Loading...

Vücut analizi, vücut oranlarını ve ölçülerini belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Her bireyin vücut oranları farklı olmaktadır. Bu yüzden her kişinin analizi de farklı çıkmaktadır.

Vücut analizleri genellikle diyet gibi zayıflama yöntemlerine başlamadan önce yapılmaktadır. Vücut analizleri kişilerin yağ ve kas oranlarını, bel ve omuz ölçüleri gibi vücut ölçülerine belirlemek için yapılmaktadır. Diyete başlayacak kişiler, diyet programını uygularken katkı sağlayıp sağlamadığını öğrenmek amacıyla diyet yapan bireyler tarafından kullanılmaktadır.

Aynı yöntem ve aynı amaç spora başlayacak kişiler içinde geçerli olmaktadır. Spora başlamadan önce vücut yağ ve kas oranları ve çeşitli vücut ölçüleri alınmaktadır. Burada da ölçülmesinin sebebi diyetteki sebep ile aynıdır, vücut ölçüleri spora başlamadan önce alınır ve sporun etki edip etmediği değerlendirilir. Spor ve diyet gibi sebeplerden analiz yapıldığı gibi çeşitli hastalıklar sebebiyle de analiz yapılmaktadır.

Vücut Analizi Nedir?

Vücut analizi vücuttaki kas ve yağ oranının hangi bölgede daha çok, hangi bölgede daha az olduğunu anlamak amacıyla yapılan ölçümlerdir.

Bu işlem genellikle bir doktor kontrolü altında yapılmaktadır. Analiz, spor ve diyet gibi zayıflama yöntemleri için yapılabileceği gibi belirli hastalıklar sebebi ile doktor önerileri dahilinde de yapılmaktadır.

Vücut analizindeki asıl amaç, tedaviye başlayacak olan kişilerin değerlerini ölçerek ve buna göre bir yol haritası çizerek istenilen seviyeye getirmektedir. Herkesin vücut analizi farklı olmaktadır. Vücut oranları farklı olabileceği gibi hazır bir program herkes üzerinde fayda sağlamamaktadır. Bu sebeple her bireyin ayrı ayrı vücut oranları ölçülerek, ayrı bir program yapılmaktadır.

Vücut Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Vücut analizi doktor gözetiminde belirli yöntemler ile birlikte yapılmaktadır. Kişilerin kendi yöntemleri ile yapacağı ya da yapmaya çalışacağı analizler kesin ve doğru sonuçları göstermemekle birlikte yanlış yönlendirmelere yol açabilmektedir. Bu sebeple analiz doktor müdahalesi altında profesyonel makine yardımları ile yapılabilmektedir.

Kişilerin doktor gözetiminde vücut analizleri yapılır ve vücut ölçüleri ölçülmektedir. Ölçülen vücut ölçülerine ve analizlerine göre doktorlar hastaların istenilen ölçülere gelebilmesini sağlamak amacıyla belirli bir yöntem belirleyerek bu yöntemi hastalara uygulatmaktadır.

Vücut Analizi Neler Yardımı ile Yapılmaktadır?

Analiz yapan tartı bulunmaktadır. Bu tartı aracılığıyla kişilerin kiloları, boyları, yağ ve kas oranları ölçülmektedir. Doktor gözetimi altında ölçüm tartıları ile yapılan vücut analizi doğru ve baz alınması gereken ölçüler olmaktadır.

Doktor gözetimi altında tartı yardımı ile yapılan analiz doğrultusunda hastalar bir program verilmekte ve hastaların verilen bu programa uyması gerekmektedir. Programlara uyulmaması dahilinde vücut besin değerleri yani vücut ölçüleri istenilen düzeye gelmeyebilmekte ve birey sakıncalı sağlık problemleri ile karşı karşıya gelebilmektedir. Bu sebeple vücut ölçüleri düzenlenmesi gereken bireylerin verilen programlara uyması gerekmektedir.

Analizin Önemi

Vücut analizi öncelikle belirli hastalıklara sahip kişiler için sonrasında da diyet ve spor gibi zayıflama yöntemlerini kullanan kişiler için önemli olmaktadır. Sadece bununla sınırlı kalmamakla birlikte herkes için önemli olmaktadır. Herkes vücudundaki besin değerlerini, kas ve yağ oranlarını bilirse ve buna göre bir yaşam tarzı edinirse daha sağlıklı bir hayata kavuşabilme imkanına sahip olabilmektedirler.

Vücut analizlerinde yağ ve kas oranı ölçüldüğü gibi kişilerin metabolizma hızları da ölçülmektedir. Metabolizmanın çalışma şekli, vücuttaki yağ ve kas oranları dikkate alınarak hazırlanan programlar daha sağlıklı yaşam şeklinin kapılarını açmaktadır. Bu şekilde obezite gibi hastalıkların oluşması önlenebilmektedir.

Doğru Vücut Analizi

Vücut analizi yaptırmak isteyen kişiler doğal olarak analiz aç karnına mı yapılır? Sorusunu sorabilmektedirler. Vücut analizlerinin tam olarak doğru ölçümleri verebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Öncelikle doğru vücut analizi doktor gözetimi altında yapılmaktadır. Bu yüzden bireylerin kendi kendilerine değil işinde uzman kişilere vücut analizi yaptırmaları gerekmektedir. Doktor gözetimi altında olsa bile vücut analizleri belirli sebeplerden ötürü yanlış çıkabilmektedir.

Doğruya en yakın vücut analizi yapılabilmesi için uyulması gereken kurallardan biri hastanın en son ne zaman yemek yediği olmaktadır. Vücut analizleri tok karınla yapılmadığı gibi aç karnına da yapılmamaktadır. Yemek yedikten 2 3 saat sonra tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra vücut analizi yapılmaktadır. Doğruya en yakın vücut analizi bu şekilde ölçülmektedir.

Vücut Analizi Testi

Vücut analizi ölçümü profesyonel yardımlar alınmadığı sürece tam olarak doğru olmamaktadır. Özellikle bireylerin kendileri hakkında yaptıkları vücut analizleri kesinlikle doğruyu göstermemektedir. Bireyler kendilerini kaslı görebilirler ancak kaslı sanılan vücutta yağ oranının daha fazla çıkma olasılığı bulunmaktadır. Bu sebeple analizin profesyonel hekimlerce yapılması gerekmektedir.

Analiz testi, vücuttaki besin değerlerini, yağ ve kas oranlarını öğrenmek ve obezitelik durumunu kontrol etmek amacıyla yapılmakta olan testlerdir. Analiz testleri aracılığıyla yapılan testler bireyler vücut ölçüleri konusunda en doğru sonuçlara götürmektedir. Kesin ve doğru bir şekilde vücut analizi yaptırmak ve vücut ölçülerini öğrenmek isteyen kişilerin vücut analizi testi yaptırması gerekmektedir.

Vücut Analizi ve Ölçüleri

Analiz doktorlar ya da başka ürünler aracılığı ile ölçülebilmektedir. Vücut analizleri kişilerin vücut ölçülerini ve vücut besin değeri oranlarını öğrenmelerinde de işe yaramaktadır. Genellikle diyet yapmak isteyen ya da spora başlayacak olan kişiler vücut analizlerini ölçtürmektedir.

Doktor gözetimi altında yapıldığı gibi vücut analizi baskül yoluyla da yapılabilmektedir. Basküller vücutların kas kütlesini, yağ ve su oranını, kemik kütlesini ve vücut ağırlığını ölçebilmektedir. Test yapılarak ya da analiz yapan tartılarla da yapılabileceği gibi baskül yoluyla da analiz yapılabilmektedir. Baskül kolaylıkla sahip olunabilecek bir üründür bu sebeple vücut analizlerini öğrenmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.