Açık Rinoplasti Ameliyatı

  1. Anasayfa
  2. Açık Rinoplasti Ameliyatı

Açık rinoplasti ameliyatı sırasında cerrah, cildi burnunuzdan geri çekmeden önce kolumella tabanında (burun delikleriniz arasındaki yumuşak etli parça) bir kesi yapar. Cerrah burnunuzun yapısını iyi bir şekilde gördükten sonra, kıkırdağı ve dokuyu istediğiniz sonuçlara göre şekillendirecektir. Açık rinoplasti ameliyatı nedir veya açık rinoplasti nedir sorularını kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Açık Rinoplasti

Kapalı rinoplastiden farklı olarak, açık veya harici rinoplasti yaklaşımında, sağ ve sol burun deliği kesilerini birleştirmek için trans-kolumellar kesi adı verilen küçük bir köprüleme kesiği kullanılır. Bu 4-5 mm görünür bölüm karşılığında, burun derisi yukarı doğru katlanabilir (bir araba kaputunun açılmasına benzer şekilde) ve alt burun iskeletinin engelsiz görünürlüğü elde edilebilir. Neredeyse tüm nazal çerçevenin doğrudan görünürlüğüne ek olarak, nazal kıkırdağın distorsiyonu en aza indirilir ve tek tek bileşenler, doğal, bozulmamış hizalamalarında değerlendirilebilir. Bu nedenle, açık rinoplastinin ayırt edici özelliği, transkolumellar kesinin izin verdiği büyük ölçüde geliştirilmiş cerrahi erişimdir.

Her ne kadar çekici olmayan bir burnun birçok yönü kapalı bir rinoplasti yaklaşımı kullanılarak düzeltilebilir (böylece bir trans-kolumellar kesiden kaçınarak), ise de görünür bir kolumellar yara izinin mütevazı riski, geliştirilmiş doğruluk, çok yönlülük ve etkililik ile fazlasıyla dengelenir.

Bazı rinoplasti cerrahları, özellikle nispeten basit burun anatomisine sahip hastalarda kapalı teknikte usta kalırken, açık rinoplastinin gelişi, yarık dudak rinoplastisi, burulma burunları veya şiddetli rinoplasti sonrası deformiteler gibi karmaşık burun deformitelerinin tedavisinde gerçekten devrim yarattı. Aslında çoğu rinoplasti uzmanı, açık rinoplasti ameliyatı uygulamasını her türden zor burun anatomisi için tercih edilen prosedür olarak görür.

Bu aynı nedenlerden dolayı, açık rinoplasti aynı zamanda birincil (revizyonsuz) rinoplasti için tercih ettiğim yaklaşımdır çünkü tanısal doğruluğunu arttırır ve şekilsiz burnun hassas bir şekilde yeniden yapılandırılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, açık rinoplastinin teknik talepleri titizdir ve sürekli olarak üstün sonuçlar elde etmek için bu yaklaşıma önemli bir adanmışlık ve bağlılık gereklidir.

Trans-Kolumellar Kesi

Açık yaklaşımı kullanmanın en önemli teknik yönlerinden biri, transkolumellar kesiğin tam olarak yeniden hizalanmasıdır. Doğru yapıldığında, iyileşmiş transkolumellar kesi genellikle görünmezdir ve nadiren sakıncalı bir yara izi ile sonuçlanır.  Uzman ellerde, açık yaklaşım, minimum görünür yara izi riskini telafi etmekten daha fazlasını sağlayan kapalı rinoplastiye göre önemli bir teknik avantaj sunar. Başka bir deyişle, kapalı rinoplasti, özellikle şekilsiz bir burnu yeniden şekillendirme talepleri zaten yeterince zor olduğu için haklı olarak gereksiz bir handikap yaratıyor. Açık rinoplasti ameliyatı iyileşme süreci kapalı rinoplastiye göre daha uzun sürmektedir.

Açık Rinoplasti Ve Kapalı Rinoplasti

Açık kapalı burun ameliyatı hastanın ihtiyacına göre karar verilmesi gereken yöntemlerdir. Burun ameliyatını seçmeniz için birçok neden vardır - ister burnunuzu küçültmek, ister yumruları ve yumruları gidermek, ister ucuna tanım eklemek. Açık rinoplasti, septum, dorsum, uç ve burun deliklerinin kıkırdak ve dokuları üzerinde çalışarak burnunuzun görünümünü değiştirebilir.

Zaten bir ameliyat öncesi konsültasyona katıldıysanız, "açık rinoplasti ameliyatı" ve "kapalı rinoplasti" terimlerini duymuş olacaksınız. Bunlar temelde cerrahınızın burnunuzu ameliyat ederken kullanacağı yöntem için tıbbi kelimelerdir. Aşağıda her ikisinin de artılarını ve eksilerini keşfediyoruz.

Açık Rinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Cerrahınız burnunuzun yapısına daha iyi maruz kalacak, böylece ameliyatı mm'ye kadar düzenleyebilecektir. Giderek daha fazla cerrah açık rinoplasti uyguluyor ve bu da size yakın bir cerrah bulmayı kolaylaştırıyor. Açık rinoplasti ameliyatı, cerrahların ameliyattan sonra burnu daha iyi stabilize etmesini sağlar.

Açık Rinoplastinin Dezavantajları Nelerdir?

Açık rinoplasti ameliyatı daha uzun bir işlemdir ve cildi burundan uzaklaştırmayı içerir. Bu nedenle, açık gergedan genellikle biraz daha uzun bir iyileşme süresi ile ilişkilendirilir. Açık rinoplasti ameliyatı sonrası burnunuzun dış kenarında küçük kesikler görülebilir, ancak yalnızca başınızı geriye doğru eğdiğinizde.

Açık Rinoplasti Hangi Tip Burun Ameliyatına Uygundur?

Açık rinoplasti ameliyatı her türlü burun ameliyatı için uygundur; İster septum, sırt, burun delikleri, hatta bir yumru veya yumrunun giderilmesi üzerinde çalışma yapıyor olun. Ucunuzun boyutunu veya şeklini değiştirmek için ameliyat oluyorsanız, altta yatan kıkırdağın daha iyi görünmesi için cerrahınız muhtemelen açık rinoplasti önerecektir. Açık rinoplasti ameliyatı, rekonstrüktif cerrahi veya revizyonlar yaparken de etkili bir yöntemdir.

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı Neleri İçerir?

Kapalı rinoplasti sırasında açık rinoplasti ameliyatı aksine cerrah burun deliğinin iç kenarı boyunca küçük kesiler yapar. Burun ameliyatınız daha sonra dış deri veya dokuya yakın bir yere gitmeden burun deliklerinizden yapılır. Kapalı rinoplasti, uygulanan ilk burun ameliyatı yöntemidir ve günümüzde hala uzman cerrahlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Artıları Neler?

Kapalı rinoplasti, açık rinoplasti ameliyatı aksine burnun dış kısmına temas etmez, böylece görünür yara izi kalmaz ve uçta daha az şişlik olur. Kapalı rinoplasti nedir sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz. Burnunuzun iyileşmesi daha az zaman alacaktır, bu nedenle iyileşme daha hızlı olacaktır Kapalı rinoplasti ameliyatı olanlar genellikle ucuzluğu için tercih eder, ancak cerrahların maliyetleri değişiklik gösterir.

Eksileri Nelerdir?

Cerrahınız, ameliyatı gerçekleştirirken daha az görünecektir. Kapalı gergedan daha az hassastır, ancak bu, cerrahınızın sonuçlarınıza ulaşmak için yeterince yetenekli olmadığı anlamına gelmez. Birçok cerrah şu anda açık rinoplasti uyguluyor, bu yüzden seçim yapamayabilirsiniz

Ne Tür Bir Burun Ameliyatı İçin Uygundur?

Kapalı rinoplasti burun ameliyatı, cerrahın becerisine bağlı olarak her türlü Burun Ameliyatı için uygundur. Bu ilk ameliyatınızsa, kapalı rinoplasti muhtemelen tavsiye edilir. Kapalı rinoplasti, burun ucunda çalışma yaptırmak yerine burnu inceltmek veya yumruları veya tümsekleri gidermek için basit bir ameliyatı tercih eden hastalar için etkili bir yöntemdir. Kapalı rinoplasti ameliyatı sonrası ameliyatın etkilerini atmak daha kolay olmaktadır.

Peki Hangi Yöntem En İyisidir?

Açık rinoplasti ameliyatı ve kapalı rinoplasti ameliyatı aynı derecede etkilidir. Hangi tür ameliyatı seçeceğiniz cerrahınızın uzmanlığına, hangi yöntemle rahat olduğuna ve büyük ölçüde ne tür sonuçlar elde etmek istediğinize bağlıdır. Açık rinoplasti ameliyatı yaptırma tercihiniz olsa da, konsültasyon sırasında tartışılan sonuçları elde etmek için hangi yöntemin en iyi olduğuna cerrahınız karar verecektir.