Saç ekimi sonrası süreç doğru yönetildiğinde gerçekten büyük fark yaratabilir. Saç Ekimi işlemi sonrasındaki bakım kadar önemlidir. Bakıma dikkat etmediğiniz sürece verimli bir saç ekimi işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Saç Dökülmesi

Ailede anne ve babada saç dökülmesi varsa o kişide de saç dökülmesi olur. Yanlış saç bakımı ve kozmetik kullanımı saç dökülmesine neden olabilir. Boyama, ağartma, saç düzeltme, perma gibi yöntemler doğru koşullarda yapılmazsa saçınıza zarar verebilir. Saç dökülmesi hormonların etkisiyle doğumdan 4-6 ay sonra başlar.

Hamilelik sırasında saç dökülmesi olmaz ancak doğum sonrası hormonal yorgunluğun etkileri ile ani saç dökülmesi başlayabilir. Ancak bu sadece geçicidir. Yüksek ateş, şiddetli enfeksiyon veya soğuk algınlığından 4 hafta ila 3 ay sonra şiddetli saç dökülmesi meydana gelebilir.

Tiroid hastalıkları ile fazla çalışmak veya yetersiz çalışmak kronik saç dökülmesine neden olabilir. Çok düşük protein ve karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler, birkaç ay sonra ciddi kayıplar yaşayabilir. Saç ekimi saç merkezlerinde sizin için doğru tedavi yöntemidir.

Androgenetik alopesi, polikistik yumurtalık hastalığında artan androjen hormonlarının (erkek) etkilerine bağlı olarak ortaya çıkar. Büyük ameliyat geçirenler 1-3 ay içinde aşırı saç dökülmesi yaşayabilirler.

Saç Dökülmesinin Bazı Nedenleri

Antidepresanlar, antikoagülanlar, kan basıncı, fungisitler: Saç dökülmesi kesildiğinde biter, tiroid hastalığı, istemeden kötü beslenilen bir diyet, çok düşük kalori alımı, hormonal dengesizlikler, polikistik over sendromu saç dökülmesi nedenlerinden olabilir.

Diyabet, aşırı stres, sistemik lupus eritematozus ve kemoterapi de saç dökülmesinin nedenleridir. Kuru saç ve yüksek ateş, sedef hastalığı gibi saçlı deri hastalıkları ile yapılan uygulamalardır. Bu hastalıkta kafa derisi zırh benzeri pullu kabuklarla kaplanır ve kişi elle kaşıdığında saç kökleri kaybolur.

Bir ruh sağlığı sorunu olan trichotillomania, bazı kişilerin saçlarının dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi doktor tavsiye ve uyarımlarına karşı çok fazla kırılan saç, saçlarının dökümüne neden olabilir. Saç ekimi sonuçları bu konuda faydalı olabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir

Saç dökülmesini tedavi etmenin ilk adımı nedeni tedavi etmektir. Eksikliğiniz varsa, tamamlayıcı tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Saç dökülmesi, diğer altta yatan koşulların tedavisi ile kendiliğinden iyileşebilir. Saçkıran hastalıkları için kortizon losyonu ve enjeksiyonları kullanılır.

Androgenetik alopesi tedavisi için başlangıçta incelmiş bölgelerde yeni saç büyümesine neden olan “finasterid” içeren ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Ek olarak, kafa derisinde vasküler dolaşımı teşvik eden “Minoksidil” içeren bir saç spreyi kullanılır.

Yanıtı hızlandıran destekleyici bakım ürünleri kullanılır. Saçların daha dolgun görünmesini sağlar, saç derisine kan dolaşımını hızlandırır, dökülmeleri azaltır, özel yağ ve vitaminlerden yapılmış saç bakım maskeleri kullanır ve saç mezoterapisi için şampuan kullanır.

Saç dökülmesi genetik ya da geri döndürülmezse, tek çözümünüz olan saç ekimi fiyatları ve kliniklerini araştırmaya başlamanız gerekmektedir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Saçın günlük bir saç dökülmesi vardır. Örneğin mevsimsel değişikliklerle artan saç dökülmesi normal kabul edilir. Saçlar özellikle yaz sonunda güçlü güneş ışığına, havuzlara ve deniz suyuna maruz kaldığında kurur ve yıpranır.

Sonuç olarak saç dökülmesi artar ve ömrünün sonuna gelen saçlar kendiliğinden veya dış etkenlerle dökülür. Saç dökülmesi birkaç ay sürerse, uzunsa ve saçlar gözle görülür derecede incelmişse bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Biyopsi: Gerekirse kıllı deriyi incelenir, deriye biyopsi yapılır, kılı çekin ve kesin nedeni belirlemek için saç tellerinin yapısını mikroskobik olarak inceleyin.

Demir, çinko, biotin gibi elementlerde eksiklik olup olmadığını, tiroid bezi veya başka bir hastalık olup olmadığını ve kullanılan ilacın çalıştığını görmek için kan testi yapılmalıdır.

Saç dökülme tipinin erkek tipi kellik mi yoksa saçlı deride yaygın saç dökülmesi mi olduğunu belirlemek için saç dökülme şekli dikkate alınır. Tedavi seçenekleri altta yatan nedene bağlıdır. Saç ekimi sonrası süreç saç ekimi çeşidine bağlı olarak değişir.

Saç Ekimi Tedavisi

Halk arasında saç kırıcı olarak bilinen alopesi areata saç dökülmesine neden olur ve kafa derisinde küçük yuvarlak boşluklar bırakır. Tedavi sırasında kel bölgeye kortizonlu krem ​​veya enjeksiyon uygulanabilir. Sistemik kortizon tedavisi mevcut olabilir. Ayrıca saç köklerini uyarmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Saç dökülmesinin bir başka şekli de androgenetik alopesidir. Androgenetik alopesi, esas olarak erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Ancak son yıllarda şakaklarda ve üst bölgelerde tam saç dökülmesi olan kadınlarda daha yaygın hale gelmiştir. Çözümü saç ekimi ve Saç ekimi sonrası süreç kısmını gerektirir.

Fut Yöntemi

Her saç dökülmesi bu tekniği gerektirmez. Birincisi, yetişkinler günde 100 saç telini kaybedebilir. Bu normal bir değerdir. Ek olarak, bir kişinin saçı vücudun bazı bölümlerinden koparılabilir veya kopabilir. Kliniklerdeki bilgileri incelediğinizde, bu durumun normal olduğunu görürsünüz.

Bu işlemde boyun bölgesinden bir saç derisi şeridi çıkarılır ve kel bölgeye aktarılır. İzler burada kalır. Ancak bu işlem genellikle sağlık nedenleriyle ve cildin yapısından dolayı tercih edilmektedir. Fut yöntemi tercih edilmese de bu teknikteki Saç ekimi sonrası süreç yönetmesi çok zor bir dönem olabilir.

Fut Özellikleri

FUT yönteminde vericinin uzunluğundan saç kökleri alınır ve bu şeritlerin greftleri ayrılarak alıcı için açık bir kanala ekilir. Bu teknik aşağıdaki gibidir:

Lokal anestezi ile boyun ve baş yanlarından ortalama 15-30 cm uzunluğunda 1-1,5 cm genişliğinde bir deri parçası kesilerek çıkarılır. Alınan büyüklüğe bağlı olarak istenilen saç kökü miktarına bağlıdır.

 • Hasat işlemi sonunda kesim alanı estetik dikişlerle kapatılır ve bandajlanır.
 • Telden keser, ayrılır ve çözüldüğünde kalır.
 • İmplante edilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra bıçak veya ince iğne ile alınan greftler ile aynı sayıda iğne başlığında çok küçük bir mikroskop ile kanal açılır.
 • Saç kökleri kanala yerleştirilerek işlem tamamlanır.

Bu tıraşsız bir saç ekim yöntemidir. Tıraş gerekliyse, sadece bandın çıkarılacağı alan kısaltılacaktır. Donör bölgede ince bir yara izi kalır ve zamanla onu kapatır. Yara iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır. Saç ekimi İstanbul kliniklerinde yapılan bir işlem değildir. Eski ve içerik barındırıyor.

Fue Yöntemi

Hemen herkesin kişilerin kullandıkları saç dökülmesi tedavisi için ekimi yöntemi FUE’dir.  Büyük greftler ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler, daha küçük greftlerle doğal görünmekte ve yeni araçların geliştirilmesiyle herkese uygun saça doğal bir görünüm kazandırılmaktadır.

FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi, saç köklerinin donör bölgeden tek tek alınarak saç olmayan alana ekilmesidir. FUE, sadece ense bölgesinden (donör) kök toplama tekniğidir. Başka bir deyişle, kanal açmak ve taşımakla ilgili değildir. Bu nedenle tüm merkezlerde FUE ile ekim yapmak aynı sonucu vermeyecektir. Saç ekimi ile iyi sonuçlar elde etmek için FUE, kanal açma ve ekim tarzı çok önemlidir.

FUT yönteminde iki kulak arasındaki ense bölgesinden tüylü doku alınır ve dikilerek kapatılır. Bu saçak şeridi 1, 2 ve 3 saç köküne bölünmüştür.

Ekim için en önemli teknik FUE tekniğidir. Eski yönteme göre daha az doku hasarı var. FUT yöntemi, FUE yönteminden çok daha eski bir yöntemdir. İyileşme süreci ve uygulamanın normal hayata dönmesi zaman alır. FUT asla geçmeyen dikiş izleri bırakır. FUE, hayattaki en yeni ve en gelişmiş teknolojidir. Bu yöntemde kök için çok küçük bir zımba kullanılır, bu nedenle kesi dışında dikiş gerekmez. Saç ekiminden sonra Görünür çizikler ve izler yoktur.

Saç Kökleri Nereden Alınır

Doktor saç köklerini vücudun çoğu yerinden alabilir. Enseden yeterince kök alınamazsa göğüs, karın, sırt vb. Diğer bölgelerden kök alınabilir.

Kanal işlemi ve açımı en önemli ögedir. Bu, saç köklerinin yerleştirildiği kanalın dikey olarak açılıp açılmaması ile alakalıdır. Kanallar eğimli ise saçlar uzar ve çok doğal görünen saçlara kavuşursunuz.

Çoğu düşüncenin aksine sadece kellik için değil saç seyrelmesi için de kullanılabilen bir saç dökülmesi tedavisidir. Saç ekimi işlemi saatler sürebilir ve hastanın durumuna göre birden fazla seans gerektirebilir. Bu durumda saç ekimi sonrası süreç farklılık gösterir.

Saç Ekimi Aşamaları

Alıcı aşama: 0,6-0,7 mm özel uçlu mikromotor, çok ince bir punch yardımı ile kökler çıkarılır. Doğru yapımı çok önemlidir. Mümkünse ense (donör) travmatize edilmemelidir. Saç kökleri çıkarılırken boyunda çok düzgün bir alım yapılması gerekir. Verici bütünlüğünden ödün verilmemelidir. Bir sonraki alımda, ikinci ve üçüncü bir seansa ihtiyaç olabilir. Saklandıktan sonra özel sıvı ile doldurup temizledikten saklanır. Aksi takdirde köklerin ömrü kısalacaktır. Çıkarılan kökler çok küçük doku parçalarıdır.

Planlama ve Sınır Çizgisi: Saç ekimi sonrası süreç ve saç ekimi sırasında planlama çok önemlidir. Doğru planları yapmak, ekimin başarı oranını gösterir. Hastanın ne kadar açık olduğu ve hangi bölgeye kaç kök ekildiği doğru olmalıdır. Ayrıca bir saç çizgisi çizerken mevcut saçı görmeniz sonucunda doğal bir saç çizgisi belirlemeniz gerekir.

Kanal açıklıkları: Kanallar, köklerin yerleştirildiği deriye yol açan küçük çiziklerdir. Bu çok doğru olmak zorunda olan bir çalışmadır. Kanal cilde paralel 40-45 derecelik açıyla test edilmeli ve saçlar doğal olarak düzeltilmelidir. Klinik olarak LATERAL SLIT tekniği kanal açıklığına uygulanmalıdır. Türkiye’de yapabilen çok az firma vardır. Çok zor ve özenli bir tekniktir.

Doğru açı verilmeyen kanallar yapıldığında, ekilen kökler dik olarak uzar, kişinin saçını şekillendirmesini zorlaştırır ve çok kötü bir görüntü sağlanır. Bu da insanları çok rahatsız ediyor. Kanalı açmak için kullanılan yarığın boyutu çok önemlidir. Yarık saça bağlıdır. Çıkarılan köklerin uzunluk ve kalınlığına göre ayarlanmalıdır. Bu, ekim alanı ve saçların hayatta kalması için önemlidir.

Ekim Aşaması Ve Saç Ekimi Süreci

Ekim aşaması: Alınan saç kökleri grefti ezmeden veya yırtmadan çok hassas bir şekilde açık bir kanala yerleştirilir. Kendi saçınızın olduğu yönde ekim yapılması şarttır. Greft ne kadar hassas olursa sonuçlar o kadar iyi olur. Doktorunuz Yavaş çalışmalıdır.

Ekim süresi ne kadar kısaysa, ekim sonucu o kadar olumsuz ve kötüdür. Saç ekimi, göz korkutucu bir iştir. FUE teknolojisi ile mikromotor ile tek tek çalışan saç köklerinin dışında herhangi bir kesi veya dikiş bulunmamaktadır. Ekimden sonra köklerin verildiği ense üzerinde herhangi bir çizik oluşmaz. Eski teknolojiden çok daha rahattır.

Lokal anestezi altında saç ekimi yapılır. İşlemden önce, doktor lokal anestezi yapmak için bölgeye küçük bir iğne kullanır. Kişinin ciddi hastalığı, cezai sağlık sorunu oluşturmaz. Bu anestezi saçın yapısına ve kökün ekilecek kısmına bağlıdır. Ekilmesi gereken Greft sayısı fazla olan bir kişiye saç naklederken ameliyat iki güne bölünür.

Kişinin donör bölgesi uygun olduğu sürece tek seansta 5000 veya 6000 greft ekilebilir. Bu, ortalama 10.000 ila 12.000 saç teli ile sonuçlanır. Kişinin donör bölgesi (boyun) müsait ise birkaç seansta büyük açıklık kapatılacaktır. Tek seansta büyük bir boşluğu doldurmaya çalışmak yanlıştır. Saç ekimi sonrası seyrek görüntüler elde edebilirsiniz. Araştırmanızı çok sık yapmak ve birkaç seansta bitirmek en iyisidir.

Saç Ekimi Tekniklerinde Nelere Dikkat Edilir

Saç köklerinin alındığı ense (donör) bir bütün olarak zarar görmeden düzgün ve eşit şekilde çalışmalıdır. Tek seansta boynunuzu tamamen boşaltmanız yanlıştır. Bir sonraki ikinci veya üçüncü bir oturuma ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Donör alanların verimli kullanılması gerekir.

Planın çok doğru olması gerekiyor. Doktorunuz hangi bölgeye kaç saç ekileceğine iyi karar vermelidir. Saç çizgileri, yaşınıza ve yüz hatlarınıza uyan doğal şekle yakın bir şekilde çizilmelidir. Yüksek doğruluk gereklidir. Kanallar açıldığında cilt kendi saçlarına doğru açılabilecek kadar eğimli olmalıdır.

Ekimden sonraki ilk hafta çok önemlidir. Operasyon geçirmiş alanı bir hafta boyunca çarpmayın, çizmeyin veya ovalamayın. Kişinin yatma pozisyonu önemlidir. İlk 7 gün sırtüstü yatmanız gerekir (yan yatıp aşağı yatmak sakıncalıdır). Bunun yapılmaması ekilen köklere zarar verebilir.

Kişi ekim yapılan alanı ilk hafta aşırı güneş ve yağmurdan korumalıdır. Bir ay boyunca yoğun sporlardan, denizden, yüzme havuzlarından, hamamlardan ve saunalardan uzak durun. Saç ekiminden 3 ay sonra jel, sprey ve saç boyası gibi ürünlerin kullanımı başlayabilir. Ekimden sonraki ilk 6 ay saçlarınızı makasla kısaltın. 6 ay sonra tıraş ve tıraş bıçağı kullanılabilir. Saç ekimi İstanbul klinikleri bu noktaların hepsine dokunabildiği için en iyi kliniklerdir.

Ekim Sonrası Süreç Nasıl İşliyor

Ekimden iki gün sonra, ekilen kökler yeni yerlerde tutulmaya başlar. İlk hafta kabuklanmalar olur. Bu oldukça normaldir. Kabuk 1 hafta ile 10 gün sonra dökülür. Ekimden sonra 15 gün ile 3 ay arasında şok dökülme yaşanır. Bu normal bir süreçtir. Ekimi yaptıran kişi endişelenmemelidir.

İlk saçlarınız 4. aydan itibaren büyümeye başlar. 6-8 ay içerisinde orijinal şekline dönecektir. Ancak saç ekimi sonrası süreç hala devam eder. 1 ile 1,5 yıl arasında saç gerçek bir şekle bürünerek saçın miktarını ve sürecini arttırır. İkinci seans minimum 8 ay sonra yapılabilir. Ancak en iyisi bir yıl beklemektir. Donör iyileşti ve çok iyi iyileşmiş olmalıydı.

Kadınlar İçin Saç Ekimi

Kadınlara da saç ekimi yapılabilir. Teknik hala aynı. DUPA, kadınlarda saç dökülmesinin ana nedenidir. DUPA durumunda saç dökülmesinden ziyade genellikle tam bir seyreltme (ön, yanlar, üst, ense) vardır. Bunun sonuçlar üzerinde hafif bir olumsuz etkisi olabilir. Ense bölgesinden alınan numunenin saç kökleri dökülme riski olan erkeklerden daha yüksektir. Erkekler gibi kadınlara da saç ekimi yapabilir.

Dökülmenin birçok nedeni vardır. Genetik bileşimi çok önemlidir. Ayrıca demir eksikliğinin ve buna bağlı aneminin, tiroid hastalığının ve yumurtalıklarla ilişkili hormonal düzensizliklerin nedenlerini de sayabilirsiniz. Saç ekimi ekşi sözlük gibi kaynaklardan okunmamalı, kişi bir kliniğe başvurularak kendini doğru bilgilerle donatmalıdır.

Saç Mezoterapisi

Günümüzde saç dökülmesine karşı bakım ve güçlendirme tedavileri ve ilaçları bulunmaktadır. Bu tedaviler saç köklerini besler ve saç dökülmesini yavaşlatır. Bakım ve yoğun tedavi sadece genetik nedenlerle saç dökülmesi olan kişilerde yavaşlar.

Saç mezoterapisi besleyici ve güçlendirici tedavilerden biridir. Mezoterapi, cildin ara tabakası olan “dermis tabakasına” multivitaminler, multimineraller, aminoasitler ve enzimlerin tek başına veya kombinasyon halinde mikroenjeksiyon yoluyla uygulandığı tekniktir. Saç ihtiyacınıza göre haftada bir veya iki haftada bir kullanılabilir. Saç dökülmesinin büyüklüğüne göre 4 ile 6 seans arasında uygulayabilirsiniz.

Dermis tabakası deri altında 2-3 mm’dir. Mezoterapiye enjekte edilen maddeler kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Doktor veya hemşire tarafından mikroenjeksiyon ile kişinin saç bölgesine az miktarda ilaç enjekte edilir.

Tedavinin temel faydası, tedavi lokal olarak nedene yönlendirildiği için hiçbir yan etkisinin olmaması ve sistemik etkinin görülmemesidir. Özetle tedavi bölgesi direkt olarak saçlı deri üzerinde yer almaktadır. Saç ekimi sonrası süreç boyunca kullanılabilen tedavi yöntemlerindendir.

Mezoterapiyi Kimler Kullanabilir?

Mezoterapi, herhangi bir sağlık sorunu ile tespit edilmemiş kişilerde saçlarının daha açık ve güçlü görünmesi ve saç dökülmesinin önlenmesi için kullanılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar, bir kısmı sistemik dolaşımda bozulan ve vücuttan atılan hedef dokuları doğrudan etkileyemez.

Mezoterapi, saçın ihtiyaç duyduğu aminoasit, vitamin ve mineralleri içeren bir kokteylin küçük bir iğne ile saç derisine uygulanmasıdır. Bu sayede saç dökülmesi ile birlikte gerekli olan madde doğrudan bölgeye gider. Sistemik olarak kullanılmadığı için yan etki riskini de azaltır. Saç dökülme tedavisi, engelleyebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler için saç ekimi Kliniklerinde yapılmaktadır.

Amaç saça daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak, saç köklerini güçlendirmek ve dökülmelerini önlemektir. Seans aralığı ilk ay için haftada birdir. Daha sonra iki haftada bir ortalama 7-10 seans yapılır. Saç ekimi iş ilanları başvurarak bu şekildeki tedavileri yapabilen biri haline gelebilirsiniz. Saç Ekim işlemini sadece cerrahlar yapabilir ancak bu gibi tedaviler belli eğitimle herkes tarafından yapılabilmektedir.

PRP Tedavisi

PRP (trombositten zengin plazma) tedavisi de saç köklerini kalınlaştırmak, güçlendirmek ve saçın daha canlı görünmesini sağlamak için kullanılır. Trombositler aslında pıhtılaşma ile ilgili kan bileşenleridir. Trombositler ayrıca büyüme faktörlerini serbest bırakarak hasarlı dokunun onarılmasında ve yaraların iyileşmesinde rol oynar. Prp saç ekimi merkezlerinde yapılabilir.

PRP, hastanın kendi kanının özel bir tüpe yerleştirilip santrifüjlenerek gerekli olan kısma trombosit yönünden zengin bir kısmın enjekte edildiği bir tedavi yöntemidir. Kendi kanınızdan geldiği için alerji riski yoktur. Genelde 3-4 hafta arayla üç seans yapılması yeterlidir.

Platelet Rich Plasma, Platelet Rich Plasma Uygulaması’nın kısaltmasıdır. PRP vücudun bir bölgesine uygulandığında bu bölgedeki kök hücreleri canlandırmaya yardımcı olmak için uyarır ve harekete geçirir. Hücre yenileyici özelliklere sahiptir ve iyileşmeye devam eder.

Saç ekimi yaptıran kişilere PRP uygulayın. PRP kendi kanınızdan gelir. Özel bir borusu vardır. 10 ila 20 ml insan kanını santrifüjlenir. Ayrıştırılmış plazmayı küçük, küçük bir iğne ile nakledilecek bölgeye uygulanır. Saç köklerinin bulunduğu özel bir kaba döklür. Ve son olarak, ense arkasına masaj yapmak için plazma sağlanır. Prp ile ilgili daha fazla bilgiyi saç ekimi yorumları gibi kaynaklardan araştırabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk 7 Günün Önemi

Saç ekimi ameliyatı ve taburcu olduktan sonraki ilk 7 günde en önemli süreçlerden biri, en önemlilerinden biri başlar.

* Ameliyattan sonra 3 gün boyunca kafanıza su kaçmasına izin vermeyin.

* Ameliyattan sonraki gün oluşan kabuklanmayı kaldırmayınız.

Bahsedilen bu maddeler, dikkat edilmesi gereken en önemli iki konudur.

Eğer gereğinden fazla ağrınız ya da herhangi bir yan etkiniz varsa, kesinlikle bir doktora danışmak yapabileceğiniz en sağlıklı işlem olacaktır. İlk yedi günde saç ekimi sonrası süreç yönetimini başarabilenler artık yeni saçlarına alışmış ve bakıma hazır haldedirler. Bundan sonra genellikle hiçbir sorun çıkmaz.

Ekimden Sonra Kabuklanma Normal Mi

Kahverengi ve sarımsı bir kabuk oluşur. Bu, bir doktor tarafından iyileşme göstergesi olarak kabul edilir ve saç ekimi mükemmel olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bir kişiyi ekimden 7 gün sonra zorlayan ekim sonrası süreçlerden biri de bu kabuklanma problemidir. Ölçekleme, toplanmanın gerçekleştiği bandajın dış tarafında ters çevrilir. Kabuğa bağlı olarak saç ekimi sonrası kaşıntı olabilir. Ancak kabuğun kırılmaması çok önemlidir. Kabukları ellemek kesinlikle yasaktır!

7 günlük süreç de çok önemlidir ve operasyonel ipuçları sağlamak için önemli kabul edilir. Bunun nedeni bu süre içerisinde ortaya çıkmayan sorunların birdaha ortaya çıkmayacak olmasıdır. Bu, başarılı ve doğru bir uygulamanın önemli bir kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Ekimden Sonra Kabuklanma Sorunu Nasıl Aşılabilir

Ekim sırasında insanlar kaygıya yapabilir. Her şeyden önce, insanlar bir şeylerin yanlış olduğunu düşünebilir, bu nedenle bu kabuk dokular nedeniyle veya kabuk problemlerinin ortaya çıkmasından sonra saç dokusunu yeni yerlere tutturmakta zorlanabilirler. Kabuk dokusu yumuşayıp iyileşme sürecine girdikten sonra ilk 7-10 gün içinde sorun ortadan kalkar ve bu kabuklardan saçlı deride oluşan izler kaybolur.

Kabuk problemlerini daha hızlı iyileştirmek için saç ekimi sonrası süreç içinde tek çözüm temizliktir. Üçüncü günden sonra banyoya izin verilir, bu nedenle bu süre zarfında düzenli kabuk yıkama ve bakım, şikayetleri azaltacak ve kısa sürede tamamen iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Saçların Büyümesi

Vücut kıllarını kullanarak saç ekimi ameliyatı mümkündür ve başarılı olmuştur. 1-3 mm uzunluğundaki günlük 15 günlük alım süresi, insanlara yeni saç görünümleri hakkında bu küçük büyüme fikrini verir. Beslenme alışkanlıklarınıza ve saç büyüme hızınıza bağlı olarak saç ekimi ameliyatından sonraki 30 gün saç uzama süresini kontrol edin.

Ekimden sonra kellik problemleri ile devam etmeye çalıştığınızı unutmayın. Bu, adaptasyon sürecinin genişlemesini yavaşlatmalıdır. Saç ekimi sonrası süreç yerine 30 günlük büyüme oranı göz önüne alındığında, saç ekimi ameliyatının başarısını ya da başarısızlığını düşünmemelisiniz.

Ekimden Sonra Neden Şok Dökülme Olur

Bir aydır “uzama” gösteren yeni saç yapısının ince ve donuk olduğu görülebilir. Bu, insanların moral düşüklüğü yaşamasına neden olabilir. Ancak yeni bir büyüme dönemine giren bu saçlar ince ve güçlü bir görünüme sahiptir. Başka bir durum Saçların eşit uzunlukta olması, ekilen saç köklerinin aynı oranda uzamaması anlamına gelir. Bu da tamamen normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur.

Yeni saç yapısının ilk ayın “büyüme aşaması” şeklinde uzaması bir adaptasyon aşaması olarak kabul edilmelidir. Başlangıçta eşit şekilde uzamayan saçların hiçbiri kısa olmaz ve uzama aşaması tamamlandığında yeni saç dokusu sağlıklı ve güçlü saçlara dönüşür.

Saç dökülmesi, saç ekimi ameliyatından sonraki ilk 30 günde yol açtığı nedenlerden biridir ve işe yaramadı paniğine kaptırır. 15. günden 30. güne kadar yeni ekilen saçlar, kafa derisi ve floklama uygulaması fiilen iyileştikten sonra dökülme gösterir.

Bu Saç ekimi sonrası süreç maddelerindendir, uzmanlar tarafından beklenir ve gerekli bir durum olarak kabul edilir. Uzmanlar tarafından bu saç ekimi ve saç dökülmesi sorunu geçici bir uyku aşamasından kaynaklanmaktadır.

Floklamadan sonra saçın dokusu ne kadar süre belirlenir

Saç ekimi ameliyatından sonraki 7 gün boyunca, analiz sırasında meydana gelen herhangi bir fiziksel değişikliğin farkında olmak önemlidir. Bu 7 günlük süreç, saç dokusunun yeni bir yer tutması ve buna alışması için başın önüne, yanlarına ve tepesine aktarılmasıyla başlar.

Ekimden sonra 1. ve 2. günlerde işlemin yapıldığı yerde saç köklerini görebileceğiniz sağlam bir yapı görebilirsiniz. Bu durum ilk 7 günde düzelme göstermiştir ancak yeni saç yapıları da küçük saçlar olarak görünmeye başlamıştır. Saç ekiminden sonraki beşinci günde saç dokusu belirginleşir ve saçlı deri hızla iyileşir.

Büyüme mevsimine giren bu süreçte kişi saç ekimi işleminin sonuçlarından gözle görülür bir şekilde haberdar olur ve kendini daha iyi hissetmeye başlar. Aynı zamanda ameliyattan kaynaklanan şişlik sorunu da bu Saç ekimi sonrası süreç içinde sona erer. Test parçasına ve prosedüre bağlı olarak şişme görülmeyebilir.

İşlemden sonraski 7 gündür hafif kafa derisi bir problemdir. Uygulama sonrası saçlı deride pembemsi bir renk görülebilir. Pembemsi renk sorunu 7 gün sonra ortadan kalkar. Ayrıca, iyileşmenin tatlılaşmaya ve hızlanmaya başladığı 5-7 gün içinde kafa derisinin pul pul dökülmesinin normal olduğuna inanılmaktadır. Yeni ekilen saç yapısı 7 günde 1-2 mm uzar, daha sonra uzamaya devam eder ve bir süre sonra eski haline döner.

Şişlik Ne Zaman Geçer

Şişliğin derecesi her yerde aynı değildir. Bazı yerlerde yaygınlaşır veya daha düşük oranda görülür. Bazı seanslarda ilk 3 günü geçmediği sürece yüzde şişlik görülebilir.

Saçlı deride ve yüzde şişlik görülmesi ekim işleminden hemen sonra başlar. İlk 24 saat, genellikle pansumana kadar kademeli olarak ilerler.

İlk gün artan şişlik yavaş yavaş kaybolur. Şişlik abartılı değildir. Saç ekimi sonrası süreç içinde endişelenmek yersizdir. Estetik- rahatsız görünüyor olabilecek herhangi bir şişlik ikinci gün son bulur. Saç ekimi ameliyatı sonrasında cildin böyle bir etkiye sahip olması oldukça doğaldır. Rahatsız olmamaya dikkat edin.

Kaşıntı Ne Zaman Geçer

Saç ekiminden sonraki ilk birkaç gün kaşıntı meydana gelebilir, bu da azalabilir ve devam edebilir. Aksine ilk birkaç gün ve sonraki birkaç gün içinde daha da kötüleşen kaşıntı olabilir. Kaşıntının etkileri 15 güne varan bir azalma ile sona erer. Kaşıntı ile ilgili sorun yaşıyorsanız alabileceğiniz uygulamalar vardır.

Saç ekimi sonrası süreç hedefiniz olarak saç derinize zarar vermeyin. Aksi takdirde doldurulabilir, şişlik artabilir, kaşıntı artabilir ve ödem artabilir. Saç ekiminin başarısını da olumsuz etkiler. Kaşıntıyı gidermek için saçınızı portatif bir ürünle yıkayabilirsiniz. Asla çamaşırları ovalamayın.

Kullanılan ilaçlar, losyonlar ve şampuanlar kaşıntıyı önemli ölçüde giderecektir. Bu etkiler aynı zamanda saç sağlığını uzatır ve saç köklerinizin dökülmesine neden olur. Kaşıntı en geç 15 gün sonra kaybolur. Ekim sonrası kabuklanma döneminde kaşıntı biraz artar. Bununla birlikte, yıkama, kabuklanma seviyesini azaltır ve kaşıntı hissini azaltır. Saç büyümesinin kaşıntıya neden olan bir başka aşaması da vardır.

Ekimden Sonra Nasıl Bakım Yapılır

 • Saçın doğal yapısında bulunan temel mineral ve vitaminlerin doğal özelliklerini sergilemesine özen gösterilmelidir. Saçlar için en vazgeçilmez içerik. B7 vitamini yerine tüm B grubu vitaminleri, A, C, E, D vitaminleri, çinko, demirdir.
 • Normal ve daha hızlı bir iyileşme elde etmek için vücudunuz, dokularınız ve cildiniz için sağlıklı-sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca doku iyileşmesinin kesintiye uğramaması için alkol ve tütün içme alışkanlıkları bırakılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk 3 gün hafif ağrı hissetmek doğaldır. İstenirse hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı genellikle ilk 24 saatten sonra minimal seviyelere iner ve ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz.
 • İlk birkaç gün kesinlikle sırt üstü yatacaksınız. Saç ekimi sonrası süreç içinde belkide en önemli nokta budur. Bandajlandıysa, bandajı çıkarın ve 24 saat sonra pansuman yapın.
 • Pansuman ve bandaj alımınızdan sonra ilacınız ücretsiz olarak verilecektir. Ayrıca en az 3 litre / gün su tüketimi de gerekir.
 • Nadiren de olsa nakilden 3 gün sonra minimal kanama olabilir. Merak etmeyin, bu tamamen doğal bir süreç. Antiinflamatuar ajanlar olarak verilen antibiyotiklerinize bakabilirsiniz.
 • Düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Antibiyotiklerle temas edebilecek ilaçlarınız olabilir.
 • Saçınızı yıkamak için randevu alın. Bu yıkamalar genellikle 3-4 defa yapılır. Randevunuzu atlamayın.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği saç ekimi sonrası şampuan kullanılmalıdır. Bu ürünler normal şampuan kullanmaz.

Saç Ekimi Sonrası Kısa Dönem Nelere Dikkat Edilmelidir

Saç ekimi ameliyatınız sonrasında ve hastaneden ayrılmadan önce doktorunuz sizi iyileşme süreci ve genel takip testleri hakkında bilgilendirecektir. Bu merkezin tavsiyeleri, daha iyi iyileşmeniz ve saç büyümeniz için önemlidir.

Saç ekimi yaptıran kişilere bir hafta sigara içmemeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda 7 gün alkol tüketmekten de kaçınmalısınız. Size 7 günlük bir rapor izni verilecektir. Ancak lütfen Saç ekimi sonrası süreç içindeyken sıcak su, sauna, solaryum ve banyodan kaçının. Aynı zamanda bir hafta havuzda veya denizde yüzmemelisiniz.

Saç ekimi ameliyatı öncesinde doktorunuza ilaç hakkında bilgi vermeniz ve tıbbi geçmişinizi kontrol etmeniz önemlidir. Öte yandan, antikoagülanlar sürüden sonraki 7 gün boyunca kesinlikle yasaktır. Yazılı dergiler bu ifadelerde değerlendirilmeli ve 7 gün boyunca bunlara dikkat etmelisiniz.

30 Günden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir

Saç ekimi ameliyatından hemen sonra bir haftalık saçları hayal etmek hayal kırıklığı yaratıyor. Çünkü saç ekimi ameliyatının kalıcı ve net sonuçları bir yıllık bir süreye yayılarak ortaya çıkmaktadır.

İnsanlar, web sitesi için Photoshop programı tarafından düzenlenen fotoğraflardan dolayı, ekimlerden hemen sonra hayallerini süsleyen fırça benzeri saçlara sahip olduklarını düşünüyorlar. Ama bu görüntülerin hiçbiri size gerçeği yansıtmıyor.

Tamamen profesyonel bir merkez tarafından yapılan saç ekimi ameliyatı, saç ekimi öncesi ve Saç ekimi sonrası süreç hakkında meydana gelen iyileşme süreci bilgisini verir. Beklenen sonuçlar, gerçekçi sonuçlarla gösterilecektir. Bu nedenle kişi kafasında soru işareti olmadan ameliyata girer.

Saç ekimi ameliyatı estetik kaygılar ve son teknoloji nedeniyle oldukça rahat bir operasyondur ancak cerrahi işlemlerin yapıldığı unutulmamalıdır. Saç ekimi operasyonu da cerrahi prosedürüne benzer şekilde ilerleyerek kısa süreli rahatsızlıklara neden olur. Ancak bunlardan biri, olağan beklenen durumdur.

Saç Ekimi Sonuçlarından Ne Beklenmelidir

Saç ekimi ameliyatı sonrası saçlı derideki kızarıklık, pembemsi renk, pul pul dökülme, şişlik ve ağrı şikayetleri kişinin doğru kısımlarıdır ve iyileşeceğine inanılır. Bu insanlarla yüzleşirken endişelenmemeli veya endişelenmemelidir. Ayrıca kızarıklık, şişlik, ağrı, kabuklanma, pul pul dökülme ve pembemsi renkli problemler en geç 15 günde iyileşir.

10 gün dinlenerek normal yaşantısına dönebilen kişiler, ilk dönemde neler bekledikleri ve saçlarında hangi değişikliklerin ortaya çıktığı ile çok ilgilenirler. Saç Ekimi Nasıl Yapılır Sorusunda karşılaşılan bütün engeller ve olabiliteler bu şekildedir.

Saç Ekimi Fiyat Değişkenliği

Saç ekimi fiyatları kliniğe ve teknolojiye göre değişmektedir. Bu fiyat çeşitliliğinin nedeni çok sayıda saç ekim merkezidir. Çeşitli kaynaklarda bulunabilir.

Hiç tavsiye edilmeyen bir merkezde Saç ekimi sonrası süreç başlatılması tavsiye edilmez. Bu işlemin belli bir maliyeti vardır. Birçok klinik birçok yönden değişiklik gösterebildiği için fiyatları buna göre de görüntüleyebiliyor.

Şu anda önemli olan fiyat değil, doktorunuza ve kliniğinize olan güveninizdir. Doğru işlemi doğru doktordan yaptırmak size kalmıştır. Hayatınızdaki o özel prosedür için en iyi kliniği ve en güvenilir saç ekimini seçmeniz çok önemlidir.

Bir İnsan Kafasının Ne Kadar Saçı Vardır

İnsan kafa derisinde 30.000 ila 60.000 saç teli vardır. Bu yoğunluk yaşla birlikte saç dökülmesini kademeli olarak kısaltır ve önemli ölçüde kısaltır.

 • Saça bu rengi veren nedir?

Bu pigment, saç kökünün melanosit mottosuna göre yapılır. Melanin adı verilen bir pigment saç rengini verir.

 • Tek bir saç ne kadar sürer?

Saçın ömrü 3 dönemden oluşur; Anagen (olgunluk derecesi) 3 ila 5 yıllık bir süre ve saç dökülmesi Catagen’den (hayatta kalma süresi) 1 ila 2 ay sonra ve Telogen’den (effluvium) 3 ila 4 ay sonra uzanır.

 • Saç dökülmesinin nedeni nedir?

Alopesi areata’nın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hastalığın başlangıcından beri burda olduğu ve stresten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Saç dökülmesi, radyasyon ve kemoterapi ilaçları gibi kimyasallara maruz kaldığında da meydana gelir. Kürtaj, gebeliğin başlangıcı, emziren erkek çocuklar, menopoz öncesi zaman ve ani şiddetli psikolojik semptomlar gibi stresli olaylar nedeniyle doğum gerçekleşebilir. Deri tümörleri, şiddetli bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonlar bu hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Saç ekimi sonrası süreç sizin için sağlıklı bir tedavidir. Doktorunuzun sözüne uymalı ve istediğiniz ilaçları ve tedavileri kullanmalısınız. O pahalı, zor ve uzun işlemden kurtulmak sizi yepyeni bir insan yapacaktır.

Ekildikten Sonra Prosedürün İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır

Pek çok insan bu soruyu merak eder. Ekilen saçlar tutabilir ya da sorunlar çıkabilir. Saç ekimi sonuçları kesinlikle önemli bir adım olarak tanımlanmaktadır. Bu süreç kısa ve titizdir. Çeşitli nedenlerle Saç ekimi sonrası süreç içinde ihmalkar veya başarısız olursanız, çabalarınız boşa gidecektir.

Ekilen saçların kaç gün dayanacağı kişiden kişiye değişebilir ancak bir ortalama vermek mümkün olabilir. Farklı hastaları inceledik ve bilimsel sonuçları dört gözle bekledik. Her 12-13 üçüncü saçın olduğu yere uyum sağlamayabilir ve bu işlemden sonra dış etkenlerden kolayca zarar görür. Saçın yeni bir yere taşınması işlemi bazı kişiler için hızlı olabilir ki bu ortalama 10 gündür.

Saç ekiminden sonraki ilk haftanın önemi çok çok büyüktür. Bunun nedeni saçta 1-2 günlük bir fark bile olabilmesidir. Sizin tonlarca para verdiğiniz anlaşmayı riske atmayın. Tehlikesine ek olarak, cildinize uyum sağlayabileceğiniz hıza göre hareket edin. Bu bilgi kesinlikle kullanışlıdır. Ekim sırasında çok ince delikler açılır ve birçok kullanılabilir greft yerleştirilir. Bu deliklerde saçlar cilde ulaşır ve işlem sırasında sakinleşir.

İmplant Saç Çizgilerinin Nedenleri

– Saç kökleri ve greftleri uzun süre dışarıda kalmaz

– Kişinin yaşı ne kadar küçükse, saç ekimi sonuçları o kadar hızlı iyileşir.

-Kişisel cilt yapısı ve içeriği

– Nakil sırasında ve Saç ekimi sonrası süreç içinde doktorun uzmanlığı

– Küçük deliklerden iğnenin daha kısa ekilmesi

-Saç Ekimi Kliniği Uzmanlığı

– Ekimden sonra vitaminleri ve diğer ilaçları uygun şekilde kullanın

Saçınızı Korumak İçin Bakmanız Gereken Şeyler

1.İlk günlük süreçte hemen dışarı çıkamazsınız.

 1. Okyanus ve havuz gibi aktivitelerden kaçının.
 2. Saçınızı yıkarken tırnaklarınızla değil, hafif basınçla yıkayın.
 3. Diyetinize dikkat edin ve sigara veya alkol gibi ürünler kullanmayın.
 4. Uyurken saçınızın üst kısmını yastığa sürmeyin. Mümkünse dokunmayın.
 5. Kendinizi olabildiğince güneşten korumak için şapka takmalısınız.
 6. Zamanla veya aylar sonra, artık durumun böyle olup olmadığını anlamaya başlayacaksınız. Sonra net bir şekilde görmeye başladığınızda, işe yarayacağından emin olabilirsiniz. Lütfen sormak istediğiniz soruyu klinik doktorunuza iletin. Saç ekimi sonrası süreç sırasında en doğru bilgiye doktorunuz tarafından en kısa sürede cevap verilebilir.

Saçı Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz

 • Saç ekimi sonrası süreç içinde ekilen bölge en az birkaç ay güneş ışığından korunmalıdır.
 • Bu hastaların en az 4 ay güneşten uzak tutulması önerilir.
 • Dikimden sonra güneşe maruz kalmaktan kaçının
 • Saç ekiminden sonra saç derisinin en az 4 ay güneşten uzak kalması tavsiye edilir. Bu süre zarfında tekrarlanan ekim ve boşaltma için kesin bir tarih alın. Kesikler tamamen iyileşene kadar güneş kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Derideki bir kesi, onu UV’ye duyarlı hale getirir. Doğal güçlü güçlü güneş direnir ve kabul edilir, ancak yeni ekilen greftler hala olgunlaşmıştır ve aynı partiye sahip değildir.
 • En iyi sonuçlar için ekimden sonra neden güneşten kaçınılması gerektiği ve tüylerin tekrar dökülmesinin engellenmesi gerektiği şakalarını özetliyor.

Saç Ekimi Tekniklerinin Genel Özellikleri

Saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri genetik bir özelliktir. Ancak travma sonrası yaş ve çeşitli tıbbi durumlarla birlikte saç dökülmesi meydana gelebilir. Bazı nedenlerden dolayı, vücudunda yeterince kıl kökü olan herkes için Saç ekimi sonrası süreç iyi sonuç verir. Ekim yöntemi sadece saçlı deriye değil, kaş, bıyık, çene gibi tüm saçlı bölgelere de iyi yayılır.

Tüm saç dökülmesi hastaları saçlarını kaybedebilir. Bu saç dökülmesi ipucu kendini gösterir. Saç önce incelir, sonra uzamaya ve kafadan dökülmeye başlar. Çözüm saç ekimidir.

Buradaki kilit faktör kişinin kendidir. Deri yüzde 50’den az görünüyor. En etkili tedavi saç ekimidir. Eksik saç dökülmesi en önemli şeydir. Androgenetik alopesi ömür boyu süren bir süreçtir. 39-40 yaşından sonra saç dökülmesi yavaşlar. Bu nedenle bu yaştaki hastalar ikinci veya üçüncü seansta test yapar.

Saç ekimi 3 ila 5 saat sürer. Hastanın daha fazla saç ekimi yaptırması 10 saate kadar sürebilir. İki gün sonra günlük yaşantısına dönebilir.

Operasyon sırasında ekilen saçlarda kırmızı bir kabuklanma görülebilir. Bu, kafayı günde bir kez yıkayarak giderilir. Kabuk 7 ile 10 gün arasında dökülür ve ekim alanı iyileşir. Kabuksuz ekilen saçlar 15 gün veya bir ay boyunca dökülerek daha önceden ekilmiş bir görünüme dönüşecektir. Bir sonraki denetim 3 ay sonra gerçekleşir. Yeni saçlar 3 ay sonra yavaşça uzar ve% 10 oranında uzar. Ekilen saçların% 90’ı 9. ayın ilk yılında çıkar.

Operasyon lokal anestezi altında yapıldığından herhangi bir riski yoktur. Saç dökülmesinin süresine ve ekimin yaşına göre birkaç seans test edin. Bu teknik tamamen matematikseldir. Bildiğiniz implantın boyutu ve yönü sonuçları etkileyecektir. Saç ekimi rahat bir boyuttadır ve saçın doğal büyüme şekline uyum sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi sonrası süreç içinde bir hafta sonra dolgun, tatlı saçlar hayaliyle yaşıyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Çünkü bir saç ekiminin kalıcı ve net sonuçları bir yıl içerisinde dağıtılırsa netleşir.

Saçları fırçalanmış gibi olduğuna inandıkları fotoğraflar, ekimden hemen sonra hayallerini süslüyor. Ancak bu görüntülerin hiçbiri sizin için doğru değil.

Tamamen profesyonel bir merkez ile yapılan saç ekimi, saç ekimi öncesi ve sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi verir. Beklenen sonuçlar gerçek fotoğraflılar olacaktır. Bu kişi, kişinin kafasında soru işareti olmadan ameliyat edilir.