Vajinal daraltma ameliyatı veya vajina cinsel estetik ameliyatının amacı, iç bölgedeki cinsel zevki artırmaya yönelik bir konfigürasyon süreci sağlamak ve yaşa veya doğumlara bağlı olarak vajina gevşemesi sonucu oluşan dış bölgedeki estetik görünümü düzeltmektir. Hasta isterse ameliyatsız vajinal daraltma ameliyatı da mümkündür. Vajina bölgesinde gevşeklik ve gerginlik sadece kadınlar için değil çiftler arasında da ciddi cinsel sorunlardan biridir. Vajina dolgunluğu ve gevşekliği yapısal olarak genetik ve vücut özelliklerine bağlı olabileceğinden, meydana gelebilecek travma sonucunda vajinal bölgedeki kas, deri, mukoza ve yumuşak dokuların gevşemesi ve güçlenmesi sonucu oluşur. aşırı cinsel ilişki, kürtaj sayısı, zayıflama, kilo kaybı ve normal doğumdan sonra.

Vajinal Daraltma Nedir?

Vajinal daraltma ameliyatı, kadınların vajinal doku ve kaslarda ve ayrıca vajina girişinde perineal gövdede şiddetli gerilme yaşadığı durumlarda pelvik tabanı yeniden yapılandıran rekonstrüktif bir operasyondur ve vajina girişinde kasları güçlendirir ve vajinal gevşekliği azaltır. Vajinal daraltma ameliyatı, doğal yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak veya doğumdan sonra vajinanın hamilelik öncesi görünümünü geri kazanmadığı durumlarda meydana gelebilir. Pelvisinizin her iki yanında yer alan levator kas grubu, bebeğinizin başı vajinanın tabanında ‘kronlar’ olduğunda genellikle gerilir. Bazı kadınlarda iyi huylu hipermobilite sendromu adı verilen ve vajinal dokuların aşırı derecede gerilmesine neden olabilen bir durum vardır. Tipik şikayetler arasında vajinanın görünümünden memnuniyet eksikliği ve bazı durumlarda bölgede hassasiyet azalması yer alır. Vajina daraltma ameliyatı labiyal cerrahi ile kombine edilebildiği gibi günübirlik vaka ameliyatı olarak da gerçekleştirilebilir. Pek çok kadın sorunu bir cerrahla gündeme getiremeyecek kadar utanmış olsa da, iyi haber şu ki, bu durumu düzeltmek için etkili, basit bir çözüm var ve ihtiyatlı bir şekilde tedavi edilebilir. Vajina daraltma ameliyatı görüntüleri izleyerek genel bir fikire sahip olabilirsiniz.

Vajinal Daraltma Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Vajinal daraltma ameliyatı özellikle adet kanaması bittiğinde veya döneme en geç 10 gün kaldığında yapılabilir. Ameliyat sonrası oluşacak kanamanın adet kanamasına karışmaması ve birleşmemesi için bu zamanlama tercih edilir. Hasta aspirin ve vitamin hapları alıyorsa 1 hafta önceden kullanmayı bırakmalıdır.

Vajinoplasti

Kozmetik Jinekoloji, özellikle vajinal daraltma ameliyatı ve yeniden şekillendirme (vajinoplasti), yani ‘Tasarımcı Vajina’ ameliyatı, son birkaç yıldır, özellikle yeni annelerde vajinal kaslar doğumdan sonra gevşek ve zayıf bırakılabildiği için giderek daha popüler hale geldi. Bazı kadınlar, ilişki sırasında duyu eksikliği ve tatmin olma gibi belirli sorunlar yaşarlar. Vajinal sıkılaştırma ve yeniden şekillendirme prosedürü vajinanızın görünüşünü, hissini ve işlevlerini iyileştirir; ve özgüveninizi ve öz saygınızı geri kazanma açısından çarpıcı sonuçlar doğurabilir. Vajinoplasti, labioplasti gibi bir dizi başka prosedürle birlikte de yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde uygulanmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatında Uygulanan İşlemler

Ameliyat sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Sedasyon anestezisi tercih edilirse hasta ameliyattan hemen sonra rahatlıkla evine gidebilir.

Vajina gençleştirme ameliyatı veya vajina estetiği ameliyatları arasında önemli bir yer tutan vajinal daraltma ameliyatı, ameliyatla vajina kanalı önden arkaya doğru daraltılır, yeterli miktarda fazla gevşemiş mukoza ve kas dokusu çıkarılır ve kas yapıları, gevşetilen ve anatomisi birbirinden ayrılarak bozulanlar tekrar dikilerek daha gergin ve gergin hale getirilir. Temel prensip, hatta vajina estetiğinde en önemli husus,  sadece iç hacmi küçültmek değil, aynı zamanda birbirinden ayrılan kas yapısını tekrar doğru bir şekilde bir araya getirmektir.

Ayrıca vajina daraltma ameliyatı geçiren kadınların vajina iç bölgesinde zevk ve sürtünme hissetmelerini sağlayan ruga adı verilen yapılarda silme meydana gelmiştir. Bu da çiftler arasındaki sürtüşmeyi azaltır. Vajinal daraltma ameliyatı ile ruga’nın silinen kısımları da çıkartılarak aynı zamanda ruga gençleştirme de gerçekleştirilmiş olur. Vajina daraltma ameliyatı olanların yorumları genellikle oldukça olumlu yöndedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında vajinanızın ve iç ve dış çevrenizin oldukça şiş ve ağrılı olmasını beklemelisiniz. Hassas bir bölgedir, bu nedenle vajina daraltma işlemi ardından yürümek ve oturmak ilk başta rahatsız edici olabilir. Hastanedeyken size ağrı kesici ve eve döndüğünüzde ağrı ve rahatsızlığı yönetme konusunda tavsiyeler verilecektir. Beze sarılmış bir buz torbası da size biraz rahatlama sağlayabilir. Çoğunlukla, kurcalamaya bağlı oturarak bir hassasiyet hissedilebilir. İçeride 1 gün tampon bırakılır ve ertesi gün kaldırılır.

Sonuç olarak, hasta tampondan sonra her zamanki rahatına kavuşur. 3-4 gün içeriden hafif bir sızıntı gelebilir. Bunun için hiçbir şey yapmaya gerek yok. Hasta 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir ve dokuların iyileşmesi bir hafta içinde tamamlanır. Ameliyatta emilebilir dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. Ve cinsel ilişki ve yaşam 4-6 hafta sonra başlayabilir. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra işinize dönebilmeli ve dört hafta içinde tamamen iyileşmenizi beklemelisiniz. İyileşmenize bağlı olarak 4-8 ​​hafta cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekecektir. Vajina daraltma ameliyatı yan etkileri oldukça nadir görülür.

Vajinal Daraltma Sonuçları Kalıcı mı?

Vajina daraltma ameliyatı sonuçları kalıcıdır. Ancak doğum, aşırı kilo alıp verme, yaşlanma gibi bir faktör bir kez daha ortaya çıkarsa eskisi gibi olmamak kaydıyla bir miktar gevşeme oluşması normaldir. Hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olmak için kurtarma süreci boyunca burada olacağız. Vajinal daraltma ameliyatı için, işleminizi takiben bir gece ameliyatınızın yapıldığı hastanede kalmanız gerekecektir. Her hastaya, cerrahının tavsiyesi ile geliştirilmiş kişiselleştirilmiş bir bakım planı verilir.

Tüm THG hastaneleri en yüksek klinik bakım ve hasta konforu standartlarıyla donatılmıştır. Hastanedeyken size ağrı kesici ve eve döndüğünüzde ağrı ve rahatsızlığı yönetme konusunda tavsiyeler verilecektir. Erken iyileşme aşaması geçecek, ancak herhangi bir endişeniz varsa, hemşirelik ekibimiz için 7/24 iletişim bilgilerine sahip olacaksınız. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra işinize dönebilmeli ve dört hafta içinde tamamen iyileşmenizi beklemelisiniz. İyileşmenize bağlı olarak 4-8 ​​hafta cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekecektir. Vajina daraltma ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz her zaman uygulamayı yapan merkezlere telefonla ulaşmak mümkündür.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Vajinal daraltma ameliyatı fiyatları kişiden kişiye ve beraberindeki ek uygulama ve ameliyatlara bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Vajinal daraltma ameliyatı fiyatları için muayene olmaya gitmelisiniz.