Saç dökülmesi tedavisi için öncelikle bir dermatoloji uzmanına muayene olunması ve buna neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Saç dökülmesini önlemek için saç ve saç derisine zararlı olabilecek her türlü bakım ürünlerinden kaçınılmak gerekmektedir.

Protein ile beslenmek önemlidir. Saç dökülmesinin nedeni vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa takviye alınmalı, tiroit ya da başka bir hastalık varsa önce bu hastalıkların tedavisi yapılmalıdır.

Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi tedavisi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve saç mezoterapisi bulunmaktadır. İlaç tedavisi ile doktor kontrolünde uygulama yapılmaktadır. Henüz yeni başlayan ve orta derecede saç dökülmeleri olan kişiler için faydalı olmaktadır. İlaç tedavisi sayesinde saç kökü sayısında artış yaşanmaktadır. İncelmesi saç telleri kalınlaşır ve daha fazla saç dökülmesinin önüne geçilir. Ancak başın ön ve üst bölgelerindeki saç kayıpları için ilaç tedavisi beklenilen sonucu verememektedir.

Saç mezoterapisi ise en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem sayesinde gerekli bütün vitamin, mineral, dolaşım düzenleyici maddeler ve antioksidanlar mikro iğneler ile saç derisine nakledilmektedir. Akabinde saç derisine masaj yapılarak eşit bir şekilde dağılması sağlanmaktadır. 5-10 seans arası saç dökülmesine bağlı olarak seanslar uygulanmaktadır. Herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. 5 günlük periyodlarla uygulama yapmaktadır. Her sene 1 kür olarak yapılır ve yeni saç köklerinin çok daha güçlü çıkması sağlanarak saç dökülmesi gözle görülür şekilde azalmaktadır. Her cinse uygulanabilen yöntemlerdir.

Saç Kazıtmak Yararlı Olur Mu?

Saç dökülmesi tedavisi için saç kazıtmanın bir faydası bulunmamaktadır. Saç kazıtmak deri üzerinde bulunabilecek mantarların tedavisinde işe yaramaktadır. Saç kökünün zayıflığı nedeniyle oluşan bir rahatsızlık olduğu için saçları kazıtmak saç köklerini güçlendirmeyecektir. Bir tedavi yöntemi değildir.

Saç Dökülmesi (Kelliğin) Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi yöntemlerinden biri uygulanmamış ve kellik sorunu var ise artık saç kökleri öldüğü için tekrar saç çıkması çok çok düşük bir olasılıktır. Böyle durumlara çözüm olarak ancak saç ekimi yapılarak bir sonuca ulaşılabilmektedir.

Saç dökülmesi ile ilgili öncelikle doktorunuz ile görüşerek muayene olmanız önerilmektedir. Böylece saçın yapısı ve durumu ile ilgili detayları öğrenebilecek ve fiyat konusunda da bilgi alabilirsiniz.