engellemesi ise kişiyi derin bir mutsuzluk ve ötesinde depresyona itebilir.

Burun Şekli Bozukluğu Kişilerde Neden Meydana Gelir?

Şekil bozuklukları çoğunlukla vücudun daha gelişme ve kendini tamamlaması olan gençlik yılları temelli olabilirler. Burun şekil bozukluğu oluşması için ise farklı ve değişik sebepler teker teker ya da birlikte görülebilir. Bazı şekil bozukluğu sebepleri ise şunlardır;

  • Hormon dengesizliği sorunları
  • Yüze alınan şiddetli darbeler
  • Kullanılan farklı türde ilaçlar
  • Cilt kanseri yaşanması

Ayrıca tipik bir burun şekil bozukluk durumunda ise şu belirtiler gözlenebilir;

  • Burunda eğrilik oluşması
  • Burun yapısının kemerli bir hale gelmesi
  • Nefes alıp vermede yaşanan zorluklar
  • Burnun ucunda yaşanan şekil değişikliği

Burun Şekli Bozukluğu Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Günümüz tıp imkânları içinde burun şekil bozukluğu farklı yöntem ve tekniklerle kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Tedavi yöntemleri ise genelde hastada var olan soruna ve bu sorunun nedenine göre de belirlenmektedir. Sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri ise, cerrahi operasyonlar ve diğer fiziksel estetik müdahalelerdir.