Septoplasti ameliyatı sırasında cerrah, sapmış septumu yeniden şekillendirmek için kıkırdak ve kemiği çıkarabilir. Ameliyattan sonra nefes alma alanı daha fazladır. Burun desteğini vermeye yetecek kadar kıkırdak ve kemik kalır.

Septoplasti

İçten burun, orta hatta nazal septum adı verilen bir kıkırdak ve kemik duvarı ile iki geçide bölünmüştür. Septum bir tarafa kayarsa burun tıkanıklığına neden olabilir. Genel anestezi altında yapılan septoplasti ameliyatı adı verilen bir operasyonla septal sapma düzeltilebilir. Septoplasti ameliyatı nedir sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. Septoplasti genellikle alt (alt) konkaların boyutunu küçültmek için ameliyatla birlikte yapılır. Septoplasti ameliyatı aşamaları cerrahi bölümde olduğu kadar ameliyat sonrası bölümde de oldukça önemlidir. Açık septoplasti ameliyatı genellikle gerek duyulmayan bir yöntemdir.

Ameliyattan Önce

Kişisel veya ailevi kanama sorunları öyküsünü bildirin. Kanı sulandırmak için ilaç kullanıyorsanız (örneğin aspirin veya varfarin; bunların ameliyattan önce kesilmesi gerekecek)bildirin. Ameliyattan 6 saat önce yemek yemeyin veya içmeyin. Septoplasti burun ameliyatı gerekli görüldüğünde mutlaka başvurulması gereken bir tedavidir. Septoplasti ameliyatında burun şekli değişir iddiası olsa da bu gerçeği yansıtmamaktadır.

Ameliyat

Septoplasti ameliyatı genel anestezi altında bir ila iki saat sürecektir. Septoplasti ameliyatı ne kadar sürer sorusunun yanıtını bu şekilde verebiliriz. Burnun hemen içindeki septum üzerinden küçük bir kesi yapılır. Görünür iz kalmayacak. Septum cerrahi olarak düzleştirilir. Türbin boyutu küçültülür. İşlem çoğu zaman gündüz ameliyatı olarak yapılır ve ameliyattan 2-3 saat sonra eve dönersiniz. Septoplasti ameliyatı nasıl yapılır sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Ameliyattan Sonra

Ne beklemeli ve nelere dikkat etmeli: Septoplasti ameliyatı ardından burun tıkalı hissedecektir. Bu, burun dokusunun ameliyata verdiği normal bir reaksiyondur. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde düzelecek. Septoplasti ameliyatı sonrası üst dişlerde ve dudaklarda geçici uyuşma olabilir. Burun şeklini değiştirmez; tüm kesiler burnun iç kısmındadır. Normal olan bir veya iki hafta boyunca burnunuzdan kan lekeli mukusu veya birkaç damla kanı boşaltmayı bekleyin. Sürekli taze kan akışı haline gelirse, pratisyen hekiminiz, cerrahınız veya acil servise başvurun. Ağrı minimum düzeyde olacak ve birkaç gün sürebilir.

Septoplasti ameliyatı sonraki 2. günden itibaren salinle durulamaya başlayın ve 6 hafta boyunca devam edin. Operasyondan 2-3 hafta sonra bir takip ziyareti düzenlenecektir. 2-3 takip ziyaretine ihtiyacınız olabilir. Ameliyattan 3 ay sonra iyileşme tamamlanacak. Burundaki basıncı azaltmak için hapşırırken ağzınızı açık tutun. Burnunuzu sadece ameliyattan sonraki ilk hafta silin ve ikinci hafta nazikçe üfleyin. Ameliyattan iki hafta sonra dinlenin ve yorucu aktivitelerden kaçının. İş veya okulda 5-7 gün izinli alın. Septoplasti ameliyatı sonrası sigara içilmesi enfeksiyon riski oluşturur.

Komplikasyonlar

Septoplasti ameliyatı olanlar yorumları genellikle olumlu yönde yaparlar ancak tersi de mümkündür. Genel olarak, postoperatif komplikasyonlar nadirdir. Kanama. Ağır kanama burnun tamponlanmasını veya nadiren ameliyathaneye geri dönmesini gerektirebilir. Enfeksiyon. Artan ağrı, kızarıklık, grip benzeri semptomlar, artan burun tıkanıklığı antibiyotik gerektiren enfeksiyon belirtileri olabilir. Septal hematom / apse. Bu, kıkırdak ile septumun astarı arasında bir kan toplanmasıdır ve semptomlar enfeksiyonunkilere benzer. Buna sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız derhal cerrahınızla iletişime geçin.

Septal perforasyon. Bir septal perforasyon, iyileşme bozulursa, septumda gelişebilecek bir boydan boya deliktir. Bu, hastaların% 2’sine kadar ortaya çıkabilir. Bu genellikle asemptomatik olacaktır ve onarılması gerekmeyecektir. Burun içi yapışıklıklar (yara dokusu). Burun içinde septum ve alt türbinlerde yara izleri oluşabilir. Bu izlere yapışıklıklar denir. Tekrarlayan burun tıkanıklığına neden olabilirler. Bu yapışıklıklar genellikle ofiste lokal anestezi altında tedavi edilir. Kalıcı semptomlar. Hastaların% 10’una kadar semptomlarda çok az iyileşme olabilir veya hiç iyileşme olmayabilir. Bu durumda ikinci bir ameliyattan (revizyon septoplasti) yararlanılabilir. Septoplasti ameliyatı olanlar sıklıkla başarılı sonuçlarla karşılaşır.

Septoplasti Sırasında Neler Beklenir

Septoplasti ameliyatı, sapmış bir septumun neden olduğu burun içindeki tıkanıklığı onarır. Sapmış bir septumda, burnu iki odaya ayıran duvarda bir sorun vardır. Sapmış bir septum, bir veya iki burun deliğinden gelen havayı engelleyebilir. Bu, burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırır. Septoplasti ameliyatı sırasında cerrah burun içinde kesi yapar. Daha sonra cerrah kıkırdağı ve bazen de kemiği septumdan düzeltir, yeniden şekillendirir, hareket ettirir veya çıkarır.

Riskler

Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bunlar hafif bir kanama ve enfeksiyon riskini içerir. Sağlık uzmanınız, diğer riskleri ve komplikasyonları sizinle görüşecektir.

Septoplasti Sonrası

Septoplasti ameliyatı sonra bir iyileşme alanına veya hastane odanıza götürüleceksiniz. Deneyiminiz aşağıdaki gibi olabilir: Burnunuzun içinde ambalaj malzemesi olabilir. Bu kanamayı azaltır ve iyileşmeye yardımcı olur. Burnunuzun dışında da bandaj (pansuman) olabilir. Burnunuzdan biraz mukus ve kan akması normaldir. Ambalaj çıkarılıncaya kadar ağzınızdan nefes almanız gerekebilir. Rinoplasti de yapıldıysa, göz kapaklarının çevresinde biraz şişlik veya morarma olabilir. Biraz boğaz kuruluğu ve tahrişi bekleyin. Ağrı kesici ilaç gerektiğinde reçete edilecektir. Prosedürünüzden sonra almamanız gereken ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Takip Bakımı

Sonrasında bir hafta içinde sağlık uzmanınızla görüşmeniz gerekecektir. Beklemeniz gerekenler: Herhangi bir ambalaj, atel veya pansuman muhtemelen çıkarılacaktır. Bu yapıldığında hafif ağrı hissedebilir ve biraz kanayabilirsiniz. Atel veya tampon çıkarıldıktan sonra, büyük olasılıkla ameliyat öncesine göre daha iyi nefes alırsınız. Burun ucunun altında hafif uyuşma, ağrı, şişlik ve biraz sertlik olabilir. Birkaç gün içinde burnunuzun içi şişebilir ve nefesinizi kısa süreliğine bloke edebilir. Veya bir kabuk veya kabuk, kısa bir süre için nefes almayı engelleyebilir. Kabuğu rahat bırakın. Sağlayıcınız onu kaldırabilir. Ameliyattan sonra düzenli olarak salin (sulama veya aerosol) kullanmak, her ziyarette kabuklanma miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Septoplasti Sonrası Ne Bekleyebilirim?

Burun deliklerinden yapıldığı için hastaların yüz izleri veya siyah gözler konusunda endişelenmesine gerek kalmaz. Bununla birlikte, burun ön tarafında ağrı veya hassasiyet, şişlik nedeniyle tıkanıklık ve kan ve / veya mukozun burun akıntısı yaşayabilirler. Septoplasti ameliyatı riskleri ciddi sonuçlara da neden olabilir. Septoplasti ameliyatı kaynaklı şişlik iki ila üç gün sürebilir ve drenaj iki ila beş gün sürebilir. Genellikle reçetesiz satılan ilaçlar ağrı için yeterlidir, ancak doktor ağrı kesici reçete edebilir. Doktor, hastaya burun tıkanıklığını temizlemek için salin spreyleri veya sulama tedavileri uygulatabilir.

 Ancak tampon burunda ise materyal çıkarılana kadar hastanın ağızdan nefes alması gerekecektir. Burnun maksimum netliğe ulaşması üç ayı bulabilir. Septoplasti ameliyatı fiyat tarifesi merkezden merkeze değişmektedir. Septoplasti ameliyatı fiyatları doktorlara bağlı olarak da değişmektedir. Septoplasti ameliyatı fiyatı nedir sorusunun yanıtını öğrenmek için tedaviyi uygulayan merkezler görüşmek gerekir, ancak sigorta ile görüşüp bedelin karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek gerekir.

Septoplasti Sonrası Kendime Nasıl Bakarım?

İlk gün dinlenin. Burnu ovalamayın ve hatta dokunmayın. Tıkanıklık hissetmesine rağmen burnu sümkürmeyin çünkü kanamaya neden olabilir. Hapşırmak kaçınılmaz ise, ağızdan hapşırınız. Ağrı ve şişliği azaltmak için burun ve göz çevresine temiz bir bez veya havlu ile örtülmüş bir buz torbası uygulayabilirsiniz. Geceleri şişliği ve tıkanıklığı azaltmak için başınızı iki yastığa dayayarak uyuyun. Septoplasti ameliyatı sonrası ilk 24 saat duş veya banyo yapmayın. Doktora planlandığı gibi dönün çünkü burun içindeki dikişler kendi kendine çözülmezse, doktor bunları çıkarabilir.

Enfeksiyona yol açabilecek soğuk algınlığını önlemek için insanlardan bir süre uzak durun. Tozlu veya dumanlı yerlerden uzak durun. Bir veya iki hafta sonra işe veya okula dönün, ancak hemen ağır kaldırma yapmayın. Ameliyat sonrası bir veya iki hafta, Düşmeye neden olabilecek aktiviteleri azaltın. Bunlara eğilme ve spor yapma dahildir. Aslında, bir aya kadar spor yapmaktan kaçınmanız istenebilir. Örneğin bağırsak hareketleri sırasında ıkınarak yüze baskı uygulamamaya çalışın.