Saç Bakımının Püf Noktaları

Saçlar, dış görünümü çekici kılan en önemli unsurlardan biri. Gösterişli, bakımlı ve güzel görünen saçlara sahip olmayı herkes ister. Buna sahip olmak için saç bakımına özen göstermek gerekir. Daha dolgun, sağlıklı ve parlak saçlar için neler yapılabilir?

Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Saçların kendi doğal yağı vardır. Bu yağ, saç diplerini besler ve saçın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Saçlar her gün yıkandığında, doğal yağ dengesi bozulur. Doğal nemini kaybeden saç, sağlıklı uzayamaz ve bakımsız hale gelir. Bu yüzden, saç bakımının püf noktaları arasında saçın doğal nem dengesini korumak da vardır. Bu dengeyi korumak için, saçları haftada 2 ya da 3 kez yıkamak yeterlidir.

Saç Tipinize Uygun Şampuanı Kullanın

Şampuanlar; yağlı, kuru ya da normal saçlara göre kategorize ediliyor. Bunun yanı sıra saçların boyalı olması, ince telli olması, platin rengi olması gibi durumlar için de özel olarak üretilmiş şampuan çeşitleri satılıyor. Saç bakımının püf noktaları arasında doğru şampuanı kullanmak da yer alıyor. Saçı tanımak ve ihtiyaçlarına uygun içeriklerde şampuan kullanmak, sağlıklı saç ve saç derisi için önemli.

Saç Maskeleriyle Saçlarınızı Besleyin

Saç bakımının püf noktaları arasında, saç maskeleri de yer alır. Saçlar için özel olarak üretilmiş nem maskelerinin yanı sıra, çeşitli besinler de besleyici saç maskeleri olarak kullanılabilir. Avokado, yumurta ya da kil maskeleri bunlardan bazılarıdır. Saçın ihtiyacına göre seçilebilir. Örneğin kil maskesi yağlı saçların tercihi olurken, avokado maskesi kuru saçları canlandırır ve besler. Saçınıza uygun maskeyi haftada 1-2 defa kullanmak, saç bakımınızda büyük fark yaratacaktır.

Düzenli Kesim Yaptırın

Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için, 2-3 ayda bir saçların az da olsa kısaltılması önerilir. Bu sayede saçlar uzarken hem bakımsız, özensiz bir görünüm almaz hem de uçlardaki ölü saçları beslemek zorunda kalmazsınız. Bu yüzden, saç bakımının püf noktaları içinde düzenli aralıklarla kesim de vardır. Saçlarda daha dolgun bir görünüm elde etmek için, saçların ‘’makas görmesi’’ gerekir.

Mümkün Oldukça Fazla Isıdan Uzak Durun

Saçları doğal halinde kullanmak, bazen özensiz gibi gözükebilir. Maşa ya da düzleştirici kullanarak daha şık ve bakımlı bir görünüm elde etmek mümkündür. Ancak bu işlemler, yüksek ısı gerektiren işlemler olduğu için saçları yıpratır. Saç bakımının püf noktaları içinde, saçları mümkün olduğunca yüksek ısılı işlemlerden uzak tutmak da yer alır. Yaz aylarında kurutma makinesi kullanımına da ara vererek, saçların kendi kendine kurumasına fırsat verilebilir. Bu sayede saçlar dinlendirilebilir.