Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler işleme göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle doktorunuza dikkat etmeniz gereken hususları danışmanız, işlem sonrası için kalıcılık ve istenilen görüntüye ulaşmak için önemlidir.

Labioplasti

Birçok genç kızı ve kadını rahatlatan ve uygulaması çok kolay olan ama onları gülümseten bir girişimdir. Genç kızların adet görmesinden sonra, daha önce hiçbir rahatsızlığı olmamasına rağmen genital bölge sorunları başlayabilir. Çoğu genital bölgenin doğal bakteri yapısındaki dengesizliklerin neden olduğu enfeksiyonlara bağlı kaşıntı, sürekli idrara çıkma ve ağrıdan şikayet eder. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında hijyen önemli bir yere sahiptir.

Bu mesleği seçen uzmanlar bölgenin estetik sorunlarının benzer sorunlara yol açabileceğini gördüklerini belirtmişlerdir. Örneğin genital bölgenin (labia minora) iç dudakları yapısal olarak asimetrik, geniş ve sarkık olabilir. Neyin kapalı bir bölge olduğunu anlayabilirsiniz. İç çamaşırının normalde dokunmaması gereken parçalar, dokunulduğunda kaşıntı ve tahrişe neden olur. Bu görünüm yaz aylarında özel bir mayo ile kendini gizleme isteğine neden olabilir.

Bu durumun yarattığı psikolojik bir boyutu olduğu da unutulmamalıdır. Problemi olan kişiler kendi cinsel organlarını görmek bile istemezler. Kadınlar iç dudak estetiği olarak da bilinen labioplasti operasyonu ile bu semptomları ortadan kaldırabilir. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler istenilen görüntüye ulaşmak için önemli bir rol oynamaktadır. Doktorunuzun verdiği evde tedavi yöntemlerini eksiksiz yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu kesinlikle bir hastalık değil, sadece rahatsızlık veren anormal bir yapı olarak görülür.

Vajinoplasti

Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler operasyon kadar önem taşımaktadır. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzgün kullanmazsanız operasyonun gerçekleştiği yerlerde enfeksiyon ve deformasyonlar görülebilir.

Kadınların dış cinsel organlarını oluşturan, dış dudaklar (labium majörler )vajina, iç dudaklar (labium minörleri) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunurlar fakat görünüm ve şekil itibariyle farklılık gösterebilir veya sonrasında değişiklik meydana gelebiir. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler için doktorunuz ile ayrıntılı birşekilde görüşmeli, aklınıza takılan soru varsa hepsinin cevaplarını öğrenmelisiniz

İç dudaklar (küçük labiumlar) genellikle dış dudakların (labium majör) içindedir ve genellikle dışarıdan görülmez. Bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudaklar arasından dışa doğru uzanabilir, renkleri zamanla koyulaşabilir ve boyutları asimetrik olarak değişebilir. Son yıllarda kadınların bedeninin ve cinselliğinin keşfi onlara pek çok fayda sağlamış, aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Dış genital organın görünümü nedeniyle diğer kadınlarla karşılaştırılması, cinsel ilişki sırasında yaşanan utanç ve rahatsızlık kadının aile yaşamı ve cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler için öncelikle düzenli olarak gittiğiniz sizi tanıyan ve bilen kadın doğum uzmanınıza danışınız.

Genital Estetik için Yapılan Operasyonlar

Cinsel estetik, cinsel organ estetiği veya Vajinal estetik olarak da bilinen ameliyatlar arasında;

  • (vajinoplasti) vajinanın daraltılması işlemi
  • (labioplasti, labio minora cerrahisi) İç dudak estetiği işlemi
  • (klitoral hoodoplasti) Sitotoris bölgesi estetiği işlemi
  • Doğum sonrası kesilerinin düzeltilmesi (perinoplasti)
  • G noktası büyütme (G noktası büyütme)
  • Dudak dolgusu ve beyazlatma prosedürleri
  • Kasık kemiğinin düzeltilmesi (kasık kemiği estetiği)
  • Kızlık zarı dikimi ameliyatları (kızlık zarı dikimi) da genital estetik ameliyatları kapsamındadır.

Son yıllarda genital bölgede karbondioksit lazerlerle yapılan estetik operasyonlar önemli avantajlar sunmuştur. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler için uzman bir kadın doğum doktoruna danışmanız tavsiye edilmektedir.

Genital Estetik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genital bölgenin estetik dokunuşları bölümlere ayrılarak gerçekleştirilir. Vajinal estetik lazer işlemi ile de gerçekleştirilebilir. Bun tür ameliyatlar şu şekilde gruplanabilir:

  • Labiaplastik (labium estetiği – büyük ve küçük dudaklar için müdahaleler)
  • Labium olarak bilinen dudaklar, dış genital yapıyı yani labia majora ve içindeki minik dudakları oluşturan daha kalın ve daha dolgun kısımlardır.

Kişisel özelliklere veya yaşa bağlı sarkmalara bağlı olarak zamanla azalma görülebilir. Bu durum görüntüde sıkıntılara neden olur. Örneğin mayo veya bikini giymek, ön kısmı çıkıntı gibi göründüğü için rahatsızlığa neden olabilir veya ilişki sırasında girişi kapatırsanız zorluk veya ağrılı ilişkiye neden olabilir. Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hem işlemi yapan doktorunuzun tavsiyeleri olmalıdır yapılan işlemin farklılığına göre kadın doğum uzmanından da tavsiye isteyebilirsiniz.

Kolay sayılabilecek bir operasyon müdahale ile dudakların sarkıklığı giderilebilir ve şekillendirme işlemi gerçekleştirilebilir. Delikli, gevşemiş dudaklar doldurulabilir.

Labioplasti sonrası hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir. Ancak iyileşme döneminde 5-6 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. 

Normal Yaşama ve İlişkiye Ne Zaman Dönebilirsiniz?

Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler; Vajinoplasti sonrası vajinaya yerleştirilen tampon ertesi gün çıkarılır. Bandaj gerekmez. Dikiş gerekmez. Dikişler kendiliğinden düzelir. Sadece verilen antibiyotiği kullanmanız ve tuvaletin temizliğine dikkat etmeniz yeterlidir. Pedler 1-2 gün iç çamaşırına yerleştirilebilir. En önemli nokta vajina daraltma ameliyatı sonrası 6-8 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Ameliyat sonrası ilk kez “kayganlaştırıcı” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıların kullanılması da faydalıdır. Vajinoplasti sonrası cinsel yaşamın daha iyi olması beklenir.

Operasyon Sonrası Ne Gibi Komplikasyonlar Oluşabilir?

Vajinal estetik işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında operasyon sonrası cinsel ilişkidir. 6 ila 8 hafta boyunca cinsel ilişki yasağına uyulursa sorunla karşılaşma şansı çok azdır. Erken cinsel ilişki, dokuya uygulanan basınç nedeniyle yara yeterince kalınlaşmadan dokunun yeniden büyümesine neden olabilir.

Vajina Ameliyat Sonrasında Tekrar Büyür mü? Nasıl Önlenir?

Karın egzersizleri ile midemizi gergin tutabildiğimiz gibi vajinamızdaki kaslardan oluştuğu için bazı vajina daraltma egzersizleri ile sıkı tutabiliriz. Çok fazla deformasyon yoksa vajinal estetik operasyonu gerektirmeden egzersizle sorununuz çözülebilir. Bu egzersizlerin genel adı Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri, vajina çevresindeki pelvik taban kaslarını sıkıştıran ve serbest bırakan egzersizlerdir. Güçlendirilmiş vajinal kaslar sayesinde cinsel ilişkiden alınan zevk artar, orgazm kolaylaşır ve hafif idrar kaçırma gibi idrar sistemi problemleri önlenebilir. Vajinal kasların daha az kullanılması, doğum ve hamilelik sırasında gevşeme ve yıpranma ve menopoza girerken kasların kasılma kabiliyetinde azalma. Kegel egzersizleri ile kas gücü ve gerginliği artırılarak olası cinsel ve idrar problemleri önlenebilir. Ancak deformasyon çok fazlaysa operasyon gerekebilir. Vajinal estetik İstanbul ilimizde oldukça popüler bir estetik işlemdir.

Lazer Teknolojisi Tercih Nedenleri Arasında

Lazer uygulamaları cerrahi kesi ve dikiş içermediği için daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca anestezi gerekmez ve hemen hemen tüm operasyonlar büyük bir başarı ile gerçekleştirilir. Genellikle yan etkisi görülmez.

Vajinal estetik ameliyati lokal anestezi altında (labia minora estetik ameliyatı) olan hastalar bir veya iki saat sonra hastaneden ayrılabilir. Alanın nasıl temiz tutulacağına dair bilgi verilir. Evde kullanım için antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilir.

Vajinal Dokularda Germe İşlemi

Vajinal estetik nedir? Genital estetik, dış genital organların iç kısımlarının uyumlaştırılmasıdır. Parçaların uyumsuzluğu genellikle ameliyatla çözülebilen estetik bir soruna yol açar.

Vajinada bulunan dudakların büyümesi buruşuk ve sarkık bir görünüme yol açabilir. Bu durum genetik bir özellik olabilir, ancak çoğunlukla 30 yaşından sonra veya çok zayıf insanlarda karşılaştığımız bir durumdur. Genital organların istenilen dış görünümü ile dış dudaklar küçük dudakları yeterli dolgunlukla kapatmalıdır. İnternette birçok vajinal estetik ameliyatı izle butonu karşınıza çıkacaktır ancak bu tür videolar yanıltıcı olabilir. Bu nedenle işlemi yapacak doktordan kendi ameliyat videolarını göstermelerini istemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ücretlendirmeler Yapılan İşleme Göre Değişiklik Gösteriyor

Vajinal estetik fiyatları yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Her hasta için aynı fiyat uygulaması mümkün değildir. İnternette ortalama fiyatlar mevcuttur ancak işlemin yapılacağı hastane doktorun unvanı kullanılan malzeme gibi fiyatı etkileyen faktörler gözden kaçırılmamalı ve uzman doktora danışılmalıdır.

Fiyatlar da kadınların tercih ettiği genital estetik işlemine göre değişiklik göstermektedir. Kişiler için bazen birçok işlem aynı anda yapılabilmektedir. Veya G noktası büyütme tercih edilebilir. Dolayısıyla vajinal estetik fiyatları 2021 yılında her hasta için farklılık göstereceğini söyleyebiliriz.

Birçok forum ve internet sitelerinde fiyatlandırma ile ilgili bilgiler bulunabilir bu bilgiler yanıltıcı olabilir. Vajinal estetik fiyatları 2021 kadınlar kulübü sitesinde de sıkça sorulan sorular arasındadır.

Metinde konu edilen tüm bilgiler ve egzersizler bilgilendirme amaçlı olup, karar vermek ve operasyonla ilgili kendinize uygun işlemin prosedürlerini öğrenmek için mutlaka bir uzman doktora başvurmanız gerektiği unutulmamalıdır.