Saç ekiminde greft, genellikle saç ekimi yapmak isteyen veya bu konuda çalışan kişiler tarafından duyulmaktadır ancak aslında saç ekimi dışında diş hekimliği ve cerrahi gibi tıp alanlarında kullanılmaktadır.

Bize tıp alanında çok yardımı olan gref kavramı, özellikle doku ile de alakalı olduğundan plastik cerrahi dalında bolca kendinden söz ettirmektedir. Saç ekiminden öte yaralanmaları geçirebilecek doku ameliyatları sırasında ya da diş hekimliğinde kendinden söz ettiren greftklerimiz, saç sağlığımız için korumamızın çok önemli olduğu bir parçamızdır.

Greft Nedir

Greftler, tıbbın farklı alanlarında farklı anlamlar taşıyabilir ve vücudun herhangi bir yerinden alınan ve kan damarları ya da sinirler bağlantısı olmadan vücudun başka bir yerine nakledilen doku olarak tanımlanır.

Bu doku parçası, “difüzyon” adı verilen bir şekilde nakil alanında sağlanır. Difüzyon, kan damarları ve sinirler arasındaki bağlantılardan bağımsız olarak çevre doku ve kılcal damarları tarafından taşınan greftlerin beslenmesidir.

Beslenme sorunları yaşamak, greftin ekildiği bölgeye uyum sağlayamaması ve öldüğü anlamına gelebilir. Greft naklinin oluşabileceği bazı yerler; deri, saç kökleri, kök hücreler, kıkırdak, kemikler, yağlar, tırnaklar, damarlardır.

Deri greftleri öncelikle plastik cerrahide yara ve yanıkların, travma sonrası cilt kusurlarının vb. Tedavisinde kullanılırken, saç ekimi ameliyatında saç ekiminde greft greftleri kullanılır.

Saç Ekiminde Greft Çeşitleri

Saç ekiminde greft çeşitleri farklı boyutlarda olabilir. Genelde her iki kulak ense arasındaki donör bölgeden alınan bir greft ikili, üçlü ya da beş saç kökü içerebilir.

Saç ekiminde saç dökülmesi olan kısma ne kadar saç ekilebileceği ameliyatın sonucunu etkileyen aşamadır.

Saçın ekildiği bölgede ne kadar saç çıktığı greftin değil greftin içindeki saç kökü sayısı ile doğru orantılıdır.

Donör bölgeden greftler çeşitli şekillerde toplanabilir. FUT teknolojisi ile saç ekimi ameliyatı gittikçe büyüyen cilt parçaları toplanarak gerçekleştirilirken, Fue teknolojisi ile saç kökleri daha küçük greftler halinde toplanabilmektedir. 0,6-0,8 mm çapında uçlu bir cihaz yardımı ile toplanan saç ekiminde greft,  kompakt ve küçük boyutu yaranın hızlı iyileşmesini sağlar. Mikrofue teknolojisi ile toplanan bu küçük dokulara “mikrograft” adı verilir.

Greft Saklama Koşulları

Saç ekimi ameliyatının ilk aşamasında toplanan saç ekiminde greft, ameliyatın ikinci aşaması olan ekim sürecine kadar tutulur.

Donör bölgeden toplandığında canlı ve diri olması gereken bu dokuların bir veya iki saat yaşaması için ameliyattan önce uygun şekilde şartlandırılması gerekir. Greftler alındıktan sonra özel bir solüsyonda bekletilir. Günümüzde greft tutmak için kullanılan bu çözelti kalitelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Seçilen özelti kalitesi, greft kaybını önemli ölçüde önleyecektir.

Bir Seansta Kaç Greft Ekilebilir?

Ekim yapmak zor bir ameliyattır. Ağır bir ameliyat değildir, ancak zaman alır. Saç ekimi, sabır gerektiren bir süreçtir. Saç ekimi ameliyatı 4 ila 8 saat sürebilir. Bu süre ekilen greft sayısına göre değişebilir.

Genelde bir veya iki seansta floklama yeterlidir ancak çok fazla greft seans sayısını artırabilir. Seans süresi yapılan işleme bağlıdır.

FUT yönteminde kökler toplanır ve ekilir, böylece tek seferde 2000-3000 saç ekiminde greft ekilebilir. FUE tekniğinde kökler tek tek alınır ve tek tek ekilir. Bu, sürü süresini uzatırken başarı oranını artırmanıza olanak sağlar. FUE teknolojisi ile 6-9 saat içerisinde ortalama 4000 greft ekilebilir.

Saç ekimi, emek isteyen yoğun bir süreçtir. Greft alımı ve ekim sırasında lokal anestezi nedeniyle ağrı hissetmeyen hastalar gazete okuyabilir ve televizyon izleyebilir.

Saç Ekiminde Greft Anlamı

Greft üzerinde bir veya iki saç kökü bulunan bir deri parçasının adıdır. Saç ekiminin yeri greft miktarına göre hesaplanır. Yani greft, ense bölgesinden veya vücudun herhangi bir yerinden toplanıp ekilen saç köküdür.

Saç Ekimi için Greft Hesabı Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde greft hesaplama kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Greftin hesaplanabilmesi için öncelikle bir uzman tarafından ekilecek alanın hesaplanması ve ölçülmesi gerekir.

Greftler büyük miktarlarda ekilebilir veya üzerine su serpilebilir. Seyrek saç dökülmesi için 100 greft yeterli olabilir ancak bu sayı 4000 greftlere kadar çıkabilmektedir.

Greft Sayısı Saç Ekimi için Etkili midir?

Saç ekiminde etkili olan greft sayısı, saç ekimi yapanların merak ettiği bir diğer sorudur. Greft sayısı floklama için oldukça etkilidir. Saç ekiminde greft aynı zamanda sizden alınan bir kök hücredir. En sağlıklı greftler uzman bir kişi tarafından seçilir ve ekilecek bölgeye yerleştirilir. Greft sayısı arttıkça yeni çıkan saç kökleri de artar.

Greftin Maliyeti Nedir?

Bir saç ekimi greftinin maliyeti ne kadar sorusuna cevap vermek, saç kökü ve greft miktarı fiyatı belirleyebilir. Saç ekimi greft fiyatları greft başına belirlenir. Saç dökülme oranı düşükse greft oluşumu 2200-3000 civarında olacaktır. Bununla birlikte, ciddi saç dökülmesi problemleriyle karşı karşıyaysanız, yaklaşık 45.000 greft ihtiyacınız olacaktır.

Her klinik, saç ekimi greft ücreti için farklı bir fiyat verebilir, burda dikkat edilmesi gereken nokta, greftlere zarar vermeyecek bir klinik bulmaktır. Ameliyatınızı yapacak olan doktorun tecrübesi pek çok şeyi değiştirebilir.

Operasyona gireceğiniz yerin fiyatı değil uzmanlığı üzerine yoğunlaşmak, bir seferlik yapacağınız bu hayat değiştirecek prosedürden en büyük karla çıkmanıza neden olacaktır. Saç çizgisi oluşturmaktan saç ekiminde greft saklayan çözeltiye hem doktorunuzun hem de doktrorunuzun takımının işinin ehli olması gerekmektedir.

Greft en önemli faktördür. Tartışmasız ameliyat sırasında greftlerinizi en iyi koruyabilecek uzmanlara inanmak öçok önemlidir. Saç ekimi sırasında ters gidebilecek durumların birçoğu bu kadar önemli bir yere sahip olduğu için saç ekiminde greft ile ilgilidir.