Sapmış bir septumu düzeltmek için burun içinde yapılan ameliyattır. Septoplasti nedir sorusunu bu şekilde kısaca yanıtlayabiliriz. Yetişkinlerde yaklaşık 7 santimetre uzunluğunda (2.5-3 inç) olan septum kıkırdak ve kemikten yapılmıştır. Burnun içini iki odacık veya burun deliğine ayırır.

Sapmış Bir Septum Nedir?

Bir septum, düz yerine eğri ise sapmış demektir. Sapmış bir septum, burnun bir veya iki odasını bloke edebilir ve hava akışını engelleyebilir. Bir septum, bir yaralanmadan sapabilir, ancak bu şekilde doğal olarak da büyüyebilir. Septoplasti belirtileri genellikle nefes sorunlarıyla baş gösterir.

Sapmış Bir Septum Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktor, muhtemelen ucunda bir kamera bulunan bir tüpün yerleştirilmesini içeren bir nazal endoskopi yaparak burnun içini inceleyecektir. Bir bilgisayarlı tomografi (BT) da sapmış septum tespit edebilir, ama genellikle gereksizdir. Teşhisten sonra, doktor septoplasti dahil olmak üzere tedavi seçeneklerini tartışacaktır.

Burun Tıkanıklığının Başka Nedenleri Var Mı?

Evet, alerjiler ve polipler burun tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca, burun deliklerine çıkıntı yapan burun içindeki uzun kemik ve doku çıkıntıları olan türbalar, çok büyüklerse tıkanabilir. Steroid burun spreyleri türbinlerde şişmeyi azaltabilir ve yapışkan burun şeritleri geçici rahatlama sağlayabilir.

Septoplasti Neden Gereklidir?

Burundan nefes almayı zorlaştıran ve ağızdan nefes almaya zorlayan sapmış bir septumu düzeltmenin tek yoludur. Ağızdan nefes almak ağız kuruluğuna neden olabilir. Burundan nefes alamama geceleri daha da büyük bir sorundur ve uykuyu engelleyebilir. Bazen septoplasti, sinüs cerrahisi ve burun tümörlerinin çıkarılması gibi diğer tıbbi prosedürlerin bir parçasıdır. Ayrıca septoplastinin kendisi burnun şeklini değiştirmese de septorinoplasti adı verilen burun şekillendirme ameliyatı ile kombine edilebilir. Sonuçta, sapmış bir septumu düzeltmek için septoplasti yapıp yapmamaya karar vermek her hastaya bağlıdır. Durum, semptomları tolere edebilen kimseye zarar vermez.

Septoplasti Hangi Duruma Çare Olur?

Doktorunuzun septoplastiyi önermesinin birincil nedeni, sapmış bir septumu düzeltmektir. Septum, bir burun deliğini diğerinden ayıran kıkırdaktan oluşan iç bölme duvarıdır. Septoplasti ne demek merak edilen bir konu olmakla birlikte sapmış septumu cerrahi yöntemle düzeltme olarak tanımlanabilir. Normalde, septum düz uzanır ve her iki taraftaki burun geçişleri benzer boyuttadır ve engellenmez. Bununla birlikte, bazen yaralanma, bazen de doğuştan bir anormallik nedeniyle septum, bir taraftaki hava akışını engelleyecek şekilde kıvrılır veya sapar. 

Bazı durumlarda, üst nazal pasajlara eşit olmayan nefes akışı, genişlemiş bir burun konka dahil başka tıkayıcı durumlara neden olabilir. Bazı sapmalar karmaşıktır, hatta S-şekilli olup, her iki nazal hava yolundaki nefes akışını engelleyebilir. Doktorunuz belirtilerinizin kapsamlı bir değerlendirmesini yaptıktan ve burnunuzu muayene ettikten sonra deviye septum teşhisine varabilir. Burun muayenesi, burun tıkanıklığınızın doğasını değerlendirmek için burun hava yolunuza küçük bir kameranın yerleştirildiği, burun endoskopi adı verilen bir ofis prosedürünü içerebilir. Septoplasti deviasyon sapmış septumu düzeltme ameliyatıdır.

Septoplasti Nasıl Yapılır?

Anestezi altında ameliyathane ortamında yapılır. Genel anestezi genel seçimdir, ancak doktorunuz alternatif lokal anestezi seçeneğini açıklayabilir. Septoplasti genellikle ayakta tedavi prosedürüdür, yani ameliyat için ameliyat merkezine gelebilir ve aynı gün eve gidebilirsiniz. İşlem sırasında, cerrahınız yanlış hizalanmış kıkırdak ve kemiği düzeltmek için burun deliklerinden hava yoluna erişecektir. Astar (tıbbi terim: mukoza) önce kıkırdak ve kemikten kaldırılır. Septumu yeniden şekillendirmek bazen bir miktar kıkırdak ve kemiğin çıkarılmasını içerir. Astar daha sonra yerine yerleştirilir. Septoplasti ameliyatı nasıl yapılır merak edilen bir husus olmakla birlikte bu tedavinin cerrahi bir tedavi şekli olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Bakım

Septoplasti seti ameliyatta uygulanan cihazlar için kullanılan bir tanımdır. Ameliyattan sonra, hafif ağrı, yorgunluk, burun tıkanıklığı ve hafif burun akıntısı yaşanması yaygındır. Ağrı tipik olarak ağızdan alınan ağrı kesicilerle iyi kontrol edilir. İlk haftadan sonra şişlik ve tıkanıklık düzelmeye başlamalıdır. Septoplasti burun deliklerinden yapıldığından, dışarıda morarma olması alışılmadık bir durumdur. Burnunuzdan bir miktar mukus ve kan akması, iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır. Herhangi bir dikiş varsa muhtemelen kendi kendine çözülür – alınması için doktora geri dönülmez. 

İyileşme sürecinde burnunuzun içine atel veya tampon yerleştirilebilir. Septoplasti sonrası burun tıkanıklığı beklenen normal bir etkidir. Cerrahınız, ne kadar süre yerinde kalmaları gerektiğini size bildirebilir. Ameliyat sonrası bakım, tuzlu su spreylerinin veya sulamaların kullanımını içerebilir. Bakım ekibiniz, hızlı ve eksiksiz bir şekilde iyileşmenizi sağlamanıza yardımcı olacak yollar hakkında size talimatlar verecektir. Septoplasti ameliyatı sonrası sigara içmek ciddi etkiler doğurarak iyileşme süresini uzatabilir. Başarısız septoplasti sonrası işlem bir süre sonra tekrar edilebilir.

Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Ameliyatınızın sonucu, burun dokularınızın stabil hale gelmesi için gereken zaman olacağından üç ila altı ay içinde tam ayarına ulaşacaktır. Bununla birlikte, septum ameliyattan sonra bir yıla kadar hala değişiklikler yaşayabilir.  Nefes almada iyileşme septoplasti sonrası hemen yaşanabilir ve burnun işlevselliği daha iyi hale gelir. Özetle septoplasti ameliyatı, iki burun deliğini ayıran kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapı olan nazal septumun deformitelerini düzeltebilir.

 Sapmış bir burun septumuna sahip olmak kişide nefes alma problemlerine ve yüz görünümünde asimetriye neden olabilir. Rinoplasti ve Septoplasti, burun problemleri için farklı prosedürlerdir, ancak ikisi de aynı anda yapılabilir. Septoplasti, burun deliklerine hava akışının engellenmesini önlemek için yalnızca septumu sabitlemeye odaklanır. Öte yandan, bir rinoplasti, burnun genel dış görünüşünü ve şeklini iyileştirmek içindir.  Burun septoplasti ameliyatı septumu yeniden şekillendirme ve yeniden konumlandırma süresi en fazla 2,5 saat, iyileşmesi ise 2-4 hafta sürer. İyileşme döneminde, komplikasyonları ve burun kanamalarını önlemek için doktorunuzun talimatlarına ve önlemlere kesinlikle uymanız zorunludur.

Septoplasti ameliyatı olanlar için üç ila altı ay sonra burnunuz tam haline gelmiş olmalı ve dokular, kemikler ve kıkırdak stabil hale gelmiş olmalıdır.  Septoplasti ameliyatının sonuçları şişlik ve morarma nedeniyle hemen belli olmayabilir. Yine de, sapmış septum nedeniyle sahip olabileceğiniz herhangi bir solunum problemini anında iyileştirebilir. Sadece işlevsellik geliştirmekle kalmaz, burnunuz da estetik açıdan çok daha hoş hale gelebilir. Septoplasti ameliyatı fiyat tarifesi tedavinin uygulanacağı merkeze ve tedaviyi uygulayacak olan hekimlere göre değişir.