Vajinoplasti tedavisi, vajina oluşturmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Vajinoplasti ameliyatı nedir sorusunu yanıtlamamız gerekirse bu şekilde yanıtlayabiliriz. Ameliyat, bir kadının vajinal kanser nedeniyle vajinektomi geçirmesinden sonra yapılabilir. Vajinal agenezisi nedeniyle doğumsuz doğan bir kadına vajina oluşturmak için de kullanılabilir. Ek olarak vajinoplasti ameliyatı, cinsiyet onaylayan bir ameliyat türü olarak trans kadınlar için vajina oluşturmak için kullanılabilir.

Vajinoplastiye ihtiyacı olan bir kadın için önerilebilecek birkaç farklı tip vardır. En uygun vajinoplasti türü bir dizi faktöre bağlıdır. Özellikle vajinoplasti tedavisi türü, kadının yaşı ve vajinoplasti endikasyonu ile sınırlı olabilir. Yetişkin bir trans kadın için uygun olan ameliyat, genç bir cisgender kız için belirtilen ameliyatla aynı olmayacaktır. Ana vajinoplasti türleri intestinal, peritoneal, McIndoe, bukkal mukoza ve penil inversiyondur. Bazen vajinoplasti yoluyla bir vajina oluşturulduğunda buna neovajina denir. Bu kelimenin tam anlamıyla “yeni vajina” anlamına gelir.

Bağırsak veya Sigmoid Vajinoplasti

Bağırsak vajinoplasti, neovajinayı oluşturmak için sigmoid kolonun bir bölümünü kullanır. Bu genellikle laparoskopik cerrahi olarak yapılır. Laparoskopik cerrahi genellikle minimal invaziv veya anahtar deliği cerrahisi olarak da adlandırılır çünkü ciltte sadece küçük bir kesi vardır. Bu ameliyat için küçük bir kolon parçası çıkarılır ve daha sonra vajinanın astarı haline gelmek için aşağı doğru döndürülür.

Daha sonra, işlevini eski haline getirmek için çevreleyen kolon birbirine dikilir. Bağırsak vajinoplastisinin hoş olmayan bir koku ile vajina ve mukusta fazla mukusa yol açabileceği yönünde bazı eleştiriler olmuştur. Vajinoplasti yan etkileri arasında bu da görülebilir. Ancak bu yan etkiler tutarlı bir şekilde rapor edilmemiştir. Bazı insanlar bağırsak dokusunun mukus üretimini bir avantaj olarak görürler. Sağlıklı vajinal astar da mukus üretir ve kendi kendini yağlar. Kolon segmenti de, neovajinayı hizalamak için kullanılan diğer doku seçeneklerine göre normal vajinal astara daha benzer bir şekilde esnektir.

Peritoneal Vajinoplasti

Peritoneal vajinoplasti, Luohu operasyonu olarak da adlandırılır. Vajinayı oluşturmak için karın boşluğunun, peritonun kaplamasını kullanır. Bağırsak vajinoplastisi gibi peritoneal vajinoplasti de genellikle laparoskopik bir işlemdir.  Bu prosedürü uygulayan kadınların vajina açıklığını korumak için mutlaka dilatasyon kullanmasına gerek yoktur. Bu, özellikle düzenli cinsel ilişkiye giriyorlarsa geçerlidir.

Peritoneal vajinoplasti ve diğer vajinoplasti türleri ile rektovajinal fistül riski vardır. Rektovajinal fistül, rektum ve vajinanın aralarında bir delik olduğu zamandır. Fistüller genellikle ameliyatla tedavi edilebilir. Vajinoplasti ameliyatı fiyatları yapılacak işlemin türüne göre ve işlemin yapılacağı merkezlere göre değişkenlik göstermektedir.

McIndoe Vajinoplasti

McIndoe tekniği, McIndoe prosedürü veya McIndoe vajinoplasti peritoneal ve intestinal vajinoplasti prosedürlerinden oldukça farklıdır. Peritoneal ve intestinal vajinoplastilerin aksine, McIndoe tekniği astarı oluşturmak için karın ameliyatı gerektirmez. Bunun yerine, McIndoe vajinoplasti vajinayı bir deri grefti ile kaplar. Bu deri grefti vajinal kalıba yerleştirilir ve daha sonra vajina haline gelmek üzere açılan boşluğa yerleştirilir. Peritoneal ve intestinal vajinoplastide böyle bir küf kullanılmaz.

Küf, vajinanın cinsel ilişkiye uygun açık bir boşluğa iyileşmesini sağlamak için ameliyattan sonraki ilk birkaç ay boyunca tutarlı bir şekilde kullanılır (düzenli temizlik için çıkarılır). Periton ve bağırsağın aksine, deri mukozal bir doku değildir. Bu nedenle kendi kendini yağlamaz. Bu aynı zamanda vajinal açıklığın kapanma riskini de artırır. Bu nedenle, McIndoe prosedürü geçiren ve düzenli cinsel ilişkiye girmeyen kadınların hayatlarının geri kalanında vajinalarını genişletme ihtiyacı duyacaklardır. Vajinoplasti ameliyatı olanlar ameliyattan yıllar sonra bile bakım yapmak zorunda kalabilirler.

Bukkal Mukoza Vajinoplasti

Bukkal mukoza, ağzı kaplayan dokudur. Vajinanın iç yüzeyine oldukça benzer. Her iki doku da tüysüzdür ve mukus oluşturur. Bu nedenle vajinoplasti sırasında oluşan neovajina için bazı yönlerden ideal bir astardır. Ancak, bukkal vajinoplastiler, çeşitli nedenlerle diğer vajinoplasti prosedürleri kadar yaygın değildir. Yalnızca nispeten küçük bir doku alanı mevcuttur. İnsanlar ağız ve yanaktaki yan etkilerden endişe duyabilirler. Ayrıca ağız içi, çoğu jinekoloğun çalıştığı bir alan değildir. Bu nedenle, dokuyu uygun şekilde hasat etmek için yüz cerrahları ile işbirliği yapmaları gerekebilir.

Penil İnversiyon Vajinoplasti

Penil inversiyon vajinoplasti plastik cerrahi sadece trans kadınlarda kullanılmaktadır. Bu prosedürde penisin dışından deri çıkarılır ve ters çevrilerek vajina astarı oluşturulur. Penisin başı da klitoris oluşturacak şekilde yeniden şekillendirilir. Son olarak, skrotal cilt labia majora ve minora oluşturmak için kullanılır. Bu prosedürün dezavantajları, cilt McIndoe vajinoplasti için kullanıldığı zamanki ile benzerdir.

Vajinanın içinde tüy büyümediğinden emin olmak için tüylerin tamamen alınması gerekir. Vajina, bakım için ömür boyu genişleme gerektirir. Aynı zamanda kendi kendini yağlamaz. Sadece trans kadınlar bir penil inversiyon vajinoplasti yaptırabilseler de alabilecekleri tek vajinoplasti türü bu değildir. Transseksüel kadınlara ayrıca birincil ameliyat olarak veya cerrahi bir revizyona ihtiyaç duymaları halinde bağırsak vajinoplastisi önerilebilir. En az bir transseksüel kadın da peritoneal vajinoplasti tedavisi geçirir, ancak bunlar bu popülasyon için yaygın olarak mevcut değildir. Vajinoplasti fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir.

Vajinoplasti Sonrası Genişleme

Kullanılan tekniğe bağlı olarak, kadınlar hayatlarının geri kalanında neovajinalarını genişletmeye ihtiyaç duyabilir veya gerekmeyebilir. Genişletme, vajinaya bir silikon dilatör (kıvrımlı uçlu bir çubuk) sokulup kısa bir süre (genellikle yaklaşık 10-15 dakika) yerinde bırakılır. Nazik esnetme yoluyla vajinanın derinliğini ve genişliğini artırmak için dilatasyon kullanılabilir. Bu, vajinoplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişkide güçlük çeken kadınlara yardımcı olabilir.

Penis inversiyonu veya McIndoe vajinoplasti gibi cilt neovajinayı hizalamak için kullanıldığında vajinal açıklığı korumak için de genişleme gereklidir. İhtiyaç duyulan genişleme sıklığı, işlemin türüne ve ameliyatın tamamlanmasından bu yana ne kadar zaman geçtiğine bağlıdır. Vajinoplasti İstanbul başta olmak üzere çoğu şehirde ulaşılabilir.