Saç ekiminden sonra bakım, saç ekimi prosedürünüzün başarısıyla neredeyse yüzde yüz orantılıdır. Ameliyat zor bir ameliyat değildir, ancak bakımı doğru yapmazsanız istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında, ameliyatı yapan doktor tarafından hasta bilgilendirilecektir. Bu sorunlar gözlemlenir ve ekimden sonra izlenirse, floklama prosedürünün beklenen sonuçları vermemesi için hiçbir neden yoktur.

Bunun dışında doktorunuzun takip etmesi gereken konular hakkında size bilgi verilecektir. Özel uygulama gerektiren saç ekiminden sonra dönemi başarıyla atlatmak, düzenli uygulanan ilaçları kullanmak, önerilen uygulamayı gerçekleştirmek, bir an önce yeni saçlara kavuşmak için yeterlidir.

Saç Ekimi Sonrası Uzak Durulması Gerekenler

Saç ekiminden sonra her zaman terleme, yorulma veya duş alma gibi ağır işlerden kaçının. Ayrıca terleme saç köklerine zarar verir ve sağlıklı büyümesini engeller. Stresli ve gergin ortamlardan uzak durun. Stres, saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle stres nedeniyle saçlarınızı kaybettiyseniz, ekimden sonra stresli bir ortama kendinizi yerleştirmeyin.

Ekimden sonra antibiyotiğe ihtiyacınız olacağı için asla alkol içmeyin. Alkol dolaşım sistemine doğrudan kandan girdiği için yeni ekilen saçlar için zararlıdır.

Ameliyat Sonrası

Saç ekiminden sonra kısmi ağrı ve halsizlik yaşayabilirsiniz. Verilen lokal anestezi nedeniyle de gerginlik yaşanabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaç ile birkaç gün içinde bu şikayetler tamamen ortadan kalkacaktır. İlk birkaç gün mümkün olduğunca sırt üstü yatmalı ve tedavi bölgesine dokunmaktan kaçınmalısınız.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizEkimden sonra ekim yerinde uzanırsanız ödem oluşabilir. Bunun için endişelenmeye gerek yok. Bu şişlikler birkaç gün içinde kaybolur.

Saç ekiminin ertesi günü boyundaki bandajı çıkarın. Ardından ödemin baştan alına ve gözlere düşmesini önlemek için alnı bandajlayın.

Saç ekiminden sonraki ikinci günden sonra ekim yapılacak bölgeye hiçbir madde uygulanmamalıdır. Yalnızca doktorunuzun yazdığı ilaçları ve solüsyonları kullanın.

Ekimden Sonraki İlk 3 Gün Ne Yapmalı

Saçınızı asla ilk gün yıkamayın. İkinci gün hastaneye gidip uzman tarafından yıkatmanız gerekiyor. Saçınızı ancak 3. günden sonra yıkamanızı öneririz. Önceden yıkanmışsa saç ekimi sonuçları için istenen sonucu almak zordur.

İlk üç gün güneşten olabildiğince uzak durun. Gerçekten dışarı çıkman gerekiyorsa, kafanı rahatsız etmeyen yumuşak bir şapka takmak iyi bir fikirdir.

Saç ekilen bölgeye dokunulmamasına veya çarpmamasına özen gösterilmelidir.

İlk üç gün sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durmalısınız. Yeni ekilen saç kökleri doğrudan kana giren, ilaç ve tahriş edici maddeler içerdiğinden çok çabuk etkilenir.

15 günlük Ekim Süreci

Floklu bölge en az 15 gün güneş ve yağmurdan korunmalıdır.

Sıcak veya soğuk ortamdan uzak durmalı, sıcak su yerine soğuk suda yıkanmalı, hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmalısınız. Bu tür yerler ayrıca enfeksiyon riskini artırır ve ameliyatın başarısını azaltır.

İlk 3 gün yıkanmamış başlığın 3. günden itibaren 15 gün pH değeri 5.5, antibakteriyel ve kimyasal içeriği düşük bir şampuanla yıkanması zorunludur. Bu tip şampuanlar saç derisindeki bakteri ve bakterileri öldürür ve saç kökü gelişimini sağlar.

Saç ekiminden sonra yaklaşık bir hafta içinde kafa derisindeki izler ve kabuklar kaybolur. Ameliyat sırasında oluşan kesiler ve izler tamamen çıkarılır. Bunun için endişelenmenize gerek yok.

Ameliyat Sonrası Bakım

Saç ekiminden sonra saç köklerinin toplandığı bölgede küçük kızarıklıklar ve sivilceler görülebilir. İlacınızı düzenli kullanırsanız ve hijyeninize dikkat ederseniz, bunlar bir süre sonra kaybolacaktır.

Saçınızı 3 gün sonra ilk kez yıkıyorsanız, uyguladığınız merkezde yıkamanızı öneririz. Bu, ameliyat sonrası yönetimi sağlar ve kullanılan malzemeler uzman olduğundan temizlik işlemi herhangi bir soruna neden olmaz.

Verilecek losyonu bu süre zarfında parmak uçlarınızla günde bir veya iki kez uygulayın, bu losyon yaklaşık 45 dakika beklemeli, ılık suyla durulamalı ve saç derisini PH5.5 antibakteriyel şampuanla yıkamalıdır. Yıkama sırasında yumuşak hareketlerle ve masajla uygulanmalıdır.

İşlemden sonra saç ekimi nasıl yapılır ve sonrası için yapmanız gereken her şey tek tek anlatılır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Temizliğin başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, ekim bölgesindeki tel kopmaya başlar. Buna bakınca paniğe kapılmanıza ve ekimin işe yaramadığını düşünmenize gerek yok. Bu doğal bir süreçtir. Saç ekiminden sonra cildin 1,5 cm altına yerleştirilen köklerden yeni saçlar çıkmaya başlar.

Kafa derisindeki kabuklanma, sürüden 10 gün sonra çıkmaya başlar. Cildin yapısından dolayı bu dökülme gecikirse yıkama sırasında yumuşak bir masaj hareketi bunu kolaylaştırabilir.

Saç derinizde kaşıntı hissederseniz, bunu doktorunuza bildirin ve ilaç isteyin. Nakil bölgesine asla jöle, sprey veya briyantin gibi maddeler uygulamayın.

Saç ekimi sonrası birkaç ay saç kurutma makinesi veya şekillendirme aleti kullanmamaya özen gösterilmelidir. Bunun nedeni fön ve kurutucudan gelen sıcak havanın ekilen köklere zarar vermesidir. Mümkün olduğunca havluyla kurutmanızı tavsiye ederiz.

Saç Ekimi Sonrası Uzun Dönem Bakım Nasıl Olmalıdır

Kimyasal içeriği düşük bir şampuan kullanın, saçınız uzamaya başladığında ona güvenin, temizleyin ve saçınızı ve saç derinizi etkileyen her türlü maddeden ve yorucu hareketlerden kaçının.

Saçlar estetik bir anlayışla ekilse bile tıbbi bir uygulamadır. Kliniğinizi ve doktorunuzu seçerken çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılayamayacak ve para kaybedip sağlık sorunları yaşayabileceksiniz.

Özellikle doktorunuzu dikkatle dinlemeli, verdiği ilaçları kullanmalı, tavsiyelerine uymalı ve düzenli muayenelere gitmelisiniz. Saç ekiminden sonra kendi kendinize bir çözüm bulmak yerine, doktorunuza başvurmanız ve doktorunuzun yönlendirdiği uygulamayı çalıştırmanız önerilir.

Saç ekimi fiyatları ile başa çıkıp ve fiziksel olarak külfetli saç ekimlerinden beklediğiniz sonuçları alabilmeniz için kurallara uyup dikkatli davranırsanız eski saçlarınızı geri almamanız için hiçbir sebep yoktur.