Revizyon estetik ameliyatı, daha önce yaptırdığı estetik ameliyattan memnun olmayanların yaptırdığı ikinci ameliyata verilen genel addır. Ancak burun estetiği ameliyatından memnun olmayanların başvurduğu ikinci burun estetik ameliyatı olarak kullanılmaktadır. Revizyon rinoplasti olarak da bilinen bu ikinci ameliyat, ilk ameliyatta arzu edilen estetik sonuçların elde edilememesi veya solunum yollarında fonksiyonel sorunların ortaya çıkması nedeniyle yapılır. Revizyon estetik ameliyatı ile amaçlanan şey, ilk ameliyatın ortaya çıkardığı sorunları çözmektir.

Yüzdeki en karmaşık ve detaylı yapı burundur. Bu nedenle, cerrahi işlemlerde yüksek düzeyde titizlik gerektirmektedir. Milimetrik hatalar, büyük sorunlar doğurabilir. Diğer yandan, burun yüzün tam ortasında yer almaktadır ve ondaki en ufak deformasyon bile kişinin ifadesini değiştirebilmektedir. Bu yüzden insanlar, burunlarındaki bir sorunu geciktirmeden çözmek isterler. Ancak çok ufak müdahaleler dışında, revizyon estetik ameliyatı için ilk ameliyatın üzerinden en az 1 yıl geçmesi beklenir. Çünkü estetik ameliyatlarından sonra, burnun istenilen forma kavuşması 1 yılı bulmaktadır. Burun estetik ameliyatının sonucunu net bir şekilde gördükten sonra, revizyon estetik ameliyatı yapılması daha uygun olacaktır.

 

Revizyon Estetik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Hastanın beklentilerinin anlaşılamaması, cerrahide yapılan teknik hatalar ve sorunlar, ihtiyaçların doğru bir şekilde tespit edilememesi; istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, ameliyat sonrasında burunda meydana gelen fiziksel bir travma; şekil veya fonksiyon bozuklukları ortaya çıkarabilir.

 

  • Revizyon estetik ameliyatları kemik ve kıkırdak dokularında oluşan hasarı, diğer dokularla deri arasında oluşan yapışıklıkları gidermek için yapılabilir. En hafif revizyon ameliyatı ise, burun ucu asimetrisini düzenlemektir. Fazla kaldırılan veya fazla düşük bırakılan burun ucu düzeltilirken, lokal anestezi uygulanabilir. Ancak diğer revizyon estetik ameliyatlarında genellikle, genel anestezi tercih edilir.

 

 

  • Burun estetiği ameliyatlarında, anatomik yapı bozulmadan müdahale yapılmalıdır. Burun yukarıdan aşağıya doğru gelirken hafifçe genişlemelidir. Ancak küçültmek adına yapılan müdahaleler aşırı daralmaya neden olmuşsa, burun içini iki eşit parçaya bölen septum’da eğrilik oluşmuşsa, revizyon estetik ameliyatı zorunlu hale gelmektedir. Nefes alışverişi olumsuz etkileyen bu tür hatalar, hastanın yaşam kalitesini ve sağlığını doğrudan etkiler.

 

  • Derin nefes alındığında içeri yeteri kadar hava girmemesi, burun kemerinin yeterince alınmamasının yarattığı şekil bozukluğu, burun ucu düşüklüğünün giderilememesi veya çok kaldırılması, yüz ile orantısız bir burnun ortaya çıkması gibi sorunlar revizyon estetik ameliyatını gerekli kılmaktadır.

Revizyon ameliyatlarında şekil, estetik ve fonksiyonel sorunlar düzeltilir. İlk ameliyata göre çok daha fazla deneyim ve titizlik gerektirir. Bu ameliyatlarda, burun içerisinde yer alan kıkırdak dokulardan yararlanılır. Kıkırdak dokulara şekil verilir, yerleri değiştirilir. Böylelikle, istenen estetik görünüm sağlanır. Ancak ilk ameliyatta kıkırdak dokulardan büyük ölçüde yararlanıldığı için, revizyon ameliyatı için kişide yeterli kıkırdak doku kalmamış olabilir. Revizyon estetik ameliyatı için ihtiyaç duyulan kıkırdak dokunun, kulak veya kaburgadan temin edilmesi gerekebilir.

Başarılı bir revizyon estetik ameliyatı için, titiz bir planlamaya ve yüksek deneyime ihtiyaç vardır. Estpoint’in uzman doktorlarıyla tanışmak ve randevu oluşturmak için, bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.