Sinirsel titremeye ne iyi gelir şeklindeki soruların yanıtı, Esansiyonel Tremor yani nedeni henüz bilinmemekle birlikte kişilerin istemsiz titremesi hastalığının tedavisi ile mümkün olur.

Yetişkin yaşlarda başlayan titreme problemi yaşlanınca da giderek artmakta devam etmektedir.

Ellerinizi öne doğru uzattığınızda ya da tabak, kaşık, bardak vb. şeyleri tutarken veya en çok yazı yazarken ortaya çıkar.

Ellerinizi ve kollarınızı dinlendirdiğinizde yani kucağınızda salık şekilde tuttuğunuzda normal bir şekilde durur.

Titreme, en çok ellerde görülmektedir. Daha sonra ise etki süresine ve biçimsel özelliklerine göre boyun, baş, bacaklar, ses telleri ve vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir.

Şöyle belirtmek gerekir ki karşılaştığınız her titreme bu hastalığın belirtisi olmayabilir.

Bu Hastalığı Ne Tetikliyor?

Sinirsel titreme, kişinin hayatta en stresli ve yoğun olduğu dönemlerde karşılaştığı problemdir.

Heyecan, aşırı stres, çok fazla kafein tüketimi, uykusuzluk, sürekli fiziksel olarak kendini yorgun hissetme durumlarında; kan şekeri düşüklüğü, tiroit bozuklukları, altta yatan başka bazı önemli hastalıkların varlıkları Esansiyonel Tremor rahatsızlığını tetikleyecektir.

Sinirsel titremeye ne iyi gelir gibi bir soru da bu belirttiklerimizden sonra merak edilir. Kişilerin kendilerini stresten uzak tutması, yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri, mevcut bir rahatsızlıkları varsa ya da belirtilerini taşıyorlarsa mutlaka bir doktora görünmelidirler.

Titreme biraz spesifik bir durum olduğu için, insanların bu durumu yaşadığında akla gelen ilk durum Parkinson olacaktır. Fakat bu iki rahatsızlık birbirine karıştırılmamalıdır.

Esansiyonel Titreme Parkinson’a göre daha fazla görülür. Ayrıca eller istirahat halindeyken titrer ve hareket ettikçe titremesi azalır.

Parkinson rahatsızlığında Esansiyonel titremesi olarak bilinen ve hastalarda;  görülmeyen hareketlerde yavaşlama, küçük adımlarla yürüme çabası , baş ve gövde öne eğik durumda yürüme, yüz  mimiklerinde azalma, rijidite denilen kaslarda beklenmeyen sertlik vb. tepkiler de görülebilir.

Sinirsel titremeye ne iyi gelir bu durumda çaresiz hisseden hastaların internette en çok arattıkları sorudur. Kişiler  yaşam tarzlarını değiştirdikten sonra da bu rahatsızlık azalmadan devam ediyorsa bir doktora mutlaka danışılmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Esansiyonel Tremor kadar sık görülmese de aynı belirtileri taşıyıp bu hastalıkla karıştırılmaması gereken bir başka rahatsızlık ise beyincik lezyonlarının titremesidir.

Esansiyonel titreme gibi hareketlerle ortaya çıkan titreme gerçekleşir ve esansiyonel titremeye göre daha fazla bir şiddette gerçekleşir.

Titremek, eller hedefe yaklaştıkça şiddetlenir. Örneğin, kişi bardağı tutmaya çalışıyorsa bardağa yaklaştıkça kişinin ellerinin titremesi artacaktır.

Kişi suyu içmeye koyulduğu anda titremenin verdiği etkiyle su bardaktan dökülmeye başlar.

Ayrıca günlük hareketlerimizi idame ettirirken, yürürken veya otururken dengesizlik oluşması gibi başka şikayetler de gelişmektedir.

Esansiyonel yani nedeni belli olmayan titremelerin hayatı kısaltıcı ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak geliştiği gibi söylemler gerçeği yansıtmamaktadır.

Sinirsel titreme nöbeti zamanla artabilir fakat kişinin hareketleri zaman içinde değişir.

Sonuç olarak kişide yazı yazma, yeme ve içme durumlarında problemler ortaya çıkabilir ve kişi durumlarda sosyal açıdan kendini kötü hisseder.

Hafif düzeyde titreme tedavi gerektirmez ve buna bağlı olarak erken tedavi olunmak istemek de  bu hastalığa bir çözüm getirmeyecektir.

Titremeler hastanın günlük hayatını çok zorlaştırıyorsa ve kişi günlük faaliyetlerini yerine getirirken zorlanıyorsa ilaç tedavisine başlanır.

Durumdan etkilenen kas gruplarına enjeksiyon işlemi uygulanabilmektedir. Özellikle baş-boyun bölgesinde oluşan titremelerde  enjeksiyon yönteminin, diğer yöntemlere nazaran daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. İlaç tedavisi ile başarılı bir sonuç yakalayamayan ve şiddetli titremesi yüksek düzeyde devam hastalar, cerrahi tedavi yöntemlerine  başvurulabilir.

Sinirsel titremeye ne iyi gelir sorusu bu problemi yaşayan ve bir çözüm bulunmayan hastaların en sık sorduğu sorudur.

Kendinizi, stresli bir işiniz varsa o ortamdan, bunaldığınız ortamlardan uzak tutmalı kötü bir beslemeniz varsa düzeltmekten yana olmalısınız.

Titremeyi Durdurmak İçin Ne Yapılır?

Titreme hastalığı için doktor tedavisinin yanı sıra bazı çözüm önerileri bulunmuştur.

Çok fazla adrenalin altında iseniz bu titremeye sebep olabilir. Derin bir nefes alın. Sonra bunu birkaç kez art arda gerçekleştirin ve arkanıza doğru yaslanıp gevşeyin.

Titremenizin altında yatan etkenler stres ve kaygı ise yoga ve meditasyon yapmak sizi rahatlatır.

Masaj uygulamasının esansiyonel tremor rahatsızlığı bulunan kişilerde titremeyi azalttığı görülmüştür. Düzenli masaj size iyi gelebilir.

Uykunuzu alamıyor iseniz, vücudunuz uykusuzluktan yorgun düşebilir. Düzenli uyku size iyi gelecektir.

Yaşam tarzınızdaki değişiklikler de bu hastalığın geçmesine yardımcı olabilir.

Öncelikle ne kadar yediğinize dikkat etmelisiniz. Şeker hastalığı ya da belli başlı hastalıkları taşıyor iseniz beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.

Aldığınız kafein miktarı kesinlikle fazla olmamalıdır. Nikotin vücudunuza fazla geliyor ise sigara içmemeye ya da azaltmaya özen gösteriniz.

Düzenli alkol tüketmeyi bırakın.

Doktorunuza kullandığınız ilaçların yan etkilerini mutlaka sorun ve doktorunuzdan titremenin nedenini öğreneceği testleri yapmasını isteyin.

Sinirsel titremeye ne iyi gelir diye düşünüldüğünde kişilerinden yaşam tarzlarındaki değişiklik oldukça etkili olacaktır.

Tremor Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Sinirsel titreme tanısı için doktor bir muayene gerçekleştirip titremeden etkilenen bölgeyi gözlemler.

Titremeler, görsel bir muayenede belirgin olarak fark edilecektir.

Muayene sırasında sizden, titreme gerçekleştiği esnada bir yazı yazmanız ya da nesneyi tutmanız istenecektir.

Ayrıca titremenin kaynaklandığı sinir sistemi durumunu değerlendirmek ve sorunun köküne inmek adına ayrıntılı bir nörolojik muayene gerekli olacaktır.

Bu muayene ile tendonlarınızın refleksleri, kas tonusu ve dokunma hissi değerlendirilecektir.

Muayene sırasında; hastanın parmağını burnuna sorunsuzca götürebilmesi, bir çizgi üzerinde dengesini kaybetmeden yürüyebilmesi gibi çeşitli görev ve egzersizler yapılması hastadan istenir.

Bununla birlikte titremenin nedenini bulabilmek için ileri testlere de gerek duyulur.

Tiroid hastalığıyla gelişen titremeyi ekarte etmek için kan ve idrar örneği alınarak bazı testler yapılabilir.

Doktor ayrıca bir EMG testinin yapılmasını da isteyebilir.

Bu test, istemsizce uyarılmakta olan kas ve sinir uyarımı oranını nitelikli bir biçimde ölçmektedir.

Sinirsel titremeye ne iyi gelir sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Kişilerin çok sık tükettiği kafein, sigara, alkol, yaşam tarzlarındaki dengesizlikler buna sebep olabilir.

Ve kişi bunları düzelterek titremenin geçip geçmeyeceğini gözlemleyecektir.

Geçmediği takdirde doktora gidip tedavi için izlenmesi gereken yol hakkında bilgi edinecektir.