Saç Ekimi Ve Sonrası Süreç Nasıl İlerliyor?

Saç ekimi, dökülmelerin gözlendiği bölgeye enseden alınan saç köklerinin ekilmesidir. Cerrahi bir işlem olduğundan saç ekiminin nerede, nasıl, kim tarafından ve hangi yöntemle yapıldığı çok önemlidir. Bu yazıda saç ekimi yaptırmanız durumunda nelerle karşılaşacağınıza değineceğiz.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi öncesinde dökülmenin sebepleri araştırılır; kalıcı mı geçici mi olduğu tespit edilir. Kan tahlili yapılarak, bulaşıcı ve kronik hastalıkların olup olmadığı kontrol edilir. İşlem uygulanacak bölgeye ne kadar saç kökü ekileceğine karar verilir. Enseden alınabilecek miktarın, ihtiyaç duyulan saç kökü sayısını karşılayıp karşılamadığına bakılır. Karşılamıyorsa saçın tepe noktasında kullanmak üzere kol, göğüs ve sakal altından alınacak saç köklerinin planlaması yapılır. Yüz hatları dikkate alınarak doğal bir görünüm hedeflenir.

Saç Ekimi Teknikleri

Saç ekimi, farklı yöntemler uygulanarak gerçekleştirilir:

 • FUE Saç Ekimi Tekniği: Bu teknik, saç dökülmesi ileri aşamada olan kişilere uygulanır. İşlem, enseden alınan güçlü kıl köklerinin deride açılan kanallara yerleştirilmesiyle gerçekleşir. FUE saç ekimi tekniğinde saçların tıraşlanması gerekir. Donör olarak enseden saç kökü toplama işlemi 2-3 saat sürmektedir. Saç kökleri dikkatle seçilmelidir. Sonrasında kanal açma işlemine geçilir. Küçük kesikler atılarak yapılan bu işlem 2,5-3 saat sürer. FUE saç ekimi tekniği ile açılan kanallara 3000-6000 arasında kök ekilebilir.

 

 • DHI Saç Ekimi Tekniği: Bu tekniğin ilgi görmesinin nedeni tıraşsız ve kanal açmadan yapılabiliyor olmasıdır. Ancak saç dökülmesi az olan kişilerde uygulanır. Enseden alınan ekilebilecek kök sayısı 2000-3500 arasındadır. Özel kalemi sayesinde, ekilen saçların açısını ve yoğunluğunu ayarlamada FUE’ye göre daha elverişlidir. Her iki teknikte de lokal anestezi uygulandığından işlem sırasında ağrı, acı hissedilmez.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Saç ekimi sonrası sürecin nasıl işlediği en çok merak edilen konular arasında. İnsanlar gündelik hayatlarına ne zaman döneceklerini ve bu süreçte neler yapıp yapmamaları gerektiğini bilmek istiyorlar.

 • Saç ekim işlemi dikiş gerektirmediğinden yara izi kalmaz.
 • Operasyondan sonraki ilk 7 günlük süreç çok önemlidir. Enfeksiyon riskine karşı verilen talimatlar muhakkak uygulanmalı. Sıcak su, hamam, sauna gibi yerlerden uzak durulmalı.
 • Yaraların iyileşme sürecinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Kızarıklığı artırmamak için işlem gören bölgeyi güneş ışınlarından korumak gerekir.
 • İlk 15 gün kaşıntı hissedilebilir. Ancak işlem yapılan bölge kesinlikle kaşınmamalıdır.
 • İyileşme süreci FUE için 10 gün iken, DHI saç ekim tekniği için 5-6 gündür.
 • Gündelik hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Ancak 3-4 gün evde kalarak ve bol su içip tuzdan uzak durarak geçirmeniz tavsiye edilir. Diğer yandan çalışıyor veya okuyorsanız 7-10 günlük raporlar alabilirsiniz.
 • Hastanın vücut hassasiyetine bağlı olarak kafa derisinde ve yüzde şişme görülebilir. Şişlik 3-4gün içinde iner.
 • Saç birkaç gün suyla temas etmemelidir. Sonrasında önerilen şampuanla yıkama yapılabilir.
 • İlk 10 günlük süreçte deri dökülmeleri yaşanabilir. Kabuklar kesinlikle elle yolunmamalıdır.
 • İlk birkaç haftalık zaman zarfında şok dökülme ile ekilen saçlar dökülür. Bu normal bir durumdur. Ekim işleminden 3-4 ay sonra saçlar tekrar çıkmaya başlar.
 • Ekilen saçlar başlangıçta eşit şekilde uzamayabilir. Bu bir sorun değildir. Büyüme evresinin bitmesi ve saçların uzaması 8-10 ayı bulur.