Loading...

Günümüzde bir çok kişi saç dökülmesi sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır ve bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Saç ekimi ameliyatı yapılmadan önce saç dökülme sebepleri araştırılarak buna neden sorunun ana kaynakları belirlenmeli ve en uygun ameliyat tekniğine karar verilmelidir. Saç dökülmeleri çok erken yaşlarda döküldüğü gibi ilerleyen yaşlarda da dökülebiliyor ve genlere bağlı saç dökülmeleri de toplumuzda en önde gelen sebeplerden biri de olabiliyor. FUE saç ekimi tekniği DHI saç ekimi tekniği ve FUT saç ekimi tekniklerinin yanı sıra son zamanlarda en etkili teknik olarak pop tekniği de en etkili ve çokça kullanılan tedavi olarak ön plana çıkmaktadır. Gerekli muayeneler sonucunda saç ekimi hastası için en etkili ve en uygun saç ekimi ameliyatının belirlenmesi gayet kolay olacaktır.

Saç Ekimi Yöntemleri, FUE saç ekimi, DHI saç ekimi

Göze hoş gelen estetik ve kendinden emin görünmenin kazanılmasının yanında saç ekimi işleminden sonra çeşitli sebeplerle kafada oluşmuş yara izleri yada bir kaza sonucu oluşmuş yanıklar ve buna benzer kötü görünümlerden de tamamiyle kurtulmuş olursunuz. Irsi ve genlere bağlı nedenlerle oluşan saç dökülmelerinden sonra oluşan kellik durumundan da böylece saç ekimi ameliyatı ile kurtulmuş olursunuz ve sağlıklı ve estetik bir saç görüntüsü yakalamış olursunuz.Kafanızın tepe noktası ve ön kısımlarının yanında kısmi olarak saç dökülmesi olsa bile sağlıklı ve hastane ortamında yapılacak saç ekimi ameliyatı ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

– Saç Ekimi Ameliyatları Ağrılı ve Acılı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi ameliyatları düşünüldüğü gibi ağrılı ve acılı bir işlem olmaktan artık çıkmıştır. Saç ekimi ameliyatından önce kafa bölgesi lokal anestezi ile uyuşturularak işlem daha konforlu bir hale gelmiştir. Yine saç ekimi ameliyatları öncesi sedasyon yöntemi ile uyuşturma yapılarak yine ağrısız ve acısız bir saç ekimi ameliyatı gerçekleşmiş olabilmektedir.

Saç Ekimi Muayeneleri

Uzman hekim tarafından Saç ekimi muayenelerinden sonra saç ekimi ameliyatı için uygun olarak belirlenen her hasta uygun saç ekimi tekniğinine karar veriliyor. Her hasta için farklı saç ekimi tekniği uygulanarak maksimum seviyede başarı oranı yakalanmaktadır. Testesteron hormonu olarak da bilinen erkeklik hormonlarına bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri de günümüzde sıklıkla görünmektedir. Ama buna bağlı olarak da kaybedilen saçlar uygulanan yeni saç ekim teknikleri ile tedavi edilebildiğini görebilmekteyiz.

– Yoğun Saç Dökülmesi

Saç köklerinin çıkmasını sağlayan saç hücrelerinin zayıflayarak ya da saç hücrelerinin ölmesiyle fazlasıyla sac dökülmeleri oluşabiliyor. Irsi faktörler , Genetik faktörler ve saç hücrelerine bağlı olarak oluşan dökülmeler saç dökülmesine sebep olan en etkili ve en çok sebepler olarak görünmektedir. bu konuda oldukça etkili olmakta ve en sık rastlanan nedenler arasında yer alıyor. Genlere ve genetik yapıya bağlı faktörleri dikkate almak saç ekimi tedavisine çok önemli bir yer almaktadır.

– Saç Köklerinin Zayıflaması

Saç dökülmelerinin birinci aşamasında saç köklerinin yavaş yavaş güçsüz bir hale dönüştüğünü görüyoruz. Buna bağlı olarak saç köklerinin gücünü kaybetmesi ile kafamızın belli bölgelerinde açılmaları gözlemleyebiliyoruz. Ve her gecen zamanda daha da fazla açıklık meydana geldiğini gözlemleyebiliyoruz. Saç dökülmelerinin ana sebepleri araştırılarak tespit edilen en etkili ve en doğru saç ekim tekniği tespit edilir ve saç dökülmesinin asıl sebebi bulunarak kalıcı bir saç ekim ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

– Saç Dökülmesinin Azaldığı Dönem

Dermatoloji doktorları ve bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar sonucunda 35 yaşından sonraki yaşlarda saç dökülmelerinin ciddi bir şekilde durduğunu yada saç dökülmesinin azaldığını görmekteyiz. Bu nedenle 35 yaşa kadar saç dökülmesinin normal bir sonuç olarak görebilmekteyiz. Ancak yine uygulanacak tedavilerle bu saç dökülmelerinin de önüne geçebileceğimizi bilmemiz gerekir. Donör alanımızda bulunan saç köklerinin daha fazla kaybedilmemesi için saç ekim ameliyatı cok daha erken yaşlarda yapılmasında fayda vardır.

– Saç Ekimi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Saç ekim ameliyatı 4 ila 8 saat arasında sürebilmektedir. Sedasyon yöntemi ve acısız lokal anestezi işlemi ile ağrısız ve acısız bir cerrahi operasyon olduğunu bilmemiz gerekir. Saç ekim ameliyatı önce ve sonrasında dikkat edilecek ana konular bulunmaktadır. Saç nakli doktorumuz tarafından verilecek bu bilgiler çok önem arz etmektedir. Saç nakli ameliyatı öncesinde yapılacak bazı kan testleri ve tetkikler alındıktan sonra saç nakli doktoru ekim sonrası donör alanlarının en doğru ve sağlıklı bir şekilde korunması hususlarını dikkate almamız gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Nedir ? Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dermatoloji doktorları ve bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar sonucu sağlıklı bir insanda yaklaşık 90.000ve üzeri saç kökünün bulunduğunu göstermektedir. Günlük yaptığımız saç yıkamaları yada sac taramaları yada saçlara çekilen fönler neticesinde yaklaşık ortalama 200 saç telinin döküldüğü belirtilmektedir.

Bu dökülmeler neticesinde oluşan saç teli kayıplarına karşılık dermatoloji (cildiye) doktorunuzdan destek alabilirsiniz ve eğer saç ekim doktorunuz uygun görüyorsa saç ekimi ameliyatını (operasyonunu) yaptırabilirsiniz. Burda saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak belirlenecek tedavi yöntemi uygulanarak en uygun saç nakli ameliyatı gerçekleşebilir.

Saç dökülmelerinin en belirgin ve en cok bilinen sebeplerinden biri genetik yapınızdır. Aile fertlerinde bu sorunu yasayan başka bireyler var ise sizde de saç dökülmelerinin olasılığı oldukça yüksektir. Eğer saç deriniz zayıf ise buna bağlı olarak saç dökülmesinin bir sebebi olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.. bu nedenle yine çok erken yaşlarda saç dökülmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Saç Dökülmesinde Beslenme Ve Önemi

Diyet ve beslenme uzmanlarının vermiş olduğu bilgilere göre düzenli ve sağlıklı beslenmeme sonucu yine saç dökülmelerinin ana başlılarından biri olduğunu görmekteyiz. Vitamin eksikliklerinden kaynaklanan hücre yapısı bozulmalarında yine saç dökülmelerini görmekteyiz. Dengeli ve sağlıklı beslenmediğimizde saç dökülmelerinin yanında saç köklerinin güçsüzleştiğini görmekteyiz. Kullanılan saç jölesi yada vaks gibi kimyasal madde içeren kozmetik ürünleri kullandığımızda yine dökülmelerinin ana sebepleri olarak görebilmekteyiz.

Bazı psikolojik etkenler buna stres ve depresyon da diyebiliriz bu gibi durumlar saç dökülme sebepleri arasında gösterilmektedir.

Kaç Çeşit Saç Dökülme Tipleri Vardır ?

Saç dökülmelerinde karsımıza çıkan iki tür bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kalıcı olarak dökülen saçlardır bir diğer saç dökülmesi ise geçici saç dökülmeleridir. Buna bağlı olarak yine farklı şekillerde de yine saç dökülmele sebeplerini sıralayabiliriz. Kalıcı olarak dökülen saç telleri bir daha asla çıkmayan saç dökülmesidir. Saç köklerine doğrudan olumsuz etki göstererek bir daha o bölgeden doğal yollarla saç çıkmıyor olmasıdır. Saç ve deri uzmanların belirlemiş olduğu farklı sac dökülme sorunları da ortaya çıkmıştır. Bunlar sadece erkeklere özgü kalıcı saç dökülme sorunları ve kadınlara özgü kalıcı saç dökülme sorunları olarak da adlandırılabilir.

Geçici Süreli Saç Dökülme Sorunları

Kalıcı olmayan geçici süreli saç dökülme sorunları ise belli sebeplerden dolayı oluşan saç dökülme sorunlarıdır. Bunlar belli zaman ve dönemlerde oluşmuş saç dökülme sorunlarıdır ve uygun saç nakli teknikleri ile bu sorun ortadan kalmaktadır. Geçici saç dökülmeleri de kendi içine belli başlıklar altında toplanmıştır. Bunlardan bir tanesi hormon yada genlere bağlı yada genetik yapıya bağlı saç dökülmeleridir. Bir diğer saç dökülme sorunu sağlıksal yapıya bağlı olarak oluşan saç dökülme sorunlarıdır. Yine bir saç dökülme sorunu sağlıksız ve dengesiz beslenmeden kaynaklı saç dökülmeleridir. Son olarak stres ve doğal günlük yaşam kaynaklı saç dökülmeleri olarak sıralandırabiliriz.

Yukarda bahsettiğimiz tüm saç dökülme sorunlarında asıl dikkat edilmesi gereken husus saç dökülmesinin ana kaynağının tespit edilmesidir. Tespit edilen saç dökülme problemi uygun tedavi, yöntem ve tekniklerle soruna yönelik çalışma ve tedavi protokolü belirlenebilir.

Saç Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır ?

Saç ekimi ameliyatı , hormonal ve genetik etkenlere bağlı saç dökülmelerinin tedavisinde olduğu gibi herhangi bir kaza yada ameliyat yada rahatsızlık sonucui oluşan yara izlerinin ortadan kaldırılması için de problemsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Tamamen doğum kaynaklı problemlerden dolayı ortaya çıkan saç dökülmelerinin tedavisi de mümkündür ve yukarda da anlattığımız gibi bu konuda çok fazla alternatif tedavi yöntemi ve teknik karşımıza çıkmaktadır.

Bölgesel Saç Dökülmeleri

Saçların belli bölgelerinde oluşan bölgesel saç dökülmeleri de yine tedavi gerektiren durumların başında gelmektedir. Güzel ve estetik görünüşün tekrar kazanılması çok kısa sürede olacaktır ve doğru tedavi teknik ve yöntemlerin uygulanması sayesinde estetik ve göze hoş gelen bir görüntü kazanacaksınız. Yalnızca saç ekim işlemi ile çözüm üretmenin yanında Türkiye ve tüm dünya ülkelerinde yönetmeliklere uygun olarak uygulanabilen büyüme faktörlü invazif işlemler yani prp ve saç mezoterapi tedavisi gibi cerrahi olmayan yöntemlerle de saç kökleri güçlendirilebilmektedir. Prp ve mezoterapi işlemleri sırasında hastalara lokal anestezi işlemi de yapılmamaktadır. Burda en önemli husus prp ve mezoterapi işlemlerinin doktor tarafından uygulanmasıdır.

Erkek Yada Kadınlara Özel Saç Dökülmesi Problemi

Erkek yada kadınlara özel saç dökülmesi problemi ile karşılaşan hastalar da saç nakli ameliyatı sayesinde bu problemden çok kısa sürede kurtulabilmektedir. Saç ekimi naklinin gerçekleştirilmesi cerrahi bir operasyon olması yanında gayet kolay ve sağlık yönünden sorun yaratmayan bir tedavi şeklidir. Son yıllarda dünyada yüz binlerce kadın yada erkeğin saç ekimi sonrasında sağlığına kavuştuğunu da gözlemlemekteyiz. Psikologların verdiği ilaçlar neticesinde psikolojik tedavilerde kullanılan bazı ilaçlar yine saç dökülmesine etken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlarda ise psikolojik etkenlere bağlı saç dökülmelerini cerrahi bir uygulama olan saç nakli ameliyatı ile sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ya da tercih edilen operasyon yöntemleri de saç dökülmelerine sebebiyet verebilmekle beraber böyle durumlarda da cerrahi müdahale olan saç ekimi operasyonu düşüncesini beraberinde getiriyor. Kaza ve ameliyat sonucu oluşan yara izleri ve buna bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinin tedavisi de az önce belirttiğimiz gibi yine mümkündür. Burda tespit edilecek doğru saç ekimi yöntem ve tekniği ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Türkiye saç ekimi konusunda tüm dünyada en etkili ve doğru yöntemi uygulayan ve başarı oranı en yüksek saç ekimini gerçekleştiren ülke konumuna gelmiştir. Saç nakli için ülkemize gelen hastalara çeşitli turlar düzenleyerek hem sağlık turizminde dünyada sözü geçen bir konum almaktayız ve ülke tanıtımını en iyi şekilde yapmaktayız.