YÜZ GERME AMELİYATI

Yüz germe ameliyatı; hem kadınların hem de erkeklerin genellikle 40’lı yaşlardan itibaren tercih ettiği, bir gençleşme yöntemidir. Bu yöntemle deri altındaki minik kaslara, bağ dokulara ve sarkan deriye cerrahi bir müdahale yapılır. Gevşeyen ve sarkan derinin fazla kısmı alınarak, yüz germe işlemi tamamlanır. Yüz germe ameliyatları, yaş almanın getirdiği deformasyonu gidermek ya da obezite tedavisi sonrasında deride oluşan sarkmaları toparlamak amacıyla yapılabilir. Burada önemli olan kaç yaşında olduğunuz değildir; önemli olan cildinizin sarkması ve bundan rahatsızlık duyuyor olmanızdır.

 

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Yüz germe ameliyatı yapılmadan önce, hastanın şikâyetleri göz önünde bulundurularak bir planlama yapılır. Bu planlamanın doğal yüz hatlarına uygun olması için, hastanın gençlik fotoğraflarına bakılır. Bugünü ve gençlik fotoğrafı karşılaştırılarak, deformasyonun nerelerde olduğu tespit edilir.

Yüz germe ameliyatı sırasında yüzün kulak önü, kulak arkası ve saç derisi içerisine 1-2 mm’ lik küçük kesiler açılır. Bu kesilerden girilerek vücudun yağ, kas ve sinir dokusunu oluşturan “smas” olarak bilinen doku katmanı ulaşılır ve asılarak gerginleştirilir. Böylelikle çene, yanak ve şakaklardaki deri fazlalıkları alınmış olur. İşlem sonrasında gülme nedeniyle oluşan çizgilerin derinliği azalır.

 

Yüz Germe Ameliyatı İle İlgili Merak Edilenler

 • ‘’Yüz germe ameliyatından sonra iz kalır mı?’’ sorusu sıkça sorulmaktadır. Ameliyat sırasında açılan kesiler kulak arkası, saç derisi içi gibi görünmeyen bölgelerde bulunmaktadır. Bu nedenle iz kalsa dahi, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyecektir. Kullanılan özel dikiş teknikleri ile iz kalmaması için azami özen gösterilir. Diğer yandan, genetik faktörler ve ameliyattan hemen sonra sigara içilmesi iz kalmasına neden olabilir.
 • Yüz, enfeksiyon riski düşük bir bölgedir. Ancak yine de, işlem öncesinde ve sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.
 • Cerrahi müdahaleden 3 hafta önce sigara bırakılmalıdır. Sigara yüzün iyileşmesini yavaşlatır, izlerin kalıcı olmasına neden olur.
 • Yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıran bu ameliyat, kişilerde 10 yıla varan gençleşme sağlayabilir. Ancak yaşlanmayı durdurmaz. Yaşlılık belirtilerinin yeniden oluşmaması, operasyon sonrasında kişinin nasıl yaşadığına bağlıdır. Düzenli uyku alınan, sağlıklı beslenme ve egzersizle sürdürülen, sigara kullanılmayan bir yaşam şeklinde; yüz germe ameliyatının etkisi çok daha uzun olacaktır.
 • Yüz germe ameliyatları zamanla tekrarlanabilir.
 • Yüz germe ameliyatlarında kemik dokusuna müdahale edilmediği için, yüz ifadesinde değişim olmaz. Kimlik ve pasaport fotoğraflarınıza bakıldığında, tanınmama durumu yaşamazsınız.
 • Yüz germe ameliyatı ile birlikte burun estetiği, göz kapağı estetiği ve boyun germe ameliyatları yapılabilir.
 • Ameliyatın ertesi günü taburcu olabilirsiniz. İlk birkaç gün, yüzünüzde ağrı olması normaldir. Verilen ağrı kesicilerle, bu süreci atlatabilirsiniz. Oluşan şişlik ve morluklar ise, 3 gün içerisinde geçer. Yüzünüze buz uygulayabilirsiniz.
 • Operasyondan 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz.
 • 1 hafta içerisinde kulak önü ve arkasındaki dikişler alınır. Saç içerisindeki metal dikişler ise 10. gün itibariyle alınmaktadır.
 • Yüz germe ameliyatından sonra en çok dikkat edilmesi gereken şey, yüzün darbelere karşı korunmasıdır. Özellikle basketbol, voleybol, futbol gibi yüze darbe alınabilecek sporlardan en azından 2 hafta uzak durulmalı.
 • İlk 2 hafta saç tararken, makyaj yaparken nazik davranılmalıdır.

Yüz germe ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.