Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler birden fazla madde barındırır. Temizlikten beslenmeye birçok bakım gerektiren nokta bulundurabilen saç ekimi, özellikle ekim yapıldıktan sonraki yıl boyunca çok dikkat etmek gerekmektedir.

Saç Kaybı

Sağlıklı saçlara sahip kişiler günde 50-100 saç teli döker. Saç dökülmesi bu sayıyı aşıyor. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesine bakmadan önce saçların neden döküldüğünü anlamalıyız. Saç kaybı;

 • Hormonlar ve besinler,
 • Saç hastalığı
 • İlaç,
 • Psikolojik stres
 • Saçlı deri hastalığından kaynaklanabilir.

Saç Dökülmesinin Çeşitliliği

Tinea capitis (kafa derisinin mikozu): Saç dökülmesi, saç dökülmesine neden olan bir mikroorganizma olan Trichophyton tonsurans’ın adıdır. Bu tür pelet saçları deride uzadıkça kırar.

Travmaya bağlı saç dökülmesi: Bu ipucu, saç dökülmesinin kendisinin neden olduğu saç dökülmesi dediğimiz zamandır. Saçı çekmek, çok sıcak suda yıkamak, saç maşası ile kıvırmak veya saça güçlü kimyasallar sürmek saç dökülmesine neden olur. Bu durumda saç ekimi gerekebilir.

Erkeklerde saç dökülmesi yaygın bir sorundur. Bu tip saç dökülmesi bir tür saç dökülmesidir ve daha genç yaşta da ortaya çıkabilir. Bu saç dökülmesi genellikle üç nedenle ortaya çıkar. Ailevi saç dökülmesi, androjen uyarımı, artan yaş.

Ayrıca birçok kadın da kadınlarda saç dökülmesinden muzdariptir. Kadın modelinde kellik; Saçın, taç kısmın veya taç bölümünün ön kısmı küçüldüğünde androgenetik alopesi gibi görünmez

Günde kaybedilen saç 100-150 arasında olmalıdır. Bu sayı aşılırsa, banyo sırasında saç hacmi artarsa ​​veya -yıkanmış kuru saçları çekerken 3-5 saç çıkarsa bu ciddidir. Saç dökülmesi büyük ölçüde değişebilir. Saç ekimi sonuçları alan doktorlar bunun nedenini belirler ve tedaviyi uygular.

Genetik Faktörler ve Deri Hastalıkları

Saç dökülmesi testleri kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Yaşlandıkça kellik yayılabilir ve bir ekim ile sonuçlanabilir. Genç yaşta konsantre tedaviler, orta ve PRP tedavileri saç dökülmesini yavaşlatır. Kellik süresi uzar.

Bu saç dökülmesi durumu kadınlarda da görülür. Saç dökülmesi, ailesinde kellik öyküsü olan kişiler için tehlikelidir. Androgenetik alopesi günümüzde 16-18 yaş arası genç kızlarda yaygındır. Bu, her zamankinden daha fazla test, dengesiz diyetler, uzun süreli aç kalmalar ve hormonal döngüleri içerir. Kadın ve erkek gibi tedavilerin üstüne hormon tedavisi ekleyerek başarı oranınızı artırabilirsiniz. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler noktalarıdan biri de bu genetik mirası taşıdığınızı bilerek önlem almaktır.

Bir cilt rahatsızlığı kafa derisini etkilediğinde ortaya çıkar. Bu hastalığı tedavi etmek, altta yatan hastalığı tedavi etmekle mümkündür.

Polikistik over sendromu, kadınlık ve erkeklik deneyimidir. Androjenler adı verilen aşırı hormonlar yumurtalık kistlerine, kilo kaybına, adet döngüsü yazımına ve saç zayıflığına neden olabilir. Bu hastalıkları tedavi ederek ve hormonal dengesizlikleri ortadan kaldırarak vücudu olumsuz etkileyerek ilerleyebilir.

Tiroid bezinin yetersiz olduğu bir durum hipotiroidizm olarak bilinir. Hipotiroidizm için bir inceleme olup olmadığını görmek için bir profesyonele danışabilirsiniz. Bu olduğunda, doktorunuz hormon seviyelerinizi normale döndürür ve saçlarınız iyileşir.

Yanlış Yeme Alışkanlığı

Diyetle saç dökülmesi yaygın bir faktördür. Sonuçta saç hem korunmuş hem de beslenmeye ihtiyaç duyan bir organdır. Düzenli beslenme, uzun süreli açlık, tutarlı beslenme ve karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerin tüketimi saça zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi çok uygundur ve dengeli beslenmeye başlamaktan ibarettir.

Protein içermeyen yiyecekler yediğinizde, vücudunuz doğal olarak saç uzamasını ve proteini tüketir. Saç dökülmesi, protein eksikliğinin sorun haline geldiği 2-3 ay sonra ortaya çıkar.

A vitamini saç için çok önemlidir. Saç dökülmesi ilaçlar ve çeşitli besinler ile ortaya çıkabilir. Ancak bu tip dökülme ile gerekli yapı tersine çevrilebilir. A vitamini seviyeleri normale döndüğünde, eski sağ kalan saçlar uzamaya devam edecektir. Saç ekimi fiyatları araştırmaya başlamadan önce diyet ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekebilir.

Diğer Saç Dökülme Nedenleri

Hormonal sorunlar, gecikmiş veya düzensiz adet kanaması ve bazı ilaç kullanımları saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum, bir uzman incelemesi ve incelemesi ile kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır.

Doğumdan 2-3 ay sonra doğum sonrası saç dökülmesi de bu türler arasındadır. Hamilelik sırasında kaybedilmesi gereken ancak olmaması gereken ani bırakmaya neden olur. Bir profesyonelin gözetiminde yapılacak şeyler, bununla ilgili rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kemoterapi sırasında saç dökülmesi. Son olarak, daha modern bir tıp algısı, bu dökülmelerin tedavi tamamlandıktan sonra kendi kendilerine iyileşme olasılığı daha yüksektir. Ancak saçlara bir sıkıntı olması ya da çıkmama halinde, doktor ile konuşularak saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler kümesine alınabilir.

Kozmetik faktörler, yani saçın bağlanması, aşırı ısıya maruz bırakan fön makinesi, saçı hafifletmek için kullanılan boyalar, ağartma ve düzeltme yöntemleri hepsi saçların dışarıdan dökülmesine neden olur. Bu durumda tek çare, saçın bu tedavilere maruz kalmasını önlemektir. Saça gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulayarak tekrar istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.

Saç, Günlük yaşamın çeşitli unsurlarına kısa sürede ulaşan biyolojik bir organdır. Eğer saç dökülmesi sorununuz psikolojik ise, dermatologtan tekrar yardım istemelidir. Çünkü yanlış bilgi, yanlış ortamdan gelen kulaktan dolma bilgiler zaman israfına neden olabilir. Nedeni varsa teşhis ve tedavi gecikebilir. Bu, saçı geri kazanacak ve besleyecek, böylece saçın tekrar büyüyüp büyüyebilmesi için geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saçınızı kaybettiğinizde doğru tarağı seçmeyi unutun. Örneğin saçınızın yoğunluğuna bağlı olarak geniş açılı bir tarak kullanın. Sık tarak kullanımı ile bu taraklar saçınızı çekip keserek daha fazla saç dökülmesine neden olur.

 • Düzenli gıda tüketimi
 • Saç dökülmesini önlemek için doğru yiyeceği seçin. Bir diğer önemli faktör de doğru beslenmedir. Gerçek saç dökülmesi daha yaygındır. Sağlıklı saç büyümesi için zengin besinler tüketin.
 • Kahvaltıda protein açısından zengin sebze ve tahıl ve meyveleri çok daha fazla yemek
 • Bolca su içmek! Su saç sağlığınıza iyi geldiğinden bol su içmeniz tavsiye edilir. Saçın sağlıklı olmaya ihtiyacı vardır. Su ayrıca büyümesi için gerekli mineralleri sağlar. Bu kurallar saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında da yer alır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Bunlar özellikle genetik saç dökülmesi tedavisi için önemlidir. İki önemli yöntem vardır ancak sadece biri kullanılır;

 • FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi, saç köklerinin vericiden saç olmayan alana tek tek ekilmesidir. FUE, sadece boyun bölgesinde (donör) yapılan bir kök hasat tekniğidir. FUE, delme ve dikim stili saç ekiminde ile iyi sonuç almak için çok önemlidir.
 • FUT yönteminde iki kulak arasındaki ense bölgesinden tüylü doku alınır ve dikilerek kapatılır. Bu şerit deriyi 1, 2 ve 3 köke bölmüştür. Zor iyileşen ve tehlikeli bir tekniktir.

Floklama için en önemli teknik FUE tekniğidir. Eski yönteme göre daha az doku hasarı vardır. FUT yöntemi, FUE yönteminden çok daha eskidir. İyileşme süreci ve normal yaşama dönüş zaman alır. FUT tekniğinde asla geçmeyen dikiş izleri kalabilir.

FUE, hayattaki en yeni ve en ileri teknolojidir. Bu yöntemde kök için çok küçük bir punch kullanılır, böylece dikişler kesiğin dışında kullanılır. Görünür çizik yoktur. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler Fue yönteminde çok daha azdır.

Fue Ekimin Özellikleri

Geleneksel FUE’den farklı olarak, kök kanalının daha hızlı iyileşmesini sağlayan daha pürüzsüz bir malzeme kullanılır.

DHI yöntemi, ekim sırasında esas olarak sıkıştırma için kullanılan bir teknikle karakterize edilir. Saç Ekimi İstanbul kliniklerinde de görülebileceği gibi DHI yöntemi oldukça etkilidir. En başarılı Dhi tekniği İstanbul kliniklerinde uygulanabilmektedir.

FUE floklama yöntemi 3D teknolojisine dayanmaktadır. Robotik operasyonlarla toplanan bu kökler ve bu köklerin yerleştirildiği saç kanalları doktor tarafından oluşturulur.

Bu yöntem 3b teknolojisine dayanmaktadır, böylece saç köklerini daha detaylı görebilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı olur. Maliyetinden dolayı saç ekim merkezleri arasında pek popüler değildir. Robot ve Dhi tekniklerinden çok daha fazla teknik barındırır.

Günümüzde FUE, tıp literatüründeki en yeni saç ekimi teknolojisidir. FUE tekniği için iki farklı uygulama türü vardır. Bunlar manuel zımbalar ve mikromotor FUE’dir.

Floklamanın ilk ve en temel aşaması olan ekilen parçaların toplanması sırasında boyun bölgesindeki saç kökleri manuel punch veya mikromotor yöntemi ile tek tek gevşetilir. Saç ekimi ekşi sözlük gibi kanallardan öğrenilmemeli, saç ekim merkezlerindeki uzmanlardan yararlanılmalıdır.

Sapphire FUE floklama yöntemi, delme sırasında metal bir yuva yerine özel bir safir kalem kullanır. Bu yöntemin farkı, bu safir çiplerin daha küçük mikro kanallar açabilmesidir, bu da iyileşme sürecini hızlandırır ve kabuklanmaları azaltır.

Manuel Zımba Fue

Saç kökleri, “puch” adı verilen kalem benzeri bir alete takılan iğnelerle gevşetilir. Takım bir makine değildir. Bu nedenle manuel arama olarak da bilinir. Gevşemeden sonra saç kökleri cımbız, mikropense gibi başka bir alet kullanılarak toplanır.

Bu manuel işlem, FUE mikro motora kıyasla daha fazla çaba ve zaman gerektirir. Günümüzde manuel delme yöntemi yerini mikromotor uygulamalarına bırakmaktadır. Saç ekimi sonrası uygulamalar da bu teknikte daha zordur.

Mikromotor Uygulaması

Bu, manuel delmeden çok daha yeni ve daha gelişmiş bir yöntemdir. Mikromotor cihazının icadıyla birçok doktor manuel zımbayı bırakıp mikromotor kullanmaya başladı. Belirli bir uygulama hızına göre elektriksel olarak ayarlanabilen bir mikromotor cihaz olması durumunda, cihazın ucundaki bir iğne ile implant gevşetilir ve mikropenset yardımıyla toplanır.

Bu iki kullanımdan biri, kalem seti adı verilen cımbız gibi tıbbi cihazlar kullanarak gevşek saç köklerini toplamaktır. Toplanan saç kökleri, ekime hazırlamak için tuz içeren petri kabı adı verilen cam bir kaba yerleştirilir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasından biri de ilk yıkama doktorunuzun önerisi üzerine 3. veya 4. gün yapılabilir olduğudur. Saç ekim merkezi ilk kez belirtilen saatte pansumanı açıp temizleyecektir.

Kanalı Açma

Kanal açıklıkları, bitki oluşum yolundaki en önemli aşamadır. Kanal açma işlemine başlamadan önce ağrıdan kaçınmak için implant yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezinin belirli bir süre ile sınırlı olmadığını unutmayın. Hastanın ağrı eşiğine göre operasyon sırasında gerekirse tekrar lokal anestezi yapılabilir. Anestezi, genellikle saç ekimi nasıl yapılır cevabının başlangıcıdır.

Elbette saç ekiminin tüm aşamaları çok önemlidir ancak kanalların açılma şekli doğrudan saç kökünün “doğal görünümü” ile ilgilidir. Yani ekilecek saç köklerinin ot adam gibi görünmemesi için doğal bir açıyla ekilmesi gerekir. Bu nedenle saç ekiminde en önemli adım kanalların açılmasıdır.

Saç Kökü Ünitelerinin Çıkarılması

FUE teknolojisinde, sağlıklı saç köklerini içeren saç kökleri, mikromotor adı verilen tıbbi bir cihaz yardımıyla kulak üzerindeki donör alan ve kulak arkasındaki donör alandan sırayla çıkarılır ve kel bir alana aktarılır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda başarılı olmak istiyorsanız Fue teknolojisini anlamak çok önemlidir.  Büyük kesilere gerek kalmadan saç köklerini toplamanızı sağlar. Lokal anestezi altında yapılan FUE floklama sayesinde operasyon sırasında herhangi bir ağrı ve rahatsızlık hissedilmez.

Saç köklerini doktorunuz her yerden alabilir. Bu bölgeden yeterince kök alınamazsa diğer bölgelerden göğüs, karın, sırt vb. bölgelerden yararlanılabilir. Kanal açımı yanlış olursa saç ekim işlemi de hiçbirşekilde doğal görünmeyecektir. Bu da saç köklerinin bulunduğu kanalın dikey olarak açık olup olmadığı sorusuna karşılık gelmektedir. Kanallar eğimli olduğunda saçlar uzar ve çok doğal görünen saçlara kavuşursunuz.

Saç Ekimi Planı

Alıcı aşaması: 0.6-0.7 mm’lik özel uçlu mikromotor, çok ince bir kaşe yardımı ile kökleri alır. Doğru kullanımı çok önemlidir. Mümkünse boyun (donör) travmatize edilmemelidir. Saç kökleri çıkarıldığında boyun çok eşit şekilde görülmelidir.

Gönderenin bütünlüğünden ödün verilmemelidir. Bir sonraki ekim işleminde, ikinci ve üçüncü bir seansa ihtiyacı olabilir. Alındıktan sonra saçlar sonra özel bir sıvı ile doldurup temizlenir. Aksi takdirde kök ömrü kısalacaktır. Çıkarılan kökler çok küçük parçalardır.

Planlama ve Sınır Çizgisi: Ekimde planlama çok önemlidir. Doğru plan, ekim başarı oranını gösterir. Hastanın ne kadar açık olduğu ve hangi bölgeye kaç tane kök ekildiği doğru olmalıdır. Bir saç çizgisi çizerken mevcut saçı da görmeli ve doğal bir saç çizgisi belirlemelisiniz.

Kanal açıklıkları: Kanallar, köklerin yerleştirildiği deri üzerinde küçük çiziklerdir. Bu çok doğru bir çalışma olmak zorundadır. Kanal cilde paralel 40-45 derecelik açıyla test edilmeli ve saçlar doğal olarak düzeltilmelidir. Klinik olarak Lateral Slit, yani kanal açıklığına giriş tekniği, Türkiye’de çok az firma tarafından yapılabilmektedir. Çok zor ve özenli bir tekniktir.

Doğru açı verilmeyen kanallar belirtilirse, ekilen kökler dikey olarak büyüyerek sinyal saçının şekillendirilmesini zorlaştıracak ve kötü bir görüntü olacaktır. Bu da insanları çok rahatsız eder. Kanalı açmak için kullanılan slot çok önemlidir. Bölünme saça bağlıdır. Çıkarılan köklerin uzunluk ve kalınlığına göre ayarlanmalıdır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında belki en önemlisi doktorun nası kanal açacağına güvenmektir. Tecrübesiz bir doktorun elinde saçlarınız rezil olabilir.

Saç Ekimi Aşaması

Ekim aşaması: Alınan saç kökleri ekimi sıkılaştırmadan veya yırtmadan açık bir kanala çok hassas bir şekilde yerleştirilir. Kendi saçınızın olduğu bölgede ekim yapılması şarttır. Greft ne kadar hassas olursa o kadar iyidir. Doktor burada Yavaş çalışmalıdır. Sürü süresi ne kadar kısaysa ekim sonucu o kadar olumsuz ve kötüdür. Saç ekimi göz korkutucu bir görevdir.

FUE teknolojisi ile sadece mikromotor ile çalışan saç kökleri dışında herhangi bir kesi veya dikiş bulunmamaktadır. Ekimden sonra köklerin verildiği boyun bölgesinde herhangi bir çizik oluşmaz. Eski teknolojiden çok daha rahattır.

Saç köklerinin alınması sırasında doktor tüm boyuna (verici) zarar vermeden düzgün çalışmalıdır. Her şey tek seansta boğazınızı tamamen boşaltmakla ilgilidir. Donör alanlarının simetriye ihtiyacı vardır. Bu yüzden planın çok kesin olması gerekiyor.

Saç çizgileri, yaşınıza ve yüz hatlarınıza uygun doğal şekle yakın çizilmelidir. Yüksek doğruluk gereklidir. Kanallar açıldığında cilt kendi saçına doğru açılacak şekilde eğimli olmalıdır. Saç ekimi iş ilanları kaynaklarından kontrol ederek siz de saç ekimi kulvarında çalışabilirsiniz.

Yeni seans için en iyisi bir yıl beklemektir. Donör iyileşti ve çok iyi iyileşmiş olmalıydı.

Hugh Tekniği İle Saç Ekimi

Saç kökleri lokal anestezi altında toplanır ancak ekilecek alan paralel olarak uyuşturulur.

Saç kökleri çok az kuvvetle nazikçe çekilir ancak kıl kökü ünitesi gevşek tabandan kolaylıkla ayrılabilir. Bu, ameliyat sırasında implantın zarar görmesini en aza indirilir. Bu otomatik sistem çalışma saatlerini azalttı ve saat başına greft sayısını artırdı.

Greft toplandığında sadece ilgili kök hücreler ayrı ayrı işlenir ve bu alanda doku toplanmaz. Köklerin çekildiği bölgede 6,07 mm’lik küçük bir çizik belirir. Benzer şekilde, boyun bölgesinden greftler saç değişikliklerini aktarmak ve kaşları, bıyıkları ve çene bıyıklarını değiştirmek için kullanılır. Saç ekim merkezleri saçları nereden alacağını bilen doktorlarla dolu olmalıdır.

Ortalama verici, cilt bölgesinin durumuna ve ekilen kök sayısına bağlı olarak tek seansta 4.000 ila 6.000 greft alabilir. Bir ekim, ortalama 2 ila 2,5 saç teli demektir. Bu yöntem, birkaç gün içinde kısa bir iyileşme süresi sağladığı için oldukça sağlıklı bir seçenektir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler normal fue yöntemi ile aynıdır.

Hugh Yönteminin Özellikleri

Ekim yapılan bölgede doku çıkarılmadan sadece ilgili kök hücreler tek tek incelenir. Kökte 6.07 mm veya daha küçük, birkaç gün içinde kapanan ve iz bırakmadan iyileşen belirsiz bir yara izi oluşur.

Bu teknikte sadece kaşları, bıyığı ve çeneyi değil saçı da hareket ettirmek için boyun bölgesinden bir greft kullanılır. Ekilen saçlar genellikle ekimden 2-3 ay sonra ilk ayın sonunda dökülür ve uzamaya başlar. Altıncı ayda saçlar kalınlaşır ve gözleri dolduracak kadar uzar.

Ekilen saçlar, ekilen alan dışına asla düşmeyecek şekilde kodlanmış alandan çıkarılır. Saç aynı renk çıkacaktır. Saç ekimi süreci uzundur ancak uygun bakım ile oldukça tatmin edici olabilir. Ekim yapılırken saçın yönü, doğallığı, miktarı ve üretimi önemlidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hugh tekniğindeki bakım için Fue tekniği ile aynı aşamaları gerektirir.

Bu teknikte saç ekimi uygulamalarının büyüklüğü, miktarı ve sayısı fiyatı belirler. Bu zorunlu prosedür için, ücretler hakkında bilgi sahibi olmanız için kliniğinizle veya doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Ekimden Sonraki Süreçte Yapılması Gerekenler

Ekimden sonraki ilk hafta çok önemlidir. Yazılı alanı bir hafta boyunca çarpmayın, çizmeyin veya ovalamayın. Kişinin yatma pozisyonu önemlidir. İlk 7 gün sırtüstü yatmanız gerekir (yan yatmak ve uzanmak pratik değildir).

Yoğun spor, deniz, yüzme havuzları, hamam ve saunalardan bir ay uzak durun. Ekimden 3 ay sonra jel, sprey ve saç boyası gibi ürünler kullanımı yasaktır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında saç ürünleri kullanmamak önemlidir. İşlem sonrasındaki ilk 6 ay saçınızı makasla kesin. 6 ay sonra makine ile tıraş edilebilir.

Operasyondan iki gün sonra ekilen kökler taze kalmaya başlar. İlk hafta kabuk tutar. Bu tamamen normaldir. Kabuk 1 hafta ile 10 gün sonra kaybolur. Ekimden sonraki 15 gün ile 3 ay arasında saçlar dökülür. Bu normal bir süreçtir. Yaptıran kişi endişelenmemelidir. 4. aydan itibaren ilk saçlarınız büyümeye başlayacaktır. 6-8 ay “orijinal şekline” dönecektir. Ancak süreç 1 ile 1,5 yıla kadar tamamlanmaz. Bu süreç arası saçlar gerçek bir şekle bürünür ve saç oluşumunu artırır.

Kadınlar İçin Saç Ekimi Mümkün Mü

Saç ekimi kadınlarda da kullanılabilir. Teknik hala aynıdır. Genetik, kadınlarda saç dökülmesinin önde gelen nedenidir. Genetik saç dökülmesi kadınlarda saçı tam dökmek yerine genellikle tam bir seyreltme (ön, yanlar, üst, boyun) yapar. Ense bölgesindeki saç kökleri, saç dökülmesi riski olan erkeklere göre daha yüksektir. Erkekler gibi kadınlara saç ekimi yaptırabilir.

Ayrıca yumurtalıklarda demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık, tiroid hastalığı ve hormonal düzensizliklerin nedenlerini de saç ekimine bağlanabilir. Saç ekimi yorumları ve fotoğraflarına bakarak diğer kadınların nasıl ve ne şekilde saç ektirdikleri bilgisine ulaşılabilir.

Saç Ekimi Sonrası

 • Sürekli terleme, yorulma veya duş alma gibi ağır işlerden kaçının. Ayrıca terleme saç köklerine zarar verir ve sağlıklı büyümesini engeller.
 • Özellikle saçlar stres nedeniyle dökülüyorsa, saç ekiminden sonra kendinizi stresli bir ortama koymayın.
 • Operasyondan sonra birkaç gece cinsel ilişkiden kaçının.
 • Ekimden sonra antibiyotiğe ihtiyacınız olacağı için asla içki içmeyin. Alkol, dolaşım sistemine doğrudan kan dolaşımından girdiği için yeni ekilen saçlar için zararlıdır.
 • Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler kısmi ağrı ve halsizlik yaşatabilir. Verilen lokal anestezi nedeniyle de gerginlik yaşanabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaç ile birkaç gün içinde bu şikayetler tamamen ortadan kalkacaktır.
 • İlk birkaç gün mümkün olduğunca sırt üstü yatmalı ve tedavi bölgesine dokunmaktan kaçınmalısınız. Başınızın arkasında da uygularsanız, uzanmanız gerekir.
 • Ekimden sonra ekim yerine doğru uzanırsanız ödem oluşabilir. Bunun için endişelenmene gerek yok. Bu şişlikler birkaç gün içinde kaybolur.
 • Saç ekiminin ertesi günü boyun epilasyon bölgesindeki bandajlar çıkarılmalı ve pansuman yapılmalıdır. Ardından ödemin baştan alına ve gözlere düşmesini önlemek için alnı bandajlayın.
 • Saç ekiminin ikinci gününden sonra ekim bölgesine hiçbirşey uygulanmayacaktır. Yalnızca doktorunuzun yazdığı ilaçları ve solüsyonları kullanın.

Saç Ekiminden Sonraki İlk 3 Gün İçinde Ne Yapılmalı

 • Saçınızı asla ilk gün yıkamayın. İkinci gün hastaneye gidip pansuman yaptırmanız gerekiyor. Saçınızı ancak üçüncü günden sonra yıkamanızı tavsiye ederiz. Önceden yıkanmışsa ekimden istenen sonucu almak zordur. Bu durumda saç genellikle doktor tarafından yıkanır.
 • Gerçekten dışarı çıkmanız gerekiyorsa, kafanızı rahatsız etmeyen yumuşak bir şapka takmak iyi bir fikirdir.
 • Saç ekilen kısmın herhangi bir şeye temas etmemesine veya çarpmamasına dikkat etmek önemlidir.
 • Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk üç gün sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durmalısınız. Yeni ekilen saç kökleri, doğrudan kana giren, ilaç ve tahriş edici maddeler içerdiğinden çok çabuk etkilenir.

Saç Ekimi Sonrasındaki İlk Hafta İçinde Ne Yapılmalı

 • Ekilmiş bölge en az 15 gün güneş ve yağmurdan korunmalıdır.
 • Çok sıcak veya çok soğuk ortamlara girmekten kaçınmalı, sıcak veya soğuk su yerine ılık suyla yıkanmalı, hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmalısınız. Bu tür yerler aynı zamanda enfeksiyon riskini artırır ve ameliyatın başarı oranını düşürür.
 • İlk 3 gün yıkanmamış başlığın 3. günden itibaren 15 gün boyunca pH 5.5, antibakteriyel, düşük kimyasal bir şampuanla yıkanması zorunludur. Bu tür saç ekimi sonrası şampuan çeşitleri saç derisindeki bakteri ve mikropları öldürür ve saç köklerinin büyümesini sağlar.
 • Ekimden yaklaşık bir hafta sonra kafa derisindeki yara ve kabuklanmalar kaybolur. Ameliyat sırasında oluşan kesiler ve izler tamamen çıkarılır. Bunun için endişelenmenize gerek yok.
 • Ameliyattan birkaç gün sonra saç köklerinin toplandığı bölgede küçük kızarıklıklar ve sivilceler görülebilir. İlacı düzenli kullanırsanız ve hijyene dikkat ederseniz ilaç bir süre sonra biter.

Saç Ekimi Sonrasındaki 15 Gün İçinde Ne Yapılmalı

 • Saçınızı 3 gün sonra ilk kez yıkıyorsanız, uyguladığınız merkezde yıkamanızı öneririz. Bu, ameliyat sonrası yönetimi sağlar ve kullanılan malzemeler uzman olduğundan temizlik işlemi herhangi bir soruna yol açmaz.
 • Ekimden sonra kullanım için verilen özel solüsyon düzenli ve dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle ilk 15 gün kullanılması çok önemlidir. Bu losyon günde bir veya iki kez parmak uçlarınızla uygulanır, bu nedenle kabaca bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 • Saçlar dökülmeye başlayacak. Panik yapmanıza veya ekim yaptırmanın işe yaramadığını düşünmenize gerek yok. Bu doğal bir süreçtir. Ameliyattan birkaç ay sonra cildin 1,5 cm altına yerleştirilen saç köklerinden yeni saçlar çıkmaya başlar.
 • Saç derisindeki kabuklanma, saç ekildikten 10 gün sonra çıkmaya başlar. Cildinizin yapısı gecikirse, cildinizi iyileştirmek için yüzünüzü yıkarken yumuşak bir masaj yapın.
 • Saç ekimi sonrası kaşıntı hissederseniz, bunu doktorunuza bildirin ve ilaç isteyin. Jöleler, spreyler ve briyantin gibi ekim bölgelerinde asla kullanmayın.

Saç Ekimi Sonrası Birkaç Yıl Nasıl Bakım Yapılır

 • Saç Ekimi sonrası içinde birkaç ay saç kurutma makinesi veya şekillendirme aleti kullanmamaya özen gösterilmelidir. Bunun nedeni, fön makinesini veya kurutucuyu saça maruz bıraktığınızda köklerin ısınmasıdır.
 • Saç ekiminden sonraki 1 ila 1,5 yıl boyunca saçınızı sağlıklı tutmak ve uzaması için gereken azami özeni göstermeniz gerekir. Saçınız uzamaya başladığında, kimyasal düşük saç şampuanları önlem almak, temizliğe dikkat etmek, saçı ve saç derisini etkileyen her türlü madde ve yorucu hareketlerden kaçınmaya dikkat edilmelidir.

Estetik açıdan saç ekimi yapılsa bile tavsiyeler uygulanabilir. Bu nedenle ekim yaptırmadan önce biraz araştırma yapmanız ve bu alanda uzmanlaşmış bir uygulama merkezi bulmanız gerekiyor. Ekimden sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini doktorunuzdan dikkatlice dinleyin. Verilen ilaçları takip edin, talimatları izleyin ve düzenli olarak yapın. Ameliyattan sonra, kendiniz bir çözüm bulmaktansa doktorunuza danışmak ve talimatlara başvurmak en iyisidir.

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat etmeniz gereken şeyler operasyondan daha önemlidir. Maddi ve fiziksel yükten dolayı saç ekimi beklemekteyiz, bu yüzden kurallara uyup dikkatli davranırsanız eski saçlarınızı geri almamanız için hiçbir sebep yoktur.

Ekim Dışındaki Tıbbi Tedavi

Erkeklerde androgenetik alopesi tedavisinde kullanılan FDA onaylı iki ilaç vardır. Minoksidil ve oral finasterid ile topikal tedavi. Her iki tedavi de saç büyümesini destekler ve saç dökülmesi olmasını önler.

Tedavinin saç dökülmesini önleyici etkisi tedavinin başlamasından 3 ila 6 ay sonra, gözle görülür yeni saç büyümesi sağlama etkisi ise tedavinin başlamasından 6 ila 12 ay sonra ortaya çıkar. Maksimum etki için sürekli tedavi gereklidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesinden farklı olarak sürekli bir bakım gerektirir ve garantisi yoktur.

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi, ilacın doğrudan cilde uygulanması yöntemidir. Selülit, vücut şekli, cilt yaşlanması ve saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır. Bu yöntemde saç kökleri ve saç için gerekli olan vitaminler, mineraller, proteinler ve enzimler ince bir iğne ile kafa derisine enjekte edilir.

Saç mezoterapisi uygulamasında saçlar için ihtiyaç duyulan amino asitler, vitaminler ve mineraller bir sebepten vücut tarafından emilemediği için saç köklerine şırınga ile enjekte edilir.  Saç mezoterapisi genellikle olumlu sonuçlar veren bir tedavi türüdür ve kullanan kişiler genellikle mutludur.

Bu bölgedeki metabolizmayı uyarır ve dokuyu harekete geçirir. Mezoterapi sonrası saç kalınlığında ve sayısında artış gözlenir, saç dökülmesi azaltılır ve yeni saç üretimi için saç kökleri alınır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında saç mezoterapisi başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Prp Uygulaması

Genellikle her 4 veya 6 haftada bir; bu tedavi 3 seansta yapılmaktadır. Mezoterapi, ile saç dökülmesi tedavisi birleştirilebilir. Bu kombinasyonlar hastanın ihtiyaçlarına göre yeniden tanımlanır.

PRP, Platelet Rich Plasma Uygulaması anlamına gelir. PRP ile birlikte kullanıldığında, canlanmaya yardımcı olmak için bu bölgedeki kök dönemini uyarır ve harekete geçirir. Hücre yenilenmesi olur ve saç iyileşmeye devam eder.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler içinde PRP kullanımı da olabilir. PRP kendi kanınızdan gelir. Özel bir yapılış şekli vardır. 10 ila 20 ml insan kanını santrifüjlenir. Ayrılan plazma küçük bir iğne ile ekim bölgesine getirilir. Saç köklerinin bulunduğu özel bir kaba dökün. Ve son olarak, boynunuza masaj yapmak için plazma yapılır.

Prp ve Mezoterapi saç dökülmesi için gerekli değildir ancak çok yararlıdır. Bunun dışında doktorunuzun takip etmesi gereken konular hakkında size bilgi verilecektir. Özel uygulama gerektiren ekim sonrası dönemi başarıyla atlatmak, düzenli uygulanan ilaçları kullanmak, önerilen uygulamayı uygulamak ve bir an önce yeni saçlara kavuşmak yeterlidir.

Prp Tedavisi Sonrası

Ekilen saçların ve mevcut saçların ilk aydan itibaren dökülüp güçlenmesini önlemek için 4 seans saç tedavi protokolü önerilir. (PRP + mezoterapi + ozon mezoterapisi + yaprak lazer …) 2 ila 4 hafta aralıklarla uygulanır.

PRP, iyileşme fonksiyonuna neden olan oldukça başarılı bir tedavidir. PRP tüpü, trombositlerin santrifüjleme sırasında istenmeyen plazma sıvılarını ayırmak için kullanabilecekleri jel benzeri özel bir madde içerir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler 5. günden itibaren greft alanına parmak uçlarınızla günde bir kez 10 dakika dairesel hareketlerle masaj yapmayı da kapsar.Saç dökülmesi son yıkamadan 3 ay sonra ortaya çıkar.

 • 3. 6.9. Ay ve yıl 1 bizim kontrolümüzdür.
 • 2: 3. aydan itibaren küçük saçlar çıkmaya başlar.
 • 6. aydan itibaren büyüyen saçlar net bir şekilde görünür.
 • İlk yıl bittiğinde saç uzaması tamamlanmış olur.

Prp Saç Tedavisi Yararları

Saç ekimi ile birlikte bu yöntem çok sık uygulanır Saç dökülmesine ek olarak PRP, cildi gençleştirmek, ağrıyı tedavi etmek ve birçok ortopedik durumu tedavi etmek için kullanılır. PRP, plazmanın insan vücudundan alınan ve vücuda enjekte edilen bir kan örneğinden ayrılması olarak tanımlanır

En son teknolojiyi kullanarak saç dökülmesini tedavi etmenin bu yöntemi çok popüler bir tedavi türüdür. Sadece saç dökülmesini tedavi etmek için değil birçok hastalıkta da kullanıldığı için popüler bir tedavi şeklidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler olarak sayılabilen harika bir uygulamadır.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Üçüncü aydan itibaren çıkmaya başlayan saçlar, kalıcı ve sağlıklı saçlara dönüşür. Sonuç şu şekildedir: 6 aydan 1 yıla kadar görülebilir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında doktor incelenmeden önce süreci anlamlandırmamanız da bulunmaktadır.

Boyun bölgesindeki köklerin yaklaşık üçte biri ve beş kökten ikisi elde edilir ve bu alımın dağılımı orantılıdır. Bu nedenle saçlarınız sıfıra gelene kadar berberde fark edilmeyecektir. Boyun bölgesindeki yaklaşık 3 kökten 1’i ve 5 kökten 2’si bu alım dağılımı ile orantılıdır. Bu nedenle saçlarınız sıfıra gelene kadar berberde fark edilmeyecektir.

Saç köklerinin kırılmadan sağlıklı bir şekilde alınabilmesi için birden fazla boyun ve ekimin aynı sağlıklı durumda yapılması ve tüm saçların kesilmesi gerekmektedir.

Saç Dökülme Tedavileri Özeti

 • Saç ekimi, Androgenetik alopesi tedavisinde, çözelti tedavisi 6 ay boyunca günde iki kez kullanılır ve erkeklerin %30’undan fazlasında belirgin kıllanma görülür.
 • Diğer bir tedavi, erkek hastalar için günde iki kez hap tedavisidir. Doktorunuzun önerdiği bu haplar saç köklerini harekete geçirir ve saçların tekrar uzamasını sağlar.
 • Bir kadının sivilce, saç büyümesi veya düzensiz adet görme sorunları varsa, bir uzman tarafından kapsamlı bir muayene yaptırması gerekir.
 • Bu tedavilere cevap vermeyen hastalar için, saç derisine saç ekimi kelliğe çözüm bulmada yardımcı olabilir.
 • Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusuna harfiyen uyulmazsa saç ekimi verimsiz sonuçlar verebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Ve Tedavi Edilir

 • Karbonhidratları aşırı yemeyin. Daha yüksek protein diyeti yemeye çalışın.
 • Saç dökülmesinin önlenmesinde düzenli uyku önemlidir. Uyku sürenize dikkat edin.
 • Sigara ve alkol içmeye alışmamalısınız. Mümkünse ikisinden de kaçının.
 • Saçınıza bakım yaparken tavsiye edilen saç sağlığı ilaçlarını, bilmeden uygulanan maskeleri veya karışımları uzman gözetiminde kullanmayın.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler yapılmasına rağmen sonuçlar anormal ise bir dermatolog tarafından kontrol edilmelidir. Herkesin yaşadığı saç dökülmesi, ateş, yaralanmalar ve ameliyatlar kadar normaldir.

Bazı saç dökülmelerine bir hastalık neden olur. Ancak cevap, kozmetik ve saç tedavisi için en iyi kliniklerin bulunduğu İstanbul’dur.

Saç Ekimi ile Prp Kullanımının Önemi

PRP (Platelet Rich Plasma), son yıllarda trombositten zengin plazmanın saç dökülmesinde devrim yaratan bir saç tedavi yöntemidir.

PRP saç dökülmesini önlemeyi, saç kalitesini artırmayı ve yeni saç çıkarmayı hedefler. PRP trombosit açısından zengin plazma, hücre yenilenmesinde oldukça etkili olan büyüme faktörlerini, kök hücreleri ve proteinleri içerir.

Elde edilen plazma Napage yöntemi ile kafa derisine uygulanır. PRP tedavisi 3-4 hafta aralıklarla toplam 3-4 seans kullanılır. 6 ay veya 1 yıl sonra bir seans için destek talep edilmesi uygundur. PRP, vitaminlerin saça uygulandığı bir mezoterapi uygulamasıyla birleştirildiğinde çok daha etkili ve kalıcıdır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler olarak dahi sayılabilir.

Bu işlem saça anestezik krem ​​sürüldükten, kan alındıktan ve PRP öncesi gerekli adımlar atıldıktan sonra yaklaşık 20-30 dakika sürer. İşlem sonrası kişi normal hayatınıza dönebilirsiniz. Kendi kanınızdan elde edildiğinden alerji riski yoktur.

Derma Silindir

PRP ve mezoterapi yöntemleri ile kombine edildiğinde başarı şansı artar ve reaksiyon süresi kısalır. Bu, özel bir silindirik alet kullanmanın bir yoludur.

PRP, saç mezoterapisi ve derma roller işlemleri aseptik olarak bir dermatolog tarafından yapılmaktadır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler yapıldığında, saçlar harika bir canlılık kazanır

Günde 100-150 veya daha fazla saç dökülmesini ciddiye almak ve mevcut tedaviyi değerlendirmek gerekir. Toplam 10 ila 15 gün arayla üç seans yapmanızı tavsiye ederiz. Tedavi sırasında çeşitli vitamin ve enzimler içeren hazır kokteyllerle mezoterapi kullanılması da önerilir.

PRP ile saç dökülmesi tedavisi kişinin kanından elde edilen trombositlerle yapılır, bu nedenle alerji riski yoktur. İşlem sonrası kişi günlük hayatına devam eder. Prp ile saç dökülmesi tedavisinin faydaları çoktur.

Doku rejenerasyonu prensibine dayalı olarak saçın kalınlaşmasına ve güçlenmesine yardımcı olan PRP tedavileri başarılı ve etkili sonuçlar üretebilir. PRP saç dökülmesini önlerken canlılığı arttırır, saç büyümesini destekler, hareketsiz saç köklerini aktive eder ve kalınlaştırır, yeni saç büyümesi sağlamak için saç köklerini uyarır.

Saç Ekimi Sonrası Mezoterapi Tedavisi

Saç mezoterapisi tedavisine genellikle saç ekiminden sonraki ilk ay içinde başlanabilir. Saç mezoterapisi saç köklerini destekler, enfeksiyonları ortadan kaldırır ve saç derisine kan akışını önemli ölçüde iyileştirir. Yine saç mezoterapisi yaptıranlar saç köklerini aktive ederek saçların güçlü, hacimli, sağlıklı ve uzun kalmasına yardımcı olurlar.

Saç mezoterapisi, saç köklerinin onlara ulaşması için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve amino asitleri sağlar. Saç mezoterapisi ile yeni saçlar çıkmaz. Yalnızca mevcut kökler güçlendirilir. Saç mezoterapisi saç ekimi sonrası veya saç dökülmesi problemine göre 15 günde bir toplam 4-6 seans olmak üzere kullanılabilir.

Enjekte edilen saçlı deride geçici kızarıklık ve morarma olabilir. Bu kızarıklıklar kısa sürede kaybolur. Mezoterapinin etkileri, sorunun cinsiyetine, yaşına veya ciddiyetine bağlı olarak genellikle ikinci veya üçüncü seanstan sonra fark edilir hale gelir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler içinde mezoterapi işlemi yaptırmak ta bulunabilir. Hastalar mezoterapi öncesi antikoagülan, vitamin veya bitki çayları almamalıdır. Mezoterapi sonrası günde 24 saat duş ve egzersiz yapılması önerilmez. Kan basıncınızı yükseltmek için hareket etmemelisiniz.

Saç Uygulamalarında Mezoterapi Nasıl Kullanılır

Tedavi iki bölümden oluşur ve tek seansta uygulanır. İlk kısım saç köklerinin güçlendirilmesidir.

Saç kök hücrelerini besleyen vitaminler ve kokteyl mikroenjeksiyon yöntemleri saçlı deriye aşılanır. İkinci kısım ise dökülmeyi önlemektir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler kısmında bu tür ekim sonrası uygulamaların yeri büyüktür.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı

Saç ekimi ağrılı bir süreç değildir. Lokal anestezi altında yapılır. Saç ekimi uzun sürerse lokal anestezi tekrarlanacaktır. Ancak anestezi yapılırsa herhangi bir ağrı veya acı hissetmeden saç ekimine devam edebilirsiniz.

Bir odak noktasından kanamanın ilerlemesi, dalgalanan kan akışına ve kan incelmesine bağlıdır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında kullandığınız ağrı kesicileri doktorunuza söylemek te olmalıdır.

Sonuç olarak saç ekimi sırasında küçük kanamalar normal kabul edilir. Saç ekimi sonrasında aşırı kanama yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

Ekimden sonra saç dökülmesi yaşanmaz. Köklerin sağlıklı ve güçlü köklere sahip olduğu yerlere yerleştirilmelidir. Şiddetli kelliği olan kişilerde de saç dökülmesi görülmez. Bunun nedeni, bu bölgedeki saç köklerinin saç dökülmesine çok daha dirençli olabilmesidir.

15 gün ile 1 ay arasında saç ekimi ve saç dökülmesi olan bazı kişiler ekilen saçların %85’ini kaybetti ve ameliyat işe yaramadı diye düşünmektedir. Ancak bu gerçek bir sorun bile değildir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şok dökülme de gelmektedir.

Saç ekiminden sonra vücut ameliyat edilen bölgelere daha fazla kan pompalar. Amaç, iyileşmeyi ve hücre yenilenmesini hızlandırmaktır. Bu aşırı pompalanan kan, greft bölgesinde kabuklar oluşturur.

Canlı saç kökleri ekim süresince canlılıklarını korur ve saçlarının uzamasını sağlar. Bu büyüme ekimden sonraki ilk hafta içinde kendini gösterir. Ancak bu yeni saçlar kopar ve dökülür. Bu durum, şok dökülme olarak bilinir.

Bu, saç ekiminin iyileşme aşamasında atılan bir adımdır. Şok kaybı ile saç dökülmesi normal saç dökülmesi olarak kabul edilmemelidir. Şok dökülme, yeni sağlıklı saçların habercisidir. Saç ekimi sonuçlarının neredeyse %92’sinde şok oluşur.

Şok dökülme aşamasından sonra saçlarınız normal bir şekilde uzamaya başlayacaktır. Birinci yılınızı doldurduğunuzda, eski saçlı halinize dönmüş yepyeni bir siz olacaksınız. Hayatınızı değiştirecek bu tedaviden yararlanmak gerçekten hayat değiştiren özelliklere sahiptir. Psikolojinizi ve sağlığınızı saç ekimi ile siz de geliştirebilir ve mutlu olabilirsiniz.