Saç ekimi birçok teknik bulunduran ve yararlanabileceğiniz tonlarca çeşit barındıran genetik ya da başka türlü olsun hemen her türlü saç dökülmesi problemini çözebilen bit tedavidir.

İçerik Başlıkları Gizle

Saç Dökülmesi

Saçlarınız dökülmeye başladığında paniğe kapılırsınız ve aynı anda tüm bakım yöntemlerini denemeye başlarsınız. Aslında ne tür bir saç dökülmesi yaşadığınızı bilmeden kendi kendine bakıma başlamak saçınıza daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine saç dökülmesinin türünü, saç dökülmesinin nedenini bilmek, uygun bakım yöntemlerini denemek (tabii ki bir dermatoloğa danışarak) ve sabırlı olmak çok önemlidir. Genellikle çözüm saç ekimi olsa da nedenini bilmek farklı tedavilere de yönlendirebilir.

Saç dökülmesinin çeşitlerini ve çözümlerini sizler için araştırdık. Saç dökülmesinin neden oluştuğu ve nasıl oluştuğu gibi soruların cevaplarını araştırdık. Saç dökülmesinin çözümlerini öğrenmek artık çok kolay!

Erkeklik Hormonları (Androjenler) Saç Dökülmesini Nasıl Etkiler?

Duyarlılık nedeniyle, kandaki normal androjen seviyeleri saç kökleri üzerinde daha büyük etkiye sahiptir.

Bu tip saç dökülmesi, erkeklerin şakaklarında ve üst kısımlarında meydana gelir, ancak kadınlarda kafa derisinin üst kısmında tamamen incelmiş görünmektedir. Saçın incelmiş kısmının sonunda olgunlaşmamış saçlar kısa, ince ve uca doğrudur. Bu saç dökülmesinin devamlı tek çözümü saç ekimi tedavisidir.

Saç Dökülmesinin Anlaşılması

Dermatoloğunuza danışarak kesinlikle saç dökülmesi sorununun türünü bulmanız gerekir. Profesyonel bir dermatolog, çeşitli testler yardımıyla hangi tip saç dökülmesini belirleyecek ve uygun bakım yöntemini uygulayacaktır. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaşırsanız öncelikle saç ekimi için profesyonel bir danışmana başvurulmasını tavsiye ederiz.

Kendi kendinize bulduğunuz saç dökülmesi tedavileri saçınıza daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine en uygun tedavi ve bakım yöntemini belirlemek için bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Saçlarımız Normalde Ne Kadar Dökülür?

Günde 100 saç tutam ve yıkandıktan sonra yaklaşık 200 saç tutam normaldir. Bu sayının üzerindeki sonuçlar normal değildir ve bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Demir eksikliği anemi ve guatr gibi hastalıklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumda saç ekimi kararından önce saç dökülmesinin altında yatan nedeni bulmak daha önemlidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

Saç Dökülmesinin belirli nedenleri vardır ancak çoğu neden çözülebilen bir tedaviye sahiptir.

 • Genetik faktörler

Erkek saç dökülmesinin %50’si kalıtsaldır. Erkeklik hormonuna duyarlı saç dökülmesi, genel popülasyondaki saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Kronik saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda kelliğe dönüşebilir. Erken yaşta başlayan saç bakımı, saç dökülmesini azaltabilir ancak saç ekimi sonuçları kelliğe giden yolu durdurur.

 • Cilt problemleri

Deri ile ilgili dökülmeler ayrıca kafa derisini de etkiler. Cilt problemlerini tedavi etmek saç dökülmesini durdurabilir.

 • Yanlış beslenme alışkanlıkları

Saç yaşayan bir organdır. Bu nedenle saçlarımızın beslenmesi sağlıkları için çok önemlidir. Düşük su, aşırı karbonhidrat tüketimi, uzun süreli açlık ve düzenli beslenme saç dökülmesine neden olabilir.

 • Hormonların nedenleri

Gecikmiş adet kanaması, hamilelik, aşırı sivilce, kilo sorunları, aşırı yağ vb. Sorunlarınız varsa bunlar saç sağlığınızı etkileyebilir. Bu sorunları bir kan testi ile ortaya çıkarabilir, gerekli tedavinin ardından sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

 • Stres ve depresyon

Strese bağlı saç dökülmesi günümüzde oldukça yaygındır. Depresyon, kaygı ve psikolojik problemler saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesinin Genetik Faktörü

Androgenetik alopesi sadece erkeklerde değil, kadınlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle erkeklerde alopesi nedenlerinden biri olarak kabul edilen genetikten kaynaklanmaktadır. Her saçın bir büyüme döngüsü vardır. Androgenetik alopeside bu döngü zamanla zayıflar ve saçlar incelmeye ve zayıflamaya başlar. Saç dökülmesinin en az olduğu kısım ense kısmıdır.

Androgenetik alopesi, doğru bakım yöntemlerinin düzenli kullanımı ile yavaşlatılabilir. Yavaşlatmak için bir dermatoloğa danışın ve bakıma yardımcı olan bir ürün kullanın. Favorilerimizden biri olan hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılabilen saç dökülmesini önleyici saç ekimi tedavileri saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Saç dökülmesi daha yavaş, daha az saç dökülmesi ve 6 haftalık kullanımdan sonra daha güçlü hale gelir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda alopesi genellikle hormonal nedenlerden kaynaklanır ve sıklıkla menopoz ve doğum gibi hormonal dengesizlik alışkanlıkları ortaya çıkar. Doğum sonrası saç dökülmesi yaygın bir sorundur. Kadınlarda saç dökülmesinde saçın bulunduğu yerde incelme görülür. Yani dışarıdan bakıldığında saç kökleri net bir şekilde görünmeye başlar.

Saç dökülmesinin nedenleri, bakım problemlerine benzer saç problemleriyle karşılaşma sebeplerine benzer. Bakım yöntemlerine ek olarak, uygun ürünü desteklemek için yukarıda anlatıldığı gibi bir dermatoloğa danışabilirsiniz. Kadınlar için uygun saç ekimi tekniklerini saç ekimi ekşi sözlük gibi kaynaklardan öğrenmek yerine bir doktordan öğrenmeniz sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Geçici ve Çocuklarda Saç Dökülmesi

Fiziksel problemler, çeşitli vücut kullanımları ve değişen hava koşullarından kaynaklanan saç dökülmesi, geçici saç dökülmesidir. Vücudun rahatsızlığı tedavi edildikten sonra, saç dökülmesine neden olan ilacı bıraktıktan sonra stres azalır ve hava değişim döneminden sonra saç dökülmesi azalır ve saç ekimi gerektirmeden yeni saçlar çıkmaya başlar.

Çocuklarda saç dökülmesi saç dökülmesinin sebebidir. Tedaviden sonra saçlar eski haline dönecektir. Tedaviye geç kalanlar saçlarını sonsuza kadar kaybedebilirler.

Stres, Beslenme ve Hormonel Saç Dökülmeleri

Doğum sonrası saç dökülmesi de bu gruba dahil edilebilir. Saç dökülmesini en az 2 ay takip etmeniz gerekiyor. Bir kadının incelmesi, akne, düzensiz adet görme ve artan saç büyümesi gibi sorunları varsa, özellikle saçın ön lobunda hormon seviyelerinin kontrol edilmesi gerekir. Saç dökülmelerinin% 70’inde demirin düştüğü görülür. Bu belki saçınızı demir takviyesi yaparak koruyabilirsiniz.

Tiroid gibi hormonlara bağlı saç dökülmelerinde, 8 haftalık tedavide saçlar yeniden uzamaya başlar. Eğer bir değişim olmazsa, dermatoloğunuzla konuşarak saç ekimi ve diğer tedavilere başvurabilirsiniz.

Alopesi areata, çeşitli çaplarda bir veya daha fazla yuvarlak, tamamen kel alanlarla sık görülen bir hastalıktır. Yaygın olarak “saçkıran” olarak bilinmesine rağmen, adından da anlaşılacağı gibi bir mantar hastalığıdır, ancak bulaşıcı değildir. Aylar veya yıllar içinde tedavi ile geriler.

Saç Dökülmesi Tedavisi

 • Tedavi ancak başarılı bir doğru teşhis sonrasında mümkündür. Herhangi bir saç dökülmesi öncelikle bir dermatolog tarafından muayene edilmeli ve buna bağlı herhangi bir durum incelenmelidir. Genel saç sağlığı için söyledikleri ve tedavi seçenekleri sunulmaktadır.
 • Androgenetik alopesi için kel bölgenin büyüklüğü kontrol edilir. Bu boşluk doldurulamazsa çok fazla kök kaybı varsa saç ekimi önerilir.
 • Aynı zamanda saç köklerini beslemek için saç derisine PRP ve mezoterapi enjekte edilerek aktif hale getirilebilir.
 • Kalıcı saç dökülmesinin olduğu bölgenin geniş olduğu durumlarda saç ekimi tercih edilir.

Bu nedenle genetik saç dökülmesi ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken saçın adet döngüsünde olup olmadığını gözlemlemektir. Beklenenden daha fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuzun yardımıyla yapmanız gereken ilk şey sorunun nedenini belirlemektir.

Bu nedenle doktorunuzun önerdiği tedavi ile sorunu çözmeye çalışmak bir takip fırsatıdır. Doğru tedavi ile sorunu hızla çözebilir ve bu durumun yaşam kalitenizi etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

Saç Teli Analizi

Saç teli analizi (trikolojik uygulama) sonrası, hücre bölünmesinin sürekliliğini ve gereksinimlerini belirlemek için saça besinleri taşıyan vasküler sistem değerlendirilir. Aynı zamanda nanomoleküler bir yapı ile kafa derisine uygulanan ürün saç köklerine yönlendirilir ve saç köklerinden beslenir.

Saç dökülmesini önlemeye yönelik önlemler, saçın kullanım amacı ile sınırlı değildir. Saç ekimi merkezlerinde ve çoğu şehirde saç teli analizi yapabilen birçok klinik bulunmaktadır.

Saç Ekiminin Temel Aşaması

Kliniklerde ve saç ekim merkezlerinde operasyon üç temel aşamada gerçekleştirilmektedir.

 • Kanalı açma: Ekilecek saç kökünün boyutuna ve uzunluğuna uygun kanal açılmasına özen gösterilmelidir. En doğal görünüm için kanalın açısı da buna göre ayarlanmalıdır.
 • Açık kanallardaki saç kökleri Son aşamada toplanan kökler, saç ekimi uygulamasını tamamlamak için tek tek 40-45 derecelik açıyla açık kanala yerleştirilir.
 • En yeni ekim teknolojisi: FUE yöntemi Saç ekimi için en son teknoloji FUE teknolojisidir. Lokal anestezi altında yapılan ve kökleri toplamak için mikromotor kullanan bir mikrocerrahidir. Bu teknik, tüm ekim yöntemlerinin temelidir.

Temel prosedür, tüm floklama teknikleri için aynıdır. Bu kanallarda kökler çıkarılır, kanallar açılır ve çıkarılan kökler ekilir. Kliniklerde görebileceğiniz hizmet farkı, saç ekimi tekniğinin adını farklı kılan, kök alımı için kullanılan ekipman ile açma ve ekim için tıbbi ekipmana bağlıdır.

Saç Ekimi Programında Neler Olur?

Nereye ekilip saç kökü oluşturulacağına karar verildikten sonra işaretlenir. Donör bölgeden kaç tane implant alınacağı, hangi bölgeye kaç tane saç kökü ekileceği, alın çizgisinde hangi şekle sahip olduğu ve nereden başlanacağı, hangi saç ekiminin uygulanacağı bellidir. Saçlar traş edilir. Saçların doğal geçişi operasyon günü saçları serbest bırakır.

Saç ekimi sırasında açılan hastalar operasyonun kesintiye uğramasına engel olmayan hafif öğünler alabilirler. En iyi bakımı yapacak klinikler illerinde hem teknoloji hem de hizmet ile ileri saç ekimi yaptıran tesislerdir.

Saç ekimi, içerdiği çeşitli riskler nedeniyle genel anestezi altında yapılmaz ve gerekli değildir. Lokal anestezi lokal uyuşukluğa neden olduğundan operasyon sırasında hasta uyanık ve tamamen bilinçlidir. Bu gibi durumlarda iğnesiz, kısa süreli sakinleştiriciler hastanın lokal anestezi altında uykuya dalmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Saç Ekimi Sırasında Neler Olur?

Nereye ekileceğine ve saç kökü oluşturulacağına karar verildikten sonra işaretlenir. Donör bölgeden kaç tane implant alınacağı, hangi bölgeye kaç tane saç kökü ekileceği, alın çizgisinde hangi şekle sahip olacağı ve nereden başlanacağı, hangi saç ekiminin uygulanacağı açıktır.

 • Saçlar tıraş edilir: Saçın doğal geçişi operasyon günü saçları serbest bırakır. Özellikle greft mikromotor ile kesilen saçın uzunluğu 3 mm saç uzunluğu ile sonuçlanır.
 • Tıraş olduktan sonra hasta ameliyathaneye alınabilir. Bu basamaklardan haberdar olmak sizin görevinizdir. En iyi klinikler hastalarını en doğru şekilde eğitebilen merkezlerdir.
 • Saç ekimi özel steril cerrahi giysilerle yapılır. Hasta ameliyathaneye girmeden kendisine verilen cerrahi önlüğü giyer.
 • Saç ekimi 4-8 saat süren uzun süreli bir operasyondur. Ameliyathanede sedye üzerinde yatan hastalar bu süre içerisinde lokal anestezi altında tedavi edilir. Bu süreçte lokal anestezi nedeniyle ağrı çekmeyen hastalar doktorunun onayı ile uyuyabilir, müzik dinleyebilir veya televizyon seyredebilir.

Kanal Açma

Greft toplama ve saklama için gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sıra bir kanal açma zamanıdır. Kanalın yönü ekimdeki en önemli noktadır. Bu nedenle, doktor tarafından bir kanal açılırken saçınızın açısına uygun bir açı açıldığından emin olun.

Doktor bir kanalı açarken, kan damarlarına zarar vermekten kaçınmak için açık kanalı çok derin açmamaya dikkat etmelidir.

Yoğunluğun doğru ayarlanması, geçişler ve düzensizlikler nedeniyle girintili çıkıntılı kanallar oluşturulmalıdır. Saç ekimi muayenehaneleri doğal görünümü size en uygun şekilde adapte edebilmelidir.

FUE Saç Ekimi

Yukarıda da görüldüğü gibi saç dökülmesine birçok şey neden olabilir. Bu nedenle doğal görünümden ödün vermeden ve kendinizi diğerlerinden ayırmadan sorunu çözebilirsiniz. FUE ekim ile ince kafa yapısına ve yüz hatlarına göre saç ektirerek doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Saç sorunları olan insanlar, yaşlı ve depresif göründükleri için mutsuzdurlar. FUE akınından sonra güven kazanacak, genç ve yakışıklı olacaksınız. Yararları;

 • İşlem rahat ve konforludur,
 • İyileşme hızlıdır,
 • Doğal görünüm,
 • Sürdürülebilir sonuçlar,
 • Dikiş kullanılmadan yapılır.

Saç ekimi nasıl yapılır sorusu üç temel aşamada toplanır;

 • Saç kökü toplama,
 • Bir kanal açma,
 • Saç ekimi işlemi

FUE Nedir

Doktorlar 20 yılı aşkın süredir saç ekimi alanında önemli gelişmeler kaydetti. Tüm dünyada saç ekimi artık çok yaygındır ve ekim için daha çok tercih edilen teknik FUE tekniğidir. 2002 yılında literatürde ortaya çıkan FUE (saç kökü ünitesi ekstraksiyonu), 2005 yılında uygulanmaya başlanmıştır. FUE, dünyada kolaylıkla ifade edilebilen yeni nesil bir saç ekim yöntemidir.

Cerrahi kesi yapılmadan ense saç köklerinin tek tek toplanması esasına dayanır. Kesintisiz, devamlı bir ekimdir. Doğal, bozulmamış saç ekimi dünya çapında saç dökülmesi için tercih edilen tedavi olmuştur.

FUE yöntemi denilen teknikte tıbbi bir cihaz, mikromotor veya punch tutma yöntemi uygulanmaktadır. Bu nedenle FUE yöntemine “mikromotor FUE” de denir. Ayrıca mikromotor haricinde saç kökleri 0,7-0,9 mm’lik punch ile ameliyatsız elle alınır ve bekletilmeden ekilir.

Günümüzde farklı isimler altında karşımıza çıkan farklı ekim yöntemleri (kalem, robot, DHI, mikromotor vb.) Temel uygulama prensibi olarak FUE floklama yöntemine dayanmaktadır. FUE’de iz kalmaz ve kökler saatlerce beklemez, bu nedenle oksijen yetersizliğinden kök ölümü olmaz. FUE ekimin sonucu kalıcıdır.

FUE floklama ile çeşitli alanlarda floklama için donör alan olarak kullanılabilir. Göğüs, sırt, cinsel organlar veya kolların altındaki saç kökleri de ekim için değerlendirilebilir İstenirse 2 Ekim en az 6 ay sonra aynı bölgede yapılabilir. Saçlı derinin açık alanını iki seans artırabilirsiniz, ense bölgesi iz bırakmadan iyileşecektir. FUE yöntemi ile vücudun herhangi bir yerinden saçın alındığı bölgeye bulaşıcı saçların bir yüz bölgesine ekilmesi mümkündür. Saç ekimi fiyatları tekniğe ve sizin saç dökülmenize göre değişiklik gösterir.

Fue Yöntemini İleri Taşıyan Özellik Nedir

FUE yönteminin kalitesine dair en iyi karar, küçük tek bir greftin yerleştirilmesi, saça doğal açı ile yapışma ve grefte uygun darlıkta kanalların açılmasıdır. En önemli çizgi, alın ile kıvrımı arasındaki kesişme çizgisidir. Erkeksi bir görünüm veren şakaklardan çok fazla saç alınmamalıdır. Saç ekimi sonrası sonuç aynı olsa da, her aşamanın kendi incelikleri vardır.

FUE’den Sonra

Saç, sakal ve kaş ekiminden sonraki ilk 3 gün transfer edilen saçların hiçbir yerine dokunmayınız. Bunun nedeni greftin tutunması önemli olabilmesidir. 4. günden itibaren önceden yumuşatıcı bir çözücü uyguladıktan sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Alıcı bölgenin dinlenme aşamasında ekilen anajen saçlar döküldüğü için ekilen saçlar ilk ay dökülme eğilimindedir. 3-4 ay sonra büyüme mevsimi başlar ve saçlar tekrar büyümeye başlar.

FUE yöntemi ile yeni saçlar 1,5 yıl sonra bile uzamaya devam edecektir. Saç ekiminden sonra diğer saçlar gibi yıkanabilir, kesilebilir ve derecelendirilebilir.

Yorucu egzersiz kafa derisine kan akışını artırdığı için 3 hafta boyunca ekim bölgesinde oluşabilecek kanamadan kaçının.

Saç köklerinin kalınlığına ve yapısına göre, saç köklerinin boşlukları toplu iğne başından çok daha küçüktür ve saç köklerinde hızlı iyileşme sağlar.

FUE yöntemi sayesinde çok çeşitli saç köklerini kullanabilirsiniz. Kafadan veya ekim bölgesine değebilecek şekilde çıkarılabilen tişörtlerin giyilmesi tavsiye edilmez.

Fue Ekimde Sonradan Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktor tarafından verilen sırayla uygulanmalıdır.
 • Hastalar birkaç gün geri dönüp kafalarını çok fazla oynatmamalılar.
 • Gastrointestinal bölgede biraz daha uzun olan ortopedik yastıkları tercih ederler.
 • Doktorunuzun önermediği diğer saç bakım ürünlerini kullanmayın.
 • Üçüncü gün saç yıkama yapılmalıdır.
 • Şapkalar ve bereler yumuşak olmalıdır ve rahatsız edici giysiler giyilmemelidir.
 • Saç ekimi sonrası süreç içinde kafa bağlantısına elle dokunmayın.
 • Hastalar birkaç gün spor yapmamalılar.

Bıyık Ekimi

Erkek çene-sakal ekimi, dudaklara veya çene-sakalın çıkmadığı bölgelere saç kökü naklidir. Bıyık veya sakal yerine ekilen saç kökleri, saç ekimi tedavisi gibi boyundan alınır. FUE yöntemi ile saç kökleri boyun üstünden 0.6 mm’lik punch ile tek tek toplanır ve bıyığın kusurlu bölgesine tek tek ekilir.

Ekilen saç kökleri uzamaya devam eder. Bu kıllar, tıraş sırasında kolaylıkla kısaltılabilir ve şekillendirilebilir.

Saç kökleri birbirine çok yakın ekilirse beslenemez. Bu nedenle ekim yoğunluğu, kökleri çıkarmak ve kökleri beslemek için ideal bir saç kökü alanı sağlamaktır. Saç kökleri ekildikten sonra gerekirse saç kökleri çıktıktan 6-8 ay sonra aynı yere tekrar ekilerek sakal bıyıklarının yoğunluğunu arttırabilir. Gür bir bıyığınız yoksa, bıyık ekimi size büyük bir güven ve görünüm kazandırabilir.

Bıyık ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır. Ekim süresini kısaltmak için 0.6-0.7 mm punch ile ezilen saç kökleri aynı anda ekilmelidir, kökler beklemez ve saç kökleri ölmez.

Sakal Ekimi

Çene sakalı ekimi çeşitli nedenlerle veya ergenlik çağıyla birlikte çıkması gereken sakal bozuksa yapılabilir. Çene-sakal ile bıyık arasındaki boşlukları ve seyrekliği doldurmak için yanaklara, çene-sakal çizgilerine, elmacık kemiklerine veya boyun altlarına çene-sakal ekimi yapılabilir.

Sakalları ekerken doktorun yapması gereken, çene ve kaş ekimi yapılırken en iyisi bıyık ve çene gibi ön bölgelere güçlü, dış hatlardan görülebilen favori ve yanaklara daha seyrek ekmektir.

Saç, sakal ve kaş ekiminden sonra ekilen bölge kan sızıntısı nedeniyle koyu kırmızıya döner. 3. veya 4. gün ilk yıkama kan pıhtılarını gidererek ekilen kaş, bıyık ve çene bıyıklarını görünür hale getirir.

Yüze ekilen saçları beslemek için yayılma ile üretilen kan miktarı artırılır. Bu artış sonucunda ekilen saçların alt kısmında sivilce benzeri küçük kırmızı lekeler oluşur. Bu kırmızı görüntü 10 ila 15 gün içinde kaybolacaktır.

Saç köklerinin ekilen alana yerleşebilmesi için ilk tıraştan 10 gün sonra saç, sakal ve kaş ekimi yapılmalıdır. Bu kıllar 4-8 ay sonra tekrar çıkacaktır. Yeni saç 1,5 yıla kadar uzamaya devam edecektir. Saç ekimi İstanbul kliniklerinde bu işlem gerçekleştirilebilir.

Kaş Ekimi

Kaş ekimi, özellikle kaşlarınızı kaybettiyseniz en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kadınlar kaşlarını cımbız, ip, ağda, sır ve diğer epilasyon yöntemleriyle sürekli aldırır, böylece kaş kökleri zamanla yok olur. Kaşların seçilip koparılmasıyla kaşlar genç kalınlığını ve canlılığını kaybederek incelir.

Kaş ekimi ile kaşlar eski hacim ve kalınlığa ulaşabilir. Kaza veya yanık sonucu kaşlar değişebilir. Kaş ekimi de bu kişiler için güzel sonuçlar doğurur. Kaş ekiminin sonucunun belirleyicileri tek greft çıkarma, açısal yayılma ve uygulama sonrası bakımdır. Kaş ekimi yerine saç ekimi alanında bir iş aramaktaysanız, saç ekimi iş ilanları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır

Öncelikle ihtiyacınız olan saç köklerini elde etmek için saçı 10 ila 20 cm kısaltın. Doktor tarafından Saç kökleri bu bölgeden tek tek alınır. Kaşların ekildiği bölgede kaşlarla aynı yönde iz bırakan bir mini kanal açılır. Ekilecek veya inceltilecek kaşları boyayabilmeniz ve önceki kaşlara ve saçlara uygun olması gerekir. Kaşlar çapraz olarak çıkar. Kaşların başında doğru yönde, ortaya geldiklerinde paralel, kaşların dışında aşağı doğru dururlar.

Kaş ekimi ile kanal açarken dikkatli olunmalıdır. Doktor kaşlarınızı ekerken hata yaparsa ters dönebilirler. Bu dolaylı kaş ekimi kesinlikle bir uzman tarafından yapılması gereken bir işlemdir. En iyi kaş ekimi bölgelerini öğrenmek için kaş ve saç ekimi yorumları kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir hafta boyunca ekim alanında çok küçük bir toplu iğne başı kabuğu görürsünüz. Ancak bu kabuklar o kadar çabuk düşer ki kişiler günlük hayatlarına veya işlerine rahatça dönebilirler. Kaş ekimi uyguladıktan sonra havuza girmemeli, kuvvetli güneşte kalmamalı, solaryumu kullanmamalı, 2 hafta yoğun sporlardan kaçınmalıdır.

Ekimden 3-4 ay sonra büyümeye başlar. Kaşlar yaklaşık 7-8 işlemde son halini alır. Kaşlar ekildikten on beş gün sonra saç gibi dökülmeye başlar. Okulu bırakma süreci 3-4 ay sürer. 4. aydan sonra yeni ekilen kaşlar çıkmayacaktır.

Kaş ekimi sırasında ense bölgesinden alınmış saçlar kadar hızlı uzarlar. Bu nedenle kenarlar haftada bir veya iki kez kesilmelidir. Kaş düzeltme ömür boyu sürer ama yavaş bir alışkanlık olmalıdır. Bu şekilde doğal görünüm korunur. Saç ekimi sonrası şampuan kaş ekimi sonrasında da kullanılabilir.

Saç Dökülmesi Ekimsiz Nasıl Önlenir

Alopesi hastalarını başarılı bir şekilde tedavi etmenin ilk ön koşulu, önce saç dökülmesi nedenini bulmak ve doğru teşhisi koymaktır. Bu teşhisler konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Bu işlem sırasında saç derisine zarar verebilecek kimyasallardan ve saç ürünlerinden kaçınılmalıdır. Protein bazlı diyet programı verilmelidir.

Saç dökülmesini önlemeye yönelik tedaviler düşünüldüğünde, ilk yöntem çoğu doktor tarafından önerilen ilaçtır. İlaç genellikle saçları kalınlaştırabilir ve parlaklığını kaybetmiş saçlarda çok etkili sonuçlar verir.

Bazı kişilerde çeşitli vitaminler içeren sıvılar mikroiğneler kullanılarak saç derisine enjekte edilir. Mezoterapi ağrısızdır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda kullanılabilir. Bu uygulamalar Saç ekimi gibi devamlı etkilere sahip değildir.

Prp ve Mezoterapi Yöntemi

PRP saç tedavisi, saç dökülmesinde en etkili tedavi yöntemidir. Bu yöntem bir kişiden kan alır. Bu yöntem, genetik faktörler nedeniyle saç dökülmesi yaşayan kişilerde kullanılmaktadır. Saç ekimi merkezinde yapılan kellik ve saç dökülmesi tedavisi sürecinde bölgeye enjekte edilen yeni saç kökleri ile yeni saçlar yapılabilir

Saç için gerekli olan vitamin, mineral, oligo elementi ve dolaşım düzenleyicinin özel bir karışımının küçük bir iğne ile saçlı deriye uygulanması saç mezoterapisi olarak adlandırılır.

Mezoterapi Nasıl Kullanılır

Bu özel karışım kılcal damarlar vasıtasıyla saç derisine yayılır ve etki etmeye başlar. Saç mezoterapisinin üç etkisi vardır.

1-Saç dökülmesi nasıl durdurulur

2-Saç kalitesini iyileştirir (daha açık, daha canlı, daha kalın)

3-Yeni saç büyümesini etkinleştirir

Mezoterapi, ortalama 10 seans olmak üzere haftada bir yapılmaktadır. Uygulama seansı erkek hastalar için yaklaşık 10 dakika, kadın hastalar için ortalama 30 dakika sürmektedir. Her yaştan hastada kullanılabilir. Mezoterapi tabancası yardımı ile saç köklerine uygulanan bu yöntem sayesinde saçın tüm alanı taranır ve köklere ulaşılır. Saç ekimi sonrası şampuan kullanılırken yaptırılabilen ek bir uygulama olarak ta bilinir.

Mezoterapi Acı Veren Bir Yol Mudur

Mezoterapi çok ince bir iğne ile yapılır ve bu nedenle ağrısız bir işlem olarak kabul edilir. İçeriği vitaminler, oligoelementler ve minerallerden oluşur.

Acısız ve çok güvenli bir araçtır. Seans sonrası kişinin günlük hayatında herhangi bir sorun olmayacaktır. Saç ekimi uygulamasından farklıdır, ekime ek bir uygulama olarak görülebilir.

Prp Uygulaması

Saç dökülmesi ve diğer kafa derisi şikayetlerinin belirli nedenleri vardır. Bu nedenlere geçmeden önce saç köklerinin nasıl oluştuğuna ve PRP tedavisinin bazı temellerine bakmamız gerekiyor.

Sağlıklı saç köklerinin devamlılığını sağlamak için uygun içerikler ve yeterli miktarlar verilmelidir. Saç köklerini besleyen kılcal damarlar, kan akışı için gerekli olan yapısal maddeleri saç köklerine taşır.

Ne yazık ki günümüzde saç köklerinin beslenme ihtiyaçlarını etkileyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar kişisel ve çevresel faktörlere ayrılabilir. En önemli kişisel faktörler genetik faktörler, kardiyovasküler hastalıklar ve yaşlanma iken sigara, dengesiz beslenme ve kozmetik gibi çevresel faktörler değerlendirilebilir. PRP saç tedavilerinde kandaki büyüme faktörleri olarak adlandırılan bu onarım ve yapısal malzemeler ayrılarak saç derisine enjekte edilir. Saç ekimi ve prp diğer illerde her geçen gün daha iyi hale geliyor ancak İstanbul ilimize sürekli yeni teknolojiler ve uzmanlar bulunmaktadır.

İlaç

Tamamen saç dökülmesi ile kök hücreler ölür ve yeni saç üretilemez. Bu aşamada yeni saç büyümesini destekleyebilecek hiçbir ilaç yoktur. Genetik saç dökülmesi tedavisi hiçbir ilaç ile sağlanamaz. Bu durumu ancak saç ekimi çözebilir.

Nedir Bu İlaçlar

Finasteride (Propecia), son on yılda yaygın olarak kullanılan ve tablet şeklinde alınan oral bir ilaçtır. Finasteride, DHT (dihidrotestosteron) miktarını azaltır.

Bu hormon, androgenetik alopesinin önde gelen nedenidir. Finasteride (Propecia) ayrıca testosteron seviyelerini etkilemez. Finasteride (Propecia), hafif ila orta dereceli saç dökülmesinde en etkilidir. Ancak saç ekimi hastaları için ek tedavi olarak cerrahlar tarafından en çok tavsiye edilen ilaçtır.

Topikal minoksidil (rogain = minoxil) saç dökülmesini 15 yıldan fazla geciktiren ancak yeni saç çıkmasında çok etkili olmayan bir tedavidir.

Erkekler için %5’lik bir minoksidil konsantrasyonu önerilir. Kadınlar için bu %2’lik konsantrasyon, yüzdeki tüylerin uzamasını uyardığı için önerilir.

Bu tedavilerin herkes için etkili olduğu çok iddialı bir ifadedir ancak tedaviler çok başarılı olmuştur. Her iki ilacı aynı anda kullanmak androgenetik alopeside ek faydalar sağlayabilir.

Saç Dökülmesi Genel Olarak Nasıl Önlenir

Saç dökülmesini önlemek ve saçınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için belirli alışkanlıklardan uzak durmanız ve bazı alışkanlıklara sahip olmanız gerekir.

 • Yanlış Diyet Uygulaması; Doktor gözetiminde olmayan diyetler vücudunuzu üzebilir. Yüksek karbonhidratlı diyet yerine protein bazlı bir diyet seçmeli ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Uyku Ritmi; Uykusuzluk vücudun genel uyumunu bozan ve birçok hastalığa neden olan zararlı bir alışkanlıktır. Uyku rutininizi bir rutine dönüştürmeniz gerekiyor.
 • Stresli hayat
 • Vitamin eksikliği
 • Sigara ve alkol; bu tür durumlarda meydana gelen saç dökülmesi tedavileri Diyarbakır kliniklerindeki çözümlerden herhangi biri ile ortadan kaldırılabilir.
 • Beslenme alışkanlıkları; Fast food yemeyi bırakmalı ve atıştırmalık olarak antioksidan meyve ve kuruyemişleri tercih etmelisiniz.
 • Saç Bakımı; Saç bakımı, bir arkadaşın tavsiyesi yerine profesyonel bir dermatoloğun tavsiyesine dayanmalıdır. Saç ekimi merkezlerindeki dermatoloğunuz saç tipinizi, metabolizmanızı ve saç problemlerinizi belirleyebilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Olur Mu

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da çeşitli birincil eksiklikler, hormonal düzensizlikler ve bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Saç ekimi seçeneği belirlenmeden önce tam bir araştırma yapılması gerekmektedir. Yetişkin olmayan kişilere saç ekimi önerilmez.

Ekim Öncesi Testler Nasıl Yapılır

Saç ekiminden önce kişi, tedavi kapsamını belirlemek için muayene edilir. Saç ekimi hemşiresinin de yaptırabileceği saç ekimi testi, bir doktorun saçları incelemesi ve hastayı dinlemesi ile başlar. Bu tedavi testi aşağıdaki soruları sorar:

 • Hastanın saç dökülmesi kalıcı mıdır?
 • Saç ekimini engelleyen hastalıklar var mı?
 • Donör alandaki saç yoğunluğu ne kadar yüksek?
 • Ne kadar alan ekilir?
 • Saç kökleriniz bu alanı kaplayabilir mi?

Saç Ekimi etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için, ekimden öncesinden tam iyileşmeye kadar büyük özen gösterilmelidir. Genetik saç dökülmesi tedavi edilmeden önce bir kişinin genel sağlığının kontrol edilmesi çok önemlidir. Nakil öncesi testler doğru kararı verir ve hastanın beklentilerini tam olarak karşılar. Çok dikkat gerektiren bu durumları şu şekilde sıralayabilirsiniz:

 • Saç ekimi deneyimi ve ekibi
 • Donör bölgedeki saç yoğunluğu ve kalınlığı
 • Donör alandaki kafa derisi boyutu
 • Donör ve ekim alanlarında cilt ve saç hücresi sağlığı
 • Saç köklerinin ekildiği alnın boyutu

Genetik saç dökülmesi tedavisi olan saç ekimi yaptıran kişilere bakmak gibi konularda hemşirenin rolü önemlidir, boş saç ekimi hemşire kadrolarına başvurmadan önce bu soru ve konuları okumalısınız.

Hugh Tekniği İle Saç Ekimi

Hugh FUE saç ekimi tekniğinde (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) saç kökleri özel bir mikromotor ile lokal anestezi altında birbiri ardına toplanır ve saçsız alan saçın doğal açısı ve yönü ile ilişkilendirilir.  Bu otomatik sistem, toplama sürelerini kısalttı ve işlemlere büyük zaman kazandırdı.

Buz İle Saç Ekimi

Buz tıkacı saç ekimi işlemi aslında buz tıkacı çözümünden gelir. Bu çözüm saç ekimi işlemi öncesinde donör bölgeden alınan grefti harekete geçirir ve güçlendirir.

Buz ekimi floklama yöntemi ile ekilen saçların maksimum verimlilik sağladığı kanıtlanmıştır. Ekilmeye devam edilecek greftler buz greft solüsyonu ile bekletilerek büyütülecektir. Daha sonra soğutma işlemine dahil edilir. Bu yöntem saç köklerini güçlendirir ve tüm greftlerin maksimum verimlilikle büyümesini sağlar.

Buz ekimi çoğu klinikte uygulanabilmektedir. Ice Greft Solüsyonu saç köklerinin pH’ını dengeler ve daha uzun süre hayatta kalmasını sağlar. Buz aşılama yöntemi sadece floklama için değil aynı zamanda kaş, bıyık ve bıyık ekiminde de kullanılabilir.

Buz yöntemi kendi başına bir yöntem değil, diğer taşıma süreçlerinin destekleyici bir parçasıdır.

Saç Tedavisi Büyüme Faktörü

Saç dökülmesi, çoğu insanın muzdarip olduğu yaygın bir durumdur. Bu durumun birçok çevresel ve genetik nedeni vardır. Saç tedavisi tekniklerinin ve yöntemlerinin hızla gelişmesi bu sorunu çözebilir. Büyüme faktörleri de en etkili saç tedavi yöntemlerinden biridir.

Büyüme faktörleri nelerdir? Bu, büyüme faktörlerinde 33 aktif bileşen içeren ve klinik deneylerde onaylanmış bir tedavidir. Bu çare saç kökleri için gerekli olan çeşitli mineral ve vitaminleri içerir. Saçı canlandırır ve incelmiş saçların yenisiyle değiştirilmesine yardımcı olur.

Büyüme Faktörleri Nasıl Uygulanır

Büyüme faktörleri hakkında; Mikrokanallar, uzman bir kişi tarafından uygulanır ve bu kanallardan saçlı deri altına yönlendirilir.

Uygulama sırasında ağrı olmaz ancak sonrasında günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Saç köklerini güçlendirmek ve yeni saçların çıkmasını sağlamak için büyüme faktörleri 2 hafta arayla 4 seansta uygulanır.

Erkekler ve kadınlar için büyüme faktörleri sadece saçta değil sakal ve kaşlarda da tercih edilmektedir. İstanbul, Türkiye’nin sunabileceği en iyi saç ekimi tedavi teknolojisine sahiptir.

Fue’nin Fut’tan Farkı Nedir

FUT yönteminde 2-3 cm genişliğinde bir kesi tıkacı ve buradaki deri kökü ameliyatla bant gibi yerden çıkarılır. Bant üzerindeki saç köklerini alınız ve ekim yapınız. FUT; Boyunda gerginliğe neden olan ve boyunda çirkin bir kesi bırakan çok nadir bir yöntemdir. Saç ekimi tekniklerinin en eskilerindendir ve artık hemen hemen hiçkimse tarafından kullanılmaz.

Fue Yönteminin Doğası

Saç dökülmesine karşı doktor tavsiyeleri doğrultusunda, cilt bölgesinin durumuna ve ekilen kök sayısına bağlı olarak tek saç ekimi seansında 4.000 ila 6.000 greft alabilir. Bir greft, 2 ya da 3 saç kökünü ifade eder. Bu yöntem, birkaç gün içinde kısa bir iyileşme süresi sağladığı için oldukça sağlıklı bir seçenektir.

Fue Tekniği İle Saç Ekimi Maliyetleri

Bu zorunlu işlem için, ücretler hakkında sizi bilgilendirmek için saç ekimi klinikleriyle iletişime geçmeniz gerekir.  Diğer şehirler, fiyatlar konusunda uygun olsa da İstanbul ilimiz en iyi işlemi gerçekleştirebilen kliniklere ev sahipliği yapar.

Fue Yönteminin Özellikleri

Altıncı ayda saçlar kalınlaşır ve gözleri dolduracak kadar uzar. Ekilen saçlar, dökülmeyecek şekilde kodlanmış alandan alınır, böylece ekilen alandan asla düşmez. Saç bir uzantınız olduğu için aynı renk ve yapıdadır.

Saç ekiminde ekilen saçların yönü, doğallığı ve miktarı kadar alınma şekli de önemlidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı olabilir, ancak kabuklara kesinlikle dokunulmamalıdır.

Uyurken Saç Ekimi

Uyku saç ekimi, iğne fobisi, kan eksikliği gibi artan endişeler nedeniyle alternatif saç ekimi yöntemlerinin kullanım alanlarından biridir. Bu korkular, insanları klinikten uzak tutan sağlık sorunlarına bile neden olabilir.

Bir diğer tercih sebebi ise saç ekimi süresinin uzun olmasından dolayı bekleme sürelerinin olabilmesidir.  Latince’de “duyu” anlamına gelen estesia kelimesi, “kayıtsızlık” gibi olumsuz ekli bir anlama gelir. Sağlık alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Anestezi sayesinde en zor operasyonlar bile rahat ve acısız bir şekilde yapılabilmektedir.

Uyuyarak Yapılan Saç Ekimleri İçin Hangi Teknoloji Kullanılır

Tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saç ekimi de saçsız bölgeden alınan saç köklerinin kel bölgeye nakledilmesini içeren Hugh Tekniği kullanılarak yapılır. Bu tekniği uygulayacak kliniğin teknolojik olarak gelişmiş olanaklara sahip olması gerekir. Faydaları ise şu şekildedir:

 • Kan veya iğne fobisi olmadan uyku sürecinin tamamlanması.
 • Kasları gevşetmek, uzmanlara daha rahat bir çalışma alanı sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Greft Büyümesi

Greft büyümesi, son yıl sonu sonuçlarıyla birlikte ortalama bir yıl içinde gerçekleşir. Saç ekimleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen kliniğinizi ziyaret edin.

 • Operasyondan 1-6 gün sonra

Bazı kişilerde ameliyattan sonraki günler içinde ekim bölgesinde hafif şişlik olabilir. saç ekimi işlemi bu noktada çok yenidir ve dikkat gerektirir.

 • Operasyondan 5-6 ay sonra

Saçların çoğu anajen aşamasını 5. ve 6. aylarda tamamlar. Herhangi bir değişiklik görmezseniz durumunuzla ilgili olarak saç ekim merkezinde bulunan uzmanlara danışmalısınız.

 • Operasyondan 8-10 ay sonra

Saç dökülmesi tedavisi bitmek üzeredir. Şimdi saçınız kolaylıkla uzar ve kalınlaşır.

 • Operasyondan 1 yıl sonra

Operasyondan sonraki bir yıl içinde hasta sonuçları daha net teyit eder.

Ameliyattan Önce Anestezi

Aşağıda sıralanan riskler nedeniyle genel anestezi tercih edilmemektedir. Ayrıca bu işlem genel anestezi gerektiren zor bir işlem değildir. Bu nedenle saç ekimi doktoru lokal anestezi ile ekimi tercih etmektedir.

Saç dökülmesine karşı doktor tavsiyesi içinde iğne fobisi olan bazı hastalar için kısa uyku ve iğnesiz sedasyon ile anestezi tercih edilebilir. Dezenfeksiyon işleminin ardından sedye üzerine yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilen hastaya doktor tarafından donör bölgeden greftin çıkarıldığı boyun bölgesine iğne ile lokal anestezi verilir. Lokal anestezi 15 ila 20 dakika içerisinde tam olarak etkilidir ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Anestezik etki tam olarak başladığında, saç ekimi aşaması tam olarak başlar ve önceden belirlenen implantlar mikromotor tarafından toplanır. İşlemin bu aşaması çok önemlidir. Anestezi doğru yapılabilmesi çok önemlidir ve vücutta kötü bir etki yaratmaması için bilinçli ve uzman kişilerce yapılmalıdır.

Fue Yöntemi Tercih Sebepleri

 • Mikrotransplantların hasat edildiği alandan doku alınmaz, sadece kök hücreler alınır, bu nedenle kafa derisine zarar verilmez.
 • Saçın çekildiği kısımda herhangi bir kesik veya ek yeri yoktur. Kesi, birkaç gün sonra 1 mm’nin altında kapanır ve hızla çözülür.
 • FUE floklama ile boyun bölgesinden greftler alınarak bıyık, çene ve kaş gibi bölgelere uygulama yapılabilir.
 • Greftin alınacağı bölgenin durumuna ve ekilecek saç sayısına bağlı olarak tek seansta 6000 greft ekilebilir. Ancak uzmanlar seans başına 2500 ila 4000 greft önermektedir.
 • Sağlanan greft sayısı ve ekilecek alana bağlı olarak santimetrekare başına yaklaşık 60 saç kökü aşılama imkanı sunar. FUE saç ekimi, ameliyat sonrası süreç hafif, ağrısız ve çabuk düzeldiği için tercih edilmektedir.

FUE tekniği sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekim bölgesini ilk 3 gün yıkamayın. Ayrıca saç ekimi merkezlerinde veya kliniklerinde doktorunuzun verdiği çözüm dışında hiçbir şey kullanmayınız. Üçüncü günün sonunda ameliyatın yapıldığı hastanede saçlar yıkanarak ve bir sonraki haftaya kadar her gün duş alınarak saç kökleri güçlendirilir.

Uzman Saç Ekim Merkezlerinin önerdiği ve yapmaması gereken işlemlerin çoğu şu şekildedir:

 • İlk hafta greft alanına hiçbir şey uygulanmamasına veya vurulmamasına özen gösterilmelidir.
 • Ameliyattan birkaç gün sonra greft bölgesine konulan bandajlar bandajdan sonra çıkarılmamalıdır.
 • Uygulamadan sonra 15 gün denize veya havuza girmeyin, sıcak duş yapmayın, saç kurutma makinesi gibi saç ürünlerini kullanmayın.
 • Yaz aylarında başvurursanız yaklaşık bir ay boyunca sizi rahatsız etmeyecek bir şapka ile ekiminizi güneşten korumanız gerekir.

Amino Asitler

Özellikle saç sisteminin büyüme faktörlerinde artışa neden olduğu söyleniyor. Eser elementler Saçı beslemek için çinko ve bakır olarak önerilmiştir. Androjenik alopesi hastalarında demir depolamasının azaltılmasında çelişkili sonuçlar bulunmuştur.

Demir eksikliğinin etkisi bilinmemektedir çünkü demirin saça yararlı olduğuna dair yeterli kanıt yoktur. Vitaminler Özellikle biotin ve niasinin saç büyümesini etkilediği ve saç beslenmesine olumlu etkisi olduğu öne sürülmüştür. Saç ekimi sonrası beslenmeniz bu şekilde gelişmelidir.

Çinko Eksikliği Ve Saç Dökülmesi

Çinkonun bir kısmı (yetersiz emilim nedeniyle) insanlar için kullanmak zordur.

Hayvansal gıdalardaki çinko alımı genellikle bitki kaynaklı gıdalardan daha yüksektir. Et, peynir ve karaciğer özellikle çinko açısından zengindir. Bitkisel besinler arasında badem, ceviz, buğday, bulgur ve mantarlar çinko bakımından yüksektir. Saç ekimi kliniklerinde size yardımcı olabilecek bir diyetisyen ile konuşup alımınızı düzenleyebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında nasıl bir saça sahip olmak istediğinizi siz belirlersiniz. Saç ekimi sonrasındaki bir yıl devam eden süreçteki bakım çok önemlidir. Doğru bakımı yaparsanız sağlıklı ve yeni saçlarınızın keyfini çok uzun bir süre çıkarabilirsiniz.