Saç ekimi süreçleri kişiye göre değişiklik gösteren, kişilere göre apayrı zorluğu olan bir süreçtir. Bu süreçte kişilerin özellikle psikolojisi oldukça etkilenmektedir. Saç ekiminin işe yarayıp yaramayacağı düşüncesi kişileri strese sokabilir. Bu sebeple işleme karar verme aşamasında işlemin aşamalı bir şekilde gerçekleşeceğini unutmamak gerekir.

 

Saç ekimi işleminin aslında saçın telleri değil, folikül adı verilen noktaları ekilmektedir. Operasyondan yaklaşık bir hafta 10 gün sonra deri parçaları düşme yaparken, 3-4 hafta sonra da şok dökülme adı verilen işlem ile saçın telleri de kesik saçlar şeklinde düşebilmektedir. Burada amaç saç teli üreten foliküllerin transferinin gerçekleşmesidir. Ekim olmadan önce hasta bu konu hakkında bilgilendirilmelidir. Yeterli bilgiye sahip olan kişiler bu evrelerde stres yapmaz ve süreci kolaylaştırmış olur.

 

Dolayısıyla saç ekimi sonrası saçların çıkmasını beklemek sıkıcı olabilir fakat saçın tellerinin ekim sonrasında çıkacak olması kesindir ve ortalama üç ay sürmektedir. Sağlıklı bir saç teli gün içinde 0.05 cm, 10 gün gibi bir süreçte 0,5 cm, bir ayda 1,5 cm uzamaktadır. Bu sebeple saç ekimi sonuçları etkili olabilmesi için 8-10 ay kadar bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda bir yıla kadar uzayabilmektedir.

 

Bu süreç esnasında operasyon ve sonucunda meydana gelecek olan yara gibi şeyler iyileşme sürecinin parçası olarak bilinmektedir. Bu süreçte kızarıklık görülmesi çok normaldir. Cildin hassaslığına göre bu kızarıklığın süresi değişkenlik gösterebilir. Kızarıklığın çok uzun sürmemesi için UV ışınlarından olabildiğince korunmak gerekmektedir. Aynı zamanda bu süreçte biotin, çinko ve B vitaminleri kullanmanın yararlı olacağı günlük pratik uygulamalarda gözlemlenmiştir.

 

Bu süreç esnasında saçlı deride kepeklenme, ya da varsa önceden olan seboreik dermatitin tekrarlanması gibi durumlarda deri rahatsızlıkları görülebilir. Bu tür deri rahatsızlıkları bulunuyor ise tedavi edilmesi gerekir. Bu dönemde saçların boyanmaması oldukça önemlidir. Yine de saçları boyamak illa gerekliyse tamamen organik boyalar tercih edilmelidir. Saç ekim süreçleri bu sayede oldukça iyi ve sakin bir şekilde son bulacaktır.

 

Saçlar Neden Dökülür?

Saçlar birçok sebepten ötürü dökülme yapabilmektedir. Hormonel bozukluk, mevsimsel geçişler, demir eksikliği, vitamin eksikliği, genetik problemler gibi pek çok çeşitten dolayı saçlarda dökülme söz konusu olabilir. Yetişkin kişilerde gün içinde yaklaşık olarak 50-100 adet tel dökülmesi normal karşılanmaktadır. Belirli doğal.bir döngüsü olan saç telleri, her 5-6 yılda bir kendiliğinden dökülebilmektedir ve beraberinde saçlar olduğundan daha sağlıklı çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra sürekli ve bolca dökülen saçlar birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülme sebepleri değişiklik gösterebilmektedir. Erkeklerde genel olarak genetik yapılar ergenlik sonrası saç dökülmesi mevcuttur. Kadınlardaysa kronik stres, kozmetik ürün kullanımı ve belirli ilaçlar saç dökülme sebebi olabilmektedir. Doğum, emzirme ve menopoz gibi dönemlerde kadınlarda saç dökülmesinde artış olmaktadır.

Saç dökülmesi sorunun önlenmesi için dökülmeye neden olan temel faktörün tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bir dermatolog gözetimi altında tedaviye karar verilmesi çok önem taşımaktadır. Saç derisi ile uyumlu olan bir şampuan seçilmesi ya da krem uygulanmasının yanı sıra doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi de saç dökülmelerini azaltabilmektedir. Kronik hastalıklar ile gelişen dökülmelerde ise öncelikle var olan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. İşlemden önce tedaviye yönelik plan yapılmalıdır.

Saç Ekimi Nedir?

Bireylerin farklı ihtiyaçlarına göre saç dökülmesi için tavsiye edilen tedavi seçenekleri ve kapsama alanı değişkenlik gösterebilmektedir. Saç dökülmesine çözüm olarak kabul edilen saç ekimi sonuçları kesin çözüm olarak bilinmektedir. Ense üstünde ya da vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin nakil edilmesi sayesinde gerçekleştirilmektedir. Steril ortamda uzmanlar tarafından ameliyathanelerde yapılan bu işlemde genel olarak alın bölgesinde oluşan kısımlara ekme işlemi yapılmaktadır. Uygulanan tekniğin doğru olması oldukça önemlidir. Yeni ekilen saçların saç derisine uyum sağlaması ve sağlıklı bir biçimde büyümesi çok önemlidir.

Çok eski bir yöntem olan Fut tekniği enseden ince bir şerit biçiminde kesilen saç derisindeli köklerin gerekli bölgelere aktarılması şeklinde gerçekleştirilmektedir.  Fut tekniği cerrahi bir işlemdir. Bu sebeple ense kısmında 8 – 15 cm arasında bir iz bırakması mümkündür. Fue saç ekim yöntemi ise birçok saç ekim yöntemlerinden sadece biridir. Bu saç ekimi dünyada en çok kişi tarafından tercih edilen yöntemdir. Günümüzde birçok kişi saç konusunda sorun yaşamaktadır. Saçlar cinsiyet fark etmeksizin herkes tarafından önem taşıyan unsurdur. Zamanla yıpranma sebebiyle saçlar dökülebilir. Saç dökülmesi aynı zamanda genetik bir faktör de olabilir.

 

Saç dökülmesi mevsim değişikliklerinde herkesin başına gelen bir durumdur. Bu dökülmeler sorun oluşturmazken bazı belirtiler kelleşmeye ya da fazla seyrekliğe sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda saç ekimi sizin için uygulanacak en iyi çözüm yöntemidir.

 

Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi süreçleri oldukça önemli bir süreç olarak bilinmelidir ve kişiden kişiye değişebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gerekenler herkes için aynıdır.

Saç ekimi operasyonu öncesinde;

 • Alkol, sigara, kafein gibi maddelerin tüketimi 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır.
 • Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilecek olan ilaç vb kullanılması durdurulmalıdır.
 • Saçta jöle sprey gibi şekillendirici ürünlerin ameliyattan önce kullanılmaması gerekmektedir.

Saç ekiminden sonra ise;

 • Yattığınız zaman ekim yapılan bölgeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Sırt üstü yatılması genellikle tavsiye edilir. Saç ekiminden sonra yaklaşık 4 ve 15. günlerde kritik seviye son bulsa da risk hala devam etmektedir.
 • Ağır spor gibi terletecek olan aktiviteler yapılmamalıdır. Terleme önlenmelidir.
 • Operasyon sonrası direkt araba kullanılmamalıdır.
 • Operasyon sonrasında ağrılar yaşanabilir, düzenli ağrı kesici kullanımı ile ağrılar geçecektir. Saç ekilen bölgenin ameliyattan sonra korunması gerekmektedir. Saçın yıkanması ise ameliyattan 3 gün sonra gerçekleşebilir.
 • Operasyondan sonra yeni saçların çıkması ilk üç ayda çok etkili olmayacaktır. Altıncı aydan sonra gözle görülür değişiklikler olmaktadır. Yaklaşık bir yılda ise kesin bir başarı elde edilmektedir. Bu kesinlikle sabır gerektiren bir süreçtir.
 • Yeni çıkmış olan saçlar bir süre boyanmamalıdır. Yeni oluşan saç derisinde kabuklanma görülmesi normaldir. Sauna hamam gibi yerlerden uzak durmak gerekir.
 • Ekim yapılan bölge kesinlikle güneşten korunmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra doktor tarafından tavsiye edilen saç ürünleri düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi fiyatları gideceğiniz kliniğe ve uzmanın tecrübesine göre oldukça değişiklik gösteren bir durumdur. Ekilen saçın doğal gözükmesi istendiğinden dolayı seçilecek işlemin çok ucuz olmamasına dikkat etmek gerekir. Kaliteli bir yere gitmek her zaman çok daha iyi olacaktır. Uzun bir süreç sonucu tedaviye cevap veren kıl kökleri yaklaşık olarak 1 yıla yakın bir süre sonucunda istenilene ulaştırmaktadır. Bu nedenle kaliteli ve uzman kişiler tarafından yapılan saç ekimi bizi memnun edecektir.

Genellikle saç ekimi İstanbul gibi büyük illerde oldukça yaygındır ve bilindik birçok yer mevcuttur. Bu sebeple eğer İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız bu konuda avantajlı olduğunuzu dile getirebiliriz. Saç ekimi süreçleri oldukça zahmetli süreçlerdir. Bu nedenle doktorunuza güvenebilmeniz önemlidir. Steril ve güvenilir bir yerde yapılan işlemler sizi oldukça rahatlatacaktır.