Silikon protez ile ilgili merak edilenler genellikle kullanıcılarda nasıl durduğu ve ne kadar kullanışlı olduğu ile ilgilidir. Silikon protez, çıkarılan memenin tamamının veya bir kısmının şeklini değiştiren yapay bir meme şeklidir. Sütyen cebi olan veya olmayan bir sütyen kabına sığar. ‘Protezler’ birden fazla protez için kullanılan kelimedir. Çoğu meme protezi, ince bir filmle kaplı yumuşak silikon jelden yapılır. Bir kadının göğsünün doğal şekline veya bir göğsün bir kısmına benzeyecek şekilde kalıplanmıştır. Dış yüzey yumuşak ve pürüzsüzdür ve bir meme ucu çizgisi içerebilir.

Meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş ve rekonstrüksiyon geçirmemiş birçok kadın meme protezi takmaktadır. Ancak göğüsleri büyüklük ve şekil bakımından doğal olarak farklı olan veya meme rekonstrüksiyonu yaptıran ve eşit bir eşleşme sağlamayan kadınlar için de faydalı olabilir. Bazı kadınlar için, rekonstrüksiyon öncesinde protez takmak geçici bir seçim olabilir. Diğer kadınlar meme rekonstrüksiyonu yaptırmamayı (veya yapamayacağını) ve protez takmayı etkili ve uygun bir uzun vadeli seçim bulabilir. Rekonstrüksiyon yaptırmayan bazı kadınlar protez takmamayı tercih etmektedir.

Kalıcı Meme Protezini Nasıl Yaptırabilirim?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler arasında yer alan unsurlardan biri de yara alanını kapatıp kapatmadığıdır. Yara alanınız tamamen iyileşip şişlik azaldığında (genellikle altı ila sekiz hafta içinde), isterseniz kalıcı bir silikon protez takabilirsiniz. Bazı kadınlar, ne bekleyecekleri konusunda fikir sahibi olmaları için randevularından önce veya hatta mümkünse ameliyatlarından önce protez seçimine bakmayı yararlı bulmaktadır.

Hangi Tip Meme Protezini Seçmeliyim?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler arasında seçilecek tip de vardır. Protezler çok çeşitli şekil, boyut ve cilt tonlarında gelir ve mümkün olduğunca doğal bir göğse benzer şekilde hareket ettirmek, hissetmek ve tartmak için tasarlanmış malzemelerden yapılmıştır. Mümkün olduğunca yaşam tarzınıza uygun bir protez seçmek önemlidir. Protezinizi takmak istediğiniz farklı giyim tarzlarını düşünmek isteyebilirsiniz. Bazen insanlar kalıcı protezler yerine sadece geçici protezlerini (softie) kullanmayı seçerler. Tam veya standart protez:

Bu protez, tüm göğüs dokusunun çıkarıldığı göğüs duvarına doğrudan doğru ilerlemek için tasarlanmış çeşitli arkalıklara sahiptir. Boyut, şekil ve cilt tonu bakımından diğer göğsünüzle eşleşir. Her iki göğsünüzü de aldırdıysanız, kendinizi en rahat hissettiğiniz boyutu seçebilirsiniz. Kısmi veya şekilli protez: Kısmi protez, memesinin bir kısmı çıkarılmış kadınlar içindir. Sütyen içine giyilir ve göğüs hatlarını dolduracak şekilde şekillendirilmiştir. Çoğu tam protezle aynı silikon malzemeden yapılmıştır. Kabuk protezi: Göğüslerinizin boyutları birbirinden farklı ise kullanılabilecek bir çeşit parsiyel protezdir. Küçük göğsünüze uyan yumuşak bir silikon ‘kabuk’, böylece büyük olanla eşleşir. Bu tip protez, simetrinin sağlanamadığı durumlarda meme rekonstrüksiyonu ameliyatı geçirmiş veya implant genişletme sürecinde olan kadınlar için de yararlı olabilir. Silikon protez çeşitleri özellikle kullanım şekillerine göre sınıflandırılabilir.

Yapışmalı Protez

Silikon protez ile ilgili merak edilenler türleri ile de alakalıdır. Yapıştırmalı bir protez (tam veya kısmi) doğrudan cilde yapışır. Ağırlığın tamamı sütyen tarafından alınmadığı için, bunlar aktif olan veya daha az destekleyici bir sütyen giymek isteyen kadınlara uygun olabilir. Giysiler yeterince destekleyiciyse , askısız elbiseler ve üstler ile de giyilebilirler . Çoğu kadına ameliyattan sonraki 12 ay boyunca veya radyoterapi sırasında (ve bazen sonrasında) cilde zarar verebileceği için yapıştırmalı protez takmaması tavsiye edilir. Çoğunun protezin bir parçası olarak yapışkan bir yüzeyi vardır. Ya doğrudan göğüs duvarına takılarak ya da yapışkan kısım üzerinde koruyucu bir arkalıklı normal bir protez olarak takılabilirler.

Göğüs Protezleri Hangi Şekillerde Gelir?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler protezin şekliyle alakalı da olabilmektedir. Göğüs protezleri simetrik, gözyaşı damlası veya asimetrik şekle sahiptir. Simetrik:  Simetrik bir form, genellikle sol veya sağ tarafa takılabilen oval veya üçgen bir şekildir. Gözyaşı:  Gözyaşı damlası şekli, göğüsleri alt ve dış bölgede daha dolgun ve meme ucunun üzerinde daha az dolu olan kadınlar için genellikle daha uygundur. Bunlar ayrıca sağ veya sol tarafa takılabilir. Asimetrik: Bunlar genellikle kolun altına veya üst göğüs duvarına sığacak uzantıları olduğundan daha kapsamlı ameliyat geçiren kadınlar için daha uygundur. Bununla birlikte, kapsamlı bir ameliyat geçirmemiş kadınlar tarafından da kullanılabilirler. Sol veya sağ taraf için özel olarak tasarlanmıştır.

Göğüs Protezleri Hangi Ağırlıklarda Gelir?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler aynı zamanda kullanım kolaylığı ile de ilgili olmaktadır. Silikon protezler farklı ağırlıklarda gelir. En uygun ağırlık, diğer göğsünüzün ne kadar ağır olduğuna bağlı olacaktır veya her iki göğsünüzü de çıkarmışsanız, kendinizi en rahat hissettiğiniz ağırlığı seçebilirsiniz. Tam kilolu bir protez, diğer göğsünüzün ağırlığı ile eşleştiği için kendinizi daha dengeli hissetmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, büyük bir boyuta ihtiyacınız varsa, daha hafif bir versiyon daha rahat olabilir. Göğüs protezi çok hafifse hareket edebilir veya yukarı çıkabilir, böylece diğer meme ile aynı seviyede olmaz. Böyle bir durumda, protezinizi takan kişiyle görüşün çünkü yeniden değerlendirilmeniz gerekebilir veya farklı bir sütyen giyme konusunda tavsiye alın. Silikon protez markaları farklı çeşitlerde protez üretimi yapmaktadır.

Göğüs Protezleri Nelerden Yapılır?

Çoğu protez, yumuşak jel benzeri bir madde olan silikondan yapılır. Köpük protezler de mevcuttur. Köpük protez daha hafif ve daha serindir. Özellikle aktifseniz daha uygun olabilir veya bu stili sıcak havalarda daha rahat bulabilirsiniz. Bazı protezler polipropilen boncuklarla doldurulur. Bu kalıplar sütyen şeklini alır ve hava sirkülasyonu sağladığından daha soğukturlar. Silikon protez yapımında kullanılan aletler sterilize edilmiş olmak zorundadır.

Cilt Tonuma Uygun Meme Protezi Alabilir Miyim?

Tam bir eşleşme elde etmek zor olsa da, birçok protez cilt tonunuza uyacak renklerde mevcuttur. Cilt tonunuza olabildiğince yakın bir protez sahibi olmak, kendinizi daha rahat ve güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Bazı firmalar sipariş vermek için protez yapar veya mevcut ürünlere renk katabilir. Özel olarak yapılan bu protezlerin tedarik edilmesi daha uzun sürebilir. Bazı kadınlar protezleri için kendi derilerine daha da yakın olan bir kılıf yapar veya satın alırlar. Cilt renginize uygun bir protez bulma konusunda göğüs bakımı hemşireniz veya tesisatçı ile konuşun.

Göğüs Protezleri Arkalıklı Mı Yoksa Kılıflı Mı Geliyor?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler arasında nasıl kullanıldığı da vardır. Çoğu protezin arkası, önü ile aynı malzemeden yapılır. Bazılarının, onları daha rahat hale getirmek için tasarlanmış kumaş veya yumuşak bir jel paneli gibi farklı bir arkası olabilir. Düz olmayan bir göğüs duvarına uyacak şekilde kalıplanabilen arkalıklar da mevcuttur. Bazı protezlerin daha fazla hava akışına izin veren ve daha soğuk olabilen arkalıkları vardır. Protez oturmasa da silikon yüzeyi kaplayacak yumuşak bir kumaş örtü elde etmek mümkündür. Bu, protezinizin arkasında ısınır ve terlerseniz meydana gelebilecek bir kızarıklık veya cilt reaksiyonunun gelişmesini önleyebilir. Bunu önlemek için bir sütyen cebi de kullanabilirsiniz. Protezin altında deri döküntüsü yaşarsanız, meme bakımı hemşireniz veya aile doktorunuzla konuşmalısınız.

Yüzerken Özel Protez Takmalı Mıyım?

Silikon protez ile ilgili merak edilenler aynı zamanda çeşitli egzersiz faaliyetleriyle de ilgilidir. Yüzme protezleri özellikle yüzerken kullanılmak üzere yapılır ve tuzlu su veya klordan zarar görmez. Bazı yüzücü protezleri şeffaftır. Bazı insanlar belirli bir yüzme protezi takmazlar. Silikon protez fiyatları genelde oldukça makul seviyelerdedir.