Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ekimi genel olarak operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrası başlıkları altında üç aşamadan oluşur. Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur olduğu için, operasyon sonrası dönemin zorlu bir süreç olduğu düşünülür. Bu açıdan bakıldığında operasyon öncesinde olduğu gibi, operasyon sonrasında da doktorunuzun uymanızı istediği kuralları yerine getirdiğinizde saç ekim operasyonundan en yüksek randımanı alabilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonunun Ardından Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Doktorunuz saç ekimi operasyonunun ardından en yüksek verimi alabilmeniz için belirli kriterlere özen göstermenizi ister.

Öncelikle saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra ilk iki gün içerisinde ekim yapılan bölgeye kesinlikle herhangi bir temasın olmaması şarttır. Operasyonun ardından, ekim yapılan alanı gizlemek için şapka takabilirsiniz. Kullanacağınız şapka kafa üstüne oturmalı ama ekim yapılan bölgeye değmemelidir. Böyle bir durumda, çökme yapmayan ve tepe kısmı sert olan bir şapka tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, Afrika safari belgesellerinde gördüğünüz şapkalara benzeyen bir şapka veya üstü sert olan golf şapkalarını kullanabilirsiniz.

Ekim yapılan alandaki saç köklerinin hem yorgana ya da yastığa değmemesi hem de zedelenmemesi için, sert ve küçük bir yastık kullanmalısınız. Uyurken sırtüstü saç alımı yapılan ense bölgesinin üzerine yatabilirsiniz. Ekim alanının yastık ya da yatakla temas etme riskini göz önüne alarak, iki hafta boyunca yüzükoyun yatmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Saç Ekimi Operasyonunun Ardından Kıyafetinize Özen Gösterin

Saç ekimi operasyonun ardından kıyafetlerinize de özen göstermeniz gerekir. Operasyondan sonra iki hafta boyunca fermuarlı kazak, gömlek hırka gibi önü açık giysileri giymeye dikkat etmelisiniz. Atlet, tişört, boğazlı kazak gibi kafa bölgesinden geçen giysiler ekim alanına zarar verebileceğinden bu tür giysileri giymemeniz önerilir. Saç ekimi yapılan alana olası bir temas, ekilen saç köküne zarar verebileceği için iki hafta boyunca bu alana temas olmamalıdır. Herhangi bir temas olduğunda saç kökünü kaybedebilirsiniz.

 

Saç Ekimi Operasyonunun Ardından Ne Zaman Banyo Yapmalısınız?

Saç ekiminin ardından 48 saat boyunca ekim yapılan alanı yıkamamalısınız. Ekim yapılan alanı operasyon üzerinden iki gün geçtikten sonra yıkamanız gerekir. Bu yıkamayı doktorunuz ya da sağlık ekibi gerçekleştirecektir. İlk yıkama sırasında en önemli kriter saç köklerine zarar vermeyecek şekilde davranmak ve ekilen saçları yıkarken zarar vermemektir. Yıkama işlemi bittikten sonra ekim alanında havlu kullanmamanız önemlidir. Ekim alanını saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekir.

Kuaförlük Hizmetleri Zararlı mı?

İki hafta boyunca sauna, hamam, solaryum ve kuaförlük hizmeti almanız yasaktır. Bu işlemler saç köklerinizi zedeleyebileceği gibi enfeksiyona da yol açabilir. Operasyondan 15 gün sonra saçlarınızı kazıtmamak koşuluyla, makasla kestirebilirsiniz. Operasyondan 45 gün sonra tıraş, perma, boyama, kazıtma işlemi gibi her türlü kuaförlük hizmetini alabilirsiniz.

Belli Bir Süre Spor Yapmamalısınız

Terleme, iyileşme sürecini ve saç köklerinin gelişimini etkilediği için; spordan belirli bir süre uzak kalmanız gerekir. Saç ekimi sonrası kafa bölgesine darbe alacak ağır sporlardan uzak durmanız gerekir. Bu sporlara operasyondan 45 gün sonra tekrar başlayabilirsiniz. Spor yapmak istiyorsanız terletmeyecek şekilde yürüyüş yapabilirsiniz.