Burun Rinoplasti

  1. Anasayfa
  2. Burun Rinoplasti

Burun Rinoplasti veya burnu yeniden şekillendirme, tüm plastik cerrahi prosedürlerinin en yaygın olanlarından biridir. Burun rinoplasti nedir dersek kısaca burun estetiği yanıtını verebiliriz. Pek çok insan burnunun boyutundan ve / veya şeklinden memnun değildir. Burun, yüz dengesinin merkezindedir ve birçok kişi, özelliklerinin daha uyumlu bir şekilde hizalanması için cerrahi burun şekillendirme veya burun rinoplasti tercih eder.

Bazen sorun daha çok çene veya çene pozisyonuyla ilgili olabilir, ancak hastalar memnuniyetsizliklerini buruna odaklama eğilimindedir. Burun rinoplasti ne demek sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz. Cerrahi teknikler ilerledikçe, burnun ne kadar değiştirilebileceği konusunda sınırlamalar vardır. Sonuçlar burnun büyüklüğüne, cildin durumuna ve hastanın yaşına bağlıdır. En önemli şey, bir hasta ile cerrah arasında neyin istendiği ve neyin başarılabileceği konusunda net bir iletişim olmasıdır.

Hastalar ayrıca ameliyatın tek başına burunlarına ya da genel olarak görünümlerine yükleyebilecekleri duygusal veya sosyal sorunları çözmeyeceğini unutmamalıdırlar.
Burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin en yaygın nedenleri nelerdir?

Kozmetik nedenler: Burnundan hoşlanmayan çoğu insanın köprü veya uç ile ilgili endişeleri vardır. Köprüde veya sırtta insanlar genellikle bir kamburluktan şikayet ederler. Bu arada ucu değiştirmek isteyen kişiler de burnun bu kısmını çok geniş, yuvarlak, gagalı veya tanımsız olarak görürler. Bazı insanlar burunlarının uzunluğundan da hoşlanmazlar.

Tıbbi nedenler: Diğer hastalar, burundaki bir yaralanma nedeniyle burun estetiğini tercih edebilir ve bu nedenle, bir tür kazadan sonra burun kırılabilir veya bükülebilir. Diğerlerinin burun hava yollarıyla ilgili fonksiyonel solunum problemleri olabilir. Bu durumlarda, cerrahi müdahaleler rekonstrüktif kabul edilirken, burun ameliyatlarının çoğu için ameliyat kozmetik olarak sınıflandırılır.

Burun ameliyatları en çok şu amaçlarla gerçekleştirilir: Burun köprüsündeki tümseği değiştirmek. Burun ucunu yeniden şekillendirmek. Burun uzunluğunu değiştirmek. Burun genişliğini değiştirmek. Burun deliklerinin genişliğini değiştirmek. Yeniden yapılandırmak ve bir yaralanmadan sonra burnu yeniden konumlandırmak. Nefes almaya yardımcı olmak için burun hava yollarını açmak.

Hangi Ameliyatlar Mevcuttur ve Hangi Teknikler Söz Konusudur?

Burun rinoplasti ya burun deliklerinin içinden yapılır - buna kapalı rinoplasti denir; veya burunda küçük bir kesi yaparak ve cildi kaldırarak - açık rinoplasti olarak bilinir (bu resimde gösterilmiştir). Operasyonun kesin niteliği, tedavi edilen burun bölgesine göre değişiklik gösterecektir. Burun estetiği sonrası çıkıntı görülebilir.

Köprü (veya sırt): Burun köprüsü ameliyat ediliyorsa, cerrah 'kamburluğa' neden olan kemiği ve kıkırdağı çıkarır. Daha sonra kalan kemik parçalarının birbirine daha yakın hareket etmesine izin vermek için burun kırılabilir ve bu da burnun daralmasına neden olur. Burun estetiği buz uygulaması ile kırılma nedeniyle meydana gelen şişlik giderilebilir.

İpucu: Burun ucu ameliyat edildiğinde uç desteğini oluşturan kıkırdağın kısmen çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekir. Bu, burun deliğinden veya açık bir rinoplastide burun delikleri arasında (kolumella olarak bilinir) küçük bir kesik açılarak yapılır. Burun estetiği ameliyatı genellikle estetik amacıyla seçilmektedir.

Uzunluk: Bir cerrah, ucu küçültmeye ve burnun genel uzunluğunu azaltmaya yardımcı olmak için burnun septum olarak bilinen merkezi yapısını ayarlayabilir ve küçültebilir. Uç kıkırdaklarının ayarlanması ayrıca burun uzunluğunun ayarlanmasına yardımcı olur.

Genişlik: Yan burun kemiğini kırarak ve yeniden konumlandırarak, bir cerrah ayrıca burun genişliğini azaltabilir ve daha dar bir görünüm elde edebilir

Ek rinoplasti: Cerrahlar ayrıca septumdan kıkırdak greftleri veya bazen ek rinoplasti adı verilen silikon implantları kullanarak buruna ekleyebilirler. Bu tür bir işlem, 'düz' bir köprü veya uç oluşturmak için kullanılır. Yukarıdaki teknikler ayrıca yaralanma sonucu kırılan bir burnu düzeltmek ve iyileştirmek ve nefes alma zorluklarını hafifletmek için de kullanılabilir. Rinoplasti burun ucu düşmesi nadiren görülen bir yan etkidir. Rinoplasti burun düşmesi olarak da bilinir.

Bu Ameliyatı Sigorta Karşılar Mı

Hastanın nefes almasına yardımcı olmayı amaçlayan rekonstrüktif cerrahi gibi, bir yaralanmadan sonra burun rinoplasti için ameliyat bazen sigortada mevcuttur. Ancak tamamen kozmetik olan yani sadece görünüşe göre talep edilen ve yapılan burun rinoplasti genellikle sigortada mevcut değildir ve özel olarak aranmalıdır. Rinoplasti burun ameliyatı nedir sorusunu kısaca estetik veya sağlık amacıyla buruna yapılan cerrahi işlem olarak tanımlayabiliriz.

Hasta Olarak Kimi Göreceğim?

Burun rinoplasti bir asistan eşliğinde tek cerrah tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte, bir ameliyattan önce, ameliyatın doğru hareket şekli olup olmadığını belirlemek ve nelerin başarılabileceğini doğrulamak için dikkatli incelemeler yapılacaktır. Bazen görünüşünüzün psiko-sosyal sonuçlarını ve burnu yeniden şekillendirmenin bununla ilgisini tartışmak için bir klinik psikologla da görüşebilirsiniz.

Tedavi, Prosedürler ve Sonuçlar Açısından Ne Beklemeliyim?

İşlemler kullanılan tekniğe bağlı olarak 90-180 dakika arasında sürmektedir. Bir ameliyatın ardından hastaların genellikle bir veya bazen iki gece hastanede kalması gerekir. Burnunuzun üzerine yedi gün boyunca bantla tutturulmuş bir atel ve 12 saat boyunca burnunuzun altında bir ped bulundurmanız gerekecektir.

Burun rinoplasti takiben iki hafta çalışmamaya izin verin. Egzersiz açısından, üç-beş gün sonra bir mesafe yürüyebilmelisiniz ve üç hafta sonra yüzebilmelisiniz, ancak 4-6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Burun Estetiği cinsellik amacıyla çekici görünmek için de yapılabilmektedir. Çoğu kapalı rinoplasti ameliyatının (burun deliğinden yapılanlar) yerleşmesi genellikle yaklaşık iki hafta sürer.

Dışarıda yara izi olmaz, ancak ameliyatın bir parçası olarak bir burun kırılırsa, göz çevresinde 10-20 gün sararma ile yaklaşık 7-10 gün göz çevresinde belirgin morluklar olacaktır. Burnunuzun ucunu ameliyat ettirdiyseniz, değişikliklerin% 60'ı üç hafta sonra ortaya çıkarken, değişikliklerin kalan% 40'ı birkaç ay veya hatta bir yıl içinde değişecektir. Burun rinoplasti ameliyatı en sık tercih edilen cerrahi işlemlerdendir. Kolumella'nın kesildiği ve burun derisinin açıldığı açık bir rinoplasti geçirirseniz, bu nedenle operasyon sırasında kıkırdakları doğrudan açığa çıkarırsanız, cerrah daha iyi bir görüşe sahip olur ve bu, uçtaki değişiklikler için daha doğru olabilir. Ancak şişlik daha fazla olacak ve iyileşme süresi uzayacaktır.

Rinoplasti burun ucu şişliği ne zaman iner sorusu sık sık sorulsa da bu süre her hastanın kendi tedavisi ile değişkenlik gösterir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi, ilgili riskler vardır. Burun rinoplasti operasyonundan sonra bazı hastalar koku alma duyusunda değişiklik yaşarken, diğerleri burun nefeslerinin etkilendiğini fark ederler. Küçük kanamalar yaygındır, ağır kanama çok nadirdir ancak şiddetli olabilir. Bazı hastalar birkaç hafta boyunca ağrı çeker. Kemik veya kıkırdakta hafif düzensizlik hissedilebilir veya ara sıra görülebilir. Burun estetiği alçı çıktıktan sonra şişlik görülebilir. Bazı hastalar burun şekillendirme operasyonunun sonucundan memnun olmayacaktır.

Genellikle en iyisi, ne tür bir iyileştirmenin elde edildiğini kabul etmek ve başka bir operasyonu tercih etmemektir. Bununla birlikte, bazen daha küçük bir ayarlamanın düşünülmesi mantıklıdır. Cerrahınızdan yeniden ameliyat için koşulların ne olacağını ve ödeme için herhangi bir düzenlemenin ne olacağını önceden belirlemelisiniz. Burun estetiği ameliyat fiyatları ek operasyon gerekli görülürse ona göre yeniden hesaplanabilir. Ek ameliyat için geri dönen kişiler için, burnun yapısal iskelesinin çökme riski de vardır. Burun hassas bir yapıdır ve çok fazla ameliyat olması onu zayıflatabilir ve zarar verebilir. Rinoplasti burun ameliyatı fiyatları uygulamanın yapılacağı merkeze göre değişir.