Rinoplasti burun ameliyatı, burun bölgesinde doğuştan gelen ya da daha sonradan oluşmuş şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla ya da sadece görüntüsünü değiştirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara burun estetiği denir. Eğer doğuştan gelen nefes alma sorunları yaşanıyorsa ya da gerçekleşen bir kaza sonrası burun bölgesinde hasar meydana geldiyse rinoplasti sayesinde hem sağlığınıza kavuşabilir hem de görüntünüzü dilediğiniz şekilde güzelleştirebilirsiniz.

  Rinoplasti Burun Estetiği Nedir?

  Rinoplasti burun estetiği, doğuştan gelen ya da daha sonradan oluşmuş şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla ya da sadece görüntüsünü değiştirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara burun estetiği denir.

  Rinoplasti Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Rinoplasti burun estetiği iki türlü operasyon vardır. Bunlardan ilki açık rinoplasti ameliyatı, ikincisi kapalı rinoplasti ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatları cerrahi operasyon olduğu için genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Rinoplasti ameliyatı aneztezi ile yapılır fakat bu durum hastanın burun bölgesindeki sorununa göre de değişebilir. Eğer çok burun bölgesine çok ufak bir müdahale gerekiyorsa lokal anestezi uygulanarak da burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce cilt tipimiz, sorununuzun ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene yapılır ve uzman doktor izleyeceği yolu belirler. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürer fakat ameliyat öncesi hazırlıklar, ameliyat sonrası hastanede bir günlük yatış olduğu için ameliyat süresi bir gününüzü alır.

  Açık Rinoplasti Ameliyatı Nasıldır?

  Açık rinoplasti ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktorun görüş açısı daha iyi olacağından sorunu direkt çözüm odaklı ameliyatlardır. Rinoplasti ameliyatı yapılırken uzman doktor burun deliklerinin ortasındaki kısmın alt tarafından bir kesik açar. Böylece burun yayılmış olduğu için kemikleri ve kıkırdakları daha rahat görür. Burunda oluşan ciddi şekil bozuklukları var ise ve hasta öncesinde başka bir operasyon geçirmiş ise açık rinoplasti ameliyatı tercih edilir. Sorunlu bölge düzeltildikten sonra açılan kesik dikiş ile kapatılır. Açık rinoplasti ameliyatında cerrahi kesik uygulandığı için ameliyattan sonra şişme ve morarma görülür ve iyileşme süresi zaman alır.

  Kapalı Rinoplasti Ameliyatı Nasıldır?

  Rinoplasti burun ameliyatı, ameliyatı yapacak olan uzman doktor ameliyat kesiklerini burnun iç kısmından açtığı ameliyatlardır. Uzman doktorun ameliyat boyunca görüş imkanı daha kısıtlı olacaktır fakat eğer hastanın burun bölgesindeki sorun ufak dokunuşlarla çözülebilecek tarzda problemlerse kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilir.

Kapalı rinoplasti burun ameliyatı olanlar çok dikkat edilmesi gereken, uzmanlık gerektiren operasyonlardır çünkü burun bölgemiz insanlarla ilişkilerimizde odak noktalarımızdan birisidir. Kapalı rinoplasti ameliyatı yapılırken kesikler burnun iç tarafından atıldığı için ameliyat sonra ameliyat izleri dışarıdan gözükmez ve dikiş uygulaması olmaz. Kapalı rinoplasti ameliyatı sırasında kesikler iç kısımdan atıldığı için ve dikiş olmadığı için iyileşme süresi açık rinoplasti ameliyatına göre daha da kısadır.

    Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

  Rinoplasti burun ameliyatı öncesi rinoplasti doktoru gerekli tetkikleri yapar ve operasyonda hangi rinoplasti yöntemini gerçekleştireceğinin yolunu belirler. Rinoplasti burun ameliyatı sonrası, ameliyattan çıkan hasta bir müddet su içemez, yemek yiyemez. Açık rinoplasti ameliyatı yapıldıysa eğer burun bölgesinde sargı kullanılacağından bir süre bu sargılar ile günlük hayatına devam eder.

Sargılar dolayısıyla burnunuzun tıkanmışlık hissi, hapşırma, bölgede ödem oluşumu ve morarma, hafif kan gelmesi ve ameliyatın yan etkisi olarak bir süre baş ağrıları çekebilirsiniz. Rinoplasti süreci sonrası, ameliyat yapılırken kanama olduğundan ve bu kanamalar hasta tarafından yutulmak zorunda kalınacağından tuvaletiniz koyu renkli gelebilir ya da ameliyat sonrası koyu renkli istifra edebilirsiniz. Bu etkiler olağan sonuçlar olduğu için korkmanıza sebep olacak bir durum değildir.  Çok aşırı miktarda kusma oluyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Rinoplasti burun ameliyatı sonrası burun bölgeniz birkaç hafta sargılı kalacağı için ve dikiş olduğu için kahkaha atmak, aşırı mimik yapmaktan kaçınmalısınız. Diş fırçalaması sırasında yavaş davranarak dikkatli olmalısınız. Burun estetiği ameliyatı sonrası kalın kazak gibi giyip çıkartırken burnunuzun darbe alabileceği kıyafetlerden kaçınmalısınız. Dışarı çıkmak zorundaysanız eğer burnunuzun üzerine güneş gözlüğü bırakmamalısınız.

Burun bölgesindeki sargılar alındıktan sonraki süreç üç ila dört hafta sonradır. Burun sargılarınız alınınca bir süre burun tıkanıklığı hissi devam edecektir. Rinoplasti olanlar dikişler alındıktan sonra kesik atılan yerde, burnunuzun iç kısmında kabuk bağlaması olabilir. Kuru kalıp kanamaması için bu bölgeye nemlendirici uygulayabilirsiniz. Operasyondan sonra burnunuzdan sümkürmeniz için doktorunuz yapabilirsiniz dediği zamana kadar beklemelisiniz.

  Rinoplasti Burun Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

  Kapalı rinoplasti burun estetiği fiyatları özelinde bilgi alabileceğiniz yerler rinoplasti burun burun estetiği yapılan hastaneler ile işlemi gerçekleştirebilecek kliniklerdir. Sahip olduğunuz probleme göre rinoplasti ameliyatı fiyat değişiklik gösterir. Rinopilasti burun ameliyatı fiyat bilgisini dilerseniz çağrı merkezlerinden de alabilirsiniz.

  Rinoplasti Burun Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  Rinoplasti burun estetiği olanlar için en büyük avantaj operasyon sırasında ameliyat kesiği atılmadığı için herhangi bir iz kalmayacak olmasıdır. İçeriden müdahale olduğu için ve işlem yapılan alanda sinirlere az etki olduğu için ameliyat sonrası hissizlik daha az olur ve açık rinoplasti ameliyatından daha az sürede hasta iyileşir. Kapalı rinoplasti burun ucu düşmelerini de minimuma indirir çünkü işlem sadece burnun iç kısmından yapılır, dış kısma bir etkisi görülmez.

  Rinoplasti Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Rinoplasti burun estetiği yapılmadan önce cilt tipimiz, sorununuzun ne olduğunun tam olarak anlaşılması için muayene yapılır ve uzman doktor izleyeceği yolu belirler. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürer fakat ameliyat öncesi hazırlıklar, ameliyat sonrası hastanede bir günlük yatış olduğu için ameliyat süresi bir gününüzü alır.