Varis köpük tedavisi estetik cerrahinin gelişmesi ile hayatımıza girmiş olup son günlerde aşırı derecede popülarite kazanmıştır.

Vücudumuzdaki kirli kanı taşıyan toplardamarlarımızın kimi zaman şiştiğine veya genişlediğine şahit oluruz. Bu vakalar varis olarak adlandırılır. Varis kesinlikle önemsenmeyecek bir sağlık sorunu değildir. Çünkü damarlarla ilgili olması acilen tedavi edilmesi gereken bir sıkıntı olduğu anlamını taşır.

Varisler estetik anlamda da kötü damar görüntülerine yol açıp, hastaları etkileyebilmektedir. Tedavi edilmeyen varisler ayak ve bacaklarda ağrılara, dolaşım sıkıntılarına, yaralara ve şişmelere yol açabilmektedir. Bacaklarda varis belirtileri görüldüğü andan itibaren derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Varis Tedavi Yöntemleri

Günümüzde birçok tedavi yönteminin uygulandığını söylemek mümkündür. Varis çaresi olan bir rahatsızlıktır, hastaların herhangi bir korkuya kapılmasının yersiz olduğunu söylemekte fayda vardır. Variste buhar tedavisi, tutkalla yapıştırma yöntemi, köpükle püskürtme yöntemi, skleroterapy gibi tedavilerle karşılaşmak mümkündür.

İnce çaplı ve eğri damarlar için kullanılan bir yöntem olan buhar tedavisi oldukça rahat bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi herkes için uygun olup hastanın hareketlerini de çok kısıtlamamaktadır. Tedavi süre 30 ila 50 dakika arasında değişebilmektedir. Tedaviden sonra hasta bir veya iki saat kadar müşahede altında tutulmaktadır.

Tutkalla yapıştırma işleminde ise pille çalışan bir düzenek ile damara ilaç verilir. Damara tel yardımıyla ilaç verildikten sonra, damar tutkalla yapıştırılır. Bu tedavi yönteminde ise pıhtı kaçma riski ise büyük oranda azalır. Bu uygulamanın daha çok diz altı varislerinde, bacak içi varislerde kullanıldığını görmekteyiz. Hamileler ve yaşlılar için uygulanabilecek en risksiz yöntemdir.

Skleroterapy ise maddenin damar içine enjekte edilmesi disiplinidir. İlaç dozu varisin çağına göre hekim tarafından belirlenir. Özellikle küçük toplardamarlar ve kılcal damarlar için kullanımı uygundur. Ağrısız bir tedavi yöntemidir. Tedavi zamanı iki günde bir şeklindedir. Bölgeyi baskılayacak bandaj ve varis çorabı kullanımı tedaviden sonra zorunludur.

Varis Köpük Tedavisi

İnsanların gündelik hayatında önemli sıkıntılar yaratan varis problemi için tıpta son zamanlarda farklı tedaviler uygulanmaya başlanmıştır. Varis köpük tedavisi bu uygulamalardan birisidir.

Genelde safen vendeki kaçak nedeniyle oluşan varislerin tedavisinde uzun zamandır köpük yöntemi kullanılmaktadır. Skleroterapi yönteminden farklı olarak bu yöntemde, kullanılan ilacın hava ile karıştırılması sonucunda köpük haline getirilmesi sağlanır. Köpük haline getirilen ilaç ise varisli damara uygulanır.

Skleroterapi yöntemine göre ise varis köpük tedavisi işleminin avantajı ise varisli bireyin derhal yürüyebilmesine olanak sağlamasıdır.

Varis köpük tedavisi herhangi bir acı veya ağrıya neden olmamaktadır.

Köpük Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar:

-Safen vendeki kaçak veya reflü sıkıntısında uygulama alanı bulmaktadır.

Bacaktaki toplar damar ve kılcal damarlardaki varis problemleri için uygulama alanı bulmaktadır.

-Ameliyatlar sonucunda iyileşemeyen varisli damarlar için de köpük tedavisi uygulanır.

-Varis tedavisi geçirdiği halde tedaviyi kabul etmeyen damarlar için köpük tedavisi bir çaredir.

-Reflü sıkıntısı olan veya yara açılmasına sebebiyet veren toplardamar tedavisi için kullanılan bir yöntemdir.

-Çapı 1 cm’yi geçmiş ve büyük olan damarlar için kullanılması uygun değildir.

Varis köpük tedavisi bir öğle arası uygulaması olup rahat ve genel anlamda risksiz bir uygulamadır. Varisler için kullanılan diğer yöntemlere göre daha hızlı bir biçimde etkisi ortaya çıkmaktadır. Hastanın daha hızlı bir şekilde yürüyebilmesi sağlanmaktadır.

Varis Köpük Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası hastaya otuz dakika yürümesi söylenir. Böylece hasta günlük ihtiyaçlarını giderebilecek kadar bir hareket alanına sahip olur. Diğer tedavi yöntemlerine göre kısıtlaması yok denecek kadar azdır. Köpük tedavisinin uygulandığı bölgeye sarılan sargı bezi iki gün sonra çıkarılır. Hasta iki günün sonunda artık varis çorabı kullanmak zorundadır.

Avantajları

– Diğer yöntemlere göre oldukça rahattır, önemli ölçüde hastayı kısıtlamaz.

-Köpük tedavisinde anestezi uygulamasına yer yoktur.

-Köpük tedavisi sonrasında iyileşme çabuk başlar,

-Tedavi uygulanacak bölgeye kesim uygulanması gerekmez.

-Diğer tekniklere göre daha az morarma ve şişkinlik problemleri görülür.

-Hastanede kalmaya gerek yoktur.

Varis Köpük Tedavisi Sonrası Görülebilecek Yan Etkiler

-Varis tedavisi gören damarda pıhtı oluşması sıkıntısı

-Ana damarlara giden ilacın pıhtı oluşturması

-İlacın damar harici bir yere vurulmasıyla deride renk değişimi

-Deride yanma hissi, derinin morarması, varis köpük tedavisi sonrası ağrı gibi etkiler görülebilmektedir.

Güvenilir bir uygulama olarak tanımlanan varis köpük tedavisi bazı kişilerde estetik anlamda rahatsız edebilecek görüntüler oluşturmaktadır. Bu sıkıntılardan en sık karşılaşılan problem kılcal damarların derinin altından renkli bir şekilde kendini belli etmesidir. Bunun yanında tedavinin uygulandığı bölümde kahverengi lekelerin görülmesidir.

Yine de diğer tedavi uygulamalarına göre yan etkileri büyük oranda azdır.

Varis Köpük Tedavisi Yaptıranlar Yorumları

Yorumların içeriklerine bakıldığında genellikle olumlu olduğu görülmektedir. Hastalar özellikle iyileşme hızlılığından, köpüklü varis tedavisinin diğer tedavi yöntemlerine göre daha az risk teşkil etmesi sebebiyle tercih ettiklerini ve hareket alanlarının kısıtlanmamasından memnun olduklarını dile getirmişlerdir.

Yaptıranların karşılaştığı olumsuz sonuçlardan birisi ise tedavinin uygulandığı bölgede ağrıyla karşılaşmalarıdır. Bazı hastalar bu tedavinin kendilerinde baş ağrısı yaptığını dile getirmiştir.

Varislerin genellikle yoğun iş temposunda çalışanların karşılaştığı bir hastalık olduğunu düşündüğümüzde, bu insanların tedavi için vakitlerinin oldukça kısıtlı olması nedeniyle tedavi yönteminin kısa olması tercih oranını arttırmaktadır. İş yerinde moladayken dahi bu tedavinin yaptırılabileceğini söyleyen varis köpük tedavisi yaptıranlar, anestezi uygulamasının olmamasından da memnun olduklarını dile getirmektedirler.

Tedavi Süresi

İşlemde çok gerekirse bölgesel anestezi kullanılabilmekte olup, tedavi süresi 15 ila 20 dakika arasındadır. Tedavi sonrası hastanede dinlenmek gerekli değildir. Kişiler aynı gün taburcu edilmektedir.

Varis Tedavisi Fiyat

Damarların çokluğuna, uzman doktorun tecrübesine, operasyonun yapılacağı şehre göre değişiklikler göstermektedir.

Değişen teknoloji ve gelişen imkanlar varis köpük tedavisi fiyatlarının da değişmesine neden olcaktır.