Burun Dolgusu İşlemi

  1. Anasayfa
  2. Burun Dolgusu İşlemi

Burun dolgusu işlemi, bazı durumlarda plastik operasyonlara alternatif olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Kişide çok büyük şekil bozuklukları yoksa dolgu işlemi ile istenilen görünüm elde edilebilir. Böylelikle herhangi bir cerrahi müdahale olmadan hızlı ve acısız bir şekilde olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Burun dolgusu nedir sorusunun kısaca geçici olsa da güvenilir bir işlem olarak cevaplayabiliriz. Burun dolgusunda kullanılan en etkili yöntem dolgu maddesi olarak “Hyaluronik asit” dir. Herhangi bir yan etki ya da hasara neden olmayan bu yöntemle dolgu işlemi rahatlıkla gerçekleştirilir. Burun dolgusu işlemi İstanbul gibi büyük şehirlerde olaşabileceğiniz merkezlerde uygulanan bir işlemdir.

Burun Dolgusu, Ameliyatsız Rinoplasti Yöntemi

Burun dolgusu işlemi ameliyatsız Burun Estetiği olarak tanımlanmaktadır. Ancak burun dolgusu hiçbir durumda cerrahi müdahalenin yerini almaz. Bazı problemler için tercih edilir. Burun dolgusu için diğer plastik yüz işlemlerine benzer uygulamalar gözlenir. Yani cilt kırışıklıkları, yüz ve yanak dolguları gibi işlemlerde kullanılan dolgu yönteminin burun problemleri için de kullanıldığı görülmektedir. Burun dolgusu, cerrahi işlem gerektirmeyen bir işlemdir. İğne ile yapıldığı için kısa sürede sonuçlanır. İşlem ortalama 15 dakikada sona eriyor. Bu prosedürü öğle yemeğinde bile geçirebilirsiniz. Geçici bir çözümdür. Kalıcı değildir. Süreç sonunda hemen işinize dönebilirsiniz. Dinlenme süresi yoktur.

Burun Dolgusunda Kullanılan Malzemeler

Burun dolgusu işlemi için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Ancak genel olarak hyaluronik asit tercih edilir. Burun dolgusu eritme yapabilir. Yani kullanılan dolgu malzemesi geçicidir ve sağlığınıza zarar vermeden erir. Bu malzemeyi kullanmak için birçok seçenek vardır. Doğru markayı elde etmek önemlidir.

Hyaluronik asit cildin uygulama bölgesinde su tutması ve cildin nem dengesini koruması ile bilinir. Burun dolgusunda kullanılan maddelerin içeriği, yapısı ve boyutu yöntemin süresini uzatır. Diğer bir faktör de kişinin biyolojik yapısıdır. Ayrıca kişinin dolgu ihtiyacı ve enjeksiyonları zamanla etkilidir. Açıkçası burnun düzeltilmesi için yapılan işlemin süresi 6 ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda verimlilik sona erer ve kişi isterse doldurma işlemini tekrarlayabilir. Veya kişi kalıcı olması için cerrahi bir işlem geçirebilir.

Kalıcı dolgu uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Çünkü enjekte edilen maddenin çözünür ve emilebilir bir madde olması gerekir. Erimeyen durumlarda telafisi imkansız sorunlara yol açmak mümkündür. Ayrıca uzun süreli dolgulara güvenilmemesi gerektiğini vurgulanıyor. Burun dolgusu işlemi acıtır mı yine çok merak edilen bir konu olmakla birlikte lokal anestezi işleminde kullanılan enjeksiyonlar nedeniyle çok az bir acıya neden olabilir. Burun dolgusu acısı yoğun hissedilirse vakit kaybetmeden doktora bilgi verilmesi gerekir.

Burun Dolgusu Ne Zaman Tercih Edilir?

Ele alınması gereken en önemli nokta burun küçültme işleminde kullanılamayacak olmasıdır. Yani burun dolgusu burun küçültme işleminde daha orantılı bir görünüm elde edilmesi tercih edilir. Burun dolgusu işlemi ile burun ucu küçültülebilir. Gülme durumlarında burun kanatlarının aşırı hareketi engellenebilir. Burun eğriliği giderilebilir. Eğrilik derecesi de uygulama için önemlidir. Burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan sorunların giderilmesi için tercih edilebilir. Burundaki asimetriler giderilebilir. Burun ile alın ilişkisi arasındaki sorun düzeltilir. Burun arkasındaki pürüzlülük doğrudur. Burun dolgusu anadolu yakası ve diğer bölgelerde birçok merkezde başarıyla uygulanmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Burun dolgusu, burnunuzun şeklini değiştirmek için dermal dolgu maddeleri kullanır. Jel benzeri enjekte edilebilir bir bileşen (genellikle hyaluronik asit ) cildinizin altına, daha pürüzsüz çizgiler veya hacim oluşturmak istediğiniz alanlarda yerleştirilir. Ara sıra botoks da kullanılmaktadır. Dolgu maddesi, daha derin cilt katmanlarınıza enjekte edildiği yere yerleşir ve şeklini korur. Bu, cildinize, arzu ettiğiniz sonuçlara ve kullanılan içeriğe bağlı olarak burnunuzun görünümünü 4 aydan 3 yıla kadar değiştirebilir. Burun dolgusu burnu büyütür mü sıklıkla merak edilen bir diğer husus olmakla birlikte doğru bir işlemde bu tür yan etkiler görülmez.

Prosedür Nasıl?

Burun dolgusu işlemi prosedürü, özellikle Cerrahi Rinoplasti ile karşılaştırıldığında oldukça basittir. İstediğiniz sonuçları tartıştığınız bir konsültasyondan sonra, doktorunuz sizi yüzünüz yukarı eğik olarak yatıracaktır. İğneden ağrı hissetmemeniz için burnunuza ve çevresine topikal anestezi yaptırabilirsiniz. Anestezinin etkisini göstermesinden sonra doktorunuz dolguyu burnunuzun etrafına ve belki de burun köprüsüne enjekte edecektir. Bu yapılırken hafif bir sıkışma veya baskı hissedebilirsiniz. Tüm süreç 15 dakika veya daha az ile 45 dakika arasında sürebilir. Burun çökmesine yapılan dolgu ise biraz daha uzun sürebilir.

Hedeflenen Alanlar

Burun dolgusu, burnunuzun köprüsünü, ucunu ve yanlarını hedef alır. Şeklini değiştirmek için burnunuzun herhangi bir yerine dolgu maddeleri enjekte edilebilir. Bu prosedür, şunları yapmak istiyorsanız iyi çalışır: burnunuzdaki küçük şişlikleri düzeltmek için, burnunuzun ucunu daha belirgin hale getirmek için, buruna hacim eklemek için, burnun ucunu kaldırmak için. Ek olarak, burun köprünüzde hafif bir çıkıntı varsa, onu kamufle edebilir ve burun profilinizin konturunu düzeltebilir. Burnunuzun daha küçük görünmesini istiyorsanız veya daha belirgin çıkıntıları düzeltmek istiyorsanız, sıvı rinoplasti size istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Riskler Ve Yan Etkiler

Çoğu insan için sıvı rinoplastinin tek görecekleri yan etkisi, işlemden sonraki bir veya iki gün içinde enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık ve hassasiyettir. Diğer olası yan etkiler şunları içerir: enjeksiyon bölgesinde morarma, şişme, mide bulantısı, dolgu maddesi göçü, yani enjekte edilebilir içerik burnunuzun diğer bölgelerine veya gözünüzün altındaki bölgeye geçerek "dalgalı" veya "aşırı dolu" bir görünüm yaratır.

Burun hassas bir bölgedir. Kan damarlarıyla dolu ve gözünüze yakın. Bu nedenle sıvı rinoplasti, diğer enjekte edilebilir dolgu prosedürlerinden biraz daha karmaşıktır. Eğitimli ve dikkatli bir plastik cerrah, bölgeyi aşırı doldurmak yerine burnunuzda daha az dolgu kullanmanın yanında hata yapma eğiliminde olacaktır. Bir vaka çalışması, komplikasyonların büyük olasılıkla lisanssız bir sağlayıcı bu prosedürü denediğinde ortaya çıkar. Olası ciddi komplikasyonlar şunları içerir: doku ölümü, vasküler komplikasyonlar, görme kaybı. Burun dolgusu yaptıran kişiler arasında olan 150 kişinin katıldığı 2019 çalışmasında, sadece yüzde 1.82 bir komplikasyon yaşadı.  Burun çizgisi dolgusu hassas bir işlem olmakla birlikte oldukça dikkatli yapılmalıdır.

Tedaviden Sonra Ne Beklenmeli

Burun dolgusu işlemi sonrası, enjeksiyonunuzun yapıldığı yerde ağrı, şişme ve kızarıklık görebilirsiniz. Bir veya iki saat içinde enjeksiyon geçmeye başlamalıdır. Kızarıklık azalmaya başlamalı ve istediğiniz sonuçları daha iyi görebileceksiniz. Randevunuzdan sonra kullanmak üzere bir buz torbası getirin. Kızarıklığı ve iltihabı en aza indirmek için kullanmanın uygun olup olmadığını doktorunuza sorun. Sonuçlar bir veya iki hafta içinde tamamen görünür olmalıdır. Kızarıklık veya morluk o zamana kadar tamamen geçmelidir. Arıza süresine gelince, sıvı rinoplasti üzerine yemin eden insanlar, neredeyse hiç iyileşme süresi olmadığını severler. Aynı gün işe ve normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Dolgu maddelerinin çoğu 6 ay içinde cilt katmanınızda çözülür. Bazı dolgu malzemeleri 3 yıla kadar dayanır. Ne olursa olsun, sıvı burun ameliyatının sonuçları kalıcı değildir. Burun dolgusu bozulur mu sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. Burun dolgusu çeşitleri de bu kalıcılıkta etkili bir faktördür.

Tedavi İçin Hazırlık Süreci

Prosedürünüz için nasıl hazırlanacağınız konusunda farklı dolgu bileşenlerinin farklı kuralları vardır. Sağlayıcınız size burun çevresi dolgu öncesi ne yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılı talimatlar vermelidir.

Cerrahi Olmayan Rinoplasti İle Geleneksel Rinoplasti Karşılaştırması

Burun dolgusu, yalnızca burnunuzdaki değişikliklerin nasıl görünebileceğini denemek istiyorsanız veya görünümünüzü değiştirmek için burnunuzu küçük şekillerde ince ayar yapmak istiyorsanız sizin içindir. Burnunuzun şeklinde çarpıcı değişiklikler arıyorsanız, bunun yerine geleneksel Rinoplasti düşünebilirsiniz. Burun dolgusu fiyat tarifeleri işlemin yapılacağı hemen hemen her merkezde farklıdır.