Saç Ekimi Yorumlar diğer insanların işleminin nasıl geçtiğini size bildirmekte harika bir yol oynar. Ancak saç ekimi ile ilgili doğru araştırmayı kendiniz yaparak ve bu konu hakkında gerçek bir uzmanla konuşarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Saç Ekimi Nedir?

Günümüzde FUE, Microfue, Sapphire Fue, DHI gibi çeşitli isimlerle anılan saç ekimi yöntemleri vardır, ancak hepsi tek bir yöntemdir. Saç ekiminin atası olarak bilinen, ameliyat sonrası zorlu bir süreç olan FUT, bugünlerde eski ve geçersiz sayılıyor. Günümüz işlemlerinin tamamı Fue Yönteminin varyasyonlarıdır.

Saç ekimi yöntemi, saç köklerini kafa derisinden nasıl topladığınıza ve kökleri nasıl yerleştirdiğinize bağlıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç ekimi yöntemleri bazı yenilikleri de beraberinde getirerek saç ekimini ağrısız ve izsiz hale getirmiştir.

FUT ve FUE olmak üzere iki tür ekim yöntemi vardır. FUT yöntemi ile şerit kesilerek çıkarılan saç köklerini uzman FUE yöntemi ile tek tek toplar. FUE kullanılarak yapılan saç ekimi operasyonları, saç köklerini elde etmek için manuel, motor ve robotik teknikler kullanır. Fut saç ekimi artık tercih edilen yöntem değildir. Saç dökülmesinin cerrahi olarak tedavi edildiğinden beri iki ana hedefi olmuştur.

  • Büyük ölçekli doğal sonuçlar elde etmek.
  • Donör alanı yetersiz olan hastalarda saç ekimine olanak sağlamak.

Bu yöndeki arayış halen devam etmektedir, ancak son yıllarda kullanılan FUE floklama yöntemi her iki amaca da ulaşmada tatmin edici sonuçlar vermiştir. Saç Ekimi Yorumlar da bu konuda size yardımcı olur.

Hangi Saç Ekimi Yöntemi Geçerlidir?

Temel olarak saç ekimi ameliyatı; saç köklerinin toplanması, kanalların açılması ve bir kanala saç köklerinin yerleştirilmesinden oluşur ve aslında pek çok farklılık vardır. Geçmişten günümüze saç ekimi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  • FUT yöntemi (saç kökü ünitesi ekimi),
  • FUE yöntemi (saç kökü ünitesi ekstraksiyonu),
  • DHI yöntemi (direkt saç ekimi)
  • Robot FUE yöntemi en az Saç Ekimi Yorumlar içinde bahsedilen konudur.

FUT Yöntemi

Donör bölgedeki saçlar, kalın şeritler halinde deri ile birlikte alınır. Uzman saç köklerini mikroskop altında cilt dokusundan ayırdıktan sonra saçsız alana tek tek şeritler halinde eker. Genellikle toplanan kafa derisi parçaları, iki kulak arasındaki mesafeye bağlı olarak 10 ila 15 mm genişliğinde ve 25 ila 30 cm uzunluğunda olacaktır. Saç kökleri alındıktan sonra bu bölge dikilmelidir.

Saç ekiminden sonra dikiş yerlerinde 8-10 cm iz kalacaktır. Fazla saç kökleri tek seferde ekildiği için avantajlıdır. Ancak hem ağrılı süreç hem de sonrasında oluşan yara izi nedeniyle FUT saç ekiminde tercih edilen yöntem değildir.

FUE Yöntemi

FUE floklama yöntemi ilk olarak Rassman ve kliniği tarafından 2002’de bulundu. Bu teknikte uzman FUT yönteminde olduğu gibi kulak arasındaki ense bölgesinden saç alır. Ancak saç köklerini şerit olarak değil donör bölgeden tek tek alır. Donör bölgeye zarar vermemek ve doğal bir görünüm oluşturmasıyla FUT yönteminden ayrılır. FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi lokal anestezi altındadır ve hastanın ağrı ve sıkıntısını da ortadan kaldırır. Saç Ekimi Yorumlar konusunun neredeyse tamamı fue ile ilgilidir.

Günümüz floklama yöntemlerinin standardı olan FUE, dört farklı şekilde yapılmaktadır.

Manuel Zımbalı FUE

Bu FUE yöntemi saç köklerini ilk olarak manuel punch denilen bir cihaz ile toplar. Değişik büyüklükte uçlu bu punchlar ile saç kökleri doktor tarafından elle gevşetir. Ardından mikro kalem seti adı verilen bir cihazla gevşeyen saçları tek tek toplar. Saçları tek tek elle toplayan FUE ekim yöntemi manuel olarak toplandığı için zaman almaktadır. Saç Ekimi Yorumlar manuel zımba tekniği ile ilgili size bilgi verebilir.

Mikromotorlu FUE

Saç köklerinin alındığı yer bu alet ile otomatik olarak gevşer. Manuel zımbalar gibi çeşitli boyutlarda uçlar vardır. Bu uçlar mikromotor cihaz üzerine istenilen ölçüye göre uzman tarafından yerleştirilir.

Daha sonra saç kökünün etrafına küçük bir delik açılarak saç kökünü otomatik olarak gevşetir. Bir mikropen set cihazı ile manuel punch gibi gevşek saç köklerini toplar. Otomatik rotasyon fonksiyonu saç ekim işini kısa sürede tamamlar. Saç ekimi sonuçları bu teknikte gayet başarılıdır.

Robot FUE Yöntemi

Teknolojinin gelişmesi saç ekimi yöntemleri kapsamında çeşitli yenilikleri de beraberinde getirmiştir. Robot FUE olarak adlandırılan bu yöntemde saç kökleri doktorun yönlendirdiği bir robot tarafından toplanır. Sistem, kafanızı birden fazla kamerada görüntüleyerek ve görüntüleri bilgisayar ortamınıza aktararak çalışır.

Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler üzerinde yapılan analizler sonucunda saç köklerinin büyüme yönüne göre saç kökleri toplanır. Bilgisayar ekranı sayesinde kafa derisi büyüyor, bu nedenle mesafe standart saç ekim yöntemleriyle karşılaştırıldığında, Robot FUE avantajlı bir durum yaratır. Robot FUE, saç ekim merkezlerinin geliştirilmesinde rutin olarak kullanılmamaktadır. Saç Ekimi Yorumlar bu konunun eksikliğini Türkiye’de fazla bulunmaması dolayısıyla yaşar.

DHI Yöntemi

Kalem ucu olarak da adlandırılan DHI yöntemi ile floklama, özel bir uçlu kalemin (Chepen) FUE floklanmasını gerçekleştirir. Dhi, en güvenli ekin ve kellik önleme yöntemidir. Choi iğneleri ince, yuvarlak ve keskin uç şekline sahiptir. DHI saç ekimi işlemi, bu enjeksiyonun yapıldığı donör bölgeden saç köklerini toplar. Bu floklama yöntemi, diğer FUE floklama aşamalarından farklı olarak, kanal açılmadan köklerin doğrudan kel bölgeye nakledilmesini içerir.

Özet ile FUE yönteminin bilinen kanal açma ve aşamaları aynıdır ama Choi Pen DHI’daki tek değişimdir. Böylelikle vücuttan ne kadar çok saç kökü doğru alınırsa, saç ekiminin başarı oranı o kadar yüksek olur. Saç Ekimi İstanbul klinikleri Dhi konusunda çok başarılıdır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimine karar verenler ameliyatla ilgili her şeyi bilmek isterler. Bu detaylardan biri operasyon maliyetidir. Maliyetleri artıran veya azaltan şeyleri öğrenenler ekim fiyatını merak eder. Saç Ekimi Yorumlar içinde de fazla bulunmayan bir konudur.

Bu kadar çeşitli teknik bulunmasına rağmen hala saç ekimi yönteminde kök hücre ve saç klonlama gibi çeşitli tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından bulunmaya devam ediyor ancak bu iki tedavi yöntemi şu anda daha doğru bir şekilde araştırma ve geliştirme istemektedir. Elimizde kesin bir veri veya sonuç yoktur. Bugün, FUE teknolojisi harika bir şekilde geliştiriliyor ve bugün birçokları için umut ışığı olan yöntem budur.

Saç Ekimi fiyatları ise sürekli değişmekte olan bir konudur. Seçtiğiniz tekniğe, doktorunuza, kliniğinize ve özellikle sizin saç durumunuza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Fue Yönteminin Özellikleri

FUE yöntemi ile kökler tek tek elde edilir. Donör alan minimal travma altındadır. Çizik ya da iz yoktur. Sosyal hayata dönüş kısadır. Güvenli bir yoldur. Küçük yaşlardan itibaren yara ve yanıklara rahatlıkla uygulanabilir. Yaş sınırı yoktur, ancak kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişilerin saç ekimi için doktor iznine ihtiyacı vardır. Saç Ekimi Yorumlar arasından kimin kaç yaşında bu işlemi yaptırdığını görebilirsiniz.

  • FUE saç ekiminin riskleri nelerdir?

FUE yöntemi küçük bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş işlemiyle aynı riskleri taşır. Hastanelerde steril kullanım enfeksiyon ve nekroz riski nedeniyle önemlidir.

  • FUE yöntemi ile günlük hayata dönüş nedir?

Saç ekimi sonrası hasta ilk temizlik ve pansuman için merkeze gelir. İşlemden sonraki ilk iki gün ara vermelisiniz. İkinci gün bandajları çıkarın ve ilk yıkamayı yapın. Bu, günlük yaşantınıza dönmenizi sağlar. Saç ekimi ilk yıkamadan son yıkamaya kadar olan 7 ile 10 gün arasında gerçekleşir. Bu sürede yaralar kabuklanır. Son yıkamadan sonra, yayılma semptomları ortaya çıkar. Bundan sonra saçların uzamasını beklersiniz.