Q switch lazer pek çok farklı rahatsızlığa çözüm getiren ve başarılı sonuçlar veren bir lazer tedavi yöntemidir. Ağrısız olduğu için sıklıkla tercih edilen Q switch lazer fiyat bakımından da oldukça ekonomiktir. Bu yöntem ile cildin üzerinde veya diğer alt katmanlarında bulunan lekelenme, yara izi, vücutta istenmeyen dövmeler gibi rahatsızlık yaratan görüntüler rahatlıkla giderilebilmektedir.

Q Switch Lazer nedir?

Q switch lazer cilt üzerindeki istenmeyen renk değişikliklerinin giderilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile tedavi edilebilen başlıca rahatsızlık cilt lekeleridir. Cilt lekeleri genellikle cilt yüzeyindeki pigment değişimleri sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Renk pigmentleri güneş ve başka etmenler sebebiyle bölgesel değişime uğrayabilmektedir. Bu renk değişimi cildin kendi tonuyla uyuşmazlıklar yaratmaktadır.

Q-Switch Lazer Faydaları

Cilde rengini vermekle görevli pigmentlerden melaninin az bulunduğu cilt kısımları açık, çok bulunduğu kısımlar ise koyu renkte görünmektedir. Melanin pigmentinin ciltteki düzensiz dağılımı veya zarar görmesi sonucu yer yer azalması deri renginde rahatsızlık yaratan düzensizlikleri meydana getirmektedir. Bu işlem düzensiz renk dağılımlarına çare olabilmektedir.

Q switch dövme silme işlemi için de kullanılabilmektedir. Doğuştan olan çiller, güneş lekeleri ve bunların yanı sıra yaşlılık sebebiyle deride ortaya çıkan lekeler bu tedavi ile giderilebilmektedir. Seans süresi 10 ila 15 dakika süren lazer tedavilerin kaç seans tekrarlanacağı; cildin yapısı, rengi, lazerin yapılacağı bölgenin alanına göre değişim göstermektedir.

Q-Switch Lazer Leke Tedavisi

Lazer tedavisi leke izlerinin giderilmesinde en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu tedavide kullanılan cihazlar çok kısa sürede güçlü atış yapabilmektedir. Hızlı atış yaptığı için hedefin etrafındaki dokuya sıcaklık çok az yayılmaktadır. Bu sayede hedef etrafında doku hasarı veya yanık meydana gelmemektedir. Leke tedavisi ve dövme silme işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden olan q switch, cilt gençleştirme ve ayak tırnağı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Q Switch Lazer Epilasyon

Standart lazer epilasyon aletlerinin görmediği ince ve açık renk kılları Q Switch ile sarartmak mümkündür. Bu teknik kullanılarak kıllar zayıflatılmakta ve rengi açılmaktadır. Bu sayede epilasyonun etki edemediği ancak kişilerin rahatsızlık duyduğu kılların görünürlüğü azaltılmaktadır. Q switch lazer ile tüy sarartma işlemi koyu renkli tenlerde dahi lekelenme yapmadan kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ancak bu işlem sonucu zayıflayan ve sararan kılların kökleri ölmediği için zaman içerisinde dökülüp yeniden çıkması ile kılların eski haline dönmesi kaçınılmazdır.

Q switch lazer genel olarak cilt lekelerini tedavi etmekte etkilidir. Yaşlılık lekesi, güneş lekesi gibi sonradan oluşan koyu renkli lekeler melanosit artışından dolayı oluşmaktadır. Melanosit deriye renk veren hücrelere denmektedir. Bu hücreler canlı ve sürekli üreyen mekanizmalar olduklarından krem gibi tedavilerle üretimlerini durdurmak mümkün değildir. Melanosit dışında melanin yani renk pigmenti fazlalığından oluşan lekeler de bulunmaktadır. Sivilce lekesi, gebelik maskesi gibi lekeler bu pigmentlerin fazlalığından kaynaklandığı için bu durumlar kremlerle de tedavi edilebilmektedir.

Q-Switch Lazer Yorumları

Bu tedaviyi yaptıranlar uygulamanın yeterli seans sonucunda kesin etki yaratması sebebiyle tedaviden memnun kalmaktadır. Ancak yukarda da bahsedildiği üzere lekelerin oluşum sebepleri farklılık göstermektedir. Hem melanosit hem melanin fazlalığı sebebiyle meydana gelen lekelenmeler lazerle tedavi edilebilmektedir ancak seans sayısı tedavi edilecek bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Seans sayısı hastanın cildinin esneklik ve nem oranı ile lekenin boyutu gibi etmenlere bağlı olarak değişmektedir.

Q-Switch Lazer Yöntemiyle Dövmeleri Yok Etmek

Q switch ile dövmeleri yok etmek de mümkündür. Bu işlem lazerin dövmeyi oluşturan büyük mürekkep kütlelerini parçalayarak vücudun yok edebileceği ebatlara indirmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Lazer, dövmeyi iz kalmadan temizleyebilen yegâne araçtır.

Dövmenin rengi, hastanın cilt tonu, dövmenin vücudun hangi bölgesinde bulunduğu, o bölgedeki deri kalınlığı, kullanılan boyanın çeşidi ve yoğunluğu gibi etmenler lazer işleminin kesin sonuç vermesi için önem teşkil etmektedir. Lazer ile silinen dövmeler bu etmenler bir sorun yaratmadığı sürece izsiz bir şekilde yok olabilmektedirler.

Q Switch ile Karbon Peeling

Q switch ND yag ile deriye karbon solüsyonu uygulanması ile gerçekleştirilen karbon peeling işlemi etkili bir cilt yenileme metodudur. Bu işlem lekelerin rengini açabilmekte, gözenekleri sıkılaştırabilmekte, yağlanma düzensizliğini dengeleyebilmekte ve ince kırışıklıkları düzeltebilmektedir. Q switch lazer karbon peeling yöntemi ile acısız ve pratik bir şekilde cilt problemleri tedavi edilebilmekte, cilt parlaklık kazanmaktadır.

Seans Süresi

İşlem öncesinde uygulama alanı temizlenmekte, daha sonra yüze karbon uygulanmakta ve 15 dakika beklenmektedir. Beklemeden sonra kişinin cildine ve yapılacak uygulamanın kapsamına göre ayarlanan lazer atışları yapılmaya başlanır. Lazer ile yakılan karbon cilde iyice işlemektedir. Bu işlem 15 gün aralıkla tekrarlanan 4 ila 6 seansta tamamlanmaktadır.

Q Switch Lazer Tedavisinin Yan Etkileri

Lazer tedavinin avantajları yanında ufak tefek de olsa yan etkileri bulunmaktadır. Bu işlem ısı enerjisi yaymakta ve hedeflediği noktayı yakmaktadır. Bu sebepten tedavi sonrası hafif yanma hissi ve kızarıklık oluşması oldukça yaygın bir yan etkidir. Ancak işlem sonrası gereken noktalara dikkat edildiği takdirde uzun süreli bir yan etkiyle karşılaşılmamaktadır. Agresif ve yüksek ısı enerjisi kullanılan tedavilerin akabinde kabarma, yara oluşumu, morartı ve leke oluşumu da gözlemlenebilmektedir. Bu tip yan etkiler gözlemlendiğinde hızlı bir şekilde hekime başvurulmalıdır.

Lazerle dövme silme işlemi sonrası ise yaralanma oluşması oldukça nadir görülmektedir. Lazer işlemi tamamlandıktan sonra deride görülen izin lazerden kaynaklı değil dövme işlemi esnasında derinin yıpranması sonucu oluştuğu bilinmelidir. Yeni bir yara veya iz oluşumu ancak onaysız aletlerle yapılan merdiven altı kliniklerde rastlanabilecek bir yan etkidir. Bu sebepten bu işlemi yaptırmadan önce seçilen klinik ve hekimin işinin ehli olduğundan emin olunmalıdır.