Loading...

Yağ aldırma(liposuction) karın, kalça, uyluk, kalça, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki yağları çıkarmak için bir emme tekniği kullanan cerrahi bir prosedürdür. Yağ aldırma bu alanları şekillendirir.

Liposuction için diğer isimler lipoplasti ve vücut şekillendirmesidir. Yağ bezesi aldırma ise tamamen farklı bir uygulama olup genellikle küçük bir kesik yoluyla uygulanır

Liposuction tipik olarak genel bir kilo verme yöntemi veya kilo verme alternatifi olarak kabul edilmez. Aşırı kiloluysanız, diyet ve egzersiz veya gastrik bypass cerrahisi gibi bariatrik prosedürler yoluyla yağ aldırma ameliyatı uygulamasına göre daha fazla kilo vermeniz muhtemeldir.

Belirli noktalarda çok fazla vücut yağınız varsa, ancak stabil bir vücut ağırlığınız varsa yağ aldırma için aday olabilirsiniz. Yağ aldırma fiyatları ise ameliyattan alınan sonuçlara göre oldukça uygun seviyelerdedir.

Yağ Aldırma Uygulanan Bölgeler

Yağ aldırma, vücudun diyet ve egzersize cevap vermeyen bölgelerinde uygulanabilmektedir, örneğin:

 • Karın
 • Üst kollar
 • Kalça
 • Buzağı ve ayak bilekleri
 • Göğüs ve sırt
 • Kalça ve uyluk
 • Çene ve boyun

Ek olarak, yağ aldırma bazen meme küçültme veya jinekomasti tedavisi için kullanılabilir. Yağ aldırma basen bölgesi için sıklıkla uygulanmaktadır.

Yağ aldırma sonrası ortaya çıkan kontur değişiklikleri genellikle kalıcıdır. Yağ aldırma bacak bölgesine uygulandığında genellikle uzun süre şeklini korumaktadır

Liposuction işleminden sonra cilt, tedavi edilen alanların yeni hatlarına yerleşir. İyi bir cilt tonu ve elastikiyetiniz varsa, cildin pürüzsüz görünmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, cildiniz zayıf elastikiyete sahipse, tedavi edilen bölgelerdeki cilt gevşek görünebilir.

Liposuction, selülit çukurlaşmasını veya diğer cilt yüzeyi düzensizliklerini iyileştirmez. Benzer şekilde, yağ aldırma çatlakları kaldırmaz.

Liposuction için aday olmak için, sınırlı kan akışı, koroner arter hastalığı, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemi gibi ameliyatı zorlaştırabilecek koşullar olmadan sağlıklı olmalısınız. Yağ aldırma ameliyatı ücreti değişmekle birlikte ameliyatın hedeflenen amaca ulaşma oranı dikkate alındığı zaman oldukça düşük kalmaktadır.

Yağ Aldırmanın Riskleri

Herhangi bir büyük cerrahide olduğu gibi, yağ aldırma ameliyatı zararları kanama ve anesteziye reaksiyon gibi riskler taşır. Yağ aldırmaya özgü olası komplikasyonlar şunlardır:

 • Kontur düzensizlikleri
 • Sıvı birikimi.
 • Uyuşma.
 • Enfeksiyon.
 • İç delinme.
 • Yağ embolisi.
 • Böbrek ve kalp problemleri.
 • Lidokain toksisitesi.

Cerrah vücudunuzun daha büyük yüzeylerinde çalışıyorsa veya aynı operasyon sırasında birden fazla prosedür yapıyorsa komplikasyon riski artar.

Yağ Aldırma Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır

İşlemden önce cerrahınızla ameliyattan ne beklemeniz gerektiğini tartışın. Cerrahınız tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durum ve alabileceğiniz ilaçlar ve takviyeler hakkında sorular soracaktır.

Cerrahınız, ameliyattan en az üç hafta önce kan inceltici veya NSAID gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı önerecektir. İşleminizden önce belirli laboratuvar testleri yaptırmanız da gerekebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır

Liposuction işleminizin nasıl yapıldığı kullanılan tekniğe bağlıdır. Cerrahınız, tedavi hedeflerinize, vücudunuzun tedavi edileceği bölgeye ve geçmişte başka yağ aldırma prosedürleri olup olmadığına bağlı olarak uygun tekniği seçecektir. Yağ aldırma ameliyatı yorumları da dikkate alındığı zaman oldukça yüksek memnuniyet oranı sağlanması her duruma özgü tedavi yöntemi geliştirilmesi sayesinde sağlanmıştır.

Şişen liposuction Bu en yaygın yağ aldırma türüdür. Cerrah, tedavi edilen bölgeye yağın çıkarılmasına yardımcı olan tuzlu su karışımı, anestezik (lidokain) ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir ilaç (epinefrin) içeren steril bir solüsyon enjekte eder. Sıvı karışımı, etkilenen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur.

Cerrah daha sonra cildinize küçük kesikler yapar ve cildinizin altına kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirir. Kanül, vücudunuzdan yağ ve sıvı emen bir vakuma bağlanır. Vücut sıvınız intravenöz (IV) bir hat ile doldurulabilir.

 • Ultrason destekli liposuction (UAL). UAL sırasında cerrah, cildinizin altına ultrasonik enerji yayan metal bir çubuk yerleştirir. Bu, yağ hücresi duvarlarını parçalar ve daha kolay çıkarılması için yağları parçalar. VASER destekli liposuction adlı yeni nesil UAL, cilt hatlarını iyileştirebilen ve cilt yaralanması olasılığını azaltan bir cihaz kullanır.
 • Lazer destekli liposuction (LAL). Bu teknik, yağın çıkarılması için parçalanması için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. LAL sırasında cerrah, ciltteki küçük bir insizyondan bir lazer lifi yerleştirir ve yağ birikintilerini emülsifiye eder. Daha sonra yağ bir kanül yoluyla çıkarılır.
 • Güç destekli liposuction (PAL). Bu tür bir liposuction, hızlı bir şekilde ileri geri hareket eden bir kanül kullanır. Bu titreşim cerrahın sert yağı daha kolay ve hızlı bir şekilde çekmesini sağlar. PAL bazen daha az ağrı ve şişmeye neden olabilir ve cerrahın yağları daha hassas bir şekilde çıkarmasına izin verebilir. Büyük miktarda yağın alınması gerekiyorsa veya daha önce bir yağ aldırma hikayeniz varsa cerrahınız bu tekniği seçebilir.

Prosedür sırasında…

Prosedür, yağ uzaklaştırma derecesine bağlı olarak birkaç saate kadar sürebilir.

İşlemden Sonra

İşlemden sonra biraz ağrı, şişme ve morarma bekleyin. Cerrahınız, enfeksiyon riskini azaltmak için ağrıyı ve antibiyotikleri kontrol etmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

İşlemden sonra cerrah kesiklerinizi açık bırakabilir ve sıvı drenajını teşvik etmek için geçici drenler yerleştirebilir. Genellikle birkaç hafta boyunca şişmeyi azaltmaya yardımcı olan sıkı sıkıştırma kıyafetleri giymeniz gerekir.

İşe geri dönmeden önce ve egzersiz dahil normal aktivitelerinize devam etmeden önce birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Bu süre zarfında, kalan yağ yerine oturduğunda bazı kontur düzensizlikleri beklenir. Yağ aldırma sonrası şişme tipik olarak birkaç hafta içinde azalır. Cildin yaşlanma ile sıkılığını kaybetmesi doğaldır, ancak yağ aldırma sonuçları genellikle kilonuzu koruduğunuz sürece uzun sürer. Liposuction sonrası kilo alırsanız düzensiz yağ dağılımı görülebilir. Örneğin, hangi bölgelerin tedavi edildiğine bakılmaksızın karnınızın çevresinde yağ biriktirebilirsiniz.

Yağ aldırma ameliyatı fiyatları uygulanacak tedavinin bölgesi ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.