Loading...

Vajina daraltma, evet bu kelimeleri söylemek bile rahatsız edici ve garip. Ama dürüst ol. Bunu bir noktada düşünmedin mi? Özellikle doğumdan sonra deneyebileceğiniz bir seçenek olup olmadığını kontrol etmek için web sitelerini ve kitaplarını bile araştırmış olabilirsiniz. Önemli olmamasına rağmen bu “konu” birçok kadını çok endişelendiriyor. Kendilerine daha az güvenirler, kendi cinsel yeteneklerinden şüphe duyarlar ve çoğu, kendilerini yetersiz hissetmeye başlarlar.

Vajina Daraltma: Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Çoğumuz, özellikle yatak odasındaki performansımız söz konusu olduğunda seksi ve kendinden emin hissetmek isteriz. Ve bu amaçla, çoğu kadın, özellikle vajinal yolla doğum yaptıktan sonra vajina daraltma fikrinin mükemmel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Sıkı bir vajina, seks sırasında ikiniz için de zevki artırabilir. Erkekler için, bu yumuşak, yumuşak duvarların penisini kavradığı hissidir. Ve kadınlar için, erkeğinin penisinin her çıkıntısını içlerinde hissetmek. Ama vajinanız ‘gevşediğinde’ (ve bunun nedenleri hakkında daha sonra konuşacağız), o zaman belki seks biraz daha az uyarıcı hale gelebilir.

Burası vajina daraltma ameliyatı işleminin devreye girdiği yerdir. Deneyimsizler için vajinal sıkılaştırma, pelvik kasları sıkılaştırma işlemidir. Pelvik taban kaslarının bir dereceye kadar elastikiyetine ulaşılmasına yardımcı olarak gerginliği artırır. Bunu doğal olarak veya egzersiz yoluyla elde etmenin birkaç yöntemi olsa da, bazen kadınlar vajinoplasti veya vajina daraltma yoluyla cerrahi olarak yaptırmayı tercih ederler. Ancak tedavileri ve evde neler yapabileceğinizi incelemeden önce, daha büyük soruyu ele alalım. Vajinan neden gevşek? Daha az seks, çok fazla seks (erkeğiniz buna inanmak ister), doğum veya fiziksel egzersizin yanlış gitmesi nedeniyle olabilir mi?

Vajinanız Nasıl Gevşer?

Çok fazla seks yapmanın vajinanızı gevşetebileceğine dair popüler efsaneye aykırı bir şekilde, gevşek bir vajinanın birkaç nedeni olabilir. Bunlara doğum, menopoz ve kaçınılmaz yaşlanma süreci dahildir. Bu durumların her birinde östrojen kaybedersiniz ve bu vajinal gevşemeye veya gevşemeye neden olabilir. Az ya da çok seks yapmanın vajinanızın esnekliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Öyleyse gelin üç nedene ve vajinanızın her durumda doğal olarak orijinal konumundan nasıl uzandığına bir göz atalım.

Doğal Çocuk Doğumu

Her doğum yaptığınızda pelvik kaslarınız muazzam bir baskı altına girer. Bu aynı zamanda her doğum seansından sonra rahim ağzınızın gevşediği anlamına gelir. Ayrıca çocuk sayısı ve her doğum arasındaki kısa dönem vajinal girişin genişlemesine ve gevşemesine neden olur. Hatta bazı kadınlar vajinalarını tüm o esnemelerden ‘kurtarmak’ için sezaryen yapmayı tercih ediyor. Ama şimdi o balonu kıralım. Sezaryen, vulvanızın açılmasını ve gevşemesini engelleyemez. Doğum planınız ne olursa olsun bu, bebeğinizin ağırlığı, genleriniz, hamileliğiniz sırasında herhangi bir pelvik taban egzersizi yapıp yapmadığınız ve yaptığınız doğumların sayısı nedeniyle otomatik olarak gerçekleşir. Vajina daraltma yorumları doğal yolla çocuk sahibi olanlar açısından oldukça olumludur.

Tıbbi Durumlar

Vulvanızın menopoz veya kist gibi tıbbi komplikasyonlar ve bazı durumlarda kanser nedeniyle gevşediğini veya sarktığını fark edeceksiniz. Bu, doğumda gerçekten herhangi bir soruna yol açmasa da, bir kadının uzun vadede özgüvenini etkileyebilir. Rahim veya rahim ağzınızın çevresinde cerrahi bir prosedür içeren herhangi bir tıbbi komplikasyon yaşadıysanız, vajinanızı kontrol ettirmek isteyebilirsiniz. İşin iyi yanı, vajina daraltma artık sadece bir heves değil, bir olasılık haline gelmesidir.

Yaşlanma Süreci

Yaşınız, vücudunuzun yıllar içinde nasıl değiştiğinde çok önemli bir rol oynar. Vajina daraltma en çok doğum ve yaşlılık nedenleriyle vajinası gevşeyen kişiler tarafından tercih edilir. Vücudunuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, yıllar geçtikçe vajinanız da gevşer. Bunun nedeni, vajinanızı sağlam tutan pelvik taban kaslarının siz yaşlandıkça elastikiyetini kaybetmesidir. Öyleyse yıllar içinde özel hayatınızda bir fark görürseniz, endişelenmeyin. Bu tamamen normaldir. Bu hayatlarının bir noktasında herkesin başına gelir. Bu sorunlarla bile vajinanızı sıkı ve genç tutabilirsiniz. Kurtarmaya gelebilecek bazı kozmetik yöntemler de dahil olmak üzere birkaç yöntem var. Vajina daraltma krem tedavileri ise kalıcı etki sunmamaktadır.

Vaginal Daraltma Yöntemleri Nelerdir?

Vajina daraltma, belirtildiği gibi hem kozmetik hem de doğal işlemlerle sağlanabilir. Her birine yakından bakalım.

Vaginoplasti Veya Labyaplasti

Bu rekonstrüktif bir prosedürdür. Belirtilen nedenlerden herhangi biri nedeniyle gevşeyen vajinayı sözde ‘sıkılaştırır’. Bu ameliyatta doktorlar vajina duvarlarını sıkılaştırır ve hatta buna vajina gençleştirme derler. Bu uygulama vajina daraltma cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Bazı kadınlar, kızlık zarını onarmak ve orijinal halini taklit etmek için bir ameliyat olan yeniden doğurtmayı tercih eder. Diğerleri klitorisinizi örten dokuyu kaldıran klitoral açmayı seçer. Vajina daraltma ameliyatı olanlar cinsel birlikteliklerini eskisinden çok daha zevkli yaşayabilir.

Pelvik Yer Kaslarınızı Çalıştırın

Vajina daraltma operasyonu olmadan vajinanızın uzun süre taze ve genç kalmasını sağlamanın en doğal yolu pelvik taban kaslarını çalıştırmaktır. Şimdi, bu pek çok şekilde yapılabilir. Pelvik taban fizyoterapisi. Vajina daraltma egzersizleri oldukça etkilidir. Pelvik taban kas fonksiyonunuza bağlı olarak, uzman bir fizyoterapist bir egzersiz programı oluşturabilir. Bu eğitim programı, özel ihtiyaçlara ve vajinanızın durumuna göre tasarlanmıştır. Örneğin, yeni doğum yaptıysanız, egzersiz rutininiz önce hafif ve sonra daha yoğun olacaktır. Kegel egzersizleri. Bunlar oldukça popüler ve bunları da duymuş olmalısınız.

Bunlar pelvik taban kaslarını kasıp gevşeten adımlardan oluşan egzersizlerdir. Başlamadan önce mesanenizi boşaltmanız gerekecek. Pelvik taban kaslarınızı sıkın ve onları sekiz ila 10 sayı arasında tutun, bırakın ve tekrarlayın. Bunu düzenli takip ederseniz çok büyük bir fark göreceksiniz. Yoga ve pilates. Yoga ve pilates egzersizleri de vajina daraltma hedefine ulaşmada yardımcı olur. Bu aktivitelerin her ikisi de vücudu esnetir ve elastikiyet sağlar. Ve bu pelvik taban kaslarınız için de geçerlidir. Dağ pozu ve öne doğru durma gibi yoga pozları bunun için idealdir. Pilateste ise, köprüyü pelvik taban egzersizlerinize dahil etmelisiniz.

Tonlama cihazları. Pelvik taban tonlama cihazlarını da deneyebilirsiniz. Pelvik taban stimülatörü, Kegel egzersiz aleti, pelvik taban kas toneri veya pelvik toner, pelvik taban tonerinin yanı sıra pelvik taban egzersiz aletini dahil edebilirsiniz. Fizyoterapistiniz ayrıca vajina içinde tutulmak üzere özel olarak tasarlanmış halterler, vajinal ağırlıklar veya koniler önerebilir. Vajina daraltma yaptıranlar genellikle sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Sağlıklı Gıda Alımı

Son olarak, sağlıklı bir diyete sahip olmanız ve buna düzenli olarak bağlı kalmanız çok önemlidir. Vajina daraltma bitkileri ise genellikle etkili olmamakla birlikte, doğru yiyecek türü vajinanızı sağlıklı, mutlu ve enfeksiyondan uzak tutabilir. Vajina daraltma ameliyatı fiyatları uygulamanın yapılacağı merkezlere göre farklılık göstermektedir.