PRP tedavisi Fiyatları 2020, prp tedavisi yaptırmak isteyen insanların google üzerinde en sık arama yaptığı başlıktır. Trombosit Zengin Plazma Tedavisi, genç ve güzel bir ışıltı elde etmenize yardımcı olacak yenilikçi bir cerrahi olmayan prosedürdür.

Bu yazıda PRP tedavisi fiyatları 2020 araması yapan insanların bilmesi gereken en önemli kısımlar irdelenmiştir.

PRP Tedavisi Nedir?

Trombosit Zengin Plazma Enjeksiyon Terapisi (PRP tedavisi), tendon, kas ve bağları içeren yumuşak doku yaralanmaları için büyüyen bir tedavi yaklaşımıdır. Hafif ila orta şiddette osteoartrit için de iyi sonuçlar vermektedir.

Bu yaklaşım uzun yıllar yurtdışında kullanılsa da kas-iskelet sistemi ve ortopedik durumların tedavisinde Türkiye için oldukça yenidir. Bu yüzden PRP tedavisi fiyatları 2020 yılında da diğer senelerdeki gibi diğer tedavi yöntemlerinden biraz daha pahalıdır.

PRP Nasıl Çalışır?

Vücuttaki bazı dokular zayıf bir kan kaynağına sahiptir veya dokular kana zayıf yanıt verir ve sonuçta doğal olarak iyileşemez. Bu yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmek için fizyoterapi, masaj, biyomekanik düzeltme ve diğer tedavi şekilleri gibi bazı birincil tedaviler kullanılırken, bazen vücut yanıt vermez.

PRP tedavisi, kendi başına iyileşmeyen bir dokuda bir iyileşme reaksiyonunun oluşmasına izin vermek için kandaki yenileyici özellikleri kullanır. Kanımızın “trombosit” adı verilen küçük granülleri vardır ve bunlar serbest bırakıldığında belirli dokudaki kök hücrelerin açılmasına izin veren ve daha sonra yeni dokunun sentezlenmesine ve yaralanan alanı iyileştirmesine neden olan özel büyüme hücreleri içerir.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizBuna bir örnek olarak bir aşil tendinopatisi verilebilir. Bu durumda öncelikli olarak PRP diz tedavisi uzmanı araması yapılmalıdır. Arından ise tedavi süreci başlar. Aşil ağrılı, kalınlaşmış ve rehabilitasyona cevap vermiyorsa, uzman hekim PRP’yi aşillere enjekte eder ve bu da tendon hücrelerinin (tenositler / fibroblastlar) aşilleri güçlendirmek için yeni aşil kolajenini sentezlemesini sağlamaktadır. Beyaz kan hücreleri, bölgede devam eden ağrı ve kalınlaşma nedeniyle hasar görmüş olabilecek aşil dokusunu temizlemek ve yenilemek için bölgeye girer.

Enjeksiyon Yapıldığında PRP Prosedürü Nedir?

Cerrahınız veya sevk eden doktorunuz PRP terapisine aday olduğunuzu gösterirse, prosedür bu teknikte deneyimli uzman doktorlardan biri tarafından yapılacaktır.

İlk konsültasyonunuz PRP enjeksiyonu içermeyebilir, çünkü doktor patolojinizi doğrulamak ve enjekte edilecek alanı tanımlamak için yaralanmanızı değerlendirecektir. Bazen doktor PRP tedavisine başlamadan önce biraz daha tarama / inceleme isteyebilmektedir.

Prosedürün kendisi yaklaşık 45 dakika sürecektir. Bu süre zarfında doktor ve hemşire kolunuzdan biraz kan alacak (normal bir kan testi için kan almak gibi) ve daha sonra kanınız santrifüj adı verilen özel bir eğirme cihazına yerleştirilecektir. Kanınız bu makinede hazırlanacak ve daha sonra makineden “trombositler” alınacak ve daha sonra yaralanmanızın olduğu yerin içine enjekte edilecektir.

Doktorlar, işlem sırasında ve sonrasında enjeksiyondan gelen ağrının minimum olması için lokal bir anestezi kullanabilirler. PRP tedavisi sonrası prosedürü izleyerek eve gidebilirsiniz, ancak enjeksiyondan sonra bir sorun yaşamamanız için yanınızda birisinin olması uygun olabilir.

PRP Enjeksiyonunu Yaptırdıktan Sonraki Adımlar Nelerdir?

Enjeksiyonunuzdan sonra, doktorla bir inceleme ziyareti için geri dönmeden önce nasıl gittiğinizi takip etmenizi sağlayan bir ağrı şeması verecektir. Genellikle doktorunuz enjeksiyondan 2 ila 4 hafta sonra sizi görmeyi ister ve bu süre zarfında kendinizi fazla zorlamamanız istenir. PRP tedavisi fiyatları 2019 yılında bu tekrar görme işlemini kapsamazdı. Ancak, PRP tedavisi fiyatları 2020 yılında bu tekrar doktora gitme işlemini kapsamaktadır.

Spesifik aktiviteler ile ilgili olarak, tedavi edilen yaralanmış bölgenize bağlı olarak, doktor tam olarak neler yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı size belirtecektir. Bu süreçten sonra bir fizyoterapist tarafından hedefe yönelik ve spesifik bir rehabilitasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

PRP Tedavisinin Beklenen Sonuçları Nelerdir?

PRP tedavisinin amacı ağrıyı iyileşme yoluyla çözmek olduğundan kalıcı sonuçlar sağlayabildiği bilinmektedir. İlk iyileşme birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme ilerledikçe kademeli olarak artar. Hasar ilerlemeden ve durum geri döndürülemez hale gelmeden önce yaralı dokuları tedavi ederek ameliyat ihtiyacı da büyük ölçüde azaltılabilir. PRP bir ameliyat olmadığı için PRP tedavisi fiyatları 2020 prosedürü diğer prosedürler gibi pahalı değildir.

PRP Enjeksiyonundan Sonra Rehabilitasyona Ne Zaman Başlarım?

Gitmeyi planladığınız hastane veya poliklinikteki doktorlar, PRP tedavisi almış dokunun iyileşme kapasitesini optimize edecek özel bir rehabilitasyon programına girmenizi önerebilmektedir. Bu, dokuların gerekli egzersizlere daha güçlü hale getirir, böylece devam eden problem riskinizi azaltırsınız.

Doktorlar, bir PRP enjeksiyonundan sonra bir rehabilitasyon programının gereksinimlerini anlamaları beklentisiyle tedavi terapistinizle(fizyoterapist) çalışmaktan mutluluk duyacaklardır. Enjeksiyon sonrası rehabilitasyonunuza yardımcı olacak bir fizyoterapist veya başka bir terapistiniz yoksa, doktor bir fizyoterapist veya başka bir uygun sağlık klinisyeni önerecektir. Genellikle rehabilitasyonun, ilk iyileşme aşamasından sonra enjeksiyondan yaklaşık 2 hafta sonra başlayabildiği bilinmektedir. PRP tedavisi fiyatları 2020 araması yaparken fizyoterapist ve prp uzmanının ücretinin paket olduğu kliniklerin veya hastanelerin tercih edilmesi mantıklı olacaktır.

PRP Tedavisinde Sonra Hala Ağrım Olursa Ne Yapmam Gerekir?

PRP tedavisi, doğru teknik ve ekipmanla yapıldığında çok başarılı olabilir. Bununla birlikte, yaralanma şiddetine, yaşam tarzına, enjeksiyon sonrası talimatlara uyma gibi pek çok değişkene bağlı olarak, bazı insanlar hala devam eden ağrıya sahip olabilir. Bu olursa, doktor sorunu yeniden değerlendirecek ve en iyi eylem yoluna karar verecektir. Bazen bu, tam iyileşmenin gerçekleşmesi için gereken PRP tedavisinden daha zorlu süren bir süreç olabilir. Bunun nedeniyle ikinci veya üçüncü bir enjeksiyon yapılması doktor tarafından istenebilmektedir.

PRP tedavisi fiyatları 2020 yılında gidilen sağlık poliklinik veya hastanenin ekipmanı ile paralellik göstermektedir.

Çoğu klinik veya hastanede PRP tedavisi fiyatları 2020 yılında tüm prosedür için sabittir. Yani birden fazla seans yapılması PRP tedavisi fiyatı için değişikliğe sebep olmaz.