Silikon protez kanser yapabilir mi sorusu sıklıkla araştırılan ve operasyonu yaptırmak isteyen bazı kadınların fikrini değiştirmesine neden olan bir konudur. İster göğüslerinizin şeklini ve boyutunu iyileştirmek için meme büyütmeyi, ister kanser ameliyatından sonra göğüslerinizi eski haline getirmek için göğüs rekonstrüksiyonunu düşünüyor olun, silikon protez yaptırmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Çoğu insan, vücutlarının salin veya jel meme protezine nasıl tepki vereceğini ve protezin kendisinin kansere ve gelecekte sorunlara yol açıp açmayacağını bilmek ister. Ne salin ne de silikon protez meme kanseri riskinizi artırıyor gibi görünmese de, Federal İlaç Dairesi (FDA) kısa bir süre önce 2011 uyarılarını silikon protez ile farklı, son derece nadir bir kanser türü arasındaki olası bir bağlantı hakkında güncellemek için yeterince yeni bilgi keşfetti. Silikon protezle ilişkili anaplastik büyük hücreli lenfoma (BIA-ALCL).

2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü, BIA-ALCL’yi silikon protezlerin ardından gelişebilen nadir bir T hücreli lenfoma olarak kabul etti. Silikon protez kanser yapabilir mi sorusunun yanıtı dünya sağlık örgütü kararı sonrası açıklığa kavuştu. Genellikle çevreleyen yara dokusu içinde protezin yakınında bulunan BIA-ALCL hem silikon jel hem de salin implantlarda bildirilmiştir. Güncel veriler, silikon protez kanserinin, pürüzsüz protezlere göre dokulu yüzeyli silikon protezlerde daha sık meydana geldiğini gösterse de.

Araştırmacılar yıllardır silikon protez ile Silikon Protez İlişkili Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (BIA-ALCL) gelişimi arasında olası bir bağlantı üzerinde çalışıyorlar. Risk tahminleri büyük farklılıklar gösterse de, son aylarda Allergan tarafından yapılan dokulu göğüs implantları, Hodgkin olmayan lenfoma ile bağlantıları nedeniyle geri çağrıldı. Bazı sağlık kuruluşu yetkilileri artık dokulu silikon protezleri ile BIA-ALCL’nin gelişimi arasındaki bağlantıyı kabul ediyor. Bu, bağışıklık sisteminde meydana gelen nadir bir kanser türüdür. Temmuz 2019’da ABD Gıda ve İlaç Dairesi, silikon protez markaları arasında yer alan Allergan’ın gönüllü olarak Natrelle BIOCELL dokulu göğüs silikonlarını geri çağırmasını talep etti. Sonuç olarak, şirket ürünü küresel pazardan çekiyor.

Nasıl Ortaya Çıkar

Araştırmacılar, silikon protez kanser yapabilir mi üzerine yaptıkları inceleme sonucu BIA-ALCL’nin silikonu çevreleyen iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğine ve dokulu silikondaki küçük deliklere doğru büyüyen dokunun bu iltihabı uzatabileceğine inanıyor. Kesin sayı belirsiz olmasına rağmen, FDA silikon protez ile ilgili kanser hakkında 359 rapor aldı. BIA-ALCL teşhisi konan kadınlar göğüslerinde ağrı, yumrular, şişlik veya göğüs asimetrisi fark etmişlerdir. Ayrıca, ilk cerrahi bölgeleri tamamen iyileştikten bir yıldan daha uzun bir süre sonra ve dokulu protezleri aldıktan sonra 8-10 yıl sonra, siilikonu çevreleyen alanın görünümünde veya hissinde değişiklikler gözlemlediler.

Çoğu vaka, silikonun ve silikonu çevreleyen kapsülün çıkarılmasıyla tedavi edilir. Bazı durumlarda, kadınlar kemoterapi ve radyasyon ile tedavi edildi. Bu kanser türü son derece nadir olduğu için ( 100.000 kadında% 0,3’ü silikonlarında kanser geliştirir) ve oldukça tedavi edilebilir olduğundan, FDA bu son araştırmanın kadınları silikon yaptırmaktan veya meme rekonstrüksiyonundan caydırması gerektiğini düşünmüyor. Bu son derece nadir hastalığı izlemek için özel bir tarama yoktur. Silikon protezleri olan tüm kadınlar, yıllık meme görüntülemesi için önerilen yönergelere yine de uymalıdır.

Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (ALCL) nedir?

Anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL), bağışıklık sistemi hücrelerinde görülen çok nadir, tedavi edilebilir bir Hodgkin dışı lenfoma kanseri türüdür ve meme silikonlarından kaynaklanan bilinen bir risktir. Silikon protez kanser yapabilir mi sorusunu kısaca evet olarak yanıtlamamız mümkündür. 100 milyon kadından yaklaşık 3’ünde meme dokusunda görülür. Bu nadir görülen kanser türü, bağışıklık sisteminin hücrelerini etkiler. ALCL’nin meme silikonlarına bağlı olduğu durumlarda, kanser memenin kendisinde değil, genellikle implantın etrafında oluşan yara dokusu ve silikonun yakınında sıvı olan kapsülde bulunur.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizALCL’nin vücuda yayıldığı bazı durumlar bile vardır. 2011 yılında FDA, BIA-ALCL’nin riskleri hakkında bilgi veren dünyadaki ilk halk sağlığı kurumu oldu ve kadınları o sırada mevcut bilgilerin meme silikonu olan kadınlarda bu hastalığı geliştirmek için bir risk olduğunu gösterdiğine dair uyardı. Araştırmacılar hala ALCL ile meme silikonları arasındaki ilişkiyi inceliyorlar. Örneğin, araştırmacılar henüz salin veya silikon protezlerin potansiyel ALCL geliştirme riskini etkileyip etkilemediğini belirlemedi. Ancak 2016 yılı itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü, BIA-ALCL’yi meme silikonlarını takiben gelişebilen bir T hücreli lenfoma olarak belirlemiştir.

Meme İmplantları Kansere Nasıl Neden Olabilir?

Dokulu silikonlar, etrafındaki dokuları tahriş edebilecek veya alevlendirebilecek pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Araştırmacılar, bu kronik inflamasyonun bir rol oynama olasılığı olduğuna inanıyor. Silikon protez kanser yapabilir mi bu bilgi temel alınarak yapılmış bir araştırmadır. Aslında, çalışmalar meme silikonlarının etrafındaki yara dokusunda kronik iltihap belirtilerini ortaya çıkardı. Bu, meme silikonlarına karşı bir bağışıklık tepkisinin ALCL’yi tetikleyebileceğini göstermektedir.

Bir başka olası neden, silikonun etrafındaki alanı çevreleyen bakteriler nedeniyle kanser riskini artıran bir bağışıklık tepkisidir. 2016 yılında yapılan bir araştırma, meme silikonlarıyla bağlantılı ALCL’li kişilerde tümör örnekleri etrafındaki bakteri topluluğuna odaklandı. Çalışma, ALCL geliştirmeyen meme silikonu olan kişilerden alınan numunelerin etrafındaki bakteri topluluğundan önemli bir fark olduğunu ortaya koydu.

BIA-ALCL Meme Kanseri Mi?

Hayır. BIA-ALCL meme kanseri değildir. Silikon protez kanser yapabilir mi sorusunun yanıtı evet olsa da bu kanser meme kanserinden farklıdır. Hodgkin olmayan lenfoma adı verilen bir tür bağışıklık sistemi kanseridir. Araştırmaya göre, vakaların çoğunda, BIA-ALCL çoğunlukla dokulu silikonu çevreleyen yara dokusu ve sıvıda bulunur. Ancak nadir durumlarda hastalık tüm vücuda yayılabilir. Silikon protez zararlı mı sorusunu evet olarak yanıtlayabilsek de genellikle bu zararlar tedavi edilebilir olmaktadır.

Kadınlar Neden Dokulu Meme İmplantlarını Tercih Ediyor?

Dokulu silikonların memenin içinde hareket etme olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni, yara dokusunun silikona yapışmasına yardımcı olmaları ve onu vücudun yabancı bir nesneye tepkisinden korumalarıdır. Sonuçta yara dokusu, diğer silikon türlerinde görüldüğü gibi silikonun yeniden konumlandırılmasını önler. Bu tür silikonlar, göğüs cebindeki silikonu stabilize etmek ve ayrıca dokunun sıkılaşmaya ve silikonu sıkıştırmaya başladığı bir durum olan kapsül kontraktürü insidansını azaltmak için icat edildi. ALCL semptomları, meme silikonu ameliyatı geçirdikten yıllar sonra hatta on yıllar sonra ortaya çıkabilir. Semptomlar, meme silikonu bölgesinde kalıcı şişlik veya ağrıdan oluşur. Silikon protez kanser yapabilir mi sorusunun yanıtını kesin olarak verebilsek de belirtilerin ve hastalığın nadiren görüldüğünü bilmek gerekir.

Bunun yerine, doktorlar size şunları önerir: Ameliyatı kabul etmeden önce meme silikonları hakkında kendinizi eğitin. Pürüzsüz yüzeyli silikonlara karşı dokulu yüzeyli silikonların yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Eğer yaptırmaya karar verirseniz silikon protez fiyatları hakkında bilgi almak için operasyonun yapılacağı merkezle iletişime geçmeniz gerekir.

Zaten silikonlara sahip olduğunuz için endişeleniyorsanız, FDA size şunları önerir: Silikonları nasıl izleyeceğiniz ve mamogram veya MRI gibi rutin taramaları nasıl takip edeceğiniz konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuzla iletişime geçin. Vücudunuz veya prosedür hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa doktorunuzla iletişime geçmekten çekinmeyin. Silikon protez kanser yapabilir mi sıklıkla merak edilen bir husus olmakla birlikte operasyon sonrası düzenli takip ile erken teşhis ve başarılı tedavi mümkündür. Doktorunuz sizin için hangi hareket tarzının doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.