Botoks Fiyatları

  1. Anasayfa
  2. Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları hakkında bilgi edinmeden önce botoksun nasıl bir işlem olduğunu öğrenmek gerekir.

Botulinum toksini (botoks); clostridium botulinum bakterisi ve ilgili türler tarafından üretilen nörotoksik bir proteindir. Bakteri enfeksiyonu hastalık botulizmine neden olur. Toksin ayrıca ticari olarak tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılır. A–G tipi olarak adlandırılan yedi ana botulinum toksini türü vardır. A ve B tipleri insanlarda hastalığa neden olabilir ve ayrıca ticari ve tıbbi olarak da kullanılır.

C–G tipleri daha az yaygındır, E ve F tipleri insanlarda hastalığa neden olabilir, diğer tipler ise hayvanlarda hastalığa neden olabilir. Botulinum toksini tip A ve B tıpta çeşitli kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılır.

Botulinum toksini bilinen en zehirli maddelerden biridir. Zehirlenme doğal olarak yara, bağırsak enfeksiyonu sonucu ya da gıdada önceden oluşturulmuş toksin alımı yoluyla meydana gelebilir. A tipi toksinin tahmini insan ölümcül dozu intravenöz veya intramüsküler yolla 2.1 nanogram, solunduğunda 13 nanogram veya ağızdan alındığında 1000 nanogramdır.

Botoks Tıbbi Kullanımlar

Botulinum toksini, birçoğu onaylanmış ilaç etiketinin bir parçası olmayan birtakım terapötik endikasyonları tedavi etmek için kullanılır. Tıbbi kullanımda botoks fiyatları kozmetik kullanımından daha pahalı olmaktadır.

·       Kas spastisitesi: Botulinum toksini, serebral palsi, inme sonrası spastisite, spinal kord yaralanması spastisitesi, baş ve boyun spazmları dahil olmak üzere aşırı aktif kas hareketi ile karakterize bir dizi bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Göz kapağı, vajina, uzuvlar, çene ve ses telleri, yemek borusu, alt idrar yolu ve mesane de dahil olmak üzere kasların sıkışmasını gevşetmek için kullanılır. Ayrıca anal fissürü şiddetlendirebilen anüsün kenetlenmesi ve botulinum toksini refrakter aşırı aktif mesane için de etkili gibi görünmektedir. Botoks fiyatları uygulanacak bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

·       Diğer kas bozuklukları: Şaşılık, yanlış göz hizalaması olarak bilinir, gözleri döndüren kasların hareketlerindeki dengesizliklerden kaynaklanır. Bu durum bazen çok güçlü bir şekilde çeken veya hastalık ya da travma ile zayıflamış olan bir kasın zayıflatılmasıyla hafifletilebilir. Toksin enjeksiyonu ile zayıflamış kaslar birkaç ay sonra felçten kurtulur, bu nedenle enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir.

Botoks İşlemi Kalıcı mı?

Botoks fiyatları incelendiğinde uzun süreli bir etkiye sahip oldukları görülmektedir. Kaslar kronik olarak tutuldukları uzunluklara adapte olurlar, eğer felçli bir kas antagonisti tarafından gerilirse, uzar, antagonist kısalır ve kalıcı bir etki sağlar. Binoküler görme, motor füzyonun beyin mekanizması gözleri her ikisinin de görebileceği bir hedefe hizalar, düzeltilmiş hizalamayı stabilize edebilir. Ocak 2014'te botulinum toksini (botoks), yetişkinlerde inme ile ilişkili alt ekstremite spastisitesinden dolayı kısıtlı ayak bileği hareketinin tedavisi için İngiltere’de onaylanmıştır. Botoks fiyatları şaşılık tedavisinde daha uygundur.

ABD’de iki yaş ve üzeri pediatrik hastalarda alt ekstremite spastisitesinin tedavisi için enjeksiyon için AboBotulinumToxinA kullanılmaktadır. AbobotulinumtoxinA, pediyatrik alt ekstremite spastisitesinin tedavisi için ilk ve tek onaylı botulinum toksindir. Botulinum toksinleri, infantil ezotropya dahil olmak üzere çeşitli pediatrik durumlar için de reçete dışı kullanılmaktadır.

·       Aşırı terleme: BTX-A, topikler tarafından yönetilemeyen ve bilinmeyen bir nedenden ötürü aşırı koltuk altı terlemesinin tedavisi için kullanılmaktadır. Aşırı terleme tedavisi için botoks fiyatları diğer tedavi amaçları için kullanımdan daha uygun fiyatlıdır.

·       Migren: 2000’li yıllardan bu yana kronik migren baş ağrısının profilaktik tedavisinde kas içi botulinum toksin enjeksiyonları kullanılmaktadır. Botoks fiyatları araştırması yapan en önemli grup migren hastalarıdır.

·       Kozmetik: Kozmetik uygulamalarda, botulinum toksinin, özellikle yüzün alın bölgesinde yüz kırışıklıklarının azaltmak için güvenli ve etkili olduğu düşünülmektedir. Glabel çizgileri için mevcut botulinum toksin enjeksiyonlarının etkileri tipik olarak iki ila dört ay arasında sürer fakat bazı hastalarda daha uzun bir etki dahi görülebilmektedir. Yüz kırışıklıkları altında kaslara botulinum toksini enjeksiyonu, bu kasların gevşemesine ve üstteki cildin yumuşamasına neden olur. Kırışıklıkların yumuşatılması genellikle enjeksiyondan üç ila beş gün sonra görülebilir ve maksimum etki tipik olarak enjeksiyondan bir hafta sonra görülür. Kasların yumuşatılmış görünümünü korumak için sürekli olarak tekrar edilebilir. Kozmetik sektörüne botoksun girmesiyle botoks fiyatları 2000’ler sonrasında değişiklik yaşamıştır.

Botoks Yan Etkileri

Botulinum toksini klinik ortamda genellikle güvenli kabul edilirken, bazen uygulama sonrası ciddi yan etkiler olabilir. Botoks fiyatları araştırmasından önce kesinlikle bilinmesi gereken yan etkiler şu şekildedir:

·       Serebral palsili çocuklarda botulinum toksin A'nın kullanımı üst ve alt ekstremite kaslarında kullanımda güvenlidir. En yaygın olarak, botulinum toksini yanlış kas grubuna enjekte edilebilir veya enjeksiyon bölgesinden zamanla yayılarak istenmeyen kaslarda geçici felce neden olabilir. Kozmetik kullanımından kaynaklanan yan etkiler genellikle yüz kaslarının istenmeyen felçlerinden kaynaklanır. Bunlar arasında kısmi yüz felci, kas güçsüzlüğü ve yutma zorluğu bulunur.

·       Bununla birlikte, yan etkiler doğrudan felçle sınırlı değildir ve baş ağrılarını, grip benzeri semptomları ve alerjik reaksiyonları da içerebilir. Kozmetik tedavilerin sadece birkaç ay sürmesi gibi, felç yan etkileri de aynı sürelere sahip olabilir.

·       Enjeksiyon yerinde morarma, toksinin bir yan etkisi değil, uygulama biçimidir ve klinisyen enjeksiyon bölgesine basınç uyguladığında önlenebilir olarak rapor edilir. Morarma meydana geldiğinde, 7-11 gün sürdüğü bilinmektedir.

·       Çene maseter kası enjekte edildiğinde kas fonksiyon kaybı, bir kayıp ya da katı gıda çiğneme güç azalmasına neden olabilir.

·       Terapötik kullanımdan kaynaklanan yan etkiler, enjeksiyonun konumuna ve enjekte edilen toksin dozuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, terapötik kullanımdan kaynaklanan yan etkiler kozmetik kullanım sırasında ortaya çıkanlardan daha ciddi olabilir. Bunlar kritik kas gruplarının felcinden kaynaklanabilir ve aritmi, kalp krizi ve bazı durumlarda nöbetler, solunum durması ve ölümü içerebilir. Ek olarak, kozmetik kullanımı yaygın olan yan etkilerde sorunlu yutma, kas zayıflığı, grip, alerjik reaksiyonlar ve sendromlar benzerdir. Terapötik olarak kullanım yaygındır.