Yüz Serumları Ne Zaman Kullanılmalı?

Yüz serumları, cildin derinlerine kadar inebilen konsantre ürünlerdir. Serumlar cilt sorunlarına yönelik geliştirilmiştir. Serumlar cildin derin tabakalarına nüfuz edebildikleri için cilt problemlerini çözmede kısa sürede etkili sonuçlar ortaya koyarlar. Kuruluk, akne, kırışıklık, lekelenme gibi cilt problemlerine karşı özel aktiflerle geliştirilmiş yüz serumları, düzenli kullanıldığında cilt problemlerini ortadan kaldırabilecek güçte geliştirilmiştir.

Yüz Serumu Nasıl Seçilir?

Serum seçilirken dikkat edilmesi gereken ilk şey cilt tipidir. Kuru, yağlı ve karma cilt için uygun olanyüz   serumları; birbirinden farklı aktif içeriklere sahiptir. Bunun yanında cilt problemlerine göre de serum içerikleri farklılık gösterir. Cildi tanımak ve ihtiyaçlarına uygun, doğru içeriklerden oluşturulmuş bir serum seçmek önemlidir.

Örneğin kuru cilde sahip kişiler, nem tutucu ve nem hapsedici içeriklerden faydalanmalıdır. Hyalüronik, asit etkili bir nem çekicidir. Kuru ciltli kişiler, hassas bir cilde de sahip olabilir. Yatıştırıcı içerikler, kuru ve hassas ciltlerin yardımına yetişecektir. Seramid, centella gibi sakinleştirici içerikler hassas ciltleri yatıştırır ve onarır.

Yağlı cilde sahip kişiler, sebum dengeleyici içeriklerden faydalanmalıdır. Çinko ve salisilik asit ise, yağlı ciltlerin faydalanabileceği içeriklerdir. Salisilik asit, akne problemi olanların da yardımına koşar.

Lekelenme problemi olan ciltler, C vitamininden fayda sağlayabilir. C vitamini, lekeler üzerinde etkili bir antioksidandır. Ancak C vitamini kullanırken, güneş kremi kullanımına özen gösterilmelidir. İnce çizgi ve kırışıklıklar için serum seçerken, retinolden faydalanılabilir. Yüz serumu seçerken bir hekime başvurulabilir, cilt analizi yaptırarak cildin ihtiyaçları belirlenebilir.

Yüz Serumları Ne Zaman Kullanılır?

Günlük kullanıma uygun yüz serumları, günde 1 ya da 2 kez isteğe göre kullanılabilir. Serumun içeriğine göre, bu durum bazen değişiklik gösterir. Örneğin, asit içerikli serumlar haftanın 2-3 günü kullanıma uygundur. Bunun sebebi asit içeren serumların, peeling etkisine sahip olması ve deriyi kibarca soymasıdır. Peeling işlemi haftada 1 ya da 2 kez yapılmalıdır. Aksi halde cilt tahriş olabilir ve cilt bariyeri zarar görebilir. Bunun yanı sıra, asit içeren bir yüz serumu kullanılıyorsa güneş kremi kullanımına özen gösterilmelidir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizYüz serumları temizlenmiş cilde uygulanır. Cilt bir temizleyiciyle makyajdan ya da güneş kreminden arındırılmalıdır. Sonraki aşamada isteğe göre tonik uygulanır, uygulanmayacaksa direkt serum tüm yüze yedirilir. Serumun ardından, nemi hapsedici bir nemlendirici sürülür. Sabah rutininde, nemlendiriciden sonra güneş kremi de sürülür ve gündüz bakımı tamamlanır. Özellikle C vitamini, salisilik asit ya da retinol içeren bir cilt serumu kullanılıyorsa; yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalı ve gün içinde de tazelenmelidir. Aksi halde ciltte lekelenme, tahriş gibi istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir.