Saç Ekimi Nedir ? ( Saç Restorasyon Cerrahi )

Yaşa bakmaksızın , saç yoğunluğunun azalıp , derinin açık olmasıyla ortaya çıkan durumdur. Yoğun olan bölümden yani dökülmemeye kodlanmış verici alan olan  donör  bölgesinden( enseden) alınan foliküler ünite ( saçlar ) ihtiyaç duyulan bölgeye nakletmek ve saçlı hale getirmektir. 

FUT Tekniği ( Foliküler Ünite Transplantasyonu )  Yöntemi  ;

Genel anestezi altında uygulanır,  cerrahi bir işlemdir. Donör ( enseden ) bölgesinden planlanan noktadan, filep  doku kesilerek çıkarılır ve enseye dikiş atılır. Kökler ayrıştırılarak , ihtiyaç duyulan bölgeye nakledilir. Acılı ve ağrılı bir işlemdir. İyileşme süreci 1 ayı bulabilir, şişlik ve morluk   yaşanır.

FUE Tekniği  ( Foliküler Ünite Ekstraksiyonu )

Fue tekniği , Fut tekniğine göre son derece konforlu küçük cerrahi işlemidir.

Saç ekiminde kişinin kafa şekli , cilt yapısı ve  saç yapısına göre çizim yapılır, sedasyon yöntemi  lokal anestezi uygulanır. Son teknoloji kullanılarak, steril ortamın üst seviyede olduğu ve uzman hekim  ve ekibi tarafından saç ekimi gerçekleştirilir.

Foliküler ünite ekstraksiyon işlemi , için özel olarak imal edilmiştir. 07 ila 09 mm arasında çapı olan olan  mikrocerrahi motor uçları kullanılır, dokunma hissi ve ayrıştırıcı görüntüleme polarize ışıklı lup ile görsel ve zihinsel algılamayla özenle seçerek , hassas foliküller dikkatlice alınır.

Alınan foliküler hypotermosol ( doku transfer sıvısı ) + ATP solüsyonuna konularak , İhtiyaç duyulan bölgeye göre gruplandırılır uygun sıcaklıkta (+4 santigrat derece C )saklanır doku canlılığı , bütünlüğü koruma altına alınır.

İhtiyaç duyulan bölge santimetrekare başına başına, yaklaşık olarak  30-50 foliküler üniteden  daha azıyla doğal ve yoğun bir sonuç elde edilir. Kişinin saç sıklığına göre bu sayı değişebilir 60-70 foliküler üniteye ihtiyaç duyulabilir. matematiksel hesaplar ile planlanır , doğal saç yapısına ve yönüne göre doğal görünümü sağlamak için ince uçlu slitlerle  saç kanalları açılır.

Açılmış olan kanallara greftler, itina ile ince uçlu pensetler yardımı ile yerleştirilir. Her bölgenin eşit dağılımına itina gösterip homojen bir görüntü sağlanmalıdır.

İşlem yaklaşık olarak 6 ila 8 saat sürer.

Küçük cerrahi işlemidir, yara oluşmaz, iz kalmaz, şişme ve morluk oluşmaz hasta aynı gün evine gidip normal hayatına devam edebilir.

Saç ekimi sonrası iyileşme süresi esasında kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir. Kişinin açık yada koyu tenli oluşu, sigara kullanıp kullanmıyor oluşu , yaşı , deri esnekliği , beslenme alışkanlıkları gibi bir çok kriter , saç ekiminden sonra işlem yapılan bölgelerin hangi hızda ve ne şekilde iyileşeceğini belirler.